reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC se celkově chová "nějak dívně"

dvorakj (78)|13.7.2009 12:21
zdravím všechny, mám delší problém s PC, už nevím co s tím.
modře jsou vyznačeny položky, které jsou stejné i po upgradu
rok 2008:
MB:ASUS M2N32-Sli deluxe (ATX 12V 4pin)
VGA: ATI 2900XT
RAM: A-DATA 800+ MHz vitesta edition 4GB
CPU: Athlon X64 X2 5600+
zdroj: Fortron Blue Storm II 500W (ATX 12V 4pin)
HDD: Seagate Barracuda 7200.10 320GB SATAI
DVD-RW: PIONEER DVR-111
WINDOWS VISTA HOME Premium 64bit
zvukovka Soundblaster Audigy, TV karta Leadtek Winfast

Občas se stalo, že se objevila BSOD s chybou 0x0A nebo neco jineho, že USB a kdesi cosi, tak sem to restartnul a jel dal, nez se to treba za mesic stalo, ale cetnost nebyla velká, tak mě to moc neznepokojovalo, stávalo se to vesměs, když jsem zapojil něco do USB. Nevadí, málo často.

2009:
Od tedka se zacaly dít zajímavé věci, start PC, nenajede, dlouhé pípání speakeru, nenajede nic.
mám podezření na grafiku, dám tam jinou, která nepotřebuje napájení, PC naběhne a jelo mi 2 dny, než jsem si koupil GTX260 od Gainwardu 216SP, jinak ta 2900XT u kolegy v PC jela.

PC jelo celkem dobře, BSOD se snad objevila jen 1 nebo 2x. Hrál jsem FS X, potřeboval jsem silnější procák - 4 jádro. Po nějakých peripetiích a updatech BIOSu jsem nakonec rozjel CPU (phenom II 940), aji desku (GA 790X -UD4), tato deska má napájení EATX 12V 8pin, fortron má jen ATX 12V 4pin, vše jelo.

JENŽE, po nějaké době, asi 5 dní, opět BSOD a PC při zapnutí OPĚT nenabíhal, dlouhé přerušované pípání (podle manuálu problém GK, ale to je nesmysl, nejela tam ani ta 2900XT). Vzal jsem PC k kámošovi, ten to zapnul a jelo mu to v pohodě, sem říkal, to není možné. Ještě mi přeměřil zdroj, na který jsem už měl podežření, a všechny větve ok. vzal jsem tedy PC domu a opet nejelo, zase dlouhé pípání, podezření na přepětí/podpětí v síti, jenže tam 238-242 V,což je myslím ještě OK.
Napadlo mě vyměnit napájecí kabel, vše jelo!! tak jsem byl rád asi 2 dny, než se to začlo opakovat zase znovu, dlouhé pípání, BSOD apod. Občas pomohlo pošulat s kabelem u zdroje, a zase to bylo dobre, ale nepomahalo to vzdy. Uz jsem byl fakt zoufalý. Vytáhl jsem tedy TV kartu a zvukovku, vše jelo 2 dny úplně bez problému, ale včera opět BSOD, celkem častokrát po sobě, když jsem hrál Heroes, po nějaká době začla blbnout grafika ve hře a sek, musel jsem reset, opět BSOD.
Ale zatím se neozývá dlouhé pípání a PC zapnout jde..

teploty na CPU a GPU v pohodě, chipset neměřen, skříň je ale dobře větraná, všechny napětí nastavené tak, jak mají být, vše default mimo RAM (2.0-2.1V)

paměti projeté v memtestu, v goldmemory, Prime95, vše OK

Nevíte náhodou někdo prosím, co s tím?

mě napadá jen zdroj nebo paměti, protože to se (mimo HDD,DVD) neměnilo, ale obojí je testované a OK

Za každý tip děkuju, už opravdu nevím, co s tím

PS: co se stalo dnes rano: večer jsem nahodil novou instalaci win, bez ničeho, jen spustil prime95, ráno cerna obrazovka s bilym pismem, ze je zmenen HW a ze potrebuji provest novou instalaci windows! spustit beznym zpusobem atd. nejde spustit, musim znova reinstall...
pas!k (3765)|13.7.2009 12:32
Reset biosu nebo nejlepe jeho upgrade probehl?
dvorakj (78)|13.7.2009 12:33
[QUOTE=pas!k;270002]Reset biosu nebo nejlepe jeho upgrade probehl?[/QUOTE]

BIOS mám poslední verzi F3, reset proběhl několikrát, když jsem to tam pořád dokola všechno měnil...
Chtěl jsem to tam dopsat, ať mi to tu lidi neradí, ale už jsem to nestihl:-)
pas!k (3765)|13.7.2009 12:36
No co jsem cetl testoval si toho celkem dost .. asi bych udelal kompletni rozborku rozebral to a slozil znovu dukladne prekontroloval veskerou kabelas nechal tam jen systemovej disk grafiku a nic vic .. a zkusil na to cistej install vidli ..
dvorakj (78)|13.7.2009 12:40
[QUOTE=pas!k;270005]No co jsem cetl testoval si toho celkem dost .. asi bych udelal kompletni rozborku rozebral to a slozil znovu dukladne prekontroloval veskerou kabelas nechal tam jen systemovej disk grafiku a nic vic .. a zkusil na to cistej install vidli ..[/QUOTE]

to už jsem právě udělal, jen jsem tam zapojil joystick a tiskárnu navíc...no možná tam bude někde konflikt
podle mě to je zdroj, RAM nebo HDD, protože to jsou jediné komponenty, které jsou společné pro starší i nový počítač, ale zdroj je ok, RAM v testech také, MEMTEST jel prakticky 12 hodin
problém je v tom, že RAM nevytáhnu bez demontáže chladiče (potřetí už se mi do toho fakt nechce:-)), ta deska má o 90° natočenou patici oproti ASUS deskam, takze fan je nad RAM a demontovat tu vež, to dá celkem práci, šroubuje se to ze spodu desky... že já kupoval gigabyte...

jinak od pátku už tam není ani zvukovka, ani TV karta, jedu na integrovany realtek - to se zdálo, že to bude ok, ale včera večer zase problémy...ale PC startuje zatím, jen se obevuje BSOD
RolandN (210)|13.7.2009 13:15
Buď bude problém v desce a nebo co bych více typoval ve zdroji. I když ti při měření ukázalo že jsou všechny větve OK nemusí tomu tak být. Při zátěži se může chovat jinak a nebo mít velké rušení na výstupu. Rozhodně bych vyzkoušel jiný zdroj...
Kozouš (500)|13.7.2009 13:20
Vyzkoušej jiný zdroj s 2x4 12V Power Connector.

[QUOTE]To meet expansion requirements, it is recommended that a power supply that can withstand
high power consumption be used (500W or greater). If a power supply is used that does not
provide the required power, the result can lead to an unstable or unbootable system.[/QUOTE]
dvorakj (78)|13.7.2009 13:31
[QUOTE=Kozouš;270022]Vyzkoušej jiný zdroj s 2x4 12V Power Connector.[/QUOTE]

určitě zkusím, jen co seženu,diky...moc lidí to tu v okolí nemá. Ještě můžu naslepo koupit..
nicméně to nevysvětluje problémy na desce ASUS s dvoujádrem, které jsem měl předtím, tam byl jen 4pin.
i když, těžko říct, ale zase je to fortron, jsou lidi, co tohle jedou na 500W redstar nebo EC
pas!k (3765)|13.7.2009 13:59
[QUOTE=dvorakj;270008]to už jsem právě udělal, jen jsem tam zapojil joystick a tiskárnu navíc...no možná tam bude někde konflikt
podle mě to je zdroj, RAM nebo HDD, protože to jsou jediné komponenty, které jsou společné pro starší i nový počítač, ale zdroj je ok, RAM v testech také, MEMTEST jel prakticky 12 hodin
problém je v tom, že RAM nevytáhnu bez demontáže chladiče (potřetí už se mi do toho fakt nechce:-)), ta deska má o 90° natočenou patici oproti ASUS deskam, takze fan je nad RAM a demontovat tu vež, to dá celkem práci, šroubuje se to ze spodu desky... že já kupoval gigabyte...

jinak od pátku už tam není ani zvukovka, ani TV karta, jedu na integrovany realtek - to se zdálo, že to bude ok, ale včera večer zase problémy...ale PC startuje zatím, jen se obevuje BSOD[/QUOTE]

Kazdopadne postupujes spravnym smerem taky me napadl zdroj nebo deska .. hardisk by se dal vyzkouset jednoduse klonem systemu na nejaky jiny (pokud je k dispozici)
dvorakj (78)|13.7.2009 18:26
[QUOTE=pas!k;270033]Kazdopadne postupujes spravnym smerem taky me napadl zdroj nebo deska .. hardisk by se dal vyzkouset jednoduse klonem systemu na nejaky jiny (pokud je k dispozici)[/QUOTE]

nový zdroj koupený, corsair TX650W, tak se uvidí
všem díky za komentáře
Scully (0)|13.7.2009 20:49
Jak máš nastavenou voltáž na RAM? Já měl problém s RAM (nastavená na 2,3V). V testech jela bez problémů, ale padala mi gr.karta. Nastavil jsem volty na "auto" a najednou problém vyřešen. A to jsem před tím vyměnil prakticky celý HW.
Padání bylo náhodné, jelo mi to třeba skoro celý den a potom 3 pády za sebou po restartech.
dvorakj (78)|13.7.2009 20:53
[QUOTE=Scully2009;270155]Jak máš nastavenou voltáž na RAM? Já měl problém s RAM (nastavená na 2,3V). V testech jela bez problémů, ale padala mi gr.karta. Nastavil jsem volty na "auto" a najednou problém vyřešen. A to jsem před tím vyměnil prakticky celý HW.[/QUOTE]


Vypada to, ze mame stejny problem:-D
no zatim je to OK,ale jeste nejel prime, ten hodim na vecer
V BIOSu jsem take tedka nastavil pameti na Auto, mel jsem casovani 4-4-4-12 pri 1.9-2.3V, to jsem porad zkousel, ale myslim, ze to padalo aj pri tovarnim nastaveni, ale ruku bych za to do ohne nedal.
no aspon jsem upgradoval nasilne pocitac, jinak bych se do toho nedal...
nicmene, i tak to mozne je zdrojem, kdyz tu RAMku osolis, hned si to vice bere, i kdyz to neni moc, ale ta moje GK zere udajne dost a CPU taky.

postupne tu hodim par reportu, jak to jede, jdu tedka tomu dat kour v herousech, ve kterych to vcera 2x spadlo
dvorakj (78)|13.7.2009 21:41
tak sem se díval na napětí na novém zdroji, Corsair TX650 650W, (nevím,jak to bylo na starém...) a haze mi to tohle:

-12V: -15.82V
-5V: 4.05V
-5V: 3.66V
Vbat: 3.15V

na vetvich +3.3V,+5V,+12V je to v toleranci 1-2%
mereno programem speedfan

prijde mi divne to napeti na -12V, -5V a +5V vetvi...
nevi nekdo, co s tim nebo co to znamena?

sestava popsana uplne nahore
husky14 (4214)|13.7.2009 21:46
[QUOTE=dvorakj;270194]....mereno programem speedfan[/QUOTE]Na SF se vykašli, záleží verze od verze a taky BIOS od BIOSu.... mě taky u nějakých napětí háže bludy ;)
Scully (0)|13.7.2009 22:17
[QUOTE=dvorakj;270194]tak sem se díval na napětí na novém zdroji, Corsair TX650 650W, (nevím,jak to bylo na starém...) a haze mi to tohle:

-12V: -15.82V
-5V: 4.05V
-5V: 3.66V
Vbat: 3.15V

na vetvich +3.3V,+5V,+12V je to v toleranci 1-2%
mereno programem speedfan

prijde mi divne to napeti na -12V, -5V a +5V vetvi...
nevi nekdo, co s tim nebo co to znamena?

sestava popsana uplne nahore[/QUOTE]

Zkus to změřit softem OCCT, ale asi to bude stejné. Já jsem měl u původního zdroje na 12V při zatížení 11.65, což už asi nebylo v rozumném limitu, teď mám fortrona 650W a napětí je kolem 11.9V. Při maximální zátěži CPU a GPU mám spotřebu celé sestavy kolem 500W (čtyřjádro 3000@3850 a HD4890).
trodas (1753)|14.7.2009 01:37
[QUOTE]-12V: -15.82V
-5V: 4.05V
-5V: 3.66V
Vbat: 3.15V
na vetvich +3.3V,+5V,+12V je to v toleranci 1-2%, mereno programem speedfan - prijde mi divne to napeti na -12V, -5V a +5V vetvi... nevi nekdo, co s tim nebo co to znamena?[/QUOTE]

Pokud se napeti nelisi od toho namereneho s prvnim zdrojem (jako ze tam by to bylo v rozumnych tolerancich), tak to znamena, ze korekcni tabulka na cidla na desce v biosu je pekne zprasena... :shut

Cesky a hezky - napeti se meri jen kvalitnim multimetrem, pokud chces mit klid. Cidla za 1 dolar nenahradi merak za 100 a navic biosove upravy a aproximace namerenych hodnot byvaji casto ponekud "mimo misu"... Krom toho se muze jednat o to, ze SpeedFan necte data z desky spravne a proto to ukazuje hausnumera.

Tim bych se zabyval jen pri podezreni na vadny zdroj a jen pokud bych mel merak v ruce. Pokud vse jede, pak jsou s nejvetsi pravdepodonosti vsechny napeti v poradku. Pokud PC pada, tak je cas na preceni a vyfoceni, co ze na te desce jsou za kondiky.
Ono Gigabyte ma plne usta reci o "kvalitnich japonskych kondicich" a realita je (jako u ostatnich vyrobcu) kapku nekde jinde.
fanynek (2048)|14.7.2009 03:08
[QUOTE=trodas;270261]Ono Gigabyte ma plne usta reci o "kvalitnich japonskych kondicich" a realita je (jako u ostatnich vyrobcu) kapku nekde jinde.[/QUOTE]

Tohle je hozená rukavice.:p
Můžeš mi to trochu osvětlit, páč už 2 roky dávám GB only a mám za to, že právě oni si zakládají na používání kondíků s pevným dielektrikem. Rád bych tedy, abys mě případně vyvedl z omylu.
Sorry za malinký OT.....
dvorakj (78)|14.7.2009 07:28
no zkusim si pujcit merak...a ty "tycky" toho meraku dam kde?:-)

no ono to mozna meri spatn, ty napeti, ktere mi nejak hapruji, totiz GA v zadnem softu nemeri, ani v BIOSu, ani v EasyTune6. meri jen ty, ktere mi jdou dobre, jine nema.

mozna to nemeri vubec a OCCT (mimochodem v noci projelo) a speedfan tam hazou nejake zvlastni numera, ktera se na nicem nezakladaji
johny__g (6387)|14.7.2009 10:11
Na měřák se vykašli, napětí budou v pořádku. Nějakým obyčejným multimetrem stejně změříš kulový, jen zjistíš jestli zdroj funguje nebo ne. Pokud bys chtěl opravdu něco změřit, musíš mít oscilátor a to není levná věc. Pro tebe to nemá smysl. S tím novým zdrojem to teda jede OK? Zatím žádný pád?
dvorakj (78)|14.7.2009 12:42
[QUOTE=johny__g;270310]Na měřák se vykašli, napětí budou v pořádku. Nějakým obyčejným multimetrem stejně změříš kulový, jen zjistíš jestli zdroj funguje nebo ne. Pokud bys chtěl opravdu něco změřit, musíš mít oscilátor a to není levná věc. Pro tebe to nemá smysl. S tím novým zdrojem to teda jede OK? Zatím žádný pád?[/QUOTE]

no tedka jsem v praci...pres noc jelo OCCT na medium, dneska pres den tomu zahulim hranim a vecer pustim prime95,ktery predtim obcas spadl. zatim se to drzelo
kazdopadne PC zapina, zatim zadne dlouhe pipani...

no je to divne, co na tom starem zdroji muze byt?kdyby to byl nejaky sunt, nereknu, ale to je fortron BSII 500W, a tu moji sestavu by mel utahnout v pohode...

jinak jsem tam mel jeste napojeny joy, tiskarnu, dobiji se mi tam telefon a to je mimo toho popisu nahore asi tak vse
nevim,kolik ten PC muze brat v max zatezi, grafika i procak si asi vemou hodne
RolandN (210)|14.7.2009 13:11
[QUOTE=dvorakj;270354]
no je to divne, co na tom starem zdroji muze byt?kdyby to byl nejaky sunt, nereknu, ale to je fortron BSII 500W, a tu moji sestavu by mel utahnout v pohode...
[/QUOTE]

Já měl kdysi problém se vším co jsem připojil do USB a obsahovalo to infraPort.viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=29718

Přijmač od dalkoveho ovládání Genius, a kdysi TV tuner Pinnacle.

Pomohla výměna zdorje...
dvorakj (78)|14.7.2009 13:36
no, já mám taky napětí na +3.3V,+5V,+12V v pohodě, tohle mi měří speedfan, OCCT a také BIOS a EasyTune od GigaByte, vše je v toleranci tak 1%, max je tak 5%

problémy s napětím mám tam, co GigaByte ani BIOS neměří a to je tohle:
-12V: -15.82V
-5V: 4.05V
-5V: 3.66V
Vbat: 3.15V

Možná tam ty čidla vůbec nejsou...
a neva, že mi síť kolísá mezi 238-242V?
majxik (7)|14.7.2009 13:59
[QUOTE=dvorakj;270376]no, já mám taky napětí na +3.3V,+5V,+12V v pohodě, tohle mi měří speedfan, OCCT a také BIOS a EasyTune od GigaByte, vše je v toleranci tak 1%, max je tak 5%

problémy s napětím mám tam, co GigaByte ani BIOS neměří a to je tohle:
-12V: -15.82V
-5V: 4.05V
-5V: 3.66V
Vbat: 3.15V

Možná tam ty čidla vůbec nejsou...
a neva, že mi síť kolísá mezi 238-242V?[/QUOTE]

V ČR je síť s 230V ± 10%. Takže by mu to nemělo vadit.