reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ukazatel síly signálu pro WiFi-router ?

Pakl (31)|23.6.2009 20:53
Ahoj, nevíte někdo, zda lze a kde sehnat utilitku, která by mi na mém PC ukazovala sílu signálu mého Wi-Fi routeru, nebo jak to lze udělat,? Tímto routerem sdílím internet se sousedem, u kterého je modem a jeho WiFi-router. Po baráku to mám ale již rozvedeny kabelem, čili připojení PC je přes kabel. Wi-Fi router je DAP-1160 od D-Link. Je vůbec nějaká možnost, jak kontrolovat sílu signálu WiFi routeru, když není součástí PC, jako tomu bývá u notebooku se zabudovanou WiFi kartou?
Předem díky za info.
HiLow (1000)|23.6.2009 21:05
Sílu signálu najdeš ve webové konfiguraci - hledej Site Survey.
Budeš tam sílu signálu u všech dostupných bezdrátových sítí.
Pakl (31)|23.6.2009 21:54
Bohužel jsem tam nic takového nenašel. Znamená to, že tu sílu signálu prostě nelze zjistit?
HiLow (1000)|23.6.2009 22:15
Je to ve Wireless Settings, podmínkou je, aby router byl jako client.
EditorPO (2819)|24.6.2009 11:16
Tazatel chce zistit silu signalu svojho routeru.
Vykon vysielania wifi na routroch sa nastavuje krokovo. Bud v percentach, alebo priamo v mW.

Na tvojom routri tieto nastavenia najdes v sekcii Advanced Wireless Settings pri polozke Transmit power.
Ale to je len hrube nastavenie vykonu. Skutocny vykon by si zmeral len specializovanym merakom. Su na to prepocty v zavislosti od pouzitej anteny a vzdialenosti meracieho pristroja od vysielaca.

Relativny vykon (vlastne intenzitu daneho signalu v mieste merania) zistis na pocitaci, ktorym sa chces pripojit k routeru. Bud v utilitke na pripojenie k wifi sieti alebo samostatnym programom, napriklad NetStumbler. Pre Vistu a 64bit systemy je dobry inSSIDer.

Na trhu su aj lacnejsie meracie pristroje. Bud ako dongle do USB portu alebo ako standalone. Napriklad http://www.avelmak.sk/index.php?lm=624&pg=det&article=27939, alebo http://gadgets.sollers.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=22&category_id=4&keyword=wifi&option=com_virtuemart&Itemid=1

Ak si fajnsmeker, tak si kup nieco z tohoto :-):
http://gadgets.sollers.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=1
http://gadgets.sollers.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=23&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=1
Pakl (31)|24.6.2009 21:23
[QUOTE=HiLow;262340]Je to ve Wireless Settings, podmínkou je, aby router byl jako client.[/QUOTE]

Jestli to dobře chápu, tak můj router je client, neboť pouze signál přijímá a v mojí domácí síti ho rozesílá kabelem. Bohužel ve Wireles Setup nic takového není, viz. obrázek. To jsem asi v háji :(
Wireles Setup.JPG
EditorPO (2819)|24.6.2009 21:29
[QUOTE=Pakl;262789]Jestli to dobře chápu, tak můj router je client, neboť pouze signál přijímá a v mojí domácí síti ho rozesílá kabelem. Bohužel ve Wireles Setup nic takového není, viz. obrázek. To jsem asi v háji :([/QUOTE]
Aj v mode klient vysiela signal, len ho nemozes nastavovat.
HiLow (1000)|24.6.2009 21:35
[QUOTE=Pakl;262789]Jestli to dobře chápu, tak můj router je client, neboť pouze signál přijímá a v mojí domácí síti ho rozesílá kabelem. Bohužel ve Wireles Setup nic takového není, viz. obrázek. To jsem asi v háji :([/QUOTE]
Vždyť tam to tlačítko máš. Hned vedle wireless mode.
EditorPO (2819)|24.6.2009 21:52


[QUOTE=HiLow;262797]Vždyť tam to tlačítko máš. Hned vedle wireless mode.[/QUOTE]
Site Survey neukazuje silu signalu jeho routera, ale uroven signalu okolitych wifi zariadeni. Aj to len priblizne, vypovedna hodnota je velmi mala a pri refreshi stranky sa poradie zariadeni a ich uroven signalu zmeni.
HiLow (1000)|24.6.2009 22:18
[QUOTE=EditorPO;262808]
Site Survey neukazuje silu signalu jeho routera, ale uroven signalu okolitych wifi zariadeni. Aj to len priblizne, vypovedna hodnota je velmi mala a pri refreshi stranky sa poradie zariadeni a ich uroven signalu zmeni.[/QUOTE]

Ja vim, ale podle me tazatel chce prave zobrazit silu signalu okolnich zarizeni, presne tak, jak je to na kazde wi-fi karte.
Pakl (31)|24.6.2009 23:36
[QUOTE=EditorPO;262793]Aj v mode klient vysiela signal, len ho nemozes nastavovat.[/QUOTE]

Díky, našel jsem to. Jen nevím, v jakém rozmezí se síla signálu udává, když tam vidím číslo 50, znamená to že to je slabé nebo ucházející nebo je výborné? Nebo jsou to procenta? Jaká by měla být např. hodnota, aby net mohl frčet např. rychlostí na 3Mbps ?
EditorPO (2819)|25.6.2009 01:58
[QUOTE=HiLow;262822]Ja vim, ale podle me tazatel chce prave zobrazit silu signalu okolnich zarizeni, presne tak, jak je to na kazde wi-fi karte.[/QUOTE]
Pytal sa na svoj router :) [QUOTE]"která by mi na mém PC ukazovala sílu signálu mého Wi-Fi routeru"[/QUOTE][QUOTE=Pakl;262871]Díky, našel jsem to. Jen nevím, v jakém rozmezí se síla signálu udává, když tam vidím číslo 50, znamená to že to je slabé nebo ucházející nebo je výborné? Nebo jsou to procenta? Jaká by měla být např. hodnota, aby net mohl frčet např. rychlostí na 3Mbps ?[/QUOTE]
Tie cisla udavaju percentualnu hodnotu vykonu. Tazko hovorit o nejakych hodnotach v mW, pretoze ak pouzijes silnejsiu antenu, alebo dlhsi koax, tak vzdy budu ine hodnoty. Takze ked nastavis 100, tak je to na plny vykon.
Na rychlost maju vplyv aj ine faktory (viditelnost na vysielac, rusenie, pouzita antena, kvalita montaze konektorov ...). Taktiez hodnoty, ktore su na tom poslednom obrazku pod polozkou Transmit power. Ale s nimi opatrne. Vypni Mixed mode a nastav G-mode. Niekedy to robi problem.
HiLow (1000)|25.6.2009 06:34
[QUOTE=Pakl;262789]Jestli to dobře chápu, tak můj router je client, neboť pouze signál přijímá a v mojí domácí síti ho rozesílá kabelem.[/QUOTE]

[QUOTE=EditorPO;262901]Pytal sa na svoj router :)[/QUOTE]

Tady píše, že router používá jako client, takže s největší prravděpodobností mu jde o změření síly signálu ISP.
EditorPO (2819)|25.6.2009 07:55
[QUOTE=HiLow;262915]Tady píše, že router používá jako client, takže s největší prravděpodobností mu jde o změření síly signálu ISP.[/QUOTE]
Na to prisiel az neskor :)

"která by mi na mém PC ukazovala sílu signálu mého Wi-Fi routeru"
Pakl (31)|25.6.2009 21:30
[QUOTE=HiLow;262822]Ja vim, ale podle me tazatel chce prave zobrazit silu signalu okolnich zarizeni, presne tak, jak je to na kazde wi-fi karte.[/QUOTE]

Přesně to potřebuji. Asi jsem se předtím špatně vyjádřil. Moje chyba. Potřebuji vidět sílu přijímaného signálu a to vidím v "Site Survey". Jen pořád nevím, v jakém rozmezí se ukazovaná hodnota může pohybovat, abych měl pojem o její vypovídající hodnotě. Včera to ukazovalo 50, ted např. 23. Nebo to jsou také procenta? Na SPeedmetru taky vidím, že rychlost Download je jen ca 400 Kbps, což je slabotka, když přípojka od UPC by měla dávat 3 Mbps. Může to být ale zapřičiněno jiným připojeným PC resp. počtem současně připojených a brouzdajících uživatelů, že ano?
Pakl (31)|25.6.2009 21:52
[QUOTE=EditorPO;262901]Pytal sa na svoj router :)
Tie cisla udavaju percentualnu hodnotu vykonu. Tazko hovorit o nejakych hodnotach v mW, pretoze ak pouzijes silnejsiu antenu, alebo dlhsi koax, tak vzdy budu ine hodnoty. Takze ked nastavis 100, tak je to na plny vykon.
Na rychlost maju vplyv aj ine faktory (viditelnost na vysielac, rusenie, pouzita antena, kvalita montaze konektorov ...). Taktiez hodnoty, ktore su na tom poslednom obrazku pod polozkou Transmit power. Ale s nimi opatrne. Vypni Mixed mode a nastav G-mode. Niekedy to robi problem.[/QUOTE]

Zmíněné přepnutí Modu z Mixed na G-mode má vliv na kvalitu nebo sílu přijímaného signálu, nebo se to týká jen vysílání? A může to teda mít v konečném důsledku pro mě vliv na rychlost netu v PC, i když jsem připojen k mému routeru kabelem? Nerozumím tomu :confused:.
EditorPO (2819)|26.6.2009 22:14
Je to prepnutie wifi normy. Niektore zariadenia maju problem s mixed modom. Gmod ti staci, aj tak taku rychlost nemas.
Pakl (31)|27.6.2009 18:20
[QUOTE=EditorPO;263607]Je to prepnutie wifi normy. Niektore zariadenia maju problem s mixed modom. Gmod ti staci, aj tak taku rychlost nemas.[/QUOTE]

Mod jsem přenastavil na svém routeru ale zřejmě to nemělo na nic vliv. Měl bych ho zkusit přenastavit i na routeru mého souseda (mohlo by to mít vliv?) a má vůbec tuto možnost každý router? Soused má router AirLive WT-2000R a při prohlížení jeho nastavení jsem "Site Survey" ani "Mode setting" nenašel.

Nicméně soused upgradoval Firmware a vypadá to, že ty výpadky snad ustaly. Přesto se ale setkávám s tím, že rychlost občas drasticky spadne na hodnotu pod 100 Kbps. Přitom ukazovaná hodnota síly přijímaného signálu (funkcí Site Survey) je stejná, jako když net běží na 3Mbps.
Napadlo mě, jestli to nemůže dělat sousedovo PC, když by na něm stahoval extrémně velký soubor. To by se ale proud stahovaných dat musel dělit v závislosti k poměru na velikosti stahovaných souborů jednotlivých připojených uživatelů. Je to tak? Myslel sem si, že se to dělí rovnoměrně k počtu připoj. uživatelů, čili nedochází k zvýhodnění žádného z nich.
EditorPO (2819)|27.6.2009 22:42
Sused by mohol nastavit WIFI vysielac na G-mod, zariadenia sa nastavia skor a nebudu skusat ine rychlosti.

Aj rychlost by mohol nastavit napevno, defaultne je na AUTO. Nech nastavi 5 Mbit, ak sa da.

Dalej nech nastavi kanal, ktory bude mat odstup aspon 2 kanaly od ostatnych zariadeni v okoli. Moze byt, ze su pri sebe dve zariadenia na rovnakom, alebo vedlajsom kanale a vtedy dochadza k rusenie a strate rychlosti.

Mate nastavene nejake sifrovanie (security)? Ak ano, tak ho kludne vypnite. Nech da skryt SSID (broadcast SSID - disable) a nech povoli pripojenie tvojho WIFI klienta na zaklade MAC adresy.

Ano, obcas sa moze stat, ze sused bude stahovat nejaky subor, update windowsu a vtedy ti moze klesnut rychlost. Ten Ovis asi nema nejake rozdelovanie rychlosti medzi klientov