reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prve chladenie od Alphacool

Fatal1ty (9)|14.7.2009 17:01
Nazdarek vsetkym, tak som rozmyslal sa si poradim vodnika. Skladat sa bojim, takze som by som zobral kde je vsetko po kope. Chladit by malo iba CPU a to Q9550. Rad by som aj taktoval ak by bolo mozne. Bral by som len vodnika all in one. Pridavam link ktore sa mi pozdava. Cenove rozpetie max. 4000 kc

http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_Business_Class_X2_-_Intel_Edition.html?arg1=010608
Alphacool Support (1563)|14.7.2009 17:57
Dobry den,

osobne bych usetril na CPU bloku (vzal bych jen klasicky XP Nickle plated) a misto hadic a fitinek 10/8mm bych doporucil spise 11/8mm. A myslim, ze je skoda rovnou nekoupit i nejaky blok na VGA, treba i toto http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_GPS-07T.html (podle toho, jakou mate grafiku) ...
Fatal1ty (9)|15.7.2009 08:39
A uchladi to v pohode aj vysoko taktovany procak(aky som uz uviedol vyssie), ake budu teploty pri frekvencii napr. 3,8Ghz alebo podobne? A tu grafiku, no neviem, tu ani tak moc nepotrebujem, pretoze tu budem menit az neviem kedy, a tu chladim teraz pasicne takze asi by to bolo zbytocne. Takze ktory ten set by ste mi odporucil?
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 09:59
Pokud ted chladite grafiku pasivne tak to samozrejme smysl nema. Myslel jsem, ze mate na grafice nejaky maly hlucny vetrak, tak jako vetsina uzivatelu. A tam by to rozhodne za to stale se toho fanu zbavit :)

Ten XP Nickle Plated je velmi kvalitni blok, zcela bez problemu ten procesor (i jakkoliv pretaktovany a se zvysenou voltazi) uchladi bez problemu...
Fatal1ty (9)|15.7.2009 10:11
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 12:07
bez problemu :)
Fatal1ty (9)|15.7.2009 12:36
Diky:D
Woyta (284)|15.7.2009 13:00
Ja bych ho neschvalil.
Jde o ztratovou investici. Temer vse se bude muset pri upgradu vodnika vymenit. Takze ted bych lehce priplatil za kvalitni zaklad.
CPU: EK Supreme 1400
Cerpadlo Lang DDC + XSPC top s expou 1800+800
Rad: Alphacool NexXxoS PRO II 1300
fany treba 3x Nexus
2m silikonovych hadic 10/14
Nejake ty fitinky.
Je to sice drazsi ale do budoucna se to rozhodne vyplati.
Pumpa je silna, a rad snad dostatecne velky pro budouci rozsireni.
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 13:08
Pokud ma zakaznik pevny limit 4 tisice korun, tak proste je pevny limit 4 tisice korun. A nema smysl navrhovat neco co je o 50% drazsi. A za ty penize je ten set to nejlepsi mozne reseni...bez problemu funkcni, bez problemu do budoucna jakkoliv rozsiritelne. Pumpa utahne jakykoliv CPU a VGA blok. Radiator to same. CPU blok je univerzalne kompatibilni i do budoucna. Tak opravdu nevim, co vic za ty penize chtit :)
Woyta (284)|15.7.2009 13:23
Pumpa je Eheim compact kterej vykon na rozdavani nema. takze by prutok klesl hodne hluboko. Takze pumpa by byla jedna z prvnich veci co by se pri rozsirovani menilo. Rad by nemusel byt dostatecny, pri osazeni vykonne karty,

Neco podobneho vykoneho jsem mel doma.
XP silver Nickle Plated
Alphacool NexXxoS Xtreme II
Eheim 1046

Chladil jsem tim Athlon X2 sc939 Toledo. Teploty oproti vzduchu nebyli o moc lepsi a voda dosahovala teplot ktere se Eheim v manualu zakazuje.
A dnes jsou na trhu jeste lepsi chladice. Pak Takovy set trochu ztraci vyznam.

V tom co jsem navrhoval by se urcite dali jeste najit skuliny jak stahnout cenu k 5k.
Pokud to ale s vodou mysli vazne tak to povazuju za rozumny zaklad. ten set by se v budoucnu pekne prodrazil.
Do vody jsem uz nasypal hodne takze volim komponenty opatrneji.
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 14:03
Ale no tak...

Ta agb station utahne zcela bez problemu jakykoliv dnesni CPU a VGA blok a radiator, vsetne takovych restriktivnich exotu jako xwb1. Prodali jsme jich hromadu...myslim, ze mam svoje zkusenosti...
Samozrejme, Laing + top + expa by bylo lepsi reseni, ale taky reseni v cene dvou tretin celeho rozpoctu zakaznika na cele chlazeni...navic, ja nechapu, proc se z Laingu dela jedine reseni vzdy a na vse. Pred par lety o laingu ve vodnim chlazeni nevedel nikdo, vsichni jeli na eheimech a chladily se tim monstra jako 2900XT a PIV prescott. A uplne bez problemu. Ano, laing je lepsi reseni, ale proste drahe. A zdaleka neni nutne pro vsechny. A ze umiraj Eheimy pri vyssi teplote vody ? No, a myslis, ze Laingy ne ? Ta poruchovost cerpadel na bazi Eheim (innovatek, watercool, aqua computer atd) a Laing (Swiftech, koolance atd) je dost podobna...

A u tveho setupu - nevim kde byla chyba, ale jen ten samotny xtreme II radiator utahne 500W ztratoveho tepla. A ten XP Nickle Plated je cca o 5% horsi nez EK Supreme. Takze jestli jsi mel teploty s nejakymi slusnymi fany takove jako pises, tak byla chyba nekde jinde a ne v samotnych komponentach toho chlazeni (pritlak CPU, pasta, a podobne).
Woyta (284)|15.7.2009 15:33
Pritlak problem nebyl. U CPU bylo odstraneno IHS. Blok byl prelapovan. Backplate taky byl. Okruh pravidelne rozebiran a cisten. Pasta byla Artic Silver.

Ano Extreme je vykonejsi ale az nad 1000ot. Do te doby podava vykon jako PRO. A nexusy vic jak 1k neumeji. A hlavne nad 1k to je slusnej rev. U me se ted fany toci do 600ot.

U eheimu je problem hlavne s tou osickou ktera se rada deformuje. Eheim doporucuje vody do 35st. V praxi jsme doporucovali 40st max. (Laigy uvadeji teplotu vody 60st) Hodne lidi je opravovalo tak, ze puvodni osu nahradily kusem dratu. Nebo koupily osu protoze to byla zavada zpusobena nespravnym pouzivanim. Cili nereklamovatelne. Cerpadlo fungovalo dal i s ohlou osou ale slusne vibrovalo.
Driv se pouzivali vsechny mozna cerpadla. Zminim treba oblibene levne Hydory a upravy tehle Compactu na prutokova cerpadla.
Ty Hydory umiraly velmi casto.

AGB je uz opravdu zastarale reseni. Ponorna pumpa na 220v + rele. Navic rozmery taky nejsou nejmensi.
A prutok se bude pri vetsi pohybovat na dolni hranici pouzitelnosti (50l/h).

Nedelam z Laingu reseni na vsechno ale musis uznat, ze je to asi nej volba na trhu. Co se osvedcilo to se doporucuje.
Muj okruh by Eheimy moc nezvladali. A me 10w DDC ceka uprava na 18w verzi. A nebo vymena za D5. :)
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 20:25
eheim doporucuje oficialne do 40 stupnu, neoficialne 50 stupnu. ano osicky byly problem. ale kazda pumpa ma neco. na toho eheima se ta osicka alespon da dokoupit ;)

ty velke rozmery - to nemyslis vazne, ze ne ? vzhledem k tomu, ze to je i s expanzkou dohromady asi o centimetr ve dvou smerech vetsi nez ten "uzasny a jediny spravny" laing s xspc topem a expou ? :))

a k tomu prutoku - meli jsme zakaznika, u ktereho jsme jen pres vikend museli z urcitych duvodu pouzit eheim compact 600 - v okruhu d-tek fusion, dve 4870X2 grafiky s full cover bloky od EK, watercool silent star dual hdd chladic, prutokomer a dva radiatory 360mm airplex xt ktere byly 4 metry na delku a metr na vysku od pocitace. prutok ? 85L/hodinu. takze si opravdu nedokazu predstavit plne funkcni pumpu typu eheim compact, respektive moc si nedokazu predstavit okruh, ve kterem by takova pumpa mela 50L/hodinu...
a to uz vubec nezminuju to, ze s timhle prutokem mel jen o cca 8% horsi teploty nez s laingem, ktery mu umrel...a ktery mel prutok cca trojnasobny.

a k tomu poslednimu odstavci. ja nerikam ze laing je spatny. ale proste - kdyz prijde zakaznik do autosalonu ze ma 300 tisic a ze chce auto, taky ho nezacne prodejce peskovat, ze za to nic "osvedceneho" nekoupi a at kouka jeste dalsich 300 tisic prihodit, jinak ze to nema smysl... :stupid pokud je proste limit 4 tisice, tak za ty 4 tisice je ten set naprosto v pohode a nic lepsiho za ty penize nesezene. bude to spolehlive, rozsiritelne a slusne vykonne. opravdu se za doporuceni takoveho setu nestydim, neni proc. ano, nebude to tak vykonne jako laing a ek supreme a 360mm radiator, ale tak to je snad logicke... :rolleyes:

edit: coz me tak napada - nebyla ta tvoje pumpa vadna ? uz jsme tu meli par reklamaci treba laingu s tim, ze fungovaly, ale proste nemely vykon. byl napriklad tretinovy nez mel byt. to same se mohlo stat s tvym eheimem...
Woyta (284)|16.7.2009 16:32
Eheim byl v poradku. Jen ta osa se teplem trochu prohnula. Takze vibroval. DDC oprozi nemu bylo o dost klidnejsi.
Menit osicku nema smysl dokud se neodstrani primarni pricina. Coz byl hlavne v lete problem, kdyz voda mela 42st. (ano za tech veder ktera zatim letos nejsou)

Co se tyce rozmeru AGB a XSPC s expou tak jsem spis zastance samostatneho reseni. Cerpadlo s topem a samostatna expa.

Cose tyce toho zmineneho okruhu tak jsou dily ktere kladou vetsi odpor.
Treba takovej ucpanej Supreme je slusna brzda prutoku. Funguje jako filtr. S DDC jsem si niceho nevsiml. Porad protlacilo dost. AGB by to asi nedalo. Supreme mi poradne procistil okruh. Pri poslednim rozebrani okruhu uz v nem nic nebylo.

Vodni chlazeni je uzavreny okruh cily vyska umisteni radu hraje roli vice mene jen pri napousteni okruhu. urcite jsi uz neco precerpaval hadickou. Tlakove ztraty v hadicich jsou male. Vicemene jde o linearni proudeni. Mnohem vetsi tlakove ztraty jsou v blocich.

Ohledne aut bych to spis prirovna k nizsimu a vyssimu modelu toho sameho vozu. Oba odvedou svoji praci ale s vysiim modelem se bude cestovat lepe.
A kdyz to vezmu z hlediska prodejce tak ano nabidne zakladni model ale nenasilnou formou nabidne i lepsi variantu. Pak uz jen nechat cervicka vrtat. Vetsina lidi si sice koupi levnejsi model ale nekteri se nechaji presvedcit.
Co se tyce PC nadsencu, tak ten cenovy strop je hodne nestabilni. :)
Muj prvni vodnik me vysel na 2500kc. Ted mam vodnika drazsiho jak HW :) A to radeji nepocitam kolik me staly predchozi vodnici a dalsi veci spojene s vodnikem.