reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gbitová domácnost

Jakub Doležal (63)|29.6.2009 16:39
Ahoj,
po nedávné bouřce se mi odporoučel můj asus WL-500W, resp jeho WAN port a tím pádem je pro mne nepoužitelný.
Chci ho nahradit kombinací switche a Wi-Fi routeru. Důležitý je pro mě WAN port(kvůli NAT) a celkem 8-9 Gbit portů. Chci mít uzavřenou domácí sít, kde budu moci streamovat z jednoho PC HD video, ale abych zároveň mohl z dalších PC bez problémů na net. Zatím marně tápu a hledám nějaké seriózní řešení.

Zatím jsem našel: http://www.3com.com/prod/cz_CZ_EMEA/detail.jsp?tab=features&sku=3CDSG8 nebo http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1333

router na Wi-Fi stačí 802.11g, neboť nko stejně nefuguje jak má, ideálně s gbit porty

Mohl by někdo prosím dát nějaké typy? Taky nejsem milionář, takže nějaká rozumná řešení :D
faugusztin (453)|29.6.2009 17:03
Ja som zatial este WiFi router s gigabitovymi portami a bez 802.11n nevidel. Tiez 8 portov u routerov je vcelku zriedkava vec.

Takze idealne riesenie je gigabitovy router (1WAN, 4LAN) + gigabitovy switch. Teda ako router napr. D-Link DIR-655 alebo SMCWGBR14-N.
EditorPO (2819)|29.6.2009 20:39
Dufam, ze vies, ze len gigabitovy switch ti nestaci. V kazdom zariadeni potrebujes gigabitovu sietovku a na kablovacku pouzit kabel Cat5e, co je standard pre gigabitovy ethernet 1000BASE-T. Aj ked v sucasnosti sa uz pouziva minimalne CAT6.
Logout (4018)|29.6.2009 21:49
No používá - sehnat v praze SFTP kabel kat 6 na metráž neni zrovna jednoduchý.... A většina patch kabelů, co se nabízí, je taky jen 5e.

Router bych ti silně doporučoval Nkovej, dle mejch zkušeností i blbej n-kovej Edimax (totallowend) má v Gčku větší dosah než Gčkový routery (pochopitelně - Nko vyžaduje "větší citlivost", takže Gčko pak zvládá krásně).

Naopak vzhledem k tomu, že kombinace víceporotvýho routeru navíc s Nkem se skoro nedělaj, nebo za strašný peníze (tušim nějakej vigor), tak je nejlepší kombinace Nkovej router + gigabitovej switch.
Co se týče toho, jakej switch, tak 3com je dobrej, sám ho mam, ale rozhodně je na doma škoda kupovat managed switch (nevyužiješ to), naprosto stačí nějakej SOHO.

Asi by stačili i levnější např. od d-linku, tady platíš trochu za značku (ale zas máš jistotu, že to neni šmejd, což u d-linku zaručit nejde).

Naopak se nemusíš bát toho, že by 100mbit spojení mezi routerem a switchem zpomalovalo Nkovou síť - ta má sice 350Mb/s, ale jen teoretickou, navíc je to počítaný i s režijí (která je u wifi daleko větší než na drátě). Takže efektivní rychlost rozhodně neni znatelně vyšší než 100mbit po drátě, spíš bejvá nižší - udává se kolem 80Mbit.
Jakub Doležal (63)|29.6.2009 22:49
Děkuji za rady, zkusím z toho něco vykoumat. Asi jsem úplně nepřiznal barvu :D Jsem takový hračička, takže mě láká managed switch. Zkusím někde sehnat náhled ovládání 3comu a dyžtak si koupím ten TP-link.

Kabeláž se dobře kupuje (v Praze) u ASM http://asm.cz/kategorie/pasivni-sitove-prvky/utp/stp-cat5-7/metalicke/

Nko sem se snažil rozchodit na svém WL-500W, ale většinu času mi nebeželo. Používal sem jak originální asus ovladače, tak Olega i X-WRT. Celkově dost kolísala rychlost, takže průměr by byl u mě mnohem níž než 80mbit.

Router bych chtěl s rozumným výkonem u mého WL-500W se stávalo při zapnutém transmission (přes olega na exter HDD), že klesla rychlost linky a celkově odezva sítě. Mám pocit, že procesor bude achillova pata většiny routerů. Napadá mě použít mikrotik, který je na střeše a šíří dál CzFree, ale to by stálo pár tisíc.....

Hodně mě zaujalo cisco, ale i nejlevnější zařízení je mimo moje finanční možnosti :-(
alliens_labs (214)|29.6.2009 23:26
Router je třeba dobrý i tento Linksys(CISCO): http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64856
EditorPO (2819)|30.6.2009 00:15
To Logout: Nechcem sa opakovat - ale pouziva, aj patch kable Cat6..... :) uz som instaloval aj Cat7.

V sucasnosti robit siet na Cat5 je holy nezmysel. Casom by si zistil, ze siet je taka rychla, aky je jej najpomalsi prvok. Cat5e je uz o triedu vyssie,p ale davaj pozor na znacku. Na noname zabudni. Ak mozes, kup Solarix, konektory RJ45 8p8c Cat5e, nastenne zasuvky napriklad od ABB. Pred rokom som robil dva rodinne domy, pred mesiacom som ich bol v jednom dome premerat a parametre sa nezmenili. Zaruka na kabelaz 10 rokov.
Nepodcenuj kabelaz, aby si to nemusel prerabat :)

Ak router, ktory je manazovatelny, s podporou, tak Linksys. SOHO nebrat. Nerobis to na 1 rok.
Logout (4018)|30.6.2009 00:18
Jojo, u ASM jsem taky zkončil.... Přes celou Prahu....

Náročnost na procesor bude asi opravdu achilova pata - z Asusu 500g jsem maximální rychlost přes Gčkovou síť dosáhnul stejnou, jako maximální rychlost routovanýho spojení
(teda LAN-WAN). Takže asi opravdu největším problémem je rychlost routeru. Routerboard by to asi řešil, ale i todle řešení je o dost dražší...
Jakub Doležal (63)|30.6.2009 20:10
Heh tak mám vyřešeno, zrovna jsem hledal nějaký nrouter a našel jsem zmínku o RT-N16. Což je vlastně pokračovatel Wl-500W.

http://forums.legitreviews.com/about21938.html

Vypadá to velmi lákavě zejména pak 128MB DDR2. Třeba na tom půjde hrát csko :-))))))
trodas (1753)|1.7.2009 21:51
CSko na tom hrat urcite nepujde a tim seznam zlych zprav nekonci.

Ten titulek anglicky rika, ze tato rada routeru byla teprve Asusem oznamena (announced) - ASUS RT-N16 Sets Wireless Router Announced ...

To znamena, ze jen tak k dispozici nebudou. Datum vlozeni prispevku je 29. 6. 2009, cize vcera. Obavam se, ze to jen tak koupit nepujde - kdyz jsem do hledani na nejvetsim a nejlepe zasobenem HW online USA shopu zadal "ASUS RT-N16" do hledani, tak to nenaslo nic. Zkus sam: http://www.newegg.com

Sorry za blbe zpravy, vim, ze te nepotesim a za to karme nebude :D
Jakub Doležal (63)|3.7.2009 11:03
tak hrani cska byl vtip v narazce na operacni pamet. chapu ze tu nebude zitra, ale do Vanoc snad dorazi.

Jen se trochu bojim o finalni cenu.