reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problém s partition tabulkou

RolandN (210)|24.6.2009 19:43
Prosím o radu.
Po vytvoření partition tabulky NTFS na pevném 1TB disku Samsung SpinPoint F1 3.5" (HD103UJ) mi vždy PartitionMagic 8 hlasí Error 110, příručka mluví o chybě partition tabulky:

"#110 Partition table number of sectors is inconsistent
The hard-disk partition table contains two inconsistent descriptions of the number
of sectors on the hard disk. This error is serious if both DOS and another
operating system use the hard disk. Because DOS uses one description and other
operating systems may use the other, data loss is likely once the partition is
almost full. To resolve this error, see the instructions in “Resolving Partition
Table Errors” on page 126."

Jde o dvě neidentické partition tabulky, jednu používá DOS a druhou OS Windows. Mělo by to nějak jít nastavit geometrii disku či co. Ale takový problém jsem ještě neřešil, a už si u něj nevím rady. Mínus pro mě je že fora jak tento problém vyřešit jsou anglicky a ta je u mne very bad.

(ještě poznámka: vytvořeni partišnu jsem zkoušel v několika utilitách u všech výsledek stejný.)

EditorPO (2819)|24.6.2009 21:34
Napis podrobne ako si tu particiu vytvaral.
RolandN (210)|24.6.2009 22:17
K čemu to bude dobré? Postup z paměti přesně nevím.
Na prázdném disku, vytvořil oddíl NTFS s maximalni možnou velikosti co to nabídne, jako aktivni primární oddíl, s velikosti klastru 4k, NTFS verzi 3.1

Zkoušel jsem to v několika utilitach, ve spravci disku ve windows, v partition magiku 8, Acronis disk Director.
Mazat i MBR v SuperFDISKu a pod.
kevin00 (10238)|24.6.2009 22:31
Zkusil bych HDD "rozchodit" pomocí ES-Tools (utilita výrobce).
RolandN (210)|24.6.2009 22:54
Taky jsem zkoušel, podle teto utility nevykazuje disk žádne chyby.

Jak jsem to pochopil já, tak je potřeba nějak změnit geometrii disku cylindry.......
kevin00 (10238)|24.6.2009 23:06
Pokud pomocí utility zrušíš partišnu, vytvoříš novou a HDD naformátuješ, stane se co ? Také je to s chybou ?
RolandN (210)|25.6.2009 00:35
Problem bude 100% s nastavenim cylindru, ale jak je zjistit a jak spravně nastavit ??? :notsure
EditorPO (2819)|25.6.2009 01:53
Pokial si este nic take s tymto diskom nerobil, tak nevidim dovod. Co chces vlastne u cilindrov nastavovat? Kazdy disk ich ma presny pocet. Ten zistis na strankach vyrobcu.

Na tomto bootovacom CD je dost utilit na vytvaranie particie a kontrolu disku - Hiren's BootCD - vyskusaj.
RolandN (210)|25.6.2009 03:42
S CD Hiren's BootCD si s tim hraju už celou dobu.
Onen problem začal po zvlaštnim krachu systemu. V PC byly dva disky první WD 250GB chyby s partiton tabulkou se povedly opravit celkem snadno.
Ale u tohoto samsungu to nějak furt nejde, po naformatovani to vytvoří vždy oddíl od 0 sektoru (viz. obr. v prvnim přispěvku).
A to se mi nějak nezdá, ale od kterého by to správně mělo začít to taky nevim...
EditorPO (2819)|25.6.2009 08:00
Krach systemu si mal spomenut skor :) . Na CD je HDDRegenerator.
Dojigiri (1629)|25.6.2009 11:38
No co jsem tak osobně vypozoroval, tak PQ Magic (ale naposled jsem používal verzi 7 tak nevím jak je na tom 8) má občas problémy s velkým diskem. Pokud ho otevřeš v Acronisu, tak ten disk normálně vidí a nehlásí chybu? A ve Windows je to jak, je ten disk vidět správně jako NTFS bez chyb anebo ne? Pokud to hlásí jenom PQ Magic, tak bych to osobně neřešil. PQ Magic totiž nejspíš kontroluje jestli souhlasí LBA hodnoty a hodnoty CHS, což občas (dnes u velkých disků často) neplatí. Přičemž záleží na tom, v jakým je disk aktuálně módu (dřív se často dalo nastavit LBA-CHS-Large), v některých módech mi to PQmagic hlásil pokaždý, protože v nich je např. tak velká maximální hodnota cylindru, že se nevejde do partition tabulky (která umí uložit maximální hodnotu tuším 1023, v CHS modu). Při vytvoření partition se tam občas dají hodnoty, kterým PQ Magic tak úplně nerozumí (např. maximální povolený hodnoty, ale skutečný by potřebovaly být ještě o dost větší, takže pokud to z nich PQ magic přepočte, vyjde mu samozřejmě jiný číslo, než jaký je uložený v LBA - protože maximální velikost partition, která se dá uložit ve 3B položce CHS, je 8GB, odtud pramení jeden z dřívějších limitů velikosti disku - při jakýkoliv větší velikosti partition nelze zajistit, aby hodnoty LBA a CHS souhlasily, proto tam občas bejvají hodnoty, kterým PQ magic nerozumí). Btw. maximální velikost uložitelná v partition tabulce (při velikosti položky 4B a sektoru 512B) je 2 TB, takže už se nám na obzoru rýsuje další limit velikosti disku.


Resumé: pokud to nejde jenom v PQ magic a ve všem ostatním jo, kašli na PQ Magic a používej něco jinýho (např. Acronis, pokud v něm tenhle problém není). Při "opravě" v PQ Magic už mi několikrát dotyčnou partition poškodil, takže před tím nechat ho provést opravu bych spíš varoval. Hodnoty CHS bys zřejmě potřeboval skutečně jenom pro DOS, ovšem pokud je ta partition 1 TB (a navíc NTFS), tak se tam stejně v DOSu nedostaneš, takže je to imho dost jedno.
RolandN (210)|25.6.2009 14:26
Tak došel jsem tedy k závěru a s Dojigirim souhlasím že chyba je proste v powermagiku8.
Proste vytvořenou partition jsem prošel a otestoval všemi programky co jsme kde našel. např v utilitě Partition table edition 8, která ukáže krasně veškeré údaje o tabulce, a v dalších programech které vypíšou i onen začátak od sektoru 63 (tak jak má být), jen PM8 pořad od nuly s Errorem.

Dojigiri - v Acronisu vše OK, co PM8 nesouhlasilo byly rozdílné velikosti CHS a LBA. Dik, teď už vím že to u disku 1TB neni chyba.

závěr: Partition Magic = nebrat vážně!