reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poštovní klient v síti

Morfeuss (49)|6.1.2007 15:30
Dobrý den,
možná to sem nepatří, ale i tak Vás prosím o radu jak vyřešit tuto modelovou situaci.

Kancelář je osazena 5 lidmi z nichž každý má PC pouze pro sebe zapojené do sítě s prac. skupinou. Každý z nich má svůj firemní email
(1@firma.cz - [email]5@firma.cz[/email] ) + email obecný firemni (info@firma.cz) kam chodí pošta potřebná pro všechny. Někteří externisté potřebují ke svému
firemnímu emailu (1@domena.cz - [email]5@domena.cz[/email] ) + k obecnímu firemnímu (info@firma.cz) pristupovat i z domova.

Já potřebuji aby se zaměstnanci kdykoliv dostali k aktuální poště přes nějakého poštovního klienta a navzájem se neblokovali.

Zkoušel jsem MS outlook na "serveru" kde byl uložen soubor .pst a outlook na klientech měl tento .pst soubor připojený po síti.
Jakmile však byl někde otevřen, nešel otevřít jinde, jelikož .pst soubor byl již používán.

Dalé jsem zkusil potřebné emaily nastavit každému v outlooku s ponecháním kopie na serveru bez časového omezení, pak ale docházelo k neustálemu stahování celého obsahu schránek a totožné emaily byly tedy staženy třeba 15x, což nelze použít. Toto nastavení jsem zvolil v naději, že si outlook porovná co již stahoval a stáhne pouze poštu novou od posledního stažení, nebylo tomu tak.

Už si nevím rady jak tuto situaci řešit, tak aby vše fungovalo jak potřebujeme. Děkuji předem za rady. Morfeuss
Ritchie83 (369)|6.1.2007 16:13
[QUOTE=Morfeuss]Zkoušel jsem MS outlook na "serveru" kde byl uložen soubor .pst a outlook na klientech měl tento .pst soubor připojený po síti.
Jakmile však byl někde otevřen, nešel otevřít jinde, jelikož .pst soubor byl již používán.[/QUOTE]
Bez urážky, ale hrůznější řešení jsem snad ještě neviděl. Víte vůbec o tom, že existují poštovní servery a protokol IMAP(S)?

Každý uživatel má svou vlastní schránku a info je hromadná adresa, která poštu přesměrovává do schránek uživatelů. Jsou mé předpoklady správné?
Morfeuss (49)|6.1.2007 18:23
[QUOTE=Ritchie83]Bez urážky, ale hrůznější řešení jsem snad ještě neviděl. Víte vůbec o tom, že existují poštovní servery a protokol IMAP(S)?

Každý uživatel má svou vlastní schránku a info je hromadná adresa, která poštu přesměrovává do schránek uživatelů. Jsou mé předpoklady správné?[/QUOTE]

Ano každý uživatel má svůj email ze kterého vyřizuje již konkrétní požadavky,
ale z infa neí nic přesměrováváno, na info chodí hromadné emaily např. z realitních serverů, ke kterým potřebují mít přístup všichni a emaily si rozebírají podle svého zájmu. Potřebujeme aby se každý nezávisle na druhém dostal na svém PC do svojí pošty a do infa. Někteří z těchto lidí však také pracují s emaily z domova a potřebují se dostat k tomu k čemu v kanceláři.

BTW o imap jsem slyšel, ale nevím jaké jsou jeho výhody oproti pop3, na kterém to je nastaveno nyní.

Díky Mss
Morfeuss (49)|6.1.2007 19:05
[QUOTE=Morfeuss]Ano každý uživatel má svůj email ze kterého vyřizuje již konkrétní požadavky,
ale z infa neí nic přesměrováváno, na info chodí hromadné emaily např. z realitních serverů, ke kterým potřebují mít přístup všichni a emaily si rozebírají podle svého zájmu. Potřebujeme aby se každý nezávisle na druhém dostal na svém PC do svojí pošty a do infa. Někteří z těchto lidí však také pracují s emaily z domova a potřebují se dostat k tomu k čemu v kanceláři.

BTW o imap jsem slyšel, ale nevím jaké jsou jeho výhody oproti pop3, na kterém to je nastaveno nyní.

Díky Mss[/QUOTE]

Podíval jsem se tedy podrobněji na IMAP a moje zjištění je úžasné, splňuje naše požadavky, ale mám trochu obavu z toho, že pokud je pošta uložena pouze na serveru poskytovatele, tak se za prvé poskytovateli asi nebude líbyt neustále narůstajíci obsah schránek a za druhé můžeme o naší poštu z důvodu havárie u poskytovatele přijít, což bychom neunesli. Dálé nevím, jak je to s přesunem či smazáním zprávy, pokud toto udělám z jednoho přístupu, projeví se to i všem ostatním??

Napadlo mne, že ztrátu i nárust počtu zpráv bychom snad mohli vyřešit,
tak že bychom poštu ztahovali na server např. do kerio mail serveru pomocí pop3 a k němu by pak klienti odkudkoli přistupovali přes IMAP.

Co vy na to??

Díky MSS
Ritchie83 (369)|6.1.2007 19:07
[QUOTE=Morfeuss]ale z infa neí nic přesměrováváno, na info chodí hromadné emaily např. z realitních serverů, ke kterým potřebují mít přístup všichni a emaily si rozebírají podle svého zájmu.[/QUOTE]
Možná bude výhodnější, pokud info bude fungovat jako hromadná adresa pro všechny zaměstnance. Ale tohle už nechám na vašem posouzení.

[QUOTE=Morfeuss]Potřebujeme aby se každý nezávisle na druhém dostal na svém PC do svojí pošty a do infa. Někteří z těchto lidí však také pracují s emaily z domova a potřebují se dostat k tomu k čemu v kanceláři.[/QUOTE]
Že by přesně tohle řešil IMAP?

[QUOTE=Morfeuss]BTW o imap jsem slyšel, ale nevím jaké jsou jeho výhody oproti pop3, na kterém to je nastaveno nyní.[/QUOTE]
Váš oblíbený vyhledávač dnes nefunguje?
mech13 (5526)|6.1.2007 19:10
[QUOTE=Morfeuss]Napadlo mne, že ztrátu i nárust počtu zpráv bychom snad mohli vyřešit,
tak že bychom poštu ztahovali na server např. do kerio mail serveru pomocí pop3 a k němu by pak klienti odkudkoli přistupovali přes IMAP. [/QUOTE]
v pop3 ani imap se vubec nevyznam, ale nedala by se zaloha vyresit velmi jednoduse napriklad vytvorenim uctů na GMAIL (treba) kde je kapacita cca 2,5GB a jenom nastavit presmerovani na GMAIL a nechavat puvodni zpravu na serveru? tam by pak bylo potreba jenom nejak dostat odchozi postu coz by nejak mohlo jit... treba implicitne nastaveny posilani kopie

EDIT: vsadim se ze Ritchie83 to naprosto vylouci jako totalni nesmysl:) na neho halt ani zdaleka nemam...
Ritchie83 (369)|6.1.2007 19:27
[QUOTE=Morfeuss]Podíval jsem se tedy podrobněji na IMAP a moje zjištění je úžasné, splňuje naše požadavky, ale mám trochu obavu z toho, že pokud je pošta uložena pouze na serveru poskytovatele, tak se za prvé poskytovateli asi nebude líbyt neustále narůstajíci obsah schránek a za druhé můžeme o naší poštu z důvodu havárie u poskytovatele přijít, což bychom neunesli [/QUOTE]
Záleží, jakou smlouvu máte s poskytovatelem ohledně velikosti diskového prostoru a zálohování.
Poštu si můžete přes IMAP zálohovat do lokálního maildiru či mboxu. Přesunout či kopírovat zprávy do lokální složky nebo zpět na server snad umí každý klient.

[QUOTE=Morfeuss]Dálé nevím, jak je to s přesunem či smazáním zprávy, pokud toto udělám z jednoho přístupu, projeví se to i všem ostatním??[/QUOTE]
Všechny změny se při použití IMAP odehrávají na serveru, takže se projeví u všech.

[QUOTE=Morfeuss]Napadlo mne, že ztrátu i nárust počtu zpráv bychom snad mohli vyřešit, tak že bychom poštu ztahovali na server např. do kerio mail serveru pomocí pop3 a k němu by pak klienti odkudkoli přistupovali přes IMAP.[/QUOTE]
I takhle by se to dalo řešit. Za lepší variantu však považuji zaplatit si v rámci hostingu více místa a pravidelné zálohování. Staré zprávy můžete ze serveru smazat (přesunout) a uchovávat je jen lokálně. V případě potřeby je můžete vždy na server pomocí IMAP znovu nahrát. Stejným způsobem můžete řešit i zálohování.
Morfeuss (49)|6.1.2007 19:37
[QUOTE=Ritchie83]Záleží, jakou smlouvu máte s poskytovatelem ohledně velikosti diskového prostoru a zálohování.
Poštu si můžete přes IMAP zálohovat do lokálního maildiru či mboxu. Přesunout či kopírovat zprávy do lokální složky nebo zpět na server snad umí každý klient.


Všechny změny se při použití IMAP odehrávají na serveru, takže se projeví u všech.


I takhle by se to dalo řešit. Za lepší variantu však považuji zaplatit si v rámci hostingu více místa a pravidelné zálohování. Staré zprávy můžete ze serveru smazat (přesunout) a uchovávat je jen lokálně. V případě potřeby je můžete vždy na server pomocí IMAP znovu nahrát. Stejným způsobem můžete řešit i zálohování.[/QUOTE]

Dobře tedy, děkuji vam za rady a vubec za celé vyřešení naší potřeby, předěláme tedy vše na IMAP.

Díky Mss
Ritchie83 (369)|6.1.2007 20:21
Ještě přidám, jakým způsobem využívám IMAP já. Na domácí workstation využívám IMAPS (proč spojení nešifrovat, že) s lokální cache. Lokální cache není nic jiného, než normální adresář ve formátu maildir, který si poštovní program udržuje synchronizovaný se serverem. E-mail si poštovní program stáhne jen jednou a při dalším zobrazení se využije už jen jeho kopie v cache. Opakované zobrazení velkých e-mailů je tak o poznání rychlejší. Lokální cache se denně zálohuje, takže snadno dokážu obnovit stav schránky k určitému datu. Odeslané e-maily ukládám rovněž na server, abych k nim měl přístup kdykoliv a odkudkoliv. Nerozlišuji inbox a outbox, zprávy řadím k sobě podle vláken v jedné složce, neboť mně to tak víc vyhovuje. Vyřízená vlákna přesouvám do koše na serveru. Zprávy z koše pak poštovní program po třech měsících automaticky přesune do lokální složky, aby na serveru už zbytečně nezabíraly místo. Pokud se k nějakému přesunutému vláknu potřebuji vrátit, jednoduše jej nahraji zpět na server.
Morfeuss (49)|8.1.2007 20:43
No tak jsem tu z5, vše vypadalo dosti jednoduše, ale je tu opět problém a to s pojmenováním složek, s odeslanou poštou, koncepty atd.
Struktura schránky vypadá takto:

Doručená pošta
Draft
Sent
Trash

přes webmail tyto složky nejdou přejmenovat např.: Draft --> Koncepty,
pokud je přejmenuji v outlooku, tak se složky s novými názvy přidají ke
stávajícím takto:

Doručená pošta
Draft
Sent
Trash
Koncepty
Odeslaná pošta
Smazaná pošta

Přejmenování řeším proto, že zaměstnancí neumí anglicky a tato pojmenování znají z outlooku.

Dále pokud mám v outlooku nastavených více účtů přes IMAP, tak nevím jak mám donutit outlook, aby po odeslání emailu zařadil poštu do odeslané pošty daného účtu a né do odeslané pošty výchozích osobních složek, stejné je to i s koncepty a smazanou poštou.

Díky Mss
Jirka0015 (5)|14.1.2007 14:47
[QUOTE=Ritchie83]Ještě přidám, jakým způsobem využívám IMAP já. Na domácí workstation využívám IMAPS (proč spojení nešifrovat, že) s lokální cache. Lokální cache není nic jiného, než normální adresář ve formátu maildir, který si poštovní program udržuje synchronizovaný se serverem. E-mail si poštovní program stáhne jen jednou a při dalším zobrazení se využije už jen jeho kopie v cache. Opakované zobrazení velkých e-mailů je tak o poznání rychlejší. Lokální cache se denně zálohuje, takže snadno dokážu obnovit stav schránky k určitému datu. Odeslané e-maily ukládám rovněž na server, abych k nim měl přístup kdykoliv a odkudkoliv.[/QUOTE]

Jak tohle nastavit, prosímtě? Mám konkrétně mě zajímá ta lokální cache.. Mám Mozilla Thunderbird a složky nastavený pro přístup offline (tzn. měly by se mi zálohovat spolu s ostatníma mejlama, co mám na pop3 v ostatních schránkách?), ale když odpojím síť, v odeslaných zprávách mi to hlásí, že připojení k imaps selhalo... přitom v doručený poště (což je nadsložka odeslané) mi to nic takovýho nehlásí a zprávy můžu normálně číst i bez sítě...