reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tepelná čidla

Libor86 (16)|2.1.2007 14:14
Dobrý den, mám takový problém. Koupil jsem si digitální regulátor otáček ventilátorů a nevím, kam nebo jak instalovat tepelná čidla. Chápu to, že jsou popsaný který je k čemu, ale ty termočidla jsou drátky zalitý v barevný fólii a nevím, jak je upevnit např. k CPU, aby snímali správnou teplotu a aby tam i drželi. Přilepit nejspíš ne!!!Co???Děkuji za radu.
P@pi (1519)|2.1.2007 14:23
Předně se nejspíš jedná o teplotní čidla? Snímají teplotu a nikoli teplo :).

Ano, musíte je přilepit. Doporučuji PATEX či něco podobného. Je to takový ten průhledný silicon do pistole. Stačí nanést, chvíli počkat a je to.

Čidlo umístěte co nejblíž zdroji tepla (do žeber chladiče), ale nikdy neumisťovat pod chladič (mezi styčnou plochu chladiče a chlazenou komponentu)!!! Stačí ho uchytit někde na kraji tak, aby čidlo bylo co nejblíž prostředku chladiče. Musíte si také dávat pozor, aby příliš neomezovalo průchod vzduchu nebo aby se po uvolnění nedostalo do ventilátoru.
Libor86 (16)|2.1.2007 15:14
A to mohu nanést ten PATEX na ten průhledný proužek plastu a nebo na kabel. Aby ten silikon nebránil v měření teploty a ta teplota aby byla co nejpravděpodobnější.
eraser (0)|2.1.2007 23:07
Ja by som sa pozrel, ako to celé vyzerá, ak máš foták, tak nahoď snímky, prípadne daj nejaký link, pokiaľ je foto na webe.
Libor86 (16)|3.1.2007 10:47
Tak to je můj PC (obr.1). Ta teplotní čidla (obr.2). Špatný záběr na detail jednoho čidla (obr.3). A to je vnitřek mého PC. Snad se to dá přiblížit k detailnějšímu pohledu (obr.4, 5). A jedno z čidel bych umístil za žebrování procesoru (obr.6). A ještě jednou z detailu. Snad se v tom vyznáte. Děkuji.
EPSN0674.JPG EPSN0676.JPG EPSN0677.JPG EPSN0678.JPG EPSN0679.JPG EPSN0680.JPG EPSN0681.JPG
eraser (0)|4.1.2007 16:07
Ja mám Hardcano 12 a k nemu som dostal lepky, ktoré dobre držia a sú na jedno použitie, po odlepení sa znehodnotia.

Čo sa týka analógového snímača, tak s ním už nemanipuluj, ani ho neodlupuj, jendoducho ho prilep, prípadne zasun na správne miesto tak, kdeje teplota komponenty najvyššia.
Libor86 (16)|5.1.2007 12:23
Díky za pomoc. Nějak už to snad zvládnu.
Petr S. (1220)|5.1.2007 13:00
Jinak by asi bylo dobré kdyby sis při té příložitosti zrovna udělal trošku pořádek v kabelech a nějak rozumně je svázal aby v tom nebyl takový haluz a oni příp. nebránili průchodu vzduchu...

Příp. můžeš PC trošku odprašit, i když se mi nezdá že bys tam měl moc prachu... To si ale dej pozor na statickou elektřinu, to je prevít ;) Nejlíp se to dělá antistatický štětečkem...
Libor86 (16)|5.1.2007 15:09
Díky. Zrovna ale na něm pracuju, ale v nejbližší době je svážu.
okleger (83)|11.1.2007 22:44
Já jsem hodil čidlo na grafickou se Zalmanem přímo k čipu, je dokonce od teplovodivé pasty co se vymáčkla po montáži chladiče:-)(snad to neva) a měří o cca 2 stupně méně než jádro samotné. Pro měření procesoru jsem čidlo nacpal do žeber pasivu chladiče, co nejblíže základně a středu, měří také o cca 2 stupně méně
Petr S. (1220)|12.1.2007 10:59
Pokud jsem Tě dobře pochopil a čidlo na tu grafiku jsi hodil k pasivu toho větráčku, tak by ta teplovodivá pasta moc vadit neměla, zvlášť když Ti to pracuje jak má :slug Pokud jí teda nevyteklo zbytečně moc. Má ji být jen tolik aby vyplnila nerovnosti mezi styčnou plochou chladiče a jádra čipu...

Na tohle si ale dej příště větší pozor :mistake U teplovodivé pasty totiž platí asi nejvíce pořekadlo "Méně je někdy více". Pokud bys to takhle třeba udělal u procesoru, který nemá heatspreader (kovový rozvaděč tepla, který zároveň chrání jádro procesoru před mechanickým poškozením), tak bys mohl CPU poslat do křemíkového nebe.

To proto že takové procesory (typicky CPU Duron) mají vedle jádra vodivé můstky - pomocí těchto můstků, lze např. u Duronů odemknout násobič procesoru, a ty pokud by se jich vodivě spojilo vícero, by mohly udělat pěknou neplechu :thumb

Pozn.: Některé teplovodivé pasty jsou elektricky nevodivé...
okleger (83)|12.1.2007 19:35
Přesně to je ono:-). Měl jsem moc pasty na grafické, ta mi fakt vytekla mimo styčnou plochu a tvořilo to neplechu... Všechno jsem již ale vyřešil, čip očistil, pasty jenom přiměřeně a vše jede jak má:-). Pasta od Zalmana je asi částečně vodivá...
okleger (83)|12.1.2007 19:37
Na grafickou jsem dřív pasty dal více, jelikož od výrobce ji tam bylo po čipu požehnaně:-), tak jsem myslel, že to neva. Ale on asi užil nevodivou...
Petr S. (1220)|13.1.2007 11:19
Já vždycky dávám teplovodivku jenom trošku na přímo na střed jádra. U CPU je jádro přibližně čtvereček 1 x 1 cm ve středu.

Když tam totiž nasadíš chladič a patřičně ho zafixuješ tak se pasta rozleze po celý ploše jádra a máš hotovo... :thumb
okleger (83)|27.1.2007 16:51
to jo, ale pasta musí být dostatečně tekutá...:-). Já mám teď nový trik(teda novej asi jenom pro mě:-)): seženu si širokou izolepu, v ní vyříznu okno velikosti kontaktní plochy čipu(+nějakej milimetr:-)). Sejmu chladič, na něm vidím obrys místa, kde byl čip na povrchu lokalizovanej, označím si ho a očistím povrch. Přilepím upravenou izolepu dle označení na heatsinku a nanesu pastu. Pomocí kreditky ji precizně rozetřu, izolepu sejmu a chladič zpět instaluju. Zdá se mi to jako fajné řešení
Petr S. (1220)|28.1.2007 19:15
Docela zajímavé řešení ;) Pokud to ale chápu správně, a Ty budeš mít nový chladič, tak tam neuvidíš požadovaný obrys...

PS: Jinak neboj, pasta dostatečně tekutá je :) Každopádně při přitlačení vznikne tak mocná síla, která ji rozhýbat dokáže ;)

EDIT: Také si nejsem jist, zda ta lepkavá ploška, která na chladiči zcela určitě zůstane po sejmutí izolepy nebude nějak vadit...
okleger (83)|29.1.2007 23:58
Jo jo sorry. Když jsem instaloval novej chladič, nanesl jsem mikro-kousek:-) pasty na rožky čipu, přiložil a zpět odebral chladič a růžky šli vidět:-)).
Leptavej maglajz po izolepě jsem očistil hadříkem, ale pevně doufám, že nějakej jeho zbytek by neplechu snad nedělal:-)))
p.s.: mocná síla určitě dokáže rozpohybovat pastu(a je to jednoduché a dobré řešení), ale nedávno jsem měl v ruce pastičku AC MX1, byla tak tuhá, že jsem ji málem ani nevymáčkl z tuby a kdybych ji dal na střed čipu, tak by se snad procesor po dotáhnutí chladiče spíše rozlomil, než aby pasta povolila:-))) ...byla asi prošlá lhůtou, či co?
Petr S. (1220)|30.1.2007 10:44
Možné je vše :D Asi jsi měl fakt nějakou divnou pastu :thumbdown

Jestli jsi ten lepkavý maglajz, jak píšeš, odstranil, tak je vše v pořádku ;)