reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Blu-ray: má smysl?

husky14 (4214)|10.7.2009 08:32
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Blu-ray: má smysl?

BD (Blu-ray Disc) technologie má coby náhrada DVD umožnit pohodlné vypalování a sledování HD obsahu. Její cena ale neklesá a daleko výhodnější a skladnější je dnes HD obsah archivovat pomocí velkokapacitních HDD nebo Flash pamětí. Má podle vás BD budoucnost? Uvažujete o jejím využití? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
xmarek (1676)|10.7.2009 08:50
Smysl nepochybně má. I když se slevněním DVD-DL, DVD+DL můj zájem o tuto technologii nepatrně poklesla. Jelikož se poslední dobou bavím sledováním HD filmů (nebo spíš komprimovaných mkv :D) tak předpokládám, že až se cena dostane na nějakou přijatelnou úroveň tak si mechaniku a média pořídím.

S toho co jsem uvedl vyplývá, že jediný důvod koupi mechaniky jsou filmy. A myslím si, že spoustu uživalů uvažuje podobně a to je taky důvod proč se cena BL drží neúměrně vysoko. Prostě pro běžnou potřebu je technologie DVD dostačující.
cool.user (2822)|10.7.2009 09:22
Urcite ma, ale obavam se z BD bude asi poslednim formatem optickych disku ktery ma vetsi sanci uspet.
Neregistrovaný (0)|10.7.2009 12:38
No já si právě myslim že v dobách kdy mame velkokapacotní hdd a flash pameti a rychlí net optická media smysl postrádají - mechaniku v počítači už nemám půl roku a optická media vnímam jako diskety )).
xmarek (1676)|10.7.2009 12:44
[QUOTE=Neregistrovaný;268888]...mechaniku v počítači už nemám půl roku a optická media vnímam jako diskety )).[/QUOTE]Znám taky takové jedince, a jak přišli o veškerá data z důvodu zničení disku, nestačili se divit. :D:D
Ivo Mašek (507)|10.7.2009 13:57
Má to smysl, nepochybně. A kdo si myslí, že ne, tak zaspí dobu.
Nettle (128)|10.7.2009 14:02
[QUOTE=xmarek;268890]Znám taky takové jedince, a jak přišli o veškerá data z důvodu zničení disku, nestačili se divit. :D:D[/QUOTE]

No tak i kdybych ji mel tak na DVD/Blu-ray bych nezalohoval. Mam samozrejme disk na zalohy dulezitych dat.

A jinak si mysim ze dobu prave zaspi ten kdo si blu ray poridi ))
Gzur (0)|10.7.2009 14:03
Určite význam má, avšak boom začne až keď ceny budú oveľa dostupnejšie, či už médii, alebo samotných prehrávačov. Osobne si myslím, že sa budú viac sústreďovať na externé BR ako aj slim BR do notebookov, mininotebookov ako aj nettopov. Keďže je samozrejme zaručená spätne CD/DVD podpora význam ešte má avšak už ten boom ako zažilo CD alebo DVD nikdy nezožne a súhlasím, s predrečníkmi, že to bude posledný formát takejto optickej mechaniky BR/DVD/CD ako sme ich doteraz poznali.

Ono netreba stresovať nejak s tým pretože pozrite sa na podporu HD videa 1080p skrz MPEG-4 AVC (H.264), VC1, WMV9 a pod., ktoré sa masovo v načich končinách doteraz nepresadili a stále kraľuje DVD, Mpeg-2, DivX, Xvid a pod.
odb (505)|10.7.2009 15:02
BD nema buducnost a straca vyznam v dnesnej dobe. Ako zalohovacie medium a ako nahrada za DVD v PC sa nikdy nepresadi (a ak ano, tak len kvoli tomu, ze nas k tomu donutia vyrobcovia). Pri dnesnich cenach ext. HDD a ich kapacite nema BD sancu. Ako-tak ma sancu vo filmovom priemysle. Tam tiez nepredpokladam, ze sa masovo uchyti. Niesu na to predpoklady a ani zakaznici to nepotrebuju. HD nemusim. Mat doma 2m plazmu sa nechystam a HD je mi ukradnute. HD neurobi z podradneho filmu lepsi film, len bude trochu lepsie vyzerat. DVD a PAL je pre mna uplne dostacujuce. Zase je tu moznost, ze nas k tomu vyrobcovia donutia lebo nic ine nebude a oni potrebuju zisky.

Ako uz bolo spominane, BD je asi posledny opticky format
trodas (1753)|10.7.2009 15:16
V soucasne cenove politice je to zatim o nicem, cize cenu to nema. Do budoucna je to rozumne medium (pokud zapis na nej vydrzi dost dlouho) na zalohy velkych objemu dat, ale pokud bude jeste citlivejsi na poskrabani nez DVDcko a zapis se z neho bude ztracet tak rychle jako z DVDcek, tak to potes panbu...

Extermi harddisk je daleko lepsi, flexibillnejsi, spolehlivejsi, rychlejsi a prepisovatelne zalozni reseni nez Blue Ray, cize pokud neprijdou rychle s hloubkovym zapisem a kapacitou v TB, tak je to odsouzeno k smrti.

Navic DVDcka jen tak neco v dohledne dobe nenahradi.
durib (1141)|10.7.2009 15:45
Pro me budoucnost nema. Vse co potrebuju mam na HDD, pro prenos dat mam 2,5" HDD a je to daleko levnejsi a rychlejsi reseni, nez porizovat BD vypalovacku+ media a slozite s tim blbnout. Davno mam za sebou obdobi horentneho vypalovani dat na DVD, protoze jedno dam do supliku, dalsi ztrati clen rodiny a neco pujcim a pak se divim, kde ze to je? Ted mam vse pokupe a sebou na kazdem kroku. A on-line digitalni distribuce je mi taky milejsi nez kupovani CD, DVD, BD v obchode.
Neregistrovaný (0)|10.7.2009 16:50
Blue-ray je mrtvé
Lukas B. (0)|10.7.2009 16:55
Zdravim,
mam uz pres rok Blu-ray prehravac doma. Samozrejme jako stolni k projektoru. V tomhle smeru ma blu-ray jednoznacne smysl jako nosic filmu. Je to komfortni jako DVD a kvalita - uf, kdo nevidel neuveri.

Naopak jsem velmi skepticky co se tyce BD jako datoveho media. Jak tu pisou ohledne booomu - tak ten mel uz davno prijit. Jednoznacne se priklanim k variante zalohovani na neskutecne levne pevne disky a ne neskutecne drahe a neoverene opticke Blu.ray disky. V tomhle si myslim, ze se uz neprosadi.

Takze - jako videonosic pro paradni kvalitu zcela jiste ano (stolni prehravac), jako datove medium zcela jiste ne (mechanika v PC).
corri (0)|10.7.2009 17:41
Jak to rikal v predchozim prispevku. Na sledovani a tvorbu filmu v FullHD je to paradni reseni a podivana.
Jinak BR nema moc budoucnosti, diky fincovani se sice dostala dal nez HD-DVD ale pro tyto moznnosti je i efektivnejsi a vyhodnejsi mit velky HDD nebo flash disk. BR ano. Je to asi posledni clanek v optickych mediich.
miniprog (38)|10.7.2009 21:45
Budu trochu jiného názoru, než-li většina. Na zlevnění Blu-ray nosičů čekám jako na smilování. Používám totiž HDV videokameru, která generuje kvalitní MPEG2 s tokem 3,5 Mbytů za sekundu a nechci to více komprimovat. DVD kapacita je směšná, DV-videokazety jsou použitelné jen ve videokameře, nosiče na bázi flash jsou stále drahé a pevný disk mi připadá při častém přenášení trochu jako hazard - i bez toho se HDD rády "potento" (nemluvím o drahých odolných modelech v mobilních "hračkách"). Takže mi nakonec zbývá jako vítěz optický nosič, který má smysluplnou cenu i kapacitu, dobře se skladuje a stačí zajistit, aby se neohnul nebo nepoškrábal. Blu-ray se snad brzy stane standardně čteným médiem ve stolních přehrávačích, proto bych na něj rád ukládal. Jakmile se cenou za 1GB vyrovná alespoň DVD, nebude co řešit. Jediným podstatným problémem může být jeho křehkost a chemická stabilita, ale uvidíme. Každopádně se Blu-Ray udrží v lisované podobě, jakožto levný nosič slušné kapacity. Ale uznávám, že rotující paměti již nějak vyšly z módy a brzy jim odzvoní. Pokud ovšem nenarazí vývoj kapacit konkurenčních flash pamětí na nějaký fyzikální problém.
pavel_p (993)|10.7.2009 22:07
[QUOTE=Ivo Mašek;268936]Má to smysl, nepochybně. A kdo si myslí, že ne, tak zaspí dobu.[/QUOTE]
Já myslím, že BR už zaspal dobu. S externími pevnými disky s eSATA se pracuje líp než z ostatními médii, cena za 1GB/TB není nijak vysoká a jeví se mi spolehlivější. Mít zazálohováno 500GB na desítkách disků a přehrabovat se v nich mi třeba nepřijde moc pohodlné. Až bude jejich cena rozumná, tak kapacita bude směšně malá.
Swich (0)|10.7.2009 22:09
Smysl to nemá, a navíc Blu-ray přežívá jenom díky PlayStation3. Nevýhodou je vysoká cena, u mě jasně vyhrávají velkokapacitní zařízení jako Flashdisk nebo HDD.
fa.Destruct (44)|10.7.2009 22:51
Co se týče použití v počítači jako nosiče dat-musím souhlasit s názory jiných, jsem vlemi skeptický, vzhledem k ceně , chybovosti (vyšší hustota dat-větší náchylnost ke ztrátě dat) a stávající kvalitě BD disků. Jinak toto médium akceptuji jako nosič filmů, popřípadě her, což je mimo můj zájem (na filmy použiji flash, nebo disk a hry ještě nedosáhly takových objemů-tak mě napadá, v minulosti existovaly vlaštovky roztahané na několik CD, v dobách, kdy byla CD mechanika drahý špás-dnes už nikdo nezaexperimentuje- např k FFantasy by filmečky ve Full HD byly asi k sežrání-řekněme, tak 4Brdisky :D ). Ve vývoji jsou mnohem zajímavější datové nosiče a myslím si, že BR disky jsou jakýmsi nedostavěným mostem, takže nás čeká krátký let a pak už Bingo! jsme na druhé straně. Otázkou je, nakolik nás nastávající technologie (stále větší hustoty záznamu, stále složitější postupy pro uchování dat) budou osvobozovat/svazovat (regionální ochrany) a jestlipak nebudou naší cestou do pekel... :confused:
Neregistrovaný (0)|10.7.2009 23:13
Momentálně nemá,domnívám se však,že časem jej získá.
cool.user (2822)|11.7.2009 09:56
Jako datovy nosic BD budoucnost urcite ma, vzdyt uz ted se vetsina novych hernich titulu dodava na dvouvrstvem DVD a vetsinou radne plnem. Ovsem stejne tak se domnivam ze ve stejnou dobu kdy masivneji nastoupi BD nastoupi masivneji i ruzne DD systemy a to hlavne na pristi generaci konzoli (novy xbox je ocekavan na rok 2012).

Jak rikam, BD bude imho posledni opticky disk ktery bude mit vetsi uspech.
husky14 (4214)|11.7.2009 10:08
[QUOTE=cool.user;269154]....vzdyt uz ted se vetsina novych hernich titulu dodava na dvouvrstvem DVD a vetsinou radne plnem.[/QUOTE]Ale pro distribuci her nepotřebuješ jen médium, ale i mechaniku, z který to nainstaluješ.... v distribuci nových (kapacitou větších) her vidím spíš budoucnost třeba v 16GB flashkách ;)
Ihales (207)|11.7.2009 10:16
[QUOTE=cool.user;269154]Jako datovy nosic BD budoucnost urcite ma, vzdyt uz ted se vetsina novych hernich titulu dodava na dvouvrstvem DVD a vetsinou radne plnem. [/QUOTE]
Ano ale je tu stale moznost toho co se delalo pred nastupem DVD - vice disku. Na 2-3 dvouvrstva dvd se hry jeste nejakou dobu vejdou a pak se zacnou hry dodavat treba jinym zpusobem (pametove karty, flash disky, nebo neco uplne noveho a jineho).
Jediny vyznam to dle me ma na filmy, ale pokud nezlevni, tak BD zemre driv nez se poradne prosadi.
cool.user (2822)|11.7.2009 10:49
[QUOTE=husky14;269158]Ale pro distribuci her nepotřebuješ jen médium, ale i mechaniku, z který to nainstaluješ.... v distribuci nových (kapacitou větších) her vidím spíš budoucnost třeba v 16GB flashkách ;)[/QUOTE]

To ze aktualni cena BD medii na volnem trhu je vysoka neznamena ze je vysoka i vyrobni cena lisovanych medii a rozhodne bych si tipl ze bude i vyrazne nizsi nez cena flashek rozumne kapacity i po dobu nekolik nasledujicich let. Stejne tak si myslim ze kapacita 50GB/medium bude stacit pro hry i filmy po hodne dlouhou dobu a teprve az nebude stacit bych ocekaval ze ji z vetsi casti nahradi zcela DD systemy a okrajove i flash disky.

Co se tyce mechanik, masivnejsi nastup u pc bych ocekaval do vanoc 2010, respektive prinejhorsim ji nakopne dalsi generace konzoli, tedy hlavne dalsi generace xboxu.
czhunter (775)|11.7.2009 11:51
[QUOTE=husky14;269158]v distribuci nových (kapacitou větších) her vidím spíš budoucnost třeba v 16GB flashkách ;)[/QUOTE]Tak bych to neviděl, flashky jsou velmi drahé (vem si, že vylisování jednoho CD/DVD/BR tě vyjde na 1-5kč, flashka bude tak o řád a až dva dražší) a taky je to technologicky, energeticky, ekologicky a celkově ve všech ohledech náročnější a nesmyslnější. Optické disky se v podstatě dají lisovat "na koleni" (v ČR je několik firem který to dělají), výroba fashek už chce velký know-how a na světě není žádná kapacita, která by uměla vyrábět takový množství paměťových čipů, aby tu výrobu nakrmila.
Z toho vyplývá, během životnosti BR (5-10 let) nemůžou být nahrazeny polovodičovými paměťmi.

On čas BR ještě přijde. I když je jejich použití omezenější, než bylo u CD a DVD (protože tehdy nebyly v módě externí disky, nebyly flashky a prakticky nikdo neměl net na to, aby mohl stahovat několik GB dat), ještě pořád existuje spousta použití, kde kapacita CD a DVD nestačí, externí disky jsou příliš křehké (přijít o BR za 100kč nezamrzí tolik jako zničit HDD za pár tisíc) a flashky příliš drahé. Prostor pro BR tu je.
horenipetr@iol.cz (1)|11.7.2009 12:01
Řekl bych že v této diskuzi se míchají názory na BD disky zapisovací a klasické lisované.
Lisované BD těžko nahradí jakékoli jiné médium (flash, HDD) z prostého důvodu, lisování
disků je bezkonkurenčně nejlevnější způsob výroby jaký momentálně existuje, výrobní cena
disku je max 20 Kč. Výroba je rychlá, po přípravě primárního masteru je samotné lisování
otázkou několika vteřin a to včetně potisku. A primární účel Blu-Ray disků je umožnit distribuci
filmů v HD kvalitě zákazníkovi. Prodej recordable BD disků je již jen vedlejším zdrojem příjmů
továren vyrábějích optické disky.
Účelem vývoje BD nebylo dodávat zákazníkovi médium na které by si vypálil co by chtěl ale dodat mu disk s HD záznamem.
Můj názor je že rozkvět prodeje Blu-Ray disků s HD filmy přijde co nevidět jen co se sníží ceny přehrávačů a filmů jako takových. Co se týče datových BD například s hrami, nebude to dlouho trvat kdy se začnou objevovat i na PC. Mechaniky schopné čtení Blu-Ray se dají koupit již za 2500,-. Svou první DVD-rom mechaniku jsem pořizoval za 2000,-.
A také si myslím že nás konec optických disků jako médií pro distribuci filmů ještě dlouho nečeká, není to tak dlouho co bylo CD s kapacitou cca 600MB vrcholem vývoje a stačilo dodat laser s jinou vlnovou délkou a zhustit záznam a jsme na kapacitě cca 40x vyšší na jedné vrstvě.
Nechme se překvapit dalším vývojem, a budme optimisté :D
husky14 (4214)|11.7.2009 12:30
[QUOTE=czhunter;269177]Tak bych to neviděl, flashky jsou velmi drahé....[/QUOTE]Tj, ale jak psal cool, hry budou čím dál větší a BR disky jsou řešení.... ale zkus třeba za rok vylisovat PC hru na BR disk, kolik lidí si jí koupí (kolik bude mít mechaniku)?

Proto jsem psal, že flashky by v tomhle mohly mít budoucnost a stím, jak razantně klesá jejich cena a stoupá kapacity, bych se tomu ani nedivil. Flashku dnes k PC připojí každej ;)
czhunter (775)|11.7.2009 12:36
Ten čas flashek pro hry asi (masově) nikdy nepřijde. Až nebudou stačit dvouvrstvý DVD, budou se dávat dvě, tři, čtyři a pak se plynule přejde na BR (stejně jako to bylo s CD > DVD), nebo budou dvě verze hry - kvalitnejší na BR a míň kvalitní (textury) na DVD, tak jak je to u filmů.
Rozdíl mezi 4 DVD a jedním BR je pro hráče prakticky jen v pohodlnosti, ale pro výrobce je oboje pořád mnohem levnější než jedna flashka.
cool.user (2822)|11.7.2009 13:21
[QUOTE=husky14;269185]Tj, ale jak psal cool, hry budou čím dál větší a BR disky jsou řešení.... ale zkus třeba za rok vylisovat PC hru na BR disk, kolik lidí si jí koupí (kolik bude mít mechaniku)?[/QUOTE]

Jenze rok neni zas az tak dlouha doba. Jak jsem rekl, pokud nastub BD neprijde do vanoc 2010 tak ho definitivne nakopne novej xbox. Tedy dost pochybuju o tom ze novej xbox bude jen s dvd mechanikou...


[QUOTE=czhunter;269189]Ten čas flashek pro hry asi (masově) nikdy nepřijde.[/QUOTE]
Tak ja si osobne myslim ze prijde, ale pouze ve forme doplnkoveho media, ale bavime se o horizontu 10 a vice let. Imho podku budou ruzne DD systemy hlavni distribucni silou (a ja temer nepochybuji o tom ze za 10-15 let budou) tak si dokazu predstavit ze by se klasicka edice hry/filmu distribuovala zcela pres DD a ruzne deluxe/colector edice distribuovaly prave na flash diskach.
Jandaskunk (2330)|11.7.2009 13:25
Osobně bych řekl, že je to otázka času. Již dnes se začíná rozmáhat distribuce HD filmů na BR a v dohledné době začnou BR filmy nahrazovat DVD. Ale dnes si myslím, že je na to ještě brzo, je to drahé a málo rozšířené. Co se týče využívání BR v počítáčích, tak tam si myslím, že to bude trvat dýl, pokud se to vůbec prosadí...
faugusztin (453)|11.7.2009 16:47
Na filmy ma este sancu, ako datove medium je BR mrtve uz teraz.
Lukáš 85 (132)|11.7.2009 19:32
Podle mě je BD posledním stupněm nosiče tohoto fyzického typu.Sám doufám, že jeho dny se blíží.Koupil jsem si PS3 a hry budu nakupovat či si půjčovat běžně.U mě je to jen otázka koupě HD či Full HD televizoru.Co se týče PC her tak to dnes vidím taky:instaloval jsem si FEAR 2 a je na 2DVD, potřebné místo na HDD je 12GB.Pro herní průmysl je potřebné mít nosič s nízkými výrobními náklady a vysokou kapacitou.Hardwarový vývoj jde stále dopředu,máme vyšší rozlišení,větší úhlopříčky a chceme kvalitu.Pro mě je představa,že si v křesle zahraju Crysis v dvojnásobné délce na Full HD o úhlopříčce 107-127cm lákavá.A jestli si ji pustím z Flashky je mi jedno...
faugusztin (453)|11.7.2009 21:00
Lukas, zabudas na jednu vec - masovu dostupnost BD mechanik u cieloveho publika. U videofilov je s tym mozne pocitat, u PC pokym ceny BD citaciek s podporou DVD napalovania neklesnu aspon na 1000Kc nie je mozne s masovym vyskytom mechanik pocitat. A pokym nebudu BD mechaniky hromadne rozsirene, tak ani herny priemysel na ne neprejde. A tu zacina klopat na dvere BR smrtka - ak sa nerozsiri dostatocne do konca buduceho roku, tak uz nebude mat sancu. Uz teraz sa digitalna distribucia u hier rozmaha vo velkom (STEAM, Direct2Drive, GOO, Electronic Arts ma tiez svoju sluzbu...), za rok bude mat este vacsi podiel. Uz teraz je jednoduchsie velku hru stiahnut a nainstalovat (samozrejme pri dostatocne rychlom nelimitovanom internete) nez ist do obchodu, kupit su ju a nainstalovat. Navyse casto pri online distribucii ani nemas DRM...

Jednoducho, BR v oblastiach okrem videa odbija posledna - je to v podstate situacia teraz alebo nikdy.
Ivo Mašek (507)|11.7.2009 21:03
[QUOTE]Budu trochu jiného názoru, než-li většina. Na zlevnění Blu-ray nosičů čekám jako na smilování. Používám totiž HDV videokameru, která generuje kvalitní MPEG2 s tokem 3,5 Mbytů za sekundu a nechci to více komprimovat.[/QUOTE]
Jeden z mála, který to vše pochopil. Ovšem ti, co se nepohybují v této oblasti, no tak těm asi bude stále stačit ........................... obyčejné CD.
faugusztin (453)|11.7.2009 21:09
Ivo, pre video je to samozrejme OK medium. Ako medium pre distribuciu aplikacii ci ako vymenne medium nema velku sancu uspiet. 250GB 2,5" externy disk kupis za cenu okolo 1,5 tisica Kc. 25GB BR medium stoji 150 Sk. Aka je to nahoda :
1) 10 BR medii = 1500 Kc, kapacita 250GB
2) 250GB externe 2,5" HDD = 1500 Kc, kapacita 250GB

Navyse k BR potrebujes aj mechaniku...

Takze ako pisem - pre video mozno, pre ostatne ucely je to pravdepodobne nepouzitelna technologia.

Edit: A to som este zabudol na poplatky pre Sony za kazde jedno master medium, o cenach samotnych lisovacich liniek atd...
Ivo Mašek (507)|11.7.2009 21:18
Na video určitě. Na data je to asi zbytečné, i když i tam se to uživí.
Co se týče ceny, jde dolů. BR vypalovačku (kde samozřejmě funguje i DVD a CD) už lze pořídit pod 4 000Kč. To není tolik. A vypalovačky DVD, CD s "prohlížečkou" BR už i pod 2 000Kč.
grapherX (888)|11.7.2009 21:20
Na 100% pro někoho smysl. Pro mě ovšem ne. Ja se spokojim prozatim s klasickým DVD. :D
cool.user (2822)|11.7.2009 21:21
[QUOTE=faugusztin;269365]250GB 2,5" externy disk kupis za cenu okolo 1,5 tisica Kc. 25GB BR medium stoji 150 Sk. Aka je to nahoda [/QUOTE]
Nejak nechapu co ma tohle spolecnyho s distribuci softwaru, kdyz zadna firma ti soft na HDD distribuovat nebude...

Mimochodem, rada PS3 her se distribuuje uz na BD mediich, stejne tak imho neni temer pochyb ze dalsi xbox bude mit bd mechaniku.
Ivo Mašek (507)|11.7.2009 21:28
[QUOTE]Mimochodem, rada PS3 her se distribuuje uz na BD mediich,[/QUOTE]
Oni už i některé filmy jsou na BD. A bude jich přibývat. (teď nemluvím o "filmech pro masy", které jsou za 40Kč a kde je degradace kvality a také je to bomba mezi oči všem těm, co se podíleli na vzniku originálního díla)
cool.user (2822)|11.7.2009 21:30
[QUOTE=Ivo Mašek;269374]Oni už i některé filmy jsou na BD. A bude jich přibývat. (teď nemluvím o "filmech pro masy", které jsou za 40Kč a kde je degradace kvality a také je to bomba mezi oči všem těm, co se podíleli na vzniku originálního díla)[/QUOTE]

Tak o filmech snad nikdo nepochybuje, slo spis o tu distribuci softwaru.
faugusztin (453)|11.7.2009 21:31
cool, to co si napisal je podla mna extremne velky optimizmus.

1) HDD som bral ako alternativu k domacemu napalovaniu BR - proste doma je BR kvoli mediam totalne neekonomicka vec.
2) dalsi XBOX pravdepodobne ziadnu mechaniku mat nebude, a skor sa bude spoliehat na stahovanie obsahu z netu... Uz teraz to vidiet pri roznych DLC balickoch, pri dalsom xboxe si podla mna v obchode kupis akurat tak obal, manual a aktivacny kod - samotnu hru si stiahnes
3) okrem hier som zatial nevidel nic, kde by malo zmysel ist cestou BD mechaniky, a to som uz instaloval vselico. Jedine, kde by malo zmysel BD medium su naozaj tie rozmerne hry - a tam ma aj kvoli ochrane vacsi zmysel akekolvek medium z rovnice vynechat.
4) PS3, to radsej nekomentujem.

Na to, aby malo BR realny zmysel pre domace pouzitie musia mat mat media aj mechaniky ceny na urovni 3/4 aktualnej ceny v priebehu par mesiacov. Inac bude BR prevalcovane digitalnou distribuciou obsahu.
cool.user (2822)|11.7.2009 21:47
[QUOTE=faugusztin;269377]cool, to co si napisal je podla mna extremne velky optimizmus.

1) HDD som bral ako alternativu k domacemu napalovaniu BR - proste doma je BR kvoli mediam totalne neekonomicka vec.
2) dalsi XBOX pravdepodobne ziadnu mechaniku mat nebude, a skor sa bude spoliehat na stahovanie obsahu z netu... Uz teraz to vidiet pri roznych DLC balickoch, pri dalsom xboxe si podla mna v obchode kupis akurat tak obal, manual a aktivacny kod - samotnu hru si stiahnes
3) okrem hier som zatial nevidel nic, kde by malo zmysel ist cestou BD mechaniky, a to som uz instaloval vselico. Jedine, kde by malo zmysel BD medium su naozaj tie rozmerne hry - a tam ma aj kvoli ochrane vacsi zmysel akekolvek medium z rovnice vynechat.
4) PS3, to radsej nekomentujem.

Na to, aby malo BR realny zmysel pre domace pouzitie musia mat mat media aj mechaniky ceny na urovni 3/4 aktualnej ceny v priebehu par mesiacov. Inac bude BR prevalcovane digitalnou distribuciou obsahu.[/QUOTE]

1)Totalne je dle meho nazoru prilis silne slovo. Navic 150sk, respektive 120kc za BD medium neni imho zas az tak moc, vzhledem k tomu ze pred rokem byly ceny dvojnasobne...
2)O tom dost pochybuju, uz jen z toho duvodu ze obe konzole se daji velice dobre vyuzit i na ruzne dalsi cinosti krom hrani her. Dalsi xbox bez mechaniky v horizontu 2-3 let by byl imho obrovskej pruser. Ovsem souhlasim s tim ze MS se bude stale vic zamerovat na DD systemy, ovsem ciste DD konzole v roce 2011-12 by byla obrovskej pruser pro MS.
3)A hry jsou takovej malej okrajovej bussines se kterym nema smysl vubec pocitat...
d4no (2)|11.7.2009 22:32
No, podle mě už ani nemá moc šanci uspět. Proč? Je tu hned několik důvodů. První je neuvěřitelný úspěch DVD, na který má alespoň přehrávač skoro i každá babička. Důvod proč uspělo DVD bude asi v tom, že v roce 1996, kdy bylo DVD uvedeno v Japonsku na trh, se mohlo co do kapacity měřit i s HDD, což se BR v dnešní době rozhodně nemůže. Dále je tu otázka, proč by měla mít skoro každá babička BR přehrávač, když už má DVD? :) Kolik lidí má doma Tv s velkou úhlopříčkou a sleduje HD filmy? I když tito lidé přibývají, není to záruka úspěchu.

BR je na 100% poslední optický formát. Co se týče distribuce SW/Her/Filmů, převezme toto "žezlo" v budoucnu internet. Stačí se podívat kde byly rychlosti připojení před deseti lety a kde dnes, a dále, kde budou za deset let? Za deset let, nejspíš i dříve, budeme sledovat HD filmy na internetu v ještě lepší kvallitě než může poskytnout optický disk.

Stejně tak jako záloha dobře slouží HDD, se bude s rostoucí rychlostí internetového připojení používat sdílená uložiště atp.

Toť můj názor. :)
Ivo Mašek (507)|11.7.2009 22:52
[QUOTE]Za deset let, nejspíš i dříve, budeme sledovat HD filmy na internetu v ještě lepší kvallitě než může poskytnout optický disk.

Stejně tak jako záloha dobře slouží HDD, se bude s rostoucí rychlostí internetového připojení používat sdílená uložiště atp.[/QUOTE]
Vše, co je mimo okruh vlastního PC, je velmi snadno zranitelné a napadnutelné (a podle jistých zákonů vždy, když to nebudeme čekat). Tam nikdy nebude 100 procentní jistota.
d4no (2)|11.7.2009 23:03
[QUOTE=Ivo Mašek;269457]Vše, co je mimo okruh vlastního PC, je velmi snadno zranitelné a napadnutelné (a podle jistých zákonů vždy, když to nebudeme čekat). Tam nikdy nebude 100 procentní jistota.[/QUOTE]

Dokud je PC připojeno k internetu, jsou data v něm zranitelná a napadnutelná. I když jsou data zapezpečena (firewally atp.).
Lobobery (35)|13.7.2009 02:32
Tak a dost. Je to jednoduchý. BD je fajn na filmy - větší kvalita obrazu apod než DVD. Ale i přesto je to pořád nic moc, když si vezmete, že FULL HD rozlišení jsou směšný 2Mpix a přitom je plno filmů natáčenejch už dlouho na špičkový 10Mpix kamery - ale to už je prostě komplet problém s malym rozlišenim i velkejch a strašně drahejch plazmovejch nebo LCDéčkovejch televizorů a tak.
No ale jako nosič dat je BD na nic. Přijde mi mnohem levnější koupit dva velký hárdy a zálohovat na ně místo BD a vyplatí se to, i když na obou bude pro jistotu to samý. Vždyť 50GB BD přijde na nějakejch 500 Kč, což je vlastně 10Kč za GB. Když koupim 2 disky po 500GB, vyjdou mě dohromady na 2.600 Kč. Což je vlastně 2,6 Kč za GB. I kdybych na oba uložil pro jistotu to samý, kdyby se jeden potento, tak mám náklady oproti BD pořád na polovině. A to nemluvim o tom, že BD se taky může potento a taky se může např. špatně vypálit. Takže kdybych bral jedno BD oproti jednomu 500GB disku, je disk na čtvrtině ceny...a neříkejte, že ne!
Argumenty typu - kup 80GB disky a nebo 2TB disk a nebude to tak výhodný, neberu! Protože kdo má rozum, koupí na zálohu disk s rozumnym poměrem ceny za GB..
Neregistrovaný (0)|13.7.2009 13:19
když tady uvádíte pro a proti, uvažujete jen v mantinelech daných současnými podmínkami.
Malý příklad, řada mých známých už dávno povyhazovala pirátské kopie drahých sw (3DMAX, Photoshop, CAD...) protože vlastnit je si říká o průšvih. U filmů je to jinak ... zatím. Stačí se ale dívat s otevřenýma očima a vidíte spousty náznaků (problémy PirateBay, RapidShare, snahy Francie a teď už i EU o změny zákonů...)
Prostě jednoho deštivého dne, a nebude to dlouho trvat, budete řešit dilema, zda těch 5TB dat s filmy a hudbou v hodnotě cca 300.000 Kč vám stojí za případné problémy.
A pokud se v té době budou prodávat v trafice BD filmy za 100 Kč, může vypadat budoucnost BD o hodně růžověji.
husky14 (4214)|13.7.2009 14:01
[QUOTE=Neregistrovaný;270021]když tady uvádíte pro a proti, uvažujete jen v mantinelech daných současnými podmínkami.[/QUOTE]No my tady hlavně uvažujem v mantinelech daných zákony :turtle

[QUOTE=Neregistrovaný;270021]Prostě jednoho deštivého dne, a nebude to dlouho trvat, budete řešit dilema, zda těch 5TB dat s filmy a hudbou v hodnotě cca 300.000 Kč vám stojí za případné problémy.[/QUOTE]Nějak sem nepochopil, jak ti pomůže, že nebudeš mít pirátský data na HDD, ale na BD discích.... to jako, že ty BD disky u tebe nikdo nenajde? :stupid
Lobobery (35)|13.7.2009 15:08
Já jsem celej příspěvek od pana neregistrovaného nějak nepochopil jak souvisí s diskuzí, jestli má BD smysl..
Neregistrovaný (0)|13.10.2012 11:13
Pokud někdy bude BD stejně ekonomicky dostupné jako je dnes DVD jsem pro.
Ventero (1280)|24.11.2012 16:31
[QUOTE=xmarek;268890]Znám taky takové jedince, a jak přišli o veškerá data z důvodu zničení disku, nestačili se divit. :D:D[/QUOTE]

Jestli jsou BD disky dělány na dosavadní bázy, kde je zapisovací a čtecí vrstva metalická, tak mají stejně jako cd a dvd max. životnost dat okolo 10 let. A to je sakra málo a v tu chvíli smysl velkokapacitních optoplacek nevidím. Češi sice vymysleli optická média na keramické bázy (keramika je nám bohem zaslíbená a umíme s ní dělat díry do světa), ale zatím o jejich výrobě a distribuci nevím - zřejmě nějaký krátkozraký kapitalista koupil patent a dusí ho v trezoru. V případě, že se tyto optické disky na keramické bázy objeví ve srovnatelné cenové kategorii jako jsou dnes - tedy zásadně levnější, než flashky (technologie by neměla být o moc dražší, nežli dosavadní metalická), tak s jejich minimální životností dat 130 let to bude jiná písnička a důstojný protivník křemíku.