reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Vícečipová grafická řešení

husky14 (4214)|26.6.2009 09:30
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Vícečipová grafická řešení.

Možnost provozovat dva a více grafických čipů na jednom systému je tu s námi již velmi dlouho a i když je to relativně jednoduchá cesta k navýšení výkonu, vždy se jednalo spíše o záležitost pro nadšence. Provozovali jste někdy multi-GPU? S jakým úspěchem či problémy? Jak vidíte budoucnost těchto řešení? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
cool.user (2822)|26.6.2009 10:01
Dokud vicechipove reseni nebude znamenat chipset v pravem slova smyslu tak to vidim jako znoucecnost vyrobcu.
Mikacek (32)|26.6.2009 12:15
Doma provozuju 2 herní systémy:

1. Intel CPU(Q9450@3,2GHz) + Nvidia VGA(8800 GTS)
2. Intel CPU(E6600@3,0GHz) + ATi Crossfire(2x3850)

nezaznamenal jsem ani na jednom z nich nějaký problém (když ano, vyřešil to nějaký patch), ale vše funguje bez potíží (pravidelně aktualizuji ovladače). Některé hry lépe běží na Crossfire systému, jiné zase jen na "singlu". Bál jsem se toho, ale abych pravdu řekl, tak v podstatě "ani nevím", že mám v jednom PC multi-GPU řešení.
xmarek (1676)|26.6.2009 12:22
Jelikož sebou nosím počítač stále jak kočka koťata je pro mě takové řešení prozatím zapovězeno. Co bude v budoucnu si netroufám předpovídat. :D
xstreetfighter (453)|26.6.2009 12:36
kdybych na takové řešení měl peníze, určitě bych si jej pořídil...
marek p (9)|26.6.2009 16:11
Nepoužívám je a ani po tom neprahnu.Nepotřebuju komp se spotřebou větší než má 60" plazma.Pokud by šlo o řešení více jader v jednom pouzdru ala CPU s omezením současných negativních vlastností.Potom by to možná bylo přijatelný i pro mě.
durib (1141)|26.6.2009 16:31
2 a vice karet je asi opravdu pro nadsence, nebo pro zvyseni vykonu stareho PC pripojenim druhe karty. Ale vice cipu na jednom PCB je budoucnost. Nelze zvetsovat vykon jadra donekonecna jak jiz pochopili vyrobci procesoru, tak ted jeste vyrobci grafik. Problem vidim jen se spravnym tokem dat a nesdilenou pameti. Snad to nejak vyresi a kde je sakra Hydra?:notsure
mstejska (2912)|26.6.2009 16:50
Vícečipové řešení je dobrá věc, akorát musí fungovat. Ideálně ve 2D používat grafiku na desce (integrovanou) a při záteži automaticky zapínat druhou či třetí grafiku. Jenže teď jsou problémy i s podporou běhu obou karet součastně a ne ještě aby se vypínaly.
grapherX (888)|26.6.2009 16:55
Kdybych takový výkon potřeboval tak bych do toho šel (samozřejmě mít na to taky peníze :D ) . Ale na Trackmaniu mě stačí to co mám a jiné dnešní hry mě nějak moc neoslovují (snad Mafie II nezklame :) ).
Nikomu takové řešení nerozmlouvám ale ani pokud to není nutné nedoporučuji.
X-COM (10)|26.6.2009 17:54
Stavěl jsem před rokem a půl počítač s populárná kombinaví SLI 2x GeForce 8800GT 512MB. Systém běhal bez problémů.
Stavěl jsem počítač s Radeonem 4870 X2 a GeForce GTX295 a oboje bez problémů. Jen ta hlučnost v zátěži je vyšší než u slabých grafik...
aschrak (59)|26.6.2009 18:43
jeste pred nedavnem jsem mel v kompu 9800GX2,nic jsem proti ni nemel jela krasne,vykon supr,akorat ta spotreba,krom toho vseho mela jeste jedno maly plus a to ze v zime jste s ni mohli vytapet byt. A pokud bych jel jeste do dvoucipove karty tak jedine s watercooling,proteze ten hluk je strasnej.
taskr (2)|27.6.2009 01:32
Jediná karta, kde fungovalo SLI excelentně byla 3dfx Voodoo 5. V každé hře výkon škáloval +-100%, karta dále uměla na svoji dobu perfektní antialiasing, kdy při 2xAA se dali hrát všechny tehdejší hry v rozlišení 1024x768, nějaký i v 1280x1024. Se 4xAA běžela dobře taky třeba ještě Mafie v 800x600. Bez AA si karta poradila často i s rozlišením 1600x1200 (ve všech Glide hrách jako UT a pod.) a to vyšla v roce 2000. Žádným microsuteringem ani ničím podobným karta netrpěla. A co se týče Voodoo 5 6000 (4xGPU), tak pokud člověk měl nějaký kus z poslední revize, tak tam taky byl nárůst výkonu oproti verzi 5500 100% (ikdyž jelikož byla podpora této karty nulová, tak se vyskytovali hry, který člověk musel rozhýbávat podobně jako novodobé multiGPU řešení tzn s tím laborovat).
Ještě také kombo Voodoo 2 SLI mělo skutečně praktické výhody, v podobě rozlišení 1024x768 a výrazného nárůstu výkonu.
Co jsem se setkal s pozdějšíma řešeníma od ATi či nVidie tak to se s tím od 3dfx nedalo srovnat. Někde to fungovalo dobře a někde vůbec. Dlouho s tím člověk musí laborovat, než to sprovozní a celkově ta spotřeba a ta hlučnost za to vlastně ani nestojí. Leda když někomu nezáleží na rozpočtu, tak potom se to doporučit dá. Ale stejně to není bezproblémové řešení jako bývávalo to od 3dfx.
f.low (2)|27.6.2009 12:58
Vícečipová řešení. Proč ne? Když na to budou čipy stavěná jako u 3Dfx (jejich VSA - myslím že Video Scable Architecture), tak s tim žádné problémy nebudou, ale pokud to bude jako dnes kdy se většina věcí řeší přes ovladače, různě obchází problémy, nikdy to nebude škálovat všude dokonale. Dokonce si myslím že u GPU by to mělo být jednodušší než u CPU, protože je to paralelní archtekture a ne lineární. Jen tomu přispůsobit návrh čipu/čipsetu jako 3Dfx, kterou koupila nVidia a použila jen značku SLI (když už to měli celkem odladěný a funkční).
Keyz (73)|27.6.2009 13:16
Myslim si,ze pro vetsinu lidi nema smysl vyuzivat vice karet.Rozhodne kdyz soudim podle sebe tak bohate staci jedna dobra karta a muzu v klidu napriklad hrat v dnesnich velkych rozlisenich.Pokud samozrejne neni ta hra spatne optimalizovana,ze to nejde ani na TOP sestavach...Hlavne je pro me jako pripadneho kupujiciho komicke ,ze pri pouziti 2 karet naptriklad GTX260 se vykon zvedke o uplne prd soude podle testu.A dat 2x 5000 abych mel maximalne 20%(coz ani ne co jsem koukal) je na prd.Navic zalezi jak kdo tu hru udela a spolehat na to ,ze napriklad nova ohlasena hra bude podporav vice kater a bude to podporovat klavitne taky neni moc ok.Viz arma2 pro normalniho zajemce je to proste nova hra z roku 2009 a je mu jedno proc nepodporuje tohle a nebo tamto.Proste to nepodroruje.Je mu jedno proc se to seka jako prase kdyz hral hry ktere byli paradne optimalizovane..Proste pokud dneska neni zadnej zarucenej standart,ze nove hry budou podporovat klavtnitne vice karet vice jader na procesoru tak to nema cenu.Kor kdyz narust vykoku vzhledem ke spotrebe je strasny....Je to pro me osobodbe skoda protoze pokud by to fungulova jak zde nekdo psal u serie Voodoo tak je to OK.Koho z beznych uzivatelu zajima proc to nejde proc je narust vykonu malej a proc dnes po celkem dlouhe dobe vyjde neco co nepodporuje moderni procesory,karty aspon na 50%.Proste jak jsem rikal dokud budou vychazet klavitny hry,aplikace...ktere vypadaji sklevele v dnesnim rozliseni,fuguje skvele a staci mi jedna dobra karta.Tak to nema smysl.Vice karet= dneska bohuzel vice problemu.Kdo mi zaruci,ze az zase neco vyjde tak to bude podporovat minimalne dobre vice karet kdyz to ani nevyuzivat kolikrat vice jader na procesru?Nikdo.Tak k cemu mi to je....
cool.user (2822)|27.6.2009 13:24
[QUOTE=f.low;263750]Vícečipová řešení. Proč ne? Když na to budou čipy stavěná jako u 3Dfx (jejich VSA - myslím že Video Scable Architecture), tak s tim žádné problémy nebudou, ale pokud to bude jako dnes kdy se většina věcí řeší přes ovladače, různě obchází problémy, nikdy to nebude škálovat všude dokonale. Dokonce si myslím že u GPU by to mělo být jednodušší než u CPU, protože je to paralelní archtekture a ne lineární. Jen tomu přispůsobit návrh čipu/čipsetu jako 3Dfx, kterou koupila nVidia a použila jen značku SLI (když už to měli celkem odladěný a funkční).[/QUOTE]

Vice mene zcela souhlasim. Imho do 2-3 generaci prijde nejaky z vyrobce s koncepci grafik ve stylu northbridge, ktery se bude starat o spravu pameti, finalni vykreslovani obrazu a rozdelovani uloh, na ktery bude napojena ram a vypocetni chipy a vykon se bude skalovat na zaklade poctu vypocetnich chipu, viz neco takoveho:

taskr (2)|27.6.2009 14:28
[QUOTE=cool.user;263756]Vice mene zcela souhlasim. Imho do 2-3 generaci prijde nejaky z vyrobce s koncepci grafik ve stylu northbridge, ktery se bude starat o spravu pameti, finalni vykreslovani obrazu a rozdelovani uloh, na ktery bude napojena ram a vypocetni chipy a vykon se bude skalovat na zaklade poctu vypocetnich chipu, viz neco takoveho:[/QUOTE]

Souhlasím, přesně takovýto čip obsahovala karta 3dfx Voodoo5 6000. V prvních revizích to byl čip od Intelu, který byl velice problematický a nekompaibilní a v posledních revizích se jednalo o čip Hint, který byl již velice odladěný a karta s ním dosahovala perfektních a hlavně stabilních výsledků.

Další generace karet od 3dfx - Rampage, (kterých dokonce vzniklo pár prototipů), měly v tomto čipu (Sage) integrovaný i geometrický koprocesor, který tedy mimo viz zmíněných funkcí obsahoval T&L jednotku a Vertex Shader, který odpovídal specifikacím DirectX 8.0. Takže na přelomu roku 2000/2001 skoro vyšla 1. karta s DX8, která nesla 2 čipy Rampage (250 - 300 Mhz) a jeden čip Sage (výkon a funkce stejný, jako cca GF4Ti).

Stejně je to škoda, že firma která měla takhle dobře odladěnou architekturu více GPU řešení zkrachovala a dodneška ji v tom nikdo nepřekonal ani nedohnal. Kdoví, jaký by byly karty dneska, kdyby 3dfx přežila...