reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je nejak vykon HDD zavislej na kapacite?

schali (118)|31.12.2006 21:58
Planuji nakup disku Hitachi T7K500 320GB (7200rpm, SATA/300, 16MB cache), podle testu na Storagereview je to asi v praxi nejrychlejsi cenove dostupnej disk.testuji tam ovsem 500gb verzi, zajimalo byme jestli tam muzou byt ve vykonu rozdily pokud koupim 320gb?
mech13 (5526)|1.1.2007 03:07
[quote=schali]Planuji nakup disku Hitachi T7K500 320GB (7200rpm, SATA/300, 16MB cache), podle testu na Storagereview je to asi v praxi nejrychlejsi cenove dostupnej disk.testuji tam ovsem 500gb verzi, zajimalo byme jestli tam muzou byt ve vykonu rozdily pokud koupim 320gb?[/quote] ano, rozdily tam budou. rychlost zavisi na hustote dat - cim vyssi hustota, tim vyssi rychlost.
eraser (0)|1.1.2007 13:46
Srovnání disků s různými velikostmi je proti pravidlům testování. Různá kapacita totiž způsobuje, že stejné množství dat zabere na plotně u disku s větší kapacitou fyzicky menší vzdálenost. Díky tomu se zkracuje doba vyhledávání dat a zvyšuje rychlost čtení a zápisu. Disk s větší kapacitou tak vychází v testech jako rychlejší. Protože zde ale chceme porovnat disky pro stolní počítače vs. pro mobilní počítače a to takové, které jsou právě v kursu, můžeme tuto vyšší rychlost vlivem vyšší kapacity přičíst stolním pevným diskům k dobru.

zdroj: Mobilní pevné disky - testujeme otáčky, Eagle 14.2.2006, recenze
schali (118)|1.1.2007 15:23
[QUOTE=mech13]ano, rozdily tam budou. rychlost zavisi na hustote dat - cim vyssi hustota, tim vyssi rychlost.[/QUOTE]


no hustota bude asi dost podobna, protoze predpokladam, ze 500gb verze ma tri plotny a 320g ma jen dve
schali (118)|2.1.2007 07:37
podle nejnovejsich informaci:) je hustota zapisu prakticky shodna jak u 250 gigove, tak u 320-500 gigove verze HDD, akorat jsem zjistil, ze majitele 320g verze si ponekud stezuji na vyssi hlučnost zvlast pri seeku, zatimco majitele 250g verze jsou vseobecne spokojeni - bohuzel jich tolik neni takze muze byt tento nazor ponekud zkresleny.Jelikoz jsem chtel puvodne 250ku a rozdil ve vykonu bude prakticky nulovy tak asi pujdu do ni - pokud ji sezenu:)
aldafallout (194)|2.1.2007 10:11
[QUOTE=schali]Planuji nakup disku Hitachi T7K500 320GB (7200rpm, SATA/300, 16MB cache), podle testu na Storagereview je to asi v praxi nejrychlejsi cenove dostupnej disk.testuji tam ovsem 500gb verzi, zajimalo byme jestli tam muzou byt ve vykonu rozdily pokud koupim 320gb?[/QUOTE]
Zajimali by me pri pripadne koupi Vase subjektivni dojmy jako je hlucnost a tak. Uvazuji o stejnem disku. Napiste je prosim po zakoupeni do tohoto treadu. Dekuji aldafallout
schali (118)|5.1.2007 08:59
[QUOTE=aldafallout]Zajimali by me pri pripadne koupi Vase subjektivni dojmy jako je hlucnost a tak. Uvazuji o stejnem disku. Napiste je prosim po zakoupeni do tohoto treadu. Dekuji aldafallout[/QUOTE]

ok, tak mam disk Hitachi T7K500 320gb 16mb, muzu zatim nabidnout pouze prvni dojmy, disk me jel asi jen 2h a ani na nem jeste nemam win.Bude to srovnani s WD KS 250gb 16mb. Disk je v klidu pomerne hodne tichy, nepiska, nehuci, proste se dvakrat neprojevuje, nepoznal jsem rozdil oproti Wd, mozna je tizsi mozna ne, kazdopadne staci to bohate.Naopak pri seeku je pomerne hlucnej, jak poznamenal jeden uzivatel na CZC "chrochta jako prase" a je to pravda:), WD chrochta jako sele:), zvuk je hodne podobny, utlumeny, ale u Hitachi je to o neco hlasitejsi, zda je to na zavadu nebo neni reknu tak za tyden.Teplotu jsem nemeril, ale Hitachi podle me hreje o neco vic.o samotnem vykonu a rychlosti muzu rict zatim docela malo, v HD tach a sandre2007 to namerilo 62-63MB/s(WD -55mb), burst speed - 220mb/s(wd - 170), zajimavosti byla v sandre namerena delka vyhledavaci doby - 6-7ms, suverene nejmin ze vsech porovnavanych disku stejne kategorie.Co se tyka vykonu v praxi od ktereho si hodne slibuji, tak vysledky dodam opet za tyden.

PS: disky jsem nemel pripojene zaroven a nakonec kdyz jsem po Hitachi pripojil to WDcko tak doslo k nemile zalezitosti, pri testech to hodilo par erroru a kopirovani bylo nejaky divoky, pomaly, nejak jsem to nechtel hrotit a radsi ho odpojil, disk neni muj tak doufam, ze nedostoji povesti sve znacky a nezakuka:)
schali (118)|7.1.2007 21:15
ok, tak mam disk Hitachi T7K500 320gb 16mb, muzu zatim nabidnout pouze prvni dojmy,.....................................ubehlo par dni a mam dalsi nove postrehy.Co se tyka realneho vykonu, bohuzel musim pripadne zajemce zklamat, disk je sice rychlejsi jak WD 250KS, ale ten rozdil je zcela zanedbatelny, zkousel jsem hashing v CZDC a rozdil byl u 1,5Gb souboru zhruba 3s.Load hry Prey se lisil o 1s ve prospech Hitachi.Zaver je takovy, ze pripadny rozdil je zanedbatelny az nepostrehnutelny, vic aplikaci jsem nezkousel, treba je to jinde lepsi, ale moc bych tomu neveril.Je zde ovsem dalsi vec, jiz jednou zminovana hlucnost, po te co jsem oba disky primontoval do case, probehla urcita zmena, u Hitachi se uz nejedna o chrochtani, ale prachobycejny hrabani disku tak jak ho vsichni zname:), v klidu jsou oba disky temer neslysny, WD by dostal 1 a hitachi 1-, situace se razatne zmeni kdyz disk pracuje, WD ma jednoznacne navrh, zvuk je neagresivni, utlumeny, skoro by se dalo rict prijemny, znamka 1-, Hitachi ma pri kopirovani ostry, jasne slisitelny ton, je to neutlumeny a dela to bordel, rozdil je vyraznej - znamka tak 3-/4.Pokud chce nekdo stavet tichej pocitac tak se T7K500 neda doporucit, na druhou stranu na vsechno se da zvyknout, ja mel ostatne WD40gb BB, kterej hucej pistel a hrabal jak blazen(kupodivu ani u tohoto kousku nebylo to hrabani disku tak hlasity) a taky jsem prezil:). tak vidite WD neumrelo a nakonec ten pomyslny souboj s Hitachi vyhralo, jo clovek mini, ...