reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

32 vs. 64

B.Gen.Jack.O.Neill (165)|3.1.2007 16:49
ahoj, prosím, nenadávejte mi hned do lam, ale prosím, nemohl by mi někdo jednoduševysvětlit jakej je rozdíl mezi 32 a 64 bit, procesory, a jakej to má vliv na výkon, a jestli je můj procesor AMD Athlon 64 64 bitový nebo to má jen v názvu, a jestli mám pro něj mít radši windows xp 64 a co se týče her, jsou 32 nebo 64 bitové, a jaký má na ně vliv 32 ne 64 bit, procesor? moc děkuji za každou odpověd.
Frog (510)|3.1.2007 18:58
tvoj procesor je 64-bitový o to sa neboj, už len z nazvu to je jasne. Okrem toho aj nativne podporuje aj 32-bitove inštrukcie.
Dnešna ponuka procesorov je taka že 64 bitove procesory su prakticky všetky, 32-bitové sa už prakticky len dopredávajú.
Rovnako možeš používať 32-bitový WinXP, vykonnostny narast by bol až pooužitím 64-bit OS spolu so 64-bitovou aplikáciou (tych nie zatial tolko ako by sme si želali, hoci to nie je žiaden problem, a je to otazkou par desiatok minut :)). Skutočne natívny 64-bitový OS bude až Vista, tam je využitie 64-bit CPU na vyššej urovni ako tomu je v 64bit XPčku, čo je vlastne WOW windows on windows system (32 + 64bit win každy vo svojom adresari). Vykonovo sa teda dostavaju vyššie 64bit CPU len v kombinacii so softverom ktory ich dokaže využiť, v hrach je rozdiel minimálny, zatial :)
Frog (510)|5.1.2007 21:56
a ešte nieco aby to bolo komplet. Rozdielov medzi 32 bit a 64 bit je viacero, z nich najpodstatnejší a pre uživatela najprinosnejsi je zvysenie velkosti kapacity operačnej pamate, po prichode SD DDRAM ma kazda pamatova bunka svoju adresu a procesor sa do tejto adresy musi dostat pokial ju chce vyuzit, tj. napr. 1 GB RAM ma celkom 1 073 741 824 adries, čo je 2 na 30. A kedže procesor je 32 bitovy pozna dokopy cca. 4 miliardy adries (2 na 32), čo je presne 4 GB RAM (limit 32bit CPU). Pre domace použitie to dnes stači, ale v vo vyssich segmentoch (server a pod. je to kriticky malo), preto 64 bitove procesory umožnia adresovať 2 na 64 byte-ov operačnej pamate, čo je obrovske čislo (presne 17 179 869 184 GB, aj kalkulačke to dalo zabrať :)). Niekde som dokonca čital že tolko pamati sa dodnes ani nevyrobilo :). 64-bitovy procesor dokáže teda pracovať s neporovnatelne výššími číslami ako 32-bitovy procesor. A teda robiť aj vypočty s tak velkymi čislami o poznanie rychlejsie ako jeho 32-bitový konkurenti. Pointa je v tom že s tak velkými číslami nepracuje mnoho softveru :)
Ritchie83 (369)|5.1.2007 23:26
[QUOTE=Frog]Skutočne natívny 64-bitový OS bude až Vista...[/QUOTE]
Ač to obvykle nedělám, tak teď si neodpustím malou poznámku. Skutečně nativní 64bitový OS byl už Linux 2.4, který obsahoval podporu pro x86_64, ještě než byl vyroben první takový procesor.

[QUOTE=Frog]preto 64 bitove procesory umožnia adresovať 2 na 64 byte-ov operačnej pamate[/QUOTE]
Není úplně pravda. Současné x86_64 procesory mají adresaci paměti omezenou 48 bity.

Ještě bych pokládal za důležité zmínit, že architektura x86_64 nabízí dvojnásobný počet general purpose registrů a dvojnásobný počet xmm registrů, což u některých programů může přinést nezanedbatelný nárůst výkonu.
Frog (510)|6.1.2007 00:52
[QUOTE=Ritchie83]Ač to obvykle nedělám, tak teď si neodpustím malou poznámku. Skutečně nativní 64bitový OS byl už Linux 2.4, který obsahoval podporu pro x86_64, ještě než byl vyroben první takový procesor.
...

Není úplně pravda. Současné x86_64 procesory mají adresaci paměti omezenou 48 bity.
[/QUOTE]

K linuxu len tolko, že tento OS vobec nesledujem, možno je to chyba, ale myslim že B.Gen.Jack.O.Neill, sa skor zaujimal o 64b windows, kedže sa pytal na hry, čo je zaležitosť windowsacka. Ale inak dobre vediet.

K tej pamati len tolko, som tam aj chcel dopisat sice 64b CPU umožnuju adresovat 2na64 B pamate, je to tak obrovske cislo ze z hladiska navrhu procesoru je najlepsie tuto hranicu znižiť na 40 b resp. max. 48 b. Čiže teda maximalny pamatovy pristor 1 TB, resp. 262 TB v druhom pripade.
Honny (262)|6.1.2007 15:46
[QUOTE=Frog]..., kedže sa pytal na hry, čo je zaležitosť windowsacka. Ale inak dobre vediet.[/QUOTE]
Což taky není pravda:)


A sou i WinXP 64b...
Frog (510)|7.1.2007 00:13
[QUOTE=Honny]Což taky není pravda:)

A sou i WinXP 64b...[/QUOTE]

No pod linuxom hry hrať sice možeš, ale da to určite viac prace ako pod windowsom, kde nainštaluješ a hraš. A to každu hru !

No a ved som pisal že su WIN XP 64bit. To je predsa jasne. Ale ide o system WOW, Windows on windows. Je to 32bitova a v nej 64bitova verzia windowsu, dve složky, dva krat program files a pod. Všetko zdvojene (samostatne pre 32bit, a pre 64bit) :)
Honny (262)|7.1.2007 23:40
[QUOTE=Frog]No pod linuxom hry hrať sice možeš, ale da to určite viac prace ako pod windowsom, kde nainštaluješ a hraš. A to každu hru ![/QUOTE]

Ale jde to... ;)
Aisicek (54)|9.1.2007 08:23
Ok spat k teme :-) Pouzivam XP x64 uz takmer rok. Asi pred pol rokom ked som instaloval novy disk tak som si tam hodil skusobne ak 32 bit verziu a urobil som test rychlosti startu:
XP 32 bit: 23 sekund
XP 64 bit: 19 sekund


Celkovo sa XP 64bit zdaju velmi mierne rychlejsie.Ale je to fakt minimalny rozdiel. Co sa tyka hier, vacsina novych hier funguje bez problemov. Niektore verzie hier su aj 64 bitove a trocha vylepsene ako napr. Far Cry. Ale pozor na Far Cry za 299Kc ceska verzia. Ta sa na x64 bitove Windows neda nainstalovat. Distributor na moju otazku ci na to existuje nejaka oprava aby to bezalo na 64 bit windows odpovedal ze si mam kupit plnu anglicku verziu.
Frog (510)|11.1.2007 21:52
[QUOTE=Honny]Ale jde to... ;)[/QUOTE]

to ano, ved všetko čo ide pod win sa da za istych okolnosti použivať aj pod linuxom, len to chce spravne programy, skusenosti, neustale hladanie alternatív a viac prace a kompromisov :)