reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

zaloha slozek ??

HFX9 (276)|8.6.2009 18:32
Zdravim vsechny,
potrebuji vyresit nasledujici vec:
Mam urcity pocet slozek ktere potrebuji zalohovat at uz na jiny disk v pc nebo na sitovy disk.
Potrebuji ale aby zaloha byla fotmou kopirovani slozky 1:1 a to tim zpusobem, ze kdyz do slozky cokoliv nahraji nebo naopak odmazu, tak se mi tato zmena projevi okamzite i na druhem (zaloznim) miste.

Existuje na to nejaky programek ktery by toto umel (hlidal by zmeny ve slozce a automaticky by menil i cilovou zalozni slozku)?

Cilem je mit urcita data jak v pc, tak na sitovem disku (NAS) ktery bude v mirroru s dalsim diskem a tim padem data budou na 3discich.

Diky za jakekoliv rady. Jinak jen doplnim ze se jedna o domacnost a zalohovat se budou hlavne rodinne fotky o ktere nechci v zadnem pripade prijit.
mstejska (2912)|8.6.2009 19:19
[QUOTE=HFX9;257654]...Potrebuji ale aby zaloha byla fotmou kopirovani slozky 1:1 a to tim zpusobem, ze kdyz do slozky cokoliv nahraji nebo naopak odmazu, tak se mi tato zmena projevi okamzite i na druhem (zaloznim) miste.../QUOTE]
Jsi si jistý, že to chceš mít takhle? Co když smažeš důležitý dokument, ten se ti pak smázne i se zálohy.
pas!k (3765)|8.6.2009 19:31
To co popisujes neni zaloha .. aby to byla zaloha musel bys ve chvili kdy ve slozce kterou chces zalohovat probehne zmena udelat kopii teto slozky treba klidne nejaky komprimovany soubor ktery by nesl datum kdy byla zaloha slozky vytvorena. Podivej se po produktech acronis .. mozna by pro tve potreby stacil i cobian .
HFX9 (276)|9.6.2009 07:27
mstejska: jo toho rizika jsem si vedom

pas!k: oki, kdyz to tedy neni zaloha tak tomu treba rikejme synchronizace slozek

Mam za cil to abych mel jedny data (fotky) na vice mistech abych v pripade porouchani disku o tyto data neprisel. Samozrejme ze chci aby to fungovalo automaticky :-)
A jako dalsi vec je ze bych ty fotky chtel mit pristupne i pro dalsi pocitac pro prohlizeni,coz by prave resil ten NAS kde bych chtel dat dva disky do mirroru.
pas!k (3765)|9.6.2009 07:33
1. Synchronizace

Tady by byl nejlepsi raid 1. Pri dnesnich cenach disku by to nebylo ani finacne extremne narocne a v pripade poruchy jednoho disku mas stoprocentni data na disku druhem ..

2. Zaloha

Nejake nas zarizeni (opet dva disky v raidu) kam bys automaticky udkladal obsahy slozek ktere urcis ze maji byt zalohovany. Na tohle bych pouzil bud placeny acronis http://www.acronis.cz nebo free cobian http://www.studna.cz/2483/systemove-nastroje/zalohovaci-utility/cobian-backup/

3. Sdileni

Na nas uvidi vsechny pc a pokud chces pristupovat i k jednotlivym adresarum v pc staci je nasdilet.
mstejska (2912)|9.6.2009 07:35
Nebo můžeš zkusit použít Allway Sync. Zkušenosti s ním ale nemám.
HFX9 (276)|9.6.2009 08:20
pas!k:
Asi jsem to spatne popsal, tak to zkusim znovu:
Doma mame 2pc, na jednom z nich mam vsechny fotky a protoze to jsou dulezite fotky chci si je zalohovat, aby v pripade problemu s pc nebo diskem v nem jsem o ty fotky neprisel. Napadlo me reseni pomoci sitoveho boxu a protoze jsem paranoik :) tak jsem si rikal ze by ten sitovy box mel umet raid 1 (mirror) a tim bych vyresil i mozny problem v pripade poruchy sitoveho disku. Ted je pro me jen otazka, jaky zvolit zalohovaci (synchronizacni) program ktery by se staral o to, aby kdyz do slozky s fotkama pridam nove fotky, by mi je (ten nejaky program) automaticky nahral i na ten sitovej box a potrebuji takovy soft, co dela kopii slozky 1:1, protoze bych chtel aby se clovek z druheho pc co doma mame mohl na ty fotky podivat aniz bych musel ja mit zapnute prvni pc. Samozrejme by na sitovem boxu byly nastaveny prava jen na cteni aby ten druhy clovek nemohl nic smazat ani zmenit.

To co pises ty je castecne co ja chci raid 1 )ale ne v pc) nas box (ale mit kopii zalohovane slozky pro druhe pc)
dzandra (1368)|9.6.2009 08:37
Jo záloha složek je zapeklitá věc. Někde bych tu měl mít založené téma, plus skript, který pc zálohuje. Ale jedna záloho není nikdy sto-procetní. Já zálohuji na dvou nas zařízení, každý den se pc po přihlášení do domény zazálohuje, v průběhu dne to moc dobře automaticky nejde,teda pokud si to nenastavíš do naplánovaných úloh, co hodinu spustit porovnání složek a když tak zálohu. Ale ze zkušenosti můžu říct. ODEŠLO DISKOVÉ POLE, RAID I MIRROR, zatím teda neodešel NAS. Takže já i to nejdůležitější co mám na raidu i mirroru zálohuju na NAS.
pas!k (3765)|9.6.2009 08:52
Hlavni problem vidim v te online synchronizaci slozek s tim nasem .. aspon teda ja sem jeste nepotkal 100% reseni ktere by nejak dobre fungovalo .. V domacich podminkach bych to resil proste bud ghostem nebo acronisem s parametrem udelej zalohu pred kazdym vypnutim pc .. v pripade ze bys chtel zalohovat jindy spustil bys ji bud rucne nebo bys na to nastavil dalsi solo ulohu .. V nejhorsim a naprosto nejkrizovejsim pripade bys mohl prijit o data za 1 den. Coz staci resit treba tim ze fotky z karty nebudes mazat ihned po zkopirovani do pc ale treba az nasledujici den. Z vlastni zkusenosti take mohu doporucit delat casove zalohy napriklad jednou tydne/mesicne solo soubor .. protoze obcas clovek zjisti ze soubor ktery potrebuje tam byl pred 3 mesicema a jelikoz zaloha se kazdy den prepisuje ma se kam vratit.. Co se ale tyce fotek bude to chtit hodne mista nevim o kolik dat se jedna ale resil sem nedavno zalohovani fotek u sefa ktery je foto maniak a tam ty gigabajty litaj ze dne na den .
dzandra (1368)|9.6.2009 08:58
[QUOTE=pas!k;257790]Hlavni problem vidim v te online synchronizaci slozek s tim nasem .. aspon teda ja sem jeste nepotkal 100% reseni ktere by nejak dobre fungovalo .[/QUOTE]
MAXIMÁLNÍ SOUHLAS

[QUOTE=pas!k;257790] V domacich podminkach bych to resil proste bud ghostem nebo acronisem s parametrem udelej zalohu pred kazdym vypnutim pc .. v pripade ze bys chtel zalohovat jindy spustil bys ji bud rucne nebo bys na to nastavil dalsi solo ulohu .. V nejhorsim a naprosto nejkrizovejsim pripade bys mohl prijit o data za 1 den. Coz staci resit treba tim ze fotky z karty nebudes mazat ihned po zkopirovani do pc ale treba az nasledujici den. Z vlastni zkusenosti take mohu doporucit delat casove zalohy napriklad jednou tydne/mesicne solo soubor .. protoze obcas clovek zjisti ze soubor ktery potrebuje tam byl pred 3 mesicema a jelikoz zaloha se kazdy den prepisuje ma se kam vratit.. Co se ale tyce fotek bude to chtit hodne mista nevim o kolik dat se jedna ale resil sem nedavno zalohovani fotek u sefa ktery je foto maniak a tam ty gigabajty litaj ze dne na den .[/QUOTE]
Ja myslím, že denně neděláš takové kvanta fotek, takže to klidně manualně kopíruj nebo si to synchronizuj, ale nikdy si beď jist, že ti nemůže odejít nas+pc zároveň- stačí takový dobře mířený blesk a veškerá elektronická zařízení máš v prd... Tak to házej i na dvd.
HFX9 (276)|9.6.2009 16:22
pas!k: prave ze ten acronis ma svuj soubor s nejakou prilohou a to se mi nelibi, protoze potom by se to druhe pc na ty fotky na tom NASu nemohlo podivat a prohlizet je. Ghost se mi zda zase krkolomne, protoze bych neustale (kazdy den) prenasel velky objem dat (prenasel bych vsechny fotky porad dokola).

jinak asi na tu online synchronizaci zkusim tady napsany Allway Sync a uvidim jak to bude fungovat (zatim jen v ramci disku v pc a pokud se to osvedci tak pak i na ten NAS disk.

To ze muze odejit i pc i nas a jeste navic oba disky v nas vim, ale ta prevdepodobnost je asi tak velka jako ze vyhraju ve sportce. Proto pro me je dostatecna zaloha mit fotky na 2 az 3 mistech zaroven (coz bude splneno 1x v pc, 1x na NASu a tam zrcadlen na 1x dalsi disk).

Pokud Vas napadne jiny zpusob jak to zazalohovat sem s tim, ale prijde mi ten NAS jako nejlepsi reseni.
mstejska (2912)|9.6.2009 16:25
V každém případě není na škodu záloha na dvd. Stačí určitě i jednou za čas.
pas!k (3765)|9.6.2009 16:57
zkus ten cobian myslim si ze umi zalohy slozek aniz by to komprimoval a jestli se nepletu i rozdilove zalohy ale jistej si nejsem .. a je zadara
Logout (4018)|9.6.2009 17:10
Záloha na DVD je imho na nic, protože člověk to nikdy nezkontroluje a DVD časem odcházej. IMHO nejlepší je naplánovat klasickym plánovačem úloh synchronizaci těch složek s nějakym NAS (ať už to bude druhej počítač, síťovej disk nebo přinejhorším externí USB disk). Pravděpodobnost poruchy dvou zařízení najednou je minimální.

Synrchornizaci složek umí tušim snad i xcopy, sám jsem si na to napsal php skript (dokonce že umí odsypávat vedle starý verze souborů), můžu poskytnout, pokud je zájem. Ale určitě na netu bude spousta utilit na todle téma.
mstejska (2912)|9.6.2009 19:32
[QUOTE=Logout;257994]...Záloha na DVD je imho na nic, protože člověk to nikdy nezkontroluje a DVD časem odcházej. ...[/QUOTE]
OT? Nějak si nevzpomínám na žádné moje odejité DVD ani CD. A CDčka používám od roku 1993 (4) a to první CD co mám pořád ještě funguje. Doporučuju zálohu na CD/DVD.
Logout (4018)|9.6.2009 21:56
Hmmm, tak máš asi štěstí a umíš vybrat dobrý média a vypalovat. Nicméně i kdybych připustil, že jsou CD/DVD málo chybový (CD jsou na tom imho líp než DVD - a starší CD média vypalovaný pomalu líp než nový vysokorychlostní, ale to už je opravdu OT), tak přesto je tu riziko chyby.
Ale fór je v tom, že zatimco zálohu na disku snadno zkontroluješ, zatimco gigabajty rozstrkaný na x DVD nebudeš kontrolovat, dokud je nebudeš potřebovat. A to bude pozdě...
pas!k (3765)|10.6.2009 06:59
Musim dat Logoutovi za pravdu .. zaloha na dvd je pro me jako spani na jehlach ..
HFX9 (276)|10.6.2009 09:07
Logout: souhlas

Pokud bych chtel zalohovat na DVD neresim tady NAS box a nejaky zrcadleni disku

Jinak dneska testnu nejaky programky na synchronizaci adresaru a pokud bude zajem muzu sem hodit jak to funguje a ktery splni vse co jsem sem pozadoval
HFX9 (276)|11.6.2009 17:03
tak programek ktery 100% dela co jsem zde psal ze chci je Beyond Sync umi real time synchronizaci nebo taky jen zalohu, takze se da vyuzit obema zpusoby a je free. :thumb