reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

" Revitalizace" PC socket 754

akaruy31 (29)|9.7.2009 13:41
Zdravím všechny, potřeboval bych poradit. Mám skoro tři roky starou PC sestavu - MB ASRock K8NF4G-VSTA (http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=K8NF4G-VSTA&s=754) s procesorem Sempron 3000+ 1,8 GHz, 128kB L2 cache a pamětí RAM 512 MB. Chtěl bych do toho trochu zainvestovat a pořídit tam lepší procesor (našel jsem si použitý Athlon 64, 2,2 GHz, 512kB L2 cache) paměť 1 GB a uvažuju i nad grafickou kartou. Mám tam integrovanou nVidia 6100 která mi navíc sežere 64 MB z RAMky takže mám vlastně 448MB RAM. Chci poradit jestli do toho mám investovat nebo se na to vykašlat a radši si ty prachy ušetřit na nový stroj.. P.S. a myslíte že se mi může zpomalovat PC horkým čipsetem? Na severním i jižním můstku jsou pasivy, které jsou na dotek tak horké že tam udržím prst jen na pár vteřin. Díky za rady
robky (3195)|9.7.2009 13:46
Do tvojej zostavy sa neoplatí už viac investovať, boli by to vyhodené peniažky .... Radšej šetri na nový ...
speedsnail (4876)|9.7.2009 13:47
Myslim že za drobnou investici by to stálo. Záleží ale taky na co chceš pc používat, jaký máš zdroj a monitor.

Viděl bych to max na (vše bazar) 512Mb ram (cca 150-200,-), to bude nejvíc znát na celkové rychlosti PC.
Pokud se to používá na starší hry, tak nějakou grafiku jako 7900 až 1950Pro (500,-) ale tam záleží jestli máš zdroj co to zvládne.
Výměnu procesoru moc nepocítíš, to spíš se pokusit stávající přetaktovat.
tgfh (2985)|9.7.2009 13:50
Vyměnit procesor se nevyplatí, záleží kolik by stál a za kolik by jsi prodal ten starý, dokoupení RAMek by pomohlo znatelně a grafiky tak samo. Byl by jsi co se týče herního výkonu mnohem výše, ale i tak by jsis toho moc nezahrál.

Našetřil bych peníze na nový PC, vždyť ty komponenty stojí dneska pár šupů, stačilo by pár tisíc na pohodový PC, starý bych pak prodal (nejlépe ne jako celek ale na díly).

Nedávej do toho PC ani korunu a šetři na nový ;) pak se ozvi, až budeš mít našetřeno, a něco vybereme.
akaruy31 (29)|9.7.2009 14:01
aha no to jsem si myslel taky... a co když tam přidám jednu 512 RAMku a poohlédnu se po nějaké grafice? taky mě zaujala možnost taktovat procesor ale nikdy sem to nedělal a navíc nevím jak by se mu to líbilo.. ale něco s tím PC musím dělat na nový ještě pár měsíců nebude a tenhle už začíná blbnout i když jsem jen na netu.. osobně to dávám za vinu škvařícímu se čipsetu.. jo a mohli byste poradit chladič, nebo alespoň větrák? ten co tam je sice uchladí ale točí 3100 RPM a v kombinaci s jeho vyšisovanými ložisky je to zejména večer hukot k zbláznění..
Vezir (120)|9.7.2009 15:20
Tak jako většina zde přítomných, ani já nemohu investice do takto starého počítače doporučit, vím to z vlastní zkušenosti (mám Sempron 64 2800+, 2*512MB RAM, 80GB HD, DVD-RW, deska MSI chipset ATI RS480, integrovaná ATI x200m + PCIe Ati HD2600). Ono jen samotná cena starších DDR pamětí je poměrně vysoká a pokud neseženeš opravdu velmi výhodně (512MB maximálně za 150,-)tak to nemá smysl. Co se grafiky týče, pokud to vyloženě nemáš na hry (já na tom svém hraju takřka vše, ale s rozumným nastavením), tak by ti pomohla jakákoliv levná karta, a to nejen proto, že ti to ušetří RAMku, ale taky to má vliv na výkon desky (alespoň u mě je to zásadní rozdíl, výkon paměti a procesoru vzrostl po přidání ext. grafiky o cca 15%) a potažmo celého systému.

Takže konečná rada zní, pokud seženeš starší paměť a grafiku do 400,- pak revitalizuj, jinak raději ušetři a poté kup počítač nový. Přecejen spolehlivost dělá také svoje.
trodas (1753)|9.7.2009 17:40
Dovolil bych si nesouhlasit s tim, ze vymena Sempronu za Athlon64 nepomuze. Pomuze. 4x zvyseni L2 ma celkem dramaticky nasledky a Semprony jsou fakt jen mirne prekopane stare AXP prociky s 1/4 kese... Cize vymena procesoru urcite a vyznamne pomuze. Tim spis, ze z 1,8GHz se pujde na 2,2GHz. 400MHz nahoru + 4x L2 kese se projevi dramaticky.

Benchmark i rychlost reakci pri bezne praci bude hovorit celkem jasnou reci ;)

Otazkou ale je, na co ma byt pocitac pak pouzit. Na hry - leda na stare. Na nove to v zadnem pripade nikdy stacit nebude. Na kancelarskou praci je, s rychlym systemem (XP, ne Visty/Seven), uz ted ten pocitac rychly dost.
matyyy (2527)|9.7.2009 18:15
[QUOTE=trodas;268533]Pomuze. 4x zvyseni L2 ma celkem dramaticky nasledky a Semprony jsou fakt jen mirne prekopane stare AXP prociky s 1/4 kese... [/QUOTE]
to je zas blábol
sempron 754 má stejný jádro jako athlon 64 až tu cache
akaruy31 (29)|9.7.2009 19:40
hele a co je pravdy na tom že by ty paměti měly být stejné jinak to bude padat? je jedno když si seženu 512 MB o jiné frekvenci než je ta stávající nebo to bude generovat chyby?
robky (3195)|9.7.2009 19:51
Je aj nie je ...

Záleží totiž nielen na frekvencii, ale aj na časovaní. Bios skontroluje osadené moduly a podľa slabšieho nastaví frekvenciu a časovanie ....
Pokiaľ kúpiš nejakú s označením DDR333 alebo PC2700, nemal by byť problém ...Najlepšie bude, ak nám napíšeš akú ramku tam máš osadenú teraz ...
matyyy (2527)|9.7.2009 20:01
ještě je třeba dávat pozor na typ modulu
řadič ram v cpu není dokonalý a při nevhodných kombinacích snižuje rychlost ram
https://www.svethardware.cz/prehled-procesoru/12217-8

jestli máš single/double-sided ramku zjistíš přes program everest (zároveˇumí vyčíst aktuální frekvenci ram)
mech13 (5526)|9.7.2009 20:15
[QUOTE=akaruy31;268462]...a tenhle už začíná blbnout i když jsem jen na netu...[/QUOTE]

proti investici bych byl i pokud by to PC bylo vporadku. pokud blbne, tak je potreba za kazdou cenu pred jakymkoli upgrade zjistit cim to je, jinak to PC jen dorazis a vyhodils prachy...

pokud se podari najit problem, tak bych stejne nic jinyho nez ramky nepridaval

jak jsou na tom kondenzatory kolem procesoru? nejsou nafoukle/vytekle? co mas v PC za zdroj? nemas v PC hodne prachu? jakym zpusobem to blbne?

ad trodas - to PC by se dalo ozivit, zlepsilo by se to, ale vzhledem k tomu, jaky obrovsky skok by byl pri koupi nove lowend sestavy za par supu (oproti nejistemu upgradu), tak by to pro tebe asi nemelo smysl... pro nekoho mozna, pro beznyho usera asi ne
akaruy31 (29)|9.7.2009 20:31
[ DIMM1: Kingston K ]


Název modulu - Kingston K
Sériové číslo -6416227Fh (2132940388)
Datum výroby -Týden 28 / 2006
Velikost modulu -512 MB (2 ranks, 4 banks)
Typ modulu -Unbuffered
Typ paměti -DDR SDRAM
Rychlost paměti - PC3200 (200 MHz)
Šířka modulu - 64 bit
Napájení modulu - SSTL 2.5
Metoda korekce chyb - Žádný
Obnovovací frekvence - Redukovaný (7.8 us), Self-Refresh

Časování pamětí:
@ 200 MHz 2.5-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS) / 11-14-2 (RC-RFC-RRD)
@ 166 MHz 2.0-3-3-7 (CL-RCD-RP-RAS) / 10-12-2 (RC-RFC-RRD)
akaruy31 (29)|9.7.2009 20:38
co se blbnutí týče: kondenzatory jsou v pořádku. prach je minimální mám otevřený case a několikrát za týden to oprašuju (jsem na to trochu uchyl). blbnutí se projevuje například tím že píšu ale text se objeví až o pár vteřin později občas se zničehonic¨zasekne nějaký program tak jej ukončím přes správce úloh, ale pak to stejně musím restartovat (často i tlačítkem na case) při vypínání se zobrazuje asi tak milion chybových hlašení se spoustou znaků které musím odentrovat a pak se teda vypne.. je toho víc možná to dělá i HDD které je doslova zaprasené všemi možnými bity a bajty..
mech13 (5526)|9.7.2009 20:46
tak to vypada ze je jen zasekany OS, reinstal to spravi
astec (1823)|9.7.2009 20:47
[QUOTE=akaruy31;268590]co se blbnutí týče: kondenzatory jsou v pořádku. prach je minimální mám otevřený case a několikrát za týden to oprašuju (jsem na to trochu uchyl). blbnutí se projevuje například tím že píšu ale text se objeví až o pár vteřin později občas se zničehonic¨zasekne nějaký program tak jej ukončím přes správce úloh, ale pak to stejně musím restartovat (často i tlačítkem na case) při vypínání se zobrazuje asi tak milion chybových hlašení se spoustou znaků které musím odentrovat a pak se teda vypne.. je toho víc možná to dělá i HDD které je doslova zaprasené všemi možnými bity a bajty..[/QUOTE]

Ze sekce download si stahni ccleaner asuperantispyvare, proveď očistu dočista počítače a pak dej vědět.
robky (3195)|9.7.2009 20:49
[QUOTE=astec;268595]Ze sekce download si stahni ccleaner asuperantispyvare, proveď očistu dočista počítače a pak dej vědět.[/QUOTE]

Myslím, že to bude iba zdržanie pred reinstalom systému ;)
astec (1823)|9.7.2009 20:51
[QUOTE=robky;268596]Myslím, že to bude iba zdržanie pred reinstalom systému ;)[/QUOTE]

Take si myslim
akaruy31 (29)|9.7.2009 21:30
tak jsem to projel tím CCleaner.. uvidime... každopádně ten reinstal jsem měl v plánu ale ještě to chvili potrvá než to budu moct provést tak pak se uvidí..
trodas (1753)|9.7.2009 21:38
A kdyz nebude browsit a pracovat s pocalem, alespon Prime test stability muzes pustit?
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17363

Protoze nektere znacky kondiku vysychaji a nejde na nich poznat, jestli jsou spatne ci ne pouhym okem. Mimochodem, co ze ta deska ma za kondiky se z nich vycist neda?
akaruy31 (29)|9.7.2009 22:15
no tak jsem je prohlížel něco na nich napsané je ale takhle když je deska v case v obležení zdroje a všech těch káblů toho moc nepřečtu.. mrknu na to ráno za světla vytáhnu ji ven a podívám se píšou.. ten test spustit no přes den je v zátěži ale k večeru to zkusim..

jo a zapomněl jsem napsat že zdroj je 400W
matyyy (2527)|9.7.2009 22:18
[QUOTE=akaruy31;268643]
jo a zapomněl jsem napsat že zdroj je 400W[/QUOTE]
zkus někdy zavolat do autoservisu a říct, že máš auto co má 100koní a potřebuješ na něj výfuk

chce to značku a model (bude to napsaný na štítku)
akaruy31 (29)|10.7.2009 18:33
ty kondenzátory kolem procesoru: našel jsem v blízkosti patice dva typy - modré ( napsáno na nich bylo RLX 105°C O 605 6,3V 3300 mikroFarad) a hnědé (KZE 16V 1200 mikroFarad).

připojuji fotku štítku zdroje
zdroj.jpg
trodas (1753)|11.7.2009 17:13
RLX jsou OST kondiky. To je znama spatna znacka kondiku, odchazi... Jsou ale i horsi spatne kondiky (OSTcka jsou preci jen jako Teapa v tech "lepsich z spatnych" takze to muze jeste byt v pohode... ale spis ne).
Vstupni KZE kondiky jsou docela dobra znacka, Chemi-con, ted jde o to, jestli jsou pravy :))) 1200uF je stejne dost malo.

Zdroj je Eurocase, cize to nejhorsi z nejshorsiho. Pokud se daji dohromaty spatne kondiky na desce a spatne kondiky v spatnem zdroji (Eurocase), tak se docela divim, ze ten pocitac jeste funguje. Zkus ten prime test na stabilitu a uvidis, jestli je cas na novy pocitac, nebo ne.
Jeste muzes samo vymenit ty vadne kondiky :D

Rozhodne tam ale nedavej ted novy CPU! Atlony 64 maji proti crap Sempronum pomerne znacne vyssi odber a mohlo by to byt take to posledni, co s pocitacem udelas!
(pokud je chyba v kondicich a ne v zaspywarovanem OS v pocitaci, samo)
akaruy31 (29)|11.7.2009 20:54
podívejte, pánové (a dámy, pokud tuhle diskuzi také sledují) rozhodl jsem se, že celý počítač nechám dožít a vše odejde do křemíkového nebe... všem vám moc děkuji za tipy, protože osobně jsem do chtěl investovat asi 4000 Kč, což jsem díky vám neudělal, a nyní, když mě sestra požádala o nový PC, přesouvám diskuzi do kategorie Intel..