reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehodnocení zdroje, stačí nebo větší výkon?

Jandaskunk (2330)|28.6.2009 12:20
Zdravím, potřeboval bych poradit s mojí sestavou. V lednu jsem si koupil již sestavený PC, ale nevím jestli mi do budoucna bude stačit zdroj, případně aby nebyly nějaké problémy.

Moje sestava:
MB Gigabyte GA-MA770-DS3 (Rev. 2.0)
Proc. AMD Phenom X3 8450 2,1GHz
GK Gainward Radeon HD 4850, 512MB, referenční takty
Paměti OCZ 2 x 1GB DDR2 800MHz, CL5
HDD Seagate 500 GB, SATA 3Gb/s
DVD/RW Samsung SH-S223F
Chladič CPU Arctic-cooling Freezer 64 PRO
Ventilátor 120mm vzadu

no a nakonec zdroj Xilence 400W

PC je sice stále v záruce, ale stejně už jsem proved změnu (nový chladič CPU), takže na tom nezáleží, hlavně aby nebyly pak problémy se zdrojem. Proto prosím o radu co a dál, jestli vyměnit za lepší, či nechat stávající zdroj. Děkuju za odpověď
faugusztin (453)|28.6.2009 12:38
400W by stacilo, ale Xilence... Idealne by bolo ten zdroj vymenit za Corsair/Seasonic/Enermax/beQuiet.
kevin00 (10238)|28.6.2009 12:47
Pokud je sestava v záruce, neměnil bych nic. Výměnou chladiče CPU o záruku nepřijdeš, vždy můžeš vrátit ten původní (pokud byla zapečetěna case, záleží na domluvě s prodejcem).
400 W zdroj Ti bude na danou sestavu stačit. Pokud plánuješ v nejbližší době upgrade sestavy, bylo by nejlepší napsat, jaké komponenty by jsi chtěl upgradovat a za jaké. Podle toho by se následně vybral zdroj.

Možné zdroje pro upgrade:

  • Seasonic SS-400ET-T3 (levný, kvalitní - nutné minimum)
  • Enermax PRO82+ 425W (velmi kvalitní, dobře zpracovaný, tichý)
  • Corsair Power Supply VX450 (velmi kvalitní, dobře zpracovaný, hlučnější než Enermax, delší kabeláž)
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 12:53
Nic vyměňovat neplánuju v nejbližší době, case zapečetěn nebyl (ale například z EasyTune to jde zjistit jestli byl již otevřen nebo ne)....no takže pokud to stačí tak v pohodě, já jsem napsal hlavně kvůli tomu, že v příručce ke grafické kartě píšou že minimálně je potřeba zdroj 450W. Ten zdroj od Xilence se mi taky nezdá no, tak to kdyžtak vyměnim až skončí záruka, ta je jen na jeden rok, protože to máme jako firemní komp.

Jinak díky za rady, určo je využiju :)
kevin00 (10238)|28.6.2009 13:00
Výrobci grafických karet předimenzovávají doporučený zdroj. Reálnou spotřebu zjistíš pročtením nějaké recenze či testu grafické karty (reálná k dané testovací sestavě).
Otevření case prodejce nezjistí ;)
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 13:53
A ještě otázečka, kdybych chtěl v budoucnu (za delší dobu, až to nebude stačit) trošku taktovat, tak by to asi chtělo více jak 450W že?
kevin00 (10238)|28.6.2009 13:56
Zdroj by stačil, jen bych doporučil zakoupit kvalitnější model - Enermax či Corsair (zdroj Xilence již bude mít něco za sebou). Ale neviděl bych to tak, že bez výměny zdroje není OC možný.
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 13:57
Supr, díky, ten Enermax vypadá dobře, je sice drahej, ale ještě uvidim no. Máš u mě reputační body :)
matyyy (2527)|28.6.2009 15:01
zrovna tenhle zdroj od xilence (lepší zdroje od xilence tu) je do dnešních pc naprosto nevhodný má papírově jen 15A na 12V což může být teoreticky málo
viz test náročnosti pc na zdroj sestava je hodně podobná tý tvojí (co do spotřeby jednotlivých komponent)
na 12V je vcelku běžný požadavek na 11A(3D)mark a teoretický 13A
na 5V (xilence má 28A) je požadavej max 4A
a na 3,3V (xilence má 25A) taky max 4A
vysoký nároky na 5V/3,3V měli obecně pc co využívaly AGP

zárověň je v tom testu vidět že watty nejsou všechno (top příkon 200W, požadavek na výkon ještě o cca20% nižší)
Logout (4018)|28.6.2009 15:05
Ještě k tomu otevření case - easy tune to pozná z biosu. Tam to jde ale přemazat poté, co skříň otevřeš.
kevin00 (10238)|28.6.2009 15:33
Case by musel být vybaven senzorem (mikrospínačem) detekujícím otevření case.
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 16:09
No case mám CM Elite 331, tak ta předpokládám to čidlo asi nemá že? Takže to, že v easy tune je napsáno že to bylo otevřeno, tak to není směrodatný v tom případě?

Koukal jsem na ten test s příkonem, zajímavý, no takže by mě měl teoreticky stačit bohatě ten 400W, ale ten od Xilence je dělán pro starší počítače a měl by mít lepší účinnost. Tudíž ten Seasonic by měl bohatě stačit že?
mech13 (5526)|28.6.2009 16:12
[QUOTE=kevin00;264103]Case by musel být vybaven senzorem (mikrospínačem) detekujícím otevření case.[/QUOTE]

videl nekdy nekdo takovy case? me teda prosly rukama mraky kompu, ale toto sem jeste nezazil.... vim ze to v biosu je, ale v praxi jsem to nepotkal

EDIT: CM elite zadny cidlo rozhodne nema
kevin00 (10238)|28.6.2009 16:20
[QUOTE=Jandaskunk;264112]No case mám CM Elite 331, tak ta předpokládám to čidlo asi nemá že? Takže to, že v easy tune je napsáno že to bylo otevřeno, tak to není směrodatný v tom případě?[/QUOTE]

CM Elite 331 žádný senzor otevření case nemá. Takže to, co je napsáno v EasyTune je bezpředmětné.

[QUOTE=Jandaskunk;264112]Koukal jsem na ten test s příkonem, zajímavý, no takže by mě měl teoreticky stačit bohatě ten 400W, ale ten od Xilence je dělán pro starší počítače a měl by mít lepší účinnost. Tudíž ten Seasonic by měl bohatě stačit že?[/QUOTE]

IMHO zdrojem bych se nezabýval. Prodejce osadil do sestavy tento zdroj a zdroj, jakož celá sestava je v záruce. Tudíž investice do nového zdroje je nyní zbytečná ... aspoň po dobu záruky. Pokud by jsi poté zvažoval z jakéhokoliv důvodu koupi nového zdroje, Seasonics je určitě dobrou volbou.

[QUOTE=mech13;264117]videl nekdy nekdo takovy case? me teda prosly rukama mraky kompu, ale toto sem jeste nezazil.... vim ze to v biosu je, ale v praxi jsem to nepotkal[/QUOTE]

U nových case jsem se se senzorem otevření case neshledal. IMHO asi je to řešeno "poutkem" na vysací zámek či integrovaným zámkem na bočnici (u některých case i na předních dvířkách).
Kdysi jsem se setkal se starým desktopem, který měl pod víkem klasický koncový spínač, který detekoval otevření case.
robky (3195)|28.6.2009 16:29
Taký spínač predsa nie je pre výrobcu pc problém nainštalovať ...

Imho si myslím, že na základnej doske na pinoch pre kontrolu otvorenia case jednoducho nie je switch alebo je v nesprávnej polohe ...

Veď sa stačí pozrieť na základnú dosku, či tam vedie nejaký káblik. Ak nie, skontrolovať správnu polohu príslušného switchu podľa manuálu ...
elpsycho (1602)|28.6.2009 18:31
Záruka by tak jako tak měla být na každou komponentu zvlášť a minimálně 2 roky, dovedu si představit že kvůli zásahu do PC odmítne ho prodejce dál servisovat zadarmo, ale ne aby padla záruka všech komponent. Jinak Xilence jsou jedny z nejhorších zmetků na trhu, snad se konečně přestaly dodávat.
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 19:03
No to je fakt, záruka by měla být na každou komponentu zvlášť, na faktuře jsou taky komponenty zvlášť vypsaný, takže výměna zdroje by neměla rušit záruku ostatních komponent v PC, pokud to nevezme prodejce jako zásah do komponent, když na zdroj jsou všechny komponenty napojeny, ale neměl by. Normální záruka je sice minimálně na 24 měsíců, ale my to máme pořízeno na náklady firmy, tudíž maximální záruka je 12 měsíců podle zákona.

Říkáte tedy, že Xilence je šunt, se kterym by mohly být problémy?? Pokud jo, tak to do toho tu tisícovku za novej zdroj vrazim.
matyyy (2527)|28.6.2009 19:05
[QUOTE=Jandaskunk;264157] Normální záruka je sice minimálně na 24 měsíců, ale my to máme pořízeno na náklady firmy, tudíž maximální záruka je 12 měsíců podle zákona.
[/QUOTE] spíš minmální záruka ne když se někdo rozhodne dát delší tak s tím není problém (podmínky určuje on ale musíš je znát předem)
kevin00 (10238)|28.6.2009 19:31
Pokud máš na faktuře vypsané jednotlivé komponenty, záruka se vztahuje na komponenty a ne na sestavu jako celek, to vysvětluje nezapečetění case.
Budu se opakovat, ale do zdroje bych peníze neinvestoval. Pokud je sestava v záruce, případnou "havárii" vyreklamuješ a dostaneš nové komponenty. Nechal bych to běžet, bez většího zásahu a po skončení záruky se teprve staral o bezproblémovou funkčnost. Od toho záruka přeci je ;)
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 19:56
[QUOTE=matyyy;264158]spíš minmální záruka ne když se někdo rozhodne dát delší tak s tím není problém (podmínky určuje on ale musíš je znát předem)[/QUOTE]

Pravda :), toto mi tvrdil táta takže jsem si myslel že o tom něco ví. No každopádně my máme domluvenou 12 měsíců.

Nechce se mi čekat až se mi počítač rozbije, radši bych tomu předcházel, protože pak se s někym hádat o záruku, navíc když obchod je přes půl republiky, tak to se mi moc nechce :)
kevin00 (10238)|28.6.2009 20:00
[QUOTE=Jandaskunk;264191]Nechce se mi čekat až se mi počítač rozbije, radši bych tomu předcházel, protože pak se s někym hádat o záruku, navíc když obchod je přes půl republiky, tak to se mi moc nechce :)[/QUOTE]

To záleží na Tvém zvážení. IMHO koupit sestavu za xxx peněz a investovat do ní ještě dalších xx peněz mi přijde nelogické. Lepší by jsi udělal, kdyby jsi si komponenty zvolil sám a nechal si sestavu pouze sestavit. Jinak dnes existují služby jako PPL ;)
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 20:10
Můžu to tam poslat sice na svoje náklady, ale nakonec to nemusí přijmout a pak to jsou další náklady a dohadování a pokud by to uznali, tak by tam mohli mrsknout zas nějakej šunt a byly by další náklady na vyřizování :). Ano teď už bych si ji sestavil sám, bohužel v té době jsem ještě nebyl tak znalý, měl jsem pouze reference na tu firmu od známé, že tam mají dobré sestavy a tento magazín jsem ještě nenavštěvoval :). Bohužel zpět už to vzít nejde, každopádně ještě uvidim co a jak, možná to koupim až po záruce, jestli ho koupim, uvidim. Já moc počítače často nevyměňuju, minulej mi vydržel přes 5 let :), takže pro mě to má určitou cenu vrážet nějaké menší částky do stávajícího počítače, než po roce kupovat novej :)
elpsycho (1602)|28.6.2009 20:28
Špatný zdroj není riziko jen že se přetíží a odejde a tehdy něco poškodí, ale i že celou dobu dodává nepřesné a zvlněné napětí s čímž se musí vyrovnat napájecí obvody desky a grafiky a je to pro ně zátěž, záruka 12m je krátká a pokud mají ty komponenty pár let vydržet, chce to rozumný zdroj.
Jandaskunk (2330)|28.6.2009 22:44
No právě, to nepřesné napětí na HWmonitor (vim že to není tak přesný a směrodatný jako měřákem, ale jiný možnosti nemám) mi tu například +12V větev "skáče" z 12,16V na 12,29V ve vcelku klidovym režimu (stránky, QIP) a účinnost nedokážu posoudit, ale asi moc velká nebude, ale i tak by to mělo zvládnout (i když ten test Xilence 480W byl drsnej :D)