reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jaké máte zkušenosti se základními deskami ASUS?

husky14 (4214)|12.6.2009 08:33
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Jaké máte zkušenosti se základními deskami ASUS?

Koupili jste si někdy základní desku společnosti ASUS? Pokud ano, byli jste s ni spokojeni, popř. jaké jsou vaše zkušenosti? Zaznamenali jste nějaké problémy, které vás vedly k nákupu jiné značky? Co byste na základních deskách ASUS změnili a co vám naopak vyhovuje? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
kevin00 (10238)|12.6.2009 08:59
Pokud nemusím, základní desky Asus nekupuji a neosazuji do počítačů. Asus mě párkrát "vypekl" svým rozložením konektorů na motherboardu, též mi vadili občas překážející chladiče základní desky. Opravdu pokud nemusím, tak nekupuji.
petr.svec (320)|12.6.2009 09:58
co se týká rozložení konektorů na desce se vyjadřovat nebudu nikdy jsem něměl žádný problém

ale co se týká desek asus... tak mohu podrdit, že jde o ty lepší z toho co na trhu je
jsou i lepší ale i mnohem horší, jinými slovy poté co se mi několika letech s asusem dostali pod stůl desky jiných výrobců... jsem se definitně utvrdil v tomto názoru

nejde mi tak moc o všeliké vymoženosti tj. blbosti, ale o to, aby deska fungovala na 100% s odstaním hardwarem a ne že budu muset řešit nestabilitu... když na asus desce to funguje na poprvé

(můj názor tak mě nekamenujte)
Draken (1578)|12.6.2009 10:21
měl jsem abit ale ten mi zkrachoval...teď mam 2x asus a nevidim rozdíl (až na ten krach:D):thumb
chytrolin (23)|12.6.2009 10:59
Asi před rokem jsem dostal desku od Asusu v reklamačním řízení, instalace bezproblémová, funkčnost zatím taky bez problému. Všechno jak má být.
robky (3195)|12.6.2009 11:10
Osobne používam dosku od Asusu a nemal som s ňou doteraz žiadny problém.

Pár dosiek od Asusu som už do nejakých zostáv dával, nikdy žiadny problém. Len si pri výbere dosky treba dať pozor na cpu support - u viacerých revízií nejakého procesora podporujú niektoré dosky len jednu z nich:thumbdown
U Asusiek sa mi ešte páči regulácia všetkých ventilátorov zakomponovaná v biose, nie len procesorového ako u napr. Gigabyte.

Osobne nemám problém doporučiť dosku od Asus, len je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri výbere ...
Každý výrobca má lepšie aj slabšie kusy, Asus nevynímajúc ...
czhunter (775)|12.6.2009 12:30
Moje minulá MoBo byla Asus, žádný problémy jsem s ní neměl, proti MSI co jsem měl předtím to byl takovej malej zázrak (obě s478).
Teď mám Gigabyte, ale to je spíš náhoda.
xmarek (1676)|12.6.2009 12:37
Myslím si, že podobná diskuze se může vést např. na téma "Jaké máte zkušenosti se základními deskami Gigabyte".
Jednu dobu jsem byl přesvědčen, že desky firmy ASUS patří k nejlepším co na trhu je. Dnes už si vybírám desku podle toho co nabízí a za jakou cenu. Určitě bych si ji slepě nekupoval jen kvůli tomu, že se honosí tím, že ji distribuuje nebo vyrábí firma ASUS.
Neregistrovaný (0)|12.6.2009 12:47
Do minulého roku jsem se zabýval stavěním počítačů "na kšeft" a za složení a oživení jsem si bral 500. Skončil jsem úplně znechucen, neboť skoro každá pátá věc co člověk koupí, je vadná. Dlouho mi nemohlo do baráku cokoliv od Westernu a MSI, ASUSu jsem se snažil vždycky držet, připadal mi lepší než "jiní", o rozložení součástek v žádném případě nejde, když si někdo koupí nest. chladič, tak může narazit. Naopak- Asusové teď dávaj takovou malou redukcičku na pohodlné připojení FrontPanelu.. Jinak jsem taky několikrát narazil- deska nepoznala SATA disky atd. Ale pořád si myslím, že ve stejné cenové kategorii je lepší šáhnout po ASUSu..
Lobobery (35)|12.6.2009 13:00
Já musim říct, že spíš by mě zajímala diskuze na základní desky MSI, protože si hodně lidí stěžuje na jejich špatnou spolehlivost a to nemám jen z diskuzí, ale i od pár známejch, co si nakonec koupili jinou, protože tu jim nefungovala integrovaná zvukovka, tu se přehřejvala apod. Nevim, jestli to takhle je ,ale zajímaly by mě názory.
Každopádně jedna deska Asus byla v bejvalym kompu a odešla. Ale ten komp byl z druhý ruky, takže nemůžu soudit, jak byla stará a jak s ní bylo zacházeno. Ale pokud vim, sloužili předchozímu majiteli cca 2 roky a mě další jeden. Pak jsem samozřejmě chtěl koupit novou, ale nechtěl jsem do toho rvát peníze. Přece jen to byl socket A a i když se pořád prodávaly procáky a desky atd stejně bylo Áčko už mrtvý. Z bazaru jsem kupovat nechtěl, radši chci mít jistotu.
Rozhodl jsem se pro ECS 848A, myslim že se takhle jmenovala. Plno lidí psalo a i prodejci mi tvrdili, že ECS je nespolehlivý a podobně. Já ji nakonec koupil za nějakejch 880 Kč tušim a vesele dal do kompu. Na začátku něco blblo, už si nepamatuju, co to bylo, ale mám dojem, že jsem jen něco nastavil v BIOSu a bylo to OK. Deska sloužila spolehlivě asi tři roky a další dva a půl roku až doteď slouží mejm rodičum (já mám jinej komp, tenhle jsem přenechal). Takže má za sebou přes 5,5 let a je naprosto OK.
To mě naučilo, že nemám věřit ani mnoha hlasum a mám se hlavně pídit po tom, PROČ přijde něco mnoha lidem nespolehlivý. Pak člověk nakonec zjistí, že 90% lidí, co výrobek pomluvilo, ho neumí ani správně používat (nadnesený příklad, ale bohužel to tak často podobně je).
Teď kdybych kupoval novou desku (v aktuálnim PC mám Asus, ale tu jsem nekupoval já), koupim buď Asus nebo Gigabyte (spíš tu) a nevim proč, ale ECS ani MSI by se mi nechtělo. Je to paradox proti tomu, co jsem psal, ale nějak bych se necejtil jistě:D
Camazoo (9)|12.6.2009 13:03
Asus P5Q, bohužel jednoho dne s sebou do křemíkového nebe vzala i procesor (E7200). Reklamace naštěstí bezproblémová, navíc jsem dostal E7300. Od té doby běží v pořádku.

Layout desky je špatný. Tomu, kdo vymyslel umístění napájecího konektoru k MB by měli urazit ruce a některé konektory (např. od 3pin od větráku) mohly být řešeny také lépe.
Lobobery (35)|12.6.2009 13:14
[QUOTE=Neregistrovaný;258749]Skončil jsem úplně znechucen, neboť skoro každá pátá věc co člověk koupí, je vadná. [/QUOTE]

Tak na tohle mám asi štěstí. Tolikrát za mnou někdo přišel, že mu něco odešlo a nakonec jen stačilo znova zastrkat kabely (asi se mu nějakej prostě časem uvolnil) nebo vyměnit datovej kabel za jinej, očistit a znova máznout procák pastou a usadit (resetování kompu, protože teplota lítala nahoru) apod. Prostě někdy stačí naprostá prkotina a zdá se, že něco odešlo a on je jen uvolněnej kablík. Např. měl jsem komp, kde se mi občas nechtěl zapnout a nechápal jsem proč. Někdy třeba šel, někdy se zapnul až na popátý. Pak jsem zjistil, že je to pamětí, ale nebyla vadná. Stačilo ji vyndat a rázně zastrčit zpátky a vše OK. Jednou tak za cca půl rok necelej se to zas stalo, tak jsem ji zas vycvak, zacvak a OK zas na půl roku:eek: Prostě total prkotina, někdo na to ani nepřijde a už pak pomlouvá např pamět od jistého výrobce, jak dělá zmetky. Přitom paměť může bejt naprosto OK a třeba jen pacička u paměťovýho slotu o 1mm za půlrok "se povolí" a paměť za to nemůže a deska je taky vlastně (až na tu pacičku) OK. Samosebou, že něco jinýho by bylo, povolit tak, že paměť vyhoří:D
Gero (29)|12.6.2009 13:35
Taky mě nějak připadá že základní desky jsou nějak "nedopečené". Měl jsem od Zidy a žádný problém, pak od Asus, P5 DH Deluxe, a to byl problém nad problém, neboť ztrácela periferie, a měla nějaké ještě vnitřní konflikty a nakonec jsem ji musel vyreklamovat, vše dopadlo k mé naprosté spokojenosti. základku jsem bez problému používal dva roky, pak asi vlivem přepětí v síti, odešel zdroj a šlusla se i deska ... .
Musím říci že jsem s ní byl maximálně spokojen.

Teď mám od MSI Eclipse Sli, vlastně nemám neboť, jsem ji musel pc odvést do reklamace, neboť jednak se ztrácel připojený hardisk a při práci s větším objemem dat, nebo antivirového skenování, docházelo k problému se zvukem jeho zkreslování a tak i videem, které se sekalo a celkově se základka chovala nějak zpomaleně.
Dojigiri (1629)|12.6.2009 13:41
Já mám zkušenost takovou ... řekněme nepříliš pozitivní. Při upgrade PC jsem zakoupil desku P5K-E/Wifi (P35) a osadil do ní čtyřjádro Q6600, a byly s tou kombinaci docela problémy - měřiče teplot hlásily vysokou teplotu desky (přes 55 stupňů - ačkoliv mám bigtower a vcelku slušnej průvan ve skříni), a nastávaly náhodné pády a zamrzání ve Windows. Nejednalo se v té době o úplně nejlevnější desku, spíše jednu z těch dražších (4900 Kč v době koupě), bylo mi líto dávat cca 6000 (v té době) za high-end desku GA-P35-DQ6, ale nakonec jsem jí stejně koupil, s tím, že Asusku se pokusím prodat (ale nepovedlo se, nechtěl jsem zase v podstatě novou desku prodávat za poloviční cenu). Což mě utvrdilo v tom, že nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat "levnější" (kompromisní) věci. Na GA DQ6 desce mi beží už přes rok a půl všechno v pohodě.

V současný době ta deska je v HTPC (kam jsem pro ní našel využití, když se mi jí nepodařilo prodat za cenu, kterou bych považoval za slušnou, vzhledem k nákupní ceně), kde nejsou "takový nároky" - je v ní jenom dvoujádro E4500, což deska zvládá v pohodě i při pasivním chladiči procesoru. Takže deska jako taková není vadná (= reklamovatelná), pouze očividně není tak kvalitní, aby zvládla bezproblémový chod se čtyřjádrem (možná se přehřívalo napájení procesoru nebo co já vím). Na to, že ji lze tím pádem považovat za low end nebo maximálně tak mainstream desku (s vyloučením čtyřjádrového CPU), byla až příliš drahá.
james008 (47)|12.6.2009 13:46
Asus? .... Tak do jiste doby ..docela hodne let....jsem je preferoval a pouzival jak doma tak v praci (abych priznal presne...mezi asusy sem jeste odebiral i par kusu aopenu ktere v te dobe byly jeste o kus lepsi).. cca od doby A8N-E a soucasnic jsem zacal sledovat problemy a zvysenou reklamovanost produktu a taky mi zacali pritapet tim ze jediny vyrobce pameti ktery v nich jel korektne delsi dobu a bez chyb byl v te dobe dost mastny Corsair...... dalsi stupen zhorseni kvality a naladovosti asus vyrobku jsem uz neustal...a s tim ze se zacali obevovat nove o dost klavitnejsi vyrobky Gigabyte... predelal jsem domacnosti i firemni a statni sferu prave na zmineny gigabyte.....dodnes mi nic neumrelo..ani se nezhorsila uzitna hodnota pri provozu....

Dnes jiz se vzpominkami a obcasnym shlednutim nektere z desek od asusu a jejiho testu muzu rici ze asus uz nechci nikdy videt... pokud gigabyte neslevi na kvalite nebo nepritne cenam vic nez je zdravo....a neslevi ani na skvele funkcnosti ...a softwarove podpore (vydavani fw a util vcas)....nebudu mit duvod delsi dobu nic menit ;-)

Jeste dodam..sem si vzpomel.. libilo se mi na asusu to ze jsem s nim dostal hodne zaslepek a redukci a jinych celkem potrebnych veci...
libilo se mi i to ze mezi prvnimi zavedl crash free bios...tedy to dnes uz ma kazdy i kdyz jine nazvy...jako dual bios apod...ale ve sve dobe fungoval skvele a skoncila pro mne doba disketovani a pucovani biosu od pratek kdyz mi muj pri flashi neco poskadlilo :-)
Libilo se mi i to ze mezi prvnima zavedli automatickou kontrolu vetracku...ktera i den presci konkutrenci v tom ze opravdu funguuje
a kdyz je cpu prilis horke.... proste pusti fan na max... tohle jaxi jinde nefunguje tak spolehlive..ale ja uz delsi dobu
pozivam velke klavitni chladice s pevne nastavenymi otackama takze dnes nevyuziji.....
CO ME NA ASUSU STVALo bylo hlavne to ze desky mely problem s kompatibilitou a stabilitou..temer kazda......
na nekteryhc os dokonce nektere kusy nefungovaly...linuxy atd.... stabilita se poresila cca 3 roky vzdy po prodeji kdy firma byla schopna konecne vydat takovy bios ktery vse osetril....sice zaryti asusisti jako jsem byl i ja na tom nejak jeli....ale reseni to prilis nebylo.... u gigabyte to je cca do tydne :-)..tyden a tri roky...to je velky rozdil :-))
Take me stvalo to ze asus mel nejhure vyresene napajeni grafickych slotu at uz starsiho agp tak novejsiho pciex
coz se projevovalo pri zakoupeni ultra vykonnych grafik tim ze proste neslapaly jak mely... vykonove to bud slo moc dolu nebo nekdy deska proste nenajela..........
s taktovanim byl taky celkem problem..resp. vysledky byly skvele..ale dojit k nim jak vyprava na mesic s batohem plnym sutru na zadech......
Jinde to bylo lepsi.... kdybych si mel vysnit znacku ....tak bych rekl.. at se vrati zlaty aopen.....akorat kluci z aopenu....
uz vyrabeji jen htpc a pidi desky...takze pro me zustava gigabyte jako to nejlepsi co si muzu poridit v dnesni dobe....

[QUOTE=Lobobery;258756]Já musim říct, že spíš by mě zajímala diskuze na základní desky MSI, protože si hodně lidí stěžuje na jejich špatnou spolehlivost a to nemám jen z diskuzí, ale i od pár známejch, co si nakonec koupili jinou, protože tu jim nefungovala integrovaná zvukovka, tu se přehřejvala apod. Nevim, jestli to takhle je ,ale zajímaly by mě názory.[/QUOTE]

No co se mne tyce.. MB od MSI..povazuju za nejvetsi schit co muze existovat... horsi uz byly snad jen pcchipsy/matsonicy...a dnes me nic horsiho nenapada... .. mi kazda co jsem nekde mel nebo ji nedo odnekud dones ve velice kratke dobe umrela.. nebo na ni odesla nejaka jeji soucast... chovani systemu na techto deskach bylo slusne receno prapodivne ci zvlastni...... koupil jsem ji jen jednou jelikoz to byla hura akce... a nebylo jine moznosti... zbytek jsem dostaval od uplakanych zakazniku... s msi mam kupu zkusenosti ..ale jen s tim a diky tomu ze byly a jsou celkem nanic... mozna ze to je nekde jinde jinak...buh vi...takto se to projevilo na vzorku populace u nas :-)
MaYor (23)|12.6.2009 14:46
Ja používam dosky ASUS od roku 1999 až do dnes. Použil som čipsety Intel, nVidia, VIA. SiS som nepoužil nikdy, nepovažujem ich za dobré čipsety. VIA čipsety som používal len s AMD procesormi a potom som prešiel na nVidiu, inak preferujem spojenie Intel+Intel a AMD+AMD, ak nie je dôvod kombinovať Intel+nVidia resp. AMD+nVidia. Ale musím priznať, že čo sa týkalo stability, nemal som ani s VIA čipsetom nejaké vážne problémy s funkčnosťou, skôr bol problém s výkonnosťou. Používam aj ATX aj micro ATX dosky. Prvá ASUS-ka bola s legendárnou čipovou sadou Intel 440BX, ktorá bola (možno aj je) považovaná za najlepšiu čipovú sadu. Keď skladám pecká, tak automaticky siaham po značke ASUS. Samozrejme nevyberám bezhlavo z portfólia ASUS, ale vždy si presondujem informácie na internete z viacerých zdrojov (ak sú) o konkrétnom type. Dosky volím podľa použitia. Za tú "krátku" dobu som s nimi nemal žiadny väčší problém. Ak aj nejaký bol, tak stačilo flashnúť BIOS a všetko bolo OK. Každý nový a zložitý HW má nejaké detské choroby. S HW, ktoré som pužil s doskami, som nemal žiadny problém. Všetko fungovalo, a aj funguje tak ako má. Ale musím priznať, že nemám skúsenosti s pretaktovaním, nie som vyznávačom tejto vetvy, takže neviem posúdiť, ako sa dosky ASUS chovajú pri pretaktovaní. Pokiaľ by som mal siahnuť po inej doske, tak je to s určitosťou GigaByte a Intel. Ostatným výrobcom veľmi neverím, ale je to len môj postoj, takže netvrdím, že sú horšie ako ASUS, ale nakoľko som s nimi nepracoval tak ich neviem posúdiť.
Zpjevy (92)|12.6.2009 15:18
Rukou mi prošlo už více desek od Asus, moje zkušenosti jsou dobré. Ani s jednou z desek nebyl žádný problém... Jen ta pořizovací cena je asi o něco vyšší než u ostatních, ta značka se přece musí zaplatit
lubosn (7)|12.6.2009 16:33
[QUOTE=robky;258735]Osobne používam dosku od Asusu a nemal som s ňou doteraz žiadny problém.

Pár dosiek od Asusu som už do nejakých zostáv dával, nikdy žiadny problém. Len si pri výbere dosky treba dať pozor na cpu support - u viacerých revízií nejakého procesora podporujú niektoré dosky len jednu z nich:thumbdown
U Asusiek sa mi ešte páči regulácia všetkých ventilátorov zakomponovaná v biose, nie len procesorového ako u napr. Gigabyte.

Osobne nemám problém doporučiť dosku od Asus, len je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri výbere ...
Každý výrobca má lepšie aj slabšie kusy, Asus nevynímajúc ...[/QUOTE]

Plne suhlasim,vzdy je treba dobre vybrat,neboli problemy ani s AMD+NVidia,samozrejme nie cele portfolio sa asi vydari na 100%,a tak pri specifickych poziadavkach na pc siahnem aj po inych znackach.
miky.mk (3)|12.6.2009 18:50
Při koupi mého posledního počítače jsem si "odborně" nechal poradit od jednoho ufonského prodejce v nejmenovaném obchodě, že Asus je záruka kvality a jistota stability, navíc reklamace Asus věcí je prý radost sama. OK, koupil jsem desku i chladič od Asuse a vylepšil ještě i grafikou od Asuse.
Jaké bylo moje překvapení když deska a chladič začali být plně kompatibilní až po použití hrubého násilí a kombinaček na žebra pasivů na desce. Bez uprav nebylo možné chladič procesoru nasadit správně, tak aby foukal horký vzduch směrem vzhuru. Další rozčarování přišlo při používání webu Asuse ( neuvěřitelně pomalý ), požadované ovladače a sw šlo většinou stahovat až po půlnoci. Utilita pro šetření energii AI suite mi s deskou také moc nefunguje. Nastavím autamatický mod, vše běhá do prvního restartu po instalaci, pak se inteligence nastavování výkonu vytratí a pc jede pořád na plný pecky. Utilita Asus update je opět záležitost na prd kvůli přetíženému webu.
Vše vyvrcholilo po jedné manipulaci s grafikou, kdy jsem jí musel vyndat z pc a opět zandat. Došlo k uvolnění laksně upevněného pasivu přes napájecí obvody grafiky. V pc totiž visel kolmo dolu a na napájecích obvodech ho držela jen vodivá pasta, která se ale po půl roce trochu vyhřála a změnila konzistenci z mazlavé na tuhou. A při té lehké manipulaci asi odskočila. Bohužel to bylo okem nepostřehnutelné, protože pasiv k tištáku karty přidržují ještě takové ty geniální plastové nýtky s pružinami. Na tomto kusu však byly volné. Takže vyhulila grafika, deska a i zdroj ( ještě že nebyl Asusí, takže reklamace v pohodě a asi za 4 dny a nebo že by to bylo tím, že zdroj nebyl z ufonského krámu ale odjinud ???).
Radost reklamace Asus věcí jsem po 30ti dnech poznal a je to fakt "radost". Na desce prý byla patrná silná oxidace ( reklamace zamítnuta ) a na grafice byla patrná neodborná montáž ( reklamace zamítnuta ). Za celých 15 let co dělám počítače jsem neměl s ničím problém a nic mi nikdy neumřelo, neznal jsem pojem reklamace, no nikdy jsem totiž neměl nic od Asuse.
Naštěstí se blíží opět doba koupi nového počítače a tak se těším jak si zase koupím MSI :thumb, které mě nikdy v životě nenechalo ve štychu! Opravdu by se Asus měl přejmenovat na Aušus, snad s nimi krize trochu zatočí ( a s Alzou taky ) aby si více vážili svých zákazníků.. Přeji hezký víkend
Boomy (7)|12.6.2009 18:52
[QUOTE=Lobobery;258756]Plno lidí psalo a i prodejci mi tvrdili, že ECS je nespolehlivý a podobně.[/QUOTE]

Ja osobne sem mnel desku ECS a jednoho dne se z ni odletovala tlumici civka a vzala sebou i procesor pamneti a zdroj, jinak u ECS praskali hodne kondiky, vydel sem to u 4 desek z 5ti.

Me osobne prijde asus priblizne stejne kvalitni jako MSI, ale zalezi na stesti na kus. Co se rozlozeni komponent a konektoru tyce, u levnejsich desek je to povedcinou des a hruza, ale u tech drazsich uz cas od casu nekdo umi premejslet. S hardvereo od asusu sem nikdy problemy nemnel, ale ty utility co k tomu dodavaj(zvlast ke grafikam) opravdu nedoporucuju.
womi (2)|12.6.2009 19:00
Inu, já měl ASUSy vždycky rád a (kupodivu?) jsem se zatím nesetkal s žádným vážnějším problémem. Jediná věc, kterou jsem si nepohlídal a která mě trochu zaskočila, byla, že když jsem dával spolubydlovi dohromady poslední komp a do něj ASUS P5Q-E, tak do primárního PCIe nešla zasadit GTX260, protože tam jaksi překážely nějaký kondenzátory (nebo co to bylo) na desce :stupid No naštěstí i v tom sekundárnim PCIe beha karta na jedničku, ale kravina to je pěkná teda...
Jiziii (796)|12.6.2009 19:07
Já sem se smojí Asuskou spokojenej nic mi na ní teda nevadí
i když by mohla mít SATA konektory na kraji
A původně měla hrozně řachtící chledič na čipsetu kterej sem musel vyměnit v zájmu tichosti ale dnes s snad na desky takový chtastítka nedávaj
shapet (29)|12.6.2009 19:19
ASUS ?!
drazsi degment v porfoliu MoBo, MoBo typu ROG za svou cenu temer neomezene moznosti taktu.
Jeden z mala vyrobcu, ktery chrli drivery, BIOSy i pro starsi modely - priklad za vsechny - hlavni rival Gigabyte u svych nejdrazsich MoBo ma BIOS od rijna 2008 (a s chybami).

Nic neni jednoznacne, pouziti AMI BIOSu je rozhodne nestastne, nahrat starsi BIOS muze byt nocni murou pro nekoho, kdo nema firemni DOS flatcher, ale jen ten stazitelny z webu.

Vetsinou s cenou MoBo mizi i vyhrady s pripojovanim konektoru, nektere typy maji ale velmi nestastne rozlozeni.

Povestna narocnost ASUS MoBo k vyberu RAM (presne tady plati, ze i spickove moduly za spickovou cenu nemusi nabehnout v ASUS MoBo sestave). QVL RAM vydava ASUS vzdy s novym MoBo a uz se dale nemeni.

Quad BIOS u novych MoBo je kopii Gigabyte, narozdil od nej ale nahrava CMOS do BIOSU (obrazu) a je ciste na n as, ktery si zvolime pri bootu. V pripade havarie se bude ptat, ktery vlastne chceme.
(Gigabyte se nepta, prepisuje ihned, u novych CPU, ktere puvodni revize neznala, tak dochazi k nefunkcnosti sestavy).
optim (391)|12.6.2009 20:14
[QUOTE=shapet;258852]Gigabyte u svych nejdrazsich MoBo ma BIOS od rijna 2008 (a s chybami)[/QUOTE]
Mohl byste byt prosim konkretnejsi? Alespon o jaky model jde a ceho se chyba tyka.
kevin00 (10238)|12.6.2009 20:31
[QUOTE=optim;258875]Mohl byste byt prosim konkretnejsi? Alespon o jaky model jde a ceho se chyba tyka.[/QUOTE]

Souhlasím. Nemám zkušenost, že by mi nějaký BIOS od Gigabytu dělal nějaký problém a činil zákl. desku nefunkční.
Ivo Mašek (507)|12.6.2009 20:38
[QUOTE]Dnes jiz se vzpominkami a obcasnym shlednutim nektere z desek od asusu a jejiho testu muzu rici ze asus uz nechci nikdy videt... pokud gigabyte neslevi na kvalite nebo nepritne cenam vic nez je zdravo....a neslevi ani na skvele funkcnosti ...a softwarove podpore (vydavani fw a util vcas)....nebudu mit duvod delsi dobu nic menit[/QUOTE]
Přesně to sedí. ASUS už mi nesmí do PC. Vyhýbám se i jejich grafickým kartám. Co se týče motherboardu, minulý rok jsem přešel na Gigabyte a maximální spokojenost. Konečně PC poslouchá mě a ne já jeho.
Woyta (284)|12.6.2009 20:51
Par desek Asus jsem mel a diky jejich reklamacnimu oddeleni se Asusu vyhybam.
Prvni problemy jsem mel s K7V800? AGP/PCI lock fungoval jak se mu chtelo a par dalsich problemu.
Zpet mi prisla deska jine revize a s mechanickym poskozenim patice procesoru. Reklamace deklarovana jako oprava. Nechtel jsem se s tim s..t tak sla okamzite z domu dokud mela jeste nejakou zaruku.
Jedinej asus kterej mam ted doma je v PC rodicu. Nejaka sc939 s NF4 ultra. Jediny co me tam stvalo je chladic chipsetu. Oproto jinym deskam s NF4 je jinde a natocen takze jsem nemohl puzit chladic co mi zbyl po DFI Lanparty.

Asus jsou asi dobre desky ale reklamovat Asusu uz teda rozhodne nechci.
a4000 (0)|12.6.2009 22:21
Nazory a skusenosti su tu rozne, ale to asi ako pri kazdom vyrobcovi/vyrobku :) Je logicke, ze ked nas vyrobca sklame, pri buducom vybere budeme viac zvazovat i konkurenciu. Rukou mi preslo mnoho pocitacov a v drvivej vacsine som ako vyrobcu MB pouzil Asus, nasledovany GigaBytom, ASRockom (co je vlastne tiez Asus) a svojho casu aj vyrobkami QDI a Epox. Naozaj si nespominam ani na jednu dosku Asus (ale ani ASRock), s ktorou by som mal nejaky vyraznejsi problem. Zvycajne poskladane PC behalo hned na 1.krat. Som spokojny aj s podporou vyrobcu a ako uz bolo vyssie spomenute, aj s dostupnostou novych BIOS-ov. Ani pri dalsich vyrobcoch si v podstate nespominam na vyraznejsie problemy, treba vyberat aj medzi jednotlivymi modelmi vyrobcu, kazdemu sa podari aj horsi ci menej kompatibilny produkt. Pri GigaByte sa mi vsak uz stalo, ze doska (tusim to bola s P35) sla hned po rozbaleni na reklamaciu. Ci to suvisi s kvalitou vystupnej kontroly neviem, ale nehadze to dobre svetlo na vyrobcu. Skoda znacky QDI (pomerne lacne a spolahlive dosky) a taktiez i Epoxu, ktory mal zopar vybornych modelov (dodnes pouzivam jedno PC s doskou EP-8KRA2+ s VIA KT600 a lepsia doska pre Socket A snad ani nebola vyrobena ;) ).
Takze zhrnute: Asus je pre mna istota (zatial nesklamal) a ked je nahodou nedostupny, nebojim sa volit ani GigaByte :)
Necroman (6)|12.6.2009 23:12
Uz rok a pul mi doma bezi ma sestava na Asusu P5K Deluxe a jsem s ni spokojeny. Sice mi nevydrzel pretakt E4400 2 na 2.8 GHz, ktery bezel prvnich par mesicu stabilne, ale i soucasnych 2.66GHz, ktere bezi v pohode uz pul roku, je take dobrych. Na design a vybavu desky si nemohu stezovat.:thumb
Richmond (8084)|12.6.2009 23:20
[QUOTE=a4000;258905]...(dodnes pouzivam jedno PC s doskou EP-8KRA2+ s VIA KT600 a lepsia doska pre Socket A snad ani nebola vyrobena ;) ).
[/QUOTE]
Ale byla - z ty Epoxy jsem presedlal na DFI NF2 Utra Infinity a pri vyndavani jsem zjistil, ze ta epoxa ma vylitej kondik, nicmene fsb drzela stejne jako kdyz byla nova :thumb
a4000 (0)|13.6.2009 00:25
[QUOTE=Richmond;258913]Ale byla - z ty Epoxy jsem presedlal na DFI NF2 Utra Infinity a pri vyndavani jsem zjistil, ze ta epoxa ma vylitej kondik, nicmene fsb drzela stejne jako kdyz byla nova :thumb[/QUOTE]

DFI nepoznam/nepouzivam (zatial nebol dovod), ale kazdopadne u mna VIA KT600 bol urcite vydarenejsi chipset pre AMD nez hoc-ktory od nVidie, uz len z toho pohladu bol ten Epox pre mna lepsi ;) plus maloktora doska tych cias mala 4x PATA konektor + 2x SATA ;) kazdopadne kazdy ma asi svojho favorita na titul =najlepsia doska= pre istu platformu :)
Richmond (8084)|13.6.2009 01:41
[QUOTE=a4000;258921]... 4x PATA konektor + 2x SATA ;) kazdopadne kazdy ma asi svojho favorita na titul =najlepsia doska= pre istu platformu :)[/QUOTE]
Jasne, ona ta Epoxa vybavena byla, ale DFI mela to samy + navic Soundstorm a drzela stabilne fsb 260 coz se o KT600 rict nedalo pac nemela PCI lock takze se ten radic vypinal...
TOBiAS02 (97)|13.6.2009 16:31
tak já jsem defacto spokojeným majitelem staré lowendové M2N MX..
před dvěma lety jsem ji získal z reklamace vyhořelého Foxconnu a od té doby vše vpohodě.. PC je v postupném času upgradováno a vše funguje.. teploty této mainstreamové sestavy (Athlon 3800+, 2x1GB ram, ASUS EAH 4670, Fortron Saga II 450W, Creative X-Fi MX) jsou i v zátěži 55°C na CPU a 40°C na čipsetu. nikde nic nepžekáží, konektory či tak, je kam připojit neregulovaný Fan.. když jsem potřeboval připjit starý IDE HDD (mam Sata), prostě jsem ho připojil a už to jelo, žádný hodinový nastavování BIOSu a plakání nad tim že PC nenabootuje nebo disk nevidí..
..some time after...
pouze když jsem měnil zdroj (ještě nepříliš znalý PC - rok zpátky), nějak mi uniklo že je na tom konektoru kolíček.. snažil jsem se konektor sundat ale nešlo to.. deska vrzala a mám pocit že tam i něco zapraskalo, protože před čtvrt rokem odešly surround jacky zvukovky, občas mrzne klávesnice a při malém přetaktu CPU občas PC nenajede.. pokud nevydrží, pujdu do P5Q a když na ní nebude, asi do P5QL..jsem prostě ASUSista, mam ASUS grafiku, desku, monitor a vše co si chci koupit pokud není vyloženě nějaká profi firma na todle (např sluchátka Sennheiser, zdroje Seasonic,..) tak prvně hledám ASUSy..

na starším PC jsme měli Gigabyte a to bylo furt něco, nerozuměla si s Windows, padala, mrzla (ostatní komponenty na jiné desce šlapaly, těmi to nebylo) nakonec odešla po 6tiletém provozu..
na druhym PC stále je Shuttle NV42 a pracovala taky jak má, než jsem se šťoural v grafice a jak sem tam dal jinou do AGP, něco tam zasyčelo a od tý doby nemužu do BIOSu a PC je pomalý jak nikdy, po vypnutá musí hodinku odpočívat, než jde zapnout a zlobí USB.. :D

jak je vidět, nějak se k deskám asi neumim chovat či co :D každá dělá trable, ale ASUS je pro mě nejlepší volba a doporučuju ho všem.. jsem s ASUSem spokojen, nejspíš jsem si ji totiž rozbil sám.. i tak každopádně si myslim, že ať vemete ASUS nebo Gigabyte, neuděláte chybu, zbytek je ale lidově "o-hubu" (pro mě tedy MSI a Gigabyte)..
Woyta (284)|14.6.2009 12:52
[QUOTE=Richmond;258927]Jasne, ona ta Epoxa vybavena byla, ale DFI mela to samy + navic Soundstorm a drzela stabilne fsb 260 coz se o KT600 rict nedalo pac nemela PCI lock takze se ten radic vypinal...[/QUOTE]

Proto vzniknul Chipset KT880 alias Nforce killer. Jenze v podani Asusu nic moc.
grapherX (888)|14.6.2009 13:00
Vlastním desku ASUS P5N-e sli . A kromě toho že jsem dostal asi nějakou špatnou revizi, která neumí taktovat CPU a zbytečně velký chladič chipsetu, tak nemám desce co vytknout. Funguje slušně, konektory má vcelku rozumně rozmístěné takže není problém se zapojením konektorů. Příště bych ale asi volil desku od Gigabyte. ;)
higor (3)|14.6.2009 14:08
Málokedy prispievam do diskusií, no tentoraz mi to nedalo. Počítačom sa aktívne (t.j. zarábaním si na živobytie) venujem od roku 1994, odvtedy som zostavil a predal dovolím si tvrdiť cez 2500 počítačov, nakupoval som vo väčšine existujúcich aj dnes už neexistujúcich veľkoobchodov na našom území. Pre podobných pamätníkov, zažil som ešte časy, keď bol Agem miestnosť o veľkosti 4x4 metre, kde za pultíkom sedela Renáta a Fabo jazdil na požičanej dodávke do Viedne pre tovar...

Asus bol vždy považovaný za synonymum kvality, či už sa jednalo o MB alebo grafické karty - napr. kultové dosky P2B, alebo prvé GK s nVidia Riva. Bohužiaľ, postupom času, ako sa logo Asus začalo objavovať aj na iných výrobkoch, šla kvalita niekam úplne do preč. V súčasnosti u mňa výrobky značky Asus tvoria najväčšie množstvo reklamácií (bohužiaľ veľakrát bezdôvodne zamietnutých)... Zrovna posledné základné dosky sú úplne katastrofálne, celá rada P5Q je úplný omyl. Problémy s pamäťami, kde niektoré konkrétne moduly idú v doske z tej istej revízie kúpenej v januári, ale už nefungujú v doske toho istého typu aj revízie kúpenej vo februári (jediný rozdiel medzi doskami je len sériové číslo), niektoré dosky nevedia identifikovať niektoré typy mechaník, prípadne diskov, a rôzne iné "pikošky" ako napr po vložení TV karty Asus P7131 do PCI slotu doska P5Q-E nejde zapnúť, po vytiahnutí TV karty bez problémov atď. Pamätám si časy lacných MB QDI, ECS, Tomato, tam pochopiteľne boli určité problémy (dosky stáli polovicu toho, čo Asusy), no to, čo sa posledný rok/1,5 roka deje s doskami Asus, je nepochopiteľné a človek nevie, či sa má smiať, alebo plakať! Pred vianocami som nakúpil 16ks dosiek P5Q-L, robili sme 16 PC v identickej konfigurácii... Z týchto 16 kusov šlo 15(!!!) hneď naspať na reklamáciu! Ok, uznávam, vadná séria sa môže pritrafiť u hociktorého výrobcu - no každá doska mala inú závadu :stupid
Podobne sú na tom aj grafické karty Asus (večný problém s ventilátormi, ktoré odchádzajú do jedného roka aj na najdrahších kartách), dvd mechaniky Asus detto, niektoré modely lcd monitorov Asus takisto (tuším VW222(u?) v kombinácii s ATI GK sa po "zaspaní" nevedia zobudiť, treba odpojiť dvi kábel a nanovo ho zapojiť, vyputie z elektriny nepomáha). To že Asus nie je to, čo býval, sa stačí spýtať na hociktorom reklamačnom oddelení väčšieho veľkoobchodu s IT komponentami!

Asus je u mňa v nemilosti, ak príde zákazník so zoznamom dopredu vybraných komponentam a je medzi nimi niečo od Asusu, snažím sa ho presvedčiť na niečo od kunkurencie. Nie vždy sa to ale podarí - riadim sa heslom "náš zákazník, náš pán" :thumb

V žiadnom prípadne tu nechcem a ani nejdem robiť kampať proti Asusu, ale nie je nad vlastnú skúsenosť, aj keď je negatívna. Môžem z vlastných skúseností povedať, že medzi najmenej poruchové dosky súčasnosti patrí u mňa Gigabyte a Intel.
Základné dosky Asus sú proste momentálne :thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown:thumbdown
Richmond (8084)|14.6.2009 14:50
Nj, ale P5Q-L je snad nejlevnejsi deska a tam je prave kamen urazu... Take si pamatuji doby QDI & Tomato, ale taky v tech dobach byla BX440 coz je legendarni deska, ale taky byla pekne mastna (taky bych poznamenal, ze znacek bylo na trhu tak 5 - dnes je to uplne jinde). Z tech dob si velmi dobre pamatuju jak dulezite je vybrat slusnou desku (uz nazev "zakladni" deska muze leckomu napovedet). Nikdy jsem na MB nesetril (dobre - parkrat jo, ale krute se mi to vymstilo) a tento zvyk nehodlam menit.
Maximus12 (763)|14.6.2009 15:07
Tak měl jsem ji jen jednou a z hlediska funkčnosti bez problémová, víc mě vadilo rozložení konektorů a špatný přistup k IDE/FDD řadičům a pak ne úplně přehledné označení pro zapojování ledek a zapínání pc atd.. Zkusil jsem pak jinou desku a tu si nemůžu vynachválit .. schválně ji nemenuju, aby se to tu nerzvhlo v diskuzi ta značka vs. ta značka :)
Richmond (8084)|14.6.2009 15:24
...hmmm divny - Asus uz nekolikatym rokem pouziva takovou kravinku do ktery si napred zapichas front panel/usb/firewire kabliky pekne mimo kejs a celej "tentononc" pak jednoduse zapojis do desky...
IMG_0444.jpg
kevin00 (10238)|14.6.2009 16:12
[QUOTE=Richmond;259157]...hmmm divny - Asus uz nekolikatym rokem pouziva takovou kravinku do ktery si napred zapichas front panel/usb/firewire kabliky pekne mimo kejs a celej "tentononc" pak jednoduse zapojis do desky...[/QUOTE]

"Pochyst" je to pěkný, ale nepomůže, když rozložení konektorů na motherboardu je nelogické a dostat se k některým je docela "na hlavu".
Richmond (8084)|14.6.2009 20:36
Tys nekdy videl desku, ktera ma konektory nekde jinde nez v pravym dolnim rohu? (kdyz nepocitam spesl HP do barebonu kde jsou konektory jine)
kevin00 (10238)|14.6.2009 20:49
[QUOTE=Richmond;259202]Tys nekdy videl desku, ktera ma konektory nekde jinde nez v pravym dolnim rohu? (kdyz nepocitam spesl HP do barebonu kde jsou konektory jine)[/QUOTE]

Nebavím se pouze o konektorech pro case a front panel. Co je Ti platná takováto "vychytávka" co Ti usnadní práci, když další konektory jsou umístěny špatně.
optim (391)|14.6.2009 21:04
[QUOTE=Richmond;259202]Tys nekdy videl desku, ktera ma konektory nekde jinde nez v pravym dolnim rohu?[/QUOTE]
X58 desky od ASRocku.
Richmond (8084)|14.6.2009 22:39
[QUOTE=kevin00;259204]Nebavím se pouze o konektorech pro case a front panel. Co je Ti platná takováto "vychytávka" co Ti usnadní práci, když další konektory jsou umístěny špatně.[/QUOTE]

Opet PCI? To uz tu dlouho nebylo :mistake

[QUOTE=optim;259207]X58 desky od ASRocku.[/QUOTE]

Vyjimka potvrzuje pravidlo ;) Osobne jsem nic takovyho v ruce nemel, je videt, ze se porad clovek uci... To USB dole by se mi siklo na ctecku :eek:
dondrusco (12)|15.6.2009 08:38
ASUS dosky používam už cca 6 rokov, ak aj kupujem z druhej ruky, tak iba ASUS.
Som s nimi veľmi spokojný - okrem jednej všetky ostatné fungujú doteraz.
Momentálne zahorujem L1N64-SLI + 2xOpteron 2350 - bez problémov.
Tú jednu 'čiernu ovcu' - A8R-MVP - tú mi vyreklamovali a vrátili peniaze. Ale s tou boli vo všeobecnosti problémy.
a4000 (0)|15.6.2009 10:51
[QUOTE=higor;259149]Zrovna posledné základné dosky sú úplne katastrofálne, celá rada P5Q je úplný omyl.[/QUOTE]
Robis si nejaky statistiku reklamacii? By ma vcelku zaujimala poruchovost, nie len co sa tyka Asusu, ale aj inych vyrobcov.

[QUOTE=higor;259149]Podobne sú na tom aj grafické karty Asus (večný problém s ventilátormi, ktoré odchádzajú do jedného roka aj na najdrahších kartách), dvd mechaniky Asus detto, niektoré modely lcd monitorov Asus takisto (tuším VW222(u?) v kombinácii s ATI GK sa po "zaspaní" nevedia zobudiť, treba odpojiť dvi kábel a nanovo ho zapojiť, vyputie z elektriny nepomáha).[/QUOTE]
Ono asi najhorsie je, ked sa niekto snazi vyrabat "vsetko", co uz Asus robi :) Proste pri takom sirokom portfoliu je uz tazsie odsledovat kazdu jednu diviziu a kazdy jeden novy vyrobok (a tych teda je :) ) a tak vznikaju mnohe nedorobky (plati to vseobecne pre podobne "sirokorozchodne firmy", nie len pre Asus)

[QUOTE=higor;259149]To že Asus nie je to, čo býval...[/QUOTE]
Ale to tiez plati vseobecne, dnes sa ide skor na kvantitu, nez na kvalitu, zijeme konzumnu dobu :( Na druhej strane treba povedat, ze dnes si uz vykonne PC moze kupit vacsina, co pred par rokmi neplatilo ;)
james008 (47)|15.6.2009 11:21
[QUOTE=a4000;258905].....s doskou EP-8KRA2+ s VIA KT600 a lepsia doska pre Socket A snad ani nebola vyrobena ;) )[/QUOTE]
Tak to musala byt desna haluz... ja epoxu povyhazoval celkem dost...... zrovna tenhle typ .......
a taky 8KraI.... prakticky to byly nejake jednorazove docasne modely
ktere se asi dle vyrobce mely po roce vyhodit a nahradit dalsima...akorat sem se nechal zviklat
oc komunitou na to ze je zkusim...s epoxem bych si rukou nepotrasl :-)) v te dobe byly treba Dfi nebo i ty docela spatne asusy (napr A8v8x-x se dalo slusne pouzivat celkem) daleko lepsi...
Na socket a bych uz asi poridil jen dfi..... nebo pokud by se dal sehnat nejaky aopen..aopeny byly brilatni dila.......
Richmond (8084)|15.6.2009 14:41
[QUOTE=james008;259305]...aopeny byly brilatni dila.......[/QUOTE]
No tak srovnavat nevybavenou AOpen s DFI je trochu mimo misu, ne? Jinak ja mel na "Acku" Epoxu (KT400, KT600, nf2 - suverene nejvybavenejsi, vsechny vadne kondiky), pak Asus s nForce2 (Deluxe, zadnej vosekanej X) a pak DFI Infiniti a muzu rict, ze OC Asus vs DFI temer stejnej, ale DFI mela lepsi zvukovku, 4x sata a luxusni BIOS + OC. Vady mela samozrejme taky (ostatne jako ma kazda deska) - pri hodne vysoke fsb ji "septaly" civky, takze jsem je musel ocistit zalit, ale jinak nejlepsi deska pro socket A (LanParty byla kolotocarina a pro druhou sitovku jsem nemel vyuziti)... Spatne nebyly ani Shuttle, ale ty nemely SATA radic
maslow (1)|16.6.2009 13:40
Zdravím,
s ASUSem jsem byl vždy spokojený, loni jsem zakoupil low end v podobě M3A7 a nutno říct, že ta deska je trošku divočinka :)
Je problém zvolit vhodné paměti, resp. takové paměti, které s deskou nebudou zlobit. Kombinace M3A + A-DATA se ukázala jako krok vedle, beru to jako chybu svou, nikoliv ASUS, ovšem... Nevim nevím, většinou jsem neměl žádný problém s kompatibilitou pamětí, tak mě to trošku zarazilo.
Nekompabilita se projevovala zatuhnutím PC behem bootovani OS (WIN XP SP2) v pripade, ze byl pocitac vypnut. Řešilo se to hodně na diskuzních fórech, řešením bylo výměna pamětí etc.. já jsem volil neustálý upgrade firmwaru BIOSu a hledání jiných skulinek.
Nakonec můj problém vyřešil microsoft uvolněním Windows Seven, se kterými už systém nabíhá v pořádku. Což mi, po roce trápení s HW kompatibilitou docela zarazilo dech :D

Jinak mohu říci, že deska za 1500,- chodí stejně jako deska za 4k, dokonce jsem zkusil po uspechu s pameti popohnat vis frekvenci procesoru (2,6@3.0 Athlon X2 5000+) a stabilita stale stejna.

Závěrem? Není důležité co kdo co a má, někdo má rád ASUS někdo MSI, stejně se ten zmetek najde u všech, já mám třeba nejradši holky a jsem za to rád :)))

Hezký den :)
higor (3)|16.6.2009 13:44
[QUOTE=a4000;259293]Robis si nejaky statistiku reklamacii? By ma vcelku zaujimala poruchovost, nie len co sa tyka Asusu, ale aj inych vyrobcov.
[/QUOTE]

Nejakú extra štatistiku nemám, viem ale porovnať, čo sa kazí najviac:
-MB- jednoznačne Asus, tie počty sú za posledných 1-1,5 roka neskutočné
-VGA- znova Asus, čiastočne aj MSI, v 90% prípadov sú to rozsypané ventilátory
-HDD- prekvapivo Samsung, prvé disky veľmi spoľahlivé, no neskôr kúpené hlavne 750GB a 1TB modely odchádzajú v priebehu 2-3 mesiacov (ak dovtedy neodídu, tak potom držia)
-DVD- LiteOn (už ich nekupujem vôbec)
-LCD- niektoré modely Asus, niektoré lacnejšie LG, celkovo Benq
-NTB- znova Asus, a MSI

Naopak, veľmi málo reklamácií je na nasledovné (znova stav za posledného cca 1-1,5 roka):
-MB- Intel, Gigabyte
-VGA- integrované ;) a tie s pasívnymi chladičmi, na značke nezáleží
-HDD- WD
-DVD- OptiArc a Samsung
-LCD- Philips a Samsung
-NTB- jednoznačne Toshiba, z tých z mainstreamu prekvapivo Acer (v minulosti boli naopak problémové)

[QUOTE=a4000;259293]Ale to tiez plati vseobecne, dnes sa ide skor na kvantitu, nez na kvalitu, zijeme konzumnu dobu :( Na druhej strane treba povedat, ze dnes si uz vykonne PC moze kupit vacsina, co pred par rokmi neplatilo ;)[/QUOTE]

Asus bol od nepamäti synonymom kvality, človek proste vedel, za čo platí tie peniaze naviac. V súčasnosti, keď Asus vyrába kvantitu na úkor kvality to už neplatí a naozaj sa nájde konkrétna modelová rada (je ich čoraz viac), ktorá je úplný krok vedľa. Bohužiaľ však nepodarok konkrétneho kusu sa nájde aj v prémiovej kategórii, tam, kde v minulosti problém nebol. V poslednej dobe nie je žiadnou výnimkou dokonca nekompatibilita jednotlivých periférií od Asusu (najčastejšie kombinácia MB + VGA).
Dnes stojí výkonné PC zlomok toho, čo stálo predtým. To však neznamená, že nemá byť spoľahlivé alebo musí byť niektorý z komponentov hrdiaci sa logom Asus vadný hneď po vybalení z krabice :mistake Keď s týmto už nemá problém konkurencia, ktorá sa s tým v minulosti potýkala, prečo s tým má problém Asus, kde sa takéto niečo nestávalo? Asi niekde nastala zmena, veru k horšiemu :cry