reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

eSATA dokovací stanice vs XP / AHCI

Pavel Q (20)|5.7.2009 16:56
Zdravím všechny.
Pořídil jsem si:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K307H1TZ1YTFQ2
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K307H09609NNR1
pro zálohování domácího videa a fotografií a řeším problém s připojením za chodu PC. Z PC mám vyveden kabel eSATA pro připojení k dokovací stanici. Na fóru jsem se dočetl, že je potřeba v Biosu přepnou na AHCI (momentálně Disabled) což deska umožňuje ale je prý potřeba reinstalovat XP-čka. Je možná jednodušší resp. časově méně náročnější operace jak dosáhnout kýženého výsledku a neprovádět reinstalaci Woken a hlavně ostatního softu?

Díky za podporu.
NHKG (1136)|5.7.2009 17:10
Používám stejnou dokovačku a pokud zapojím eSATU až po spuštění systému, jediné co musím udělat, je kliknou ve správci zařízení na "vyhledat změny hardware" a XPčka už pak disk najdou. Při zapojení přes USB, windowsy najdou disk automaticky, ale rychlost je poloviční.
AHCI mám myslím vypnuté, pokud nezapomenu při příštím resetu se kuknu a dopíšu to sem.
Pavel Q (20)|5.7.2009 17:29
Ano funguje to. Díky za tip. Stejně ale musím dořešit připojení bez zásahu do správce. Občas u PC sedí i někdo jiný a chce si vytáhnout nějakou fotku. Pokud to bude pro obsluhu jednodušší tak to potěší.
NHKG (1136)|5.7.2009 17:36
Já to dělám tak, že dokovačka je standartně připojena přes USB a eSATU zapojuju jenom když chci přesouvat velké množství dat (desítky GB).
Pavel Q (20)|5.7.2009 17:59
Já mám dokovací stanici standartně vypnutou na vypínači vzadu a po jejím zapnutí (zapojeno USB i eSATA) při zapnutém PC prostě další disk nevidím. Takže ani USB připojení mi nenaběhne pro disk pouze čtečka karet, případně USB porty na dokovací stanici jsou funkční.

Dodatečně jsem vyzkoušel odpojit z dokovací stanice eSATA konektor a ejhle v tu chvíli se HDD v doku objeví. Ale už ho nezobrazím ve SpeedFanu.

Byl bych vděčný pokud by se našel někdo ochotný a navedl mě na zprovoznění AHCI.
fanynek (2048)|5.7.2009 20:31
Jen se zeptám.... zkoušel jste to v BIOSu nastavit takto?
SATA RAID/AHCI Mode na AHCI
SATA Port0-3 Native Mode na Disabled
Onboard SATA/IDE Device na Enabled
Onboard SATA/IDE Ctrl Mode na AHCI

[SIZE="1"]P.S. K Vašemu dotazu přes PM: Používám sice externě připojovaný HDD pro zálohy, ale vzhledem k tomu, že mám řadič nastavený na nativní IDE mód jej připojuji jen v případě aktualizace záloh před spuštěním PC a absence hot swapu mi nevadí. Navíc po různých měřeních přístupové doby a přenosové rychlosti je toto nastavení o něco "rychlejší", než při plnohodnotném SATA.[/SIZE]
Pavel Q (20)|5.7.2009 20:36
Zkusil jsem přepnout AHCI ty zbývající tři body ne - zkusím, prověřím a dám vědět.
Nenašel jsem v Biosu ty dvě zbývající položky(Onboard SATA/IDE Device na Enabled
Onboard SATA/IDE Ctrl Mode na AHCI),
nemohou se jmenovat jinak podle typu desky nebo výrobce?