reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

obnovení dat po zformátovaní disku a asi i přepsání

Barča (1)|26.6.2009 18:48
Dobrý den,
zformátovaly mi disk, nainstalovaly místo OS Visty, OS XP, jediné co jsem žádala bylo aby mi zachovaly fotky, kterých tam bylo asi 5tis.(samozdřejmě je má chyba že jsem je neměla nikde zazálohované) a to samozdřejmě neudělaly, na disk mi uložily některé programy, hromadu filmů a muziky, takže byl skoro plný, teď jsem to zjistila, že fotky chybí, a nevím co s tím, zkoušela jsem se ptát, a bylo mi řečeno že za 10-15tis. mi to možná udělá nějaká firma, ale že to není jisté, já chci jen zkusit všechny možnosti, tak jsem se chtěla zeptat jestli je možné tyhle data (která byla pravděpodobně přepsaná) nějak zachránit, aniž by mě to stálo deset tisíc? já vím že je to asi nemožné, ale naděje jak se říká umírá poslední...tak jen kdybyste veděly tak se mi prosím ozvěte
Jiziii (796)|26.6.2009 18:58
http://www.slunecnice.cz/sw/pci-file-recovery/
skus tohle je to dokonce i free
Draken (1578)|26.6.2009 19:08
stalo se mi to samí a zachránil jsem sca 70% pomocí těchto tří programů:
Recover Files,ntfsundelete a pci filerecovery...všechno doporučuju obnovovat z jinýho disku ... nejlíp připoj tenhle disk do jinýho kompu a tam to obnov
jo a fotek se neboj těch jsem zachránil většinu z 1500 asi 1495...
astec (1823)|26.6.2009 19:12
no nevim. Vzhledem k tomu, že proběhl formát disku, instalace jiného OS, intalace ruznych ptakovin, tak si osobně myslim že mas smulu. Ale nadeje umira posledni. Ale rozhodne s tim diskem jitž nic nedělej, připoj do jiné mašiny a z ní se pokus obnovit data
EditorPO (2819)|26.6.2009 20:22
Kedze nainstalovail novy OS, nakopirovali nove veci a disk je skoro plny, tak je velmi mala sanca na zachranu vsetkych fotiek. Ale daco sa mozno podari obnovit. Co bolo prepisane, tak to uz obnovit nepojde.
Draken (1578)|30.6.2009 21:46
pak už jedině mocný testdisk
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
ten umožňuje obnovu i z určitého datumu a i když byl disk zformátován a přepsán daty...
bohužel je to dost složitý a sám jsem na to jak něco obnovit ani nepřišel... zato pci recovery je snadnější a většinu taky zvládl obnovit i po formátu a přepsání...
Dojigiri (1629)|1.7.2009 10:28
To by mě teda zajímalo, kde jsi našel, že TestDisk umí obnovit přepsaný soubory? Zkoušel jsem to hledat a nic jsem o tom nenašel, byla by to dost ultimátní feature ...

You can try software data recovery tools to see if it's still there. Otherwise, you'd have to have profesionals use hardware recovery tools to look at the latent magnetic traces. That can be very expensive.

Pokud byly soubory skutečně přepsaný jinými daty (což pravděpodobně ano, když byla jednotka přeformátovaná a znova téměř zaplněná), je totiž nutný hledat zbytkový magnetický stopy původních souborů přepsaných jinými daty přímo na povrchu disku, a vážně dost pochybuju, že to jde udělat nějakým softwarem. Pokud vím, tak zpravidla se to dělá hardwarovými zařízeními a je to velice nákladný (a výsledek nejistý).

Např. - pokud tam byla uložená předtím jednička a přepsaná jedničkou, bude ta nová jednička "o trochu větší" než by byla, pokud by tam byla předtím 0, stejně tak pro 0 (přemagnetizace není 100%, je tam určitá "paměťová stopa"). Ale fakt netuším, jak by se o těchhle drobných rozdílech mohl dozvědět nějakej software při standardním přístupu k disku, řadič si myslím takovýhle data neposkytuje.

(proto se taky při "wipe" disku data přepisujou několikrát různýma sekvencema, aby se nedaly odhalit předchozí data, který tam byly zapsaný, ani nákladným hardwarovým procesem)