reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr routeru

bright (95)|8.6.2009 14:15
Dobrý den,

jelikož jsem si zakoupil notebook, a plánuji ještě další, tak je na čase změnit router. Do této doby jsem používal router Zyxel P334, který však nesplňoval vše, co jsem potřeboval. Jelikož však delší dobu nesleduji trh se síťovými prvky, tak jsem trochu mimo obraz.

Mé požadavky po routeru jsou:
-stabilita připojení
-funkční port forwarding (u P334 jsem ho nikdy nedokázal rozjet do podoby, jaké bych chtěl, v podstatě to nefungovalo, než fungovalo)
-bezdrátové připojení v panelovém domě také o dvě patra níže, v podstatě ten stejný pokoj (může být, i nemusí, ale preferuji)
-WPA2
-kompatibilita s Intel 4965
-funkční VPN, s P334 jsem se nedokázal připojit do školní VPN

Může být, i nemusí:
-shaping a "spravedlivé" rozdělování pásma

Cenové požadavky nejsou. Pokud by to bylo možné, diferencujte nějaké vybrané vhodné produkty dle ceny. Jsem student a peněz není nikdy dost.

Díky moc, pokud najdete čas se na to kouknout.
astec (1823)|8.6.2009 15:40
No a co takle routerboard od Mikrotiku??
bright (95)|8.6.2009 15:53
To by byl trošku kanon na vrabce, především mi jde o funkční port forwarding, VPN a wifi na patře, případně, pokud by to dosáhlo ty dvě patra dolů, tak i tam. Myslíte, že je to realizovatelné u běžných wifi routerů?
kevin00 (10238)|8.6.2009 18:06
[QUOTE=bright;257573]
-bezdrátové připojení v panelovém domě také o dvě patra níže, v podstatě ten stejný pokoj (může být, i nemusí, ale preferuji)[/QUOTE]

Tak tohoto v panelovém domě nedocílíš. Panelák je něco jako "atomový kryt" - železobeton, v kterém se velmi špatně šíří wifi signál. Jinak doporučuji modely od Asusu - WL-500gP_V2 (sám tento model vlastním) nebo WL-500W N.
eraser (0)|8.6.2009 18:21
Celkom slušne by ti mohol poslúžiť wifi router od 3COM, ktorý spĺňa všetky tvoje požiadavky, teda až na shaping, ale zase pohrať by sa dalo s QoS. Je stabilný, spoľahlivý a pritom cenovo výhodný.

Port forwarding sa dá nastaviť i pre rozsah portov, kedysi som tu o tom písal, ono niektoré nastavenia nie sú vhodne popísané, ale sú podporované, takže netreba tento router podľa obrázkou odsudzovať. :)

Čo sa týka VPN, tak novšie firmware integrujú i túto funkcionalitu, takže pozor na popisky produktu, ktoré nemusia podporu VPN spomínať.

3COM OfficeConnect WiFi Access Point/ Firewall/ Router 802.11g
bright (95)|9.6.2009 07:11
Dalo by se využít toho, že ty pokoje jsou nad sebou? Pokud by měl router vyměnitelnou anténu, pak by se to dalo vytáhnout i na balkón, a nasměrovat směrem na druhý pokoj. Jen nevím, jak by to celé fungovalo. Ty pokoje jsou přímo pod sebou. A pak přichází v úvahu, pokud bych toto udělal, nesnížilo by se mi pokrytí signálem v bytě, kde je původně zamýšlené pokrytí?
faugusztin (453)|9.6.2009 08:10
Aky typ VPN ? PPTP ? OpenVPN ? IPsec ? iny ? Chces, aby sa ti router do VPN pripajal automaticky alebo aby ti iba prepustal pakety ?
bright (95)|9.6.2009 09:16
IPSec, připojování volitelně
faugusztin (453)|9.6.2009 09:25
Nuz, az na to bezdrotove pripojenie, ktore som v zivote neskusal z tak velkej dialky by ti mohli vyhovovat routery s firmware DD-WRT. Je to vlastne maly embedded linux beziaci na routri, napriklad IPsec sa zvykne riesit takto :
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/OpenSwan

Ja som pouzival tento firmware na Linksys WRT54GL v1.1, ale podporovanych routerov je kopec :
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices
Rosta43 (154)|9.6.2009 09:38
[QUOTE=bright;257619]To by byl trošku kanon na vrabce, především mi jde o funkční port forwarding, VPN a wifi na patře, případně, pokud by to dosáhlo ty dvě patra dolů, tak i tam. Myslíte, že je to realizovatelné u běžných wifi routerů?[/QUOTE]

Tam se jedná o to, že mikrotik má silné rádio s regulovným výkonem. Tak jetli nemyslel mokrotika ohledně"prostřelení" stropů
bright (95)|9.6.2009 13:15
[QUOTE=Rosta43;257810]Tam se jedná o to, že mikrotik má silné rádio s regulovným výkonem. Tak jetli nemyslel mokrotika ohledně"prostřelení" stropů[/QUOTE]

Mikrotika jsem nechtěl z důvodu nevyužití jeho potenciálu, jelikož vše, co nabízí mám buď na svém domácím serveru, nebo to nevyužiji.

Zřejmě zakoupím Linksys v GL verzi a dám si tam DDWRT