reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jste linuxáci? :-D

Petr S. (1220)|5.1.2007 11:34
Myslím, že by mohlo být zajímavé udělat takovou menší anketku o tom, kolik uživatelů fóra SHW jsou "linuxově založení" :-)

Tak já jsem se ho vždycky chtěl naučit, ale nikdy jsem na něj neměl pořádně čas. Akorát na střední jsme brali trochu Debian, ale to jen tak aby se neřeklo :cry Až teď se snad v dalším semestru o Linuxu dozvím něco víc a snad si na něj najdu někde i ten čas... Doufejme :cool:
Petr S. (1220)|6.1.2007 14:04
Tak aby tu řeč nestála ;) , tak můžete i hodit nějaké Vaše zkušenosti s Linuxem, v jakém systému jste pracovali, atd... ;)
Madagio (8)|6.1.2007 14:31
Já jsem měl tendence přejít na linux a mám teď na PC dualboot win x lin ale na winech stejně zůstanu a mám k tomu několik důvodů.

1) Toca Race Driver 3 :D mám originál hru, která bohužel obsahuje starforce a tak to nefachá v linuxu ani pod žádnou emulací. A jinak samozřejmě hry v linuxu obecně. Já nejsem skoro vůbec pařan, ale mám rád autíčka a mám volant momo racing, tak linux by mě omezoval dost.

2) tv-out + video. Na linuxu zřejmě nelze rochodit překryv videa, tak jako na windows, kdy normálně pustíte v okěn video a ono se automaticky nasměruje ve fullscreenu na televizi. S tím celkově souvisí nedostatek ovladačů hardwaru, především u různých multimediálních věcí. Stačí novější nebo lepší zvukovka a je problém.

3) Software. Jistě pro linux je softwaru spousty, ale z toho co běžně používám pro některé programy nenajdu adekvátní náhradu. Ne dost rozsáhlou funkcemi, uživatelským pohodlím, češtinou atd. (Pro konkrétnost Miranda, DVBviewer PRO, Pspad, Corel)

Jinak jsem zkoušel Ubuntu, Mandrivu, Fedoru, Suse a Debian. Každý ditro má něco do sebe a pro začátečníka se mi nejvíc líbila Mandriva 2007 powerpack, kde hned bez problémů hrajou mp3, jsou tam ovladače grafickejch karet apod. Bohužel je nestabilní, několikrát se mi to natvrdo kouslo. Tento fakt mi potvrdilo více lidí. Kamarád teď zkouší nejnovější Suse a to na jeho počítači běží stabilněji, zatím nehlásil žádnej výtuh. Nepamatuju, že by mi win xp sp2 úplně zatuhly. To dělala možná první verze z roku 2001.
Petr S. (1220)|6.1.2007 14:43
Tak nějak, Linux má s těmito věcmi zatím bohužel problémy. Nezbývá než doufat, že se to časem zlepší... :rolleyes:

Jen k té Mirče: Verze pro Linux spatřila světlo světa v září 2005 ;) Viz. http://forums.miranda-im.org/showthread.php?t=4624.
Madagio (8)|6.1.2007 15:23
aha, o Mirandě pro linux jsem nevěděl, ona by šla určitě rozjet i pod wine, nebo tak nějak. Ale je to obcházení. Třeba v tý mandrivě bych si představoval "urpmi miranda-im" a bylo by :D
Honny (262)|6.1.2007 15:50
Ano, jsem.

Existuje build Mirandy pro Linux, ale nemá kompatibilní pluginy a celkově je prej docela nepoužitelnej.

// Jinak... Addicted to Gentoo Linux.
Frog (510)|7.1.2007 00:07
ja som zarytý windowsák :)
použival som snad všetky verzie od WIN 3.11 vyššie :), linux sa mi ako alternativa a zdarma OS pozdáva, ale softwarová výbava a množstvo programov je tu výrazne nižšie, a vždy k linuxu treba hladať k alternatívne programy už zaužívaných programov ktore v pohode šli pod windows. A to ma absolutne odradzuje od linuxu :(
Lamak (96)|7.1.2007 01:31
[quote=Frog]ja som zarytý windowsák :)
použival som snad všetky verzie od WIN 3.11 vyššie :), linux sa mi ako alternativa a zdarma OS pozdáva, ale softwarová výbava a množstvo programov je tu výrazne nižšie, a vždy k linuxu treba hladať k alternatívne programy už zaužívaných programov ktore v pohode šli pod windows. A to ma absolutne odradzuje od linuxu :([/quote]

Dovolim si nesouhlasit.....do linuxu sezenes alternativu sna dpro jakykoli program. Krome nejakych specialnich. Navic muzete pouzivat na jednom disku 2 OS...linux i widle. Windows jen na aplikace, ktere ho nezbytne vyzaduji a na zbytek linux....
Co se ovladacu tyka, staci jen pouzivat dotovane a pravidelne vychazejici distro jako treba Ubuntu....a kdyz to nepomuze tak zde vic nez kde jinde plati....udelej si sam
A navic hodne veci ktere dnes jsou ve win nebo pro win pochazeji z Linuxu
Frog (510)|7.1.2007 17:18
[QUOTE=Lamak]Dovolim si nesouhlasit.....do linuxu sezenes alternativu sna dpro jakykoli program. Krome nejakych specialnich. ...[/QUOTE]

Ved prave o to mi ide, neustale hladať nejeke alternativy, zvykat si na nove programy, zbaviť sa zaužívaných programov s intuitívnym a mnohokrat ovela prepraovanejším uživatelským prostredím. Vezmi si napr. Photoshop vs. GIMP. Skušal som oba, no ale linuxaci nedaju dopustit na GIMP, ja vsak na nom nič extra nevdim, ako prve ma odradilo GUI programu, proste hrôza v porovnani s viac ako desať rokov vyvíjaným photoshopom.
Honny (262)|7.1.2007 23:37
Photoshop, zajisté originální a koupený, rozjedeš přes Wine...
Petr S. (1220)|8.1.2007 11:49
[QUOTE=Lamak]...Co se ovladacu tyka, staci jen pouzivat dotovane a pravidelne vychazejici distro jako treba Ubuntu....a kdyz to nepomuze tak zde vic nez kde jinde plati....udelej si sam...
[/QUOTE]

Tohle je taky jedna věc, která mě na Linuxu odrazuje: Mám i tak málo času a když bych si měl ještě vytvářet ovladače k mým zařízením, tak bych už vůbec nic neudělal... Vím, že je to jednorázová otázka, ale je to asi nadlouho... :confused: Krom toho bych se to musel nejdřív pořádně naučit, apropos. mohl by jsi nastínit, jak se v Linuxu ovladače vytváří? V jiných OS je to podobné nebo se to např. ve Win dělá jinak?

[QUOTE=Frog]...Skušal som oba, no ale linuxaci nedaju dopustit na GIMP, ja vsak na nom nič extra nevdim, ako prve ma odradilo GUI programu, proste hrôza v porovnani s viac ako desať rokov vyvíjaným photoshopom.[/QUOTE]

Ano, mám stejný problém. Když se podívám na GUI linuxáckého programu a GUI programku ve Woknech, mám stejné pocity. Je to ale můj subjektivní názor - samozřejmě chápu, že jsou důležité funkce programu... Ale když bych si měl vybrat, tak asi víc budu věřit Photoshopu a ostatním programům s Win GUI, ve kterém se mi pracuje lépe...
Honny (262)|8.1.2007 12:10
[QUOTE=Petr S.]Tohle je taky jedna věc, která mě na Linuxu odrazuje: Mám i tak málo času a když bych si měl ještě vytvářet ovladače k mým zařízením, tak bych už vůbec nic neudělal... Vím, že je to jednorázová otázka, ale je to asi nadlouho... :confused: Krom toho bych se to musel nejdřív pořádně naučit, apropos. mohl by jsi nastínit, jak se v Linuxu ovladače vytváří? V jiných OS je to podobné nebo se to např. ve Win dělá jinak?[/QUOTE]
Nikdy sem nic takovýho nepotřeboval.
Petr S. (1220)|8.1.2007 12:25
[QUOTE=Honny]Nikdy sem nic takovýho nepotřeboval.[/QUOTE]

To já ano. Jednou jsem totiž zkoušel jednu distribuci a s tou jsem se nemohl připojit k internetu, protože nerozpoznala moji wifinu...
Madagio (8)|8.1.2007 12:46
A to je bohužel klasika. Wifi karty, spousty usb zařízení, nejnovější zvukové karty atd. Je jasný, že to není vina linuxu ale je to vina výrobců HW.
A opravdu si nemyslím, že by si většina lidí dokázala udělat ovladač sama
Petr S. (1220)|8.1.2007 13:10
Tak nějak, je docela smutné, že některé firmy prostě na Linux kašlou... :(
Honny (262)|8.1.2007 14:07
Tak já mám starej a hlavně standarní HW, to je základ úspěchu...
cool.user (2822)|8.1.2007 17:50
Nastesti nejsem :D
ICEBOSS (3435)|8.1.2007 17:56
linuxak? ani za zivy wokno...
Smeli (2302)|8.1.2007 23:59
Po malém pokusu s Mandrake 10.1, kdy jsem obnovoval a křísil 80GB dat z ATA disku (Mandrake šel na satu) to už ve svém PC nechci vidět.:D
Ritchie83 (369)|9.1.2007 02:09
Na Linuxu je pro "pokročilé" uživatele Windows nejtěžší, že si musejí připustit, že IT vlastně příliš nerozumějí. Prostě Linux jim ukáže, že nejsou takoví machři přes IT, jak si o sobě myslí. Nejjednodušší řešení nekritických jedinců je potom ze své nedostatečné erudice obviňovat Linux.

Nechápejte prosím tento příspěvek nikterak útočně a osobně, ale jen jako mé pozorování.
Honny (262)|9.1.2007 10:20
[QUOTE=Smeli]Po malém pokusu s Mandrake 10.1, kdy jsem obnovoval a křísil 80GB dat z ATA disku (Mandrake šel na satu) to už ve svém PC nechci vidět.:D[/QUOTE]
Proč si všichni ničí data? To nechápu :D Já nikdy o data nepřišel, ani když sem Linux zkoušel poprvé...


Znáte shadowa, že? http://www.shadowblog.cz/ubuntu-fascinujici-linux-pro-lidske-bytosti/
Smeli (2302)|9.1.2007 11:15
[QUOTE=Honny]Proč si všichni ničí data? To nechápu :D Já nikdy o data nepřišel, ani když sem Linux zkoušel poprvé...


Znáte shadowa, že? http://www.shadowblog.cz/ubuntu-fascinujici-linux-pro-lidske-bytosti/[/QUOTE]


Já je neničil, to on :D

Ne, mám satu a atu. Na satě sem udělal místo pro linux, ale nemohl jsem za boha příjít na to, kam narvat ten boot - respektive, sata byla na 3 části a já nevěděl, jak on si to vykládá, tak mi šoupl na ata systém souborů raw a bylo to :D Pak už jen sehnat softík, co to opraví a první pokud dokončen.

O Ubundu nebo Suse sem uvažoval, jenže by mi chybělo až moc aplikací pro win a mít linux "jen tak"?
cool.user (2822)|9.1.2007 16:05
[QUOTE=Ritchie83]Na Linuxu je pro "pokročilé" uživatele Windows nejtěžší, že si musejí připustit, že IT vlastně příliš nerozumějí. Prostě Linux jim ukáže, že nejsou takoví machři přes IT, jak si o sobě myslí. Nejjednodušší řešení nekritických jedinců je potom ze své nedostatečné erudice obviňovat Linux.

Nechápejte prosím tento příspěvek nikterak útočně a osobně, ale jen jako mé pozorování.[/QUOTE]
Typicky pristup linuxaka, proc to nenechat udelat OS (cti: windows) kdyz to muzu udelat sam a slozite :D
Petr S. (1220)|9.1.2007 19:49
Ritchie83: Pěkně řečeno ;) Jen bych to trošku poopravil: Ne, že by nebyli machři na IT, ale nejsou machři na Linux. :slug

cool.user: Taky pěkně řečeno ;) Sám ale zastávám názor, že pokud chceme jít s dobou, tak bychom prostě alespoň ty základní základy o Linuxu vědět měli...
Honny (262)|9.1.2007 22:18
[QUOTE=Smeli]O Ubundu nebo Suse sem uvažoval, jenže by mi chybělo až moc aplikací pro win a mít linux "jen tak"?[/QUOTE]
Konkrétně? :) Né že bych tu snad chtěl někoho přesvědčovat, ale... víšjak :)
cool.user (2822)|9.1.2007 23:00
[QUOTE=Petr S.]cool.user: Taky pěkně řečeno ;) Sám ale zastávám názor, že pokud chceme jít s dobou, tak bychom prostě alespoň ty základní základy o Linuxu vědět měli...[/QUOTE]
Ja znam zaklad, vyhnout se tomu obloukem :D
Smeli (2302)|10.1.2007 13:34
[QUOTE=Honny]Konkrétně? :) Né že bych tu snad chtěl někoho přesvědčovat, ale... víšjak :)[/QUOTE]

No dostal sem se k tomu, že mi v PC pár měsíců leželo Ubuntu 5.1 (nevím přesně) ISO a chtěl sem ho test, pak jsem si tak brouzdal a celkem mně zaujal SuSE, ale tím sem taky skončil, když sem zauvažoval, zda bych jej využil. A jelikož si sem tam zapnu nějakou tu hru (tedy hlavně Lineage2, sme tam něco jiného), ArchiCAD atp. tak jsem se rozhodl své choutky utlumit. Možná jindy :)