reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s teplotou CPU ... jak je vyřešit?

soy colombiano (3)|7.1.2007 00:20
Ahoj, používám procesor AMD Athlon 64 3000+ BOX socket 754 jádro Venice. Dopsud mi jeho teplota při běžné práci s PC nepřipadala nijak velká. Možná to ale bylo tím, že jsem tomu nevěnoval příliš pozornosti. Ale včera jsem rendroval animaci v CINEMA 4D a schvalne jsem si stahnul program SysFan, abych se podival na teplotu pri rendrovani. A ukazatel teploty mi hlásil teplotu CPU 71 stupnu a ikonku ohne :) . Pri pohledu na toto číslo jsem se ponekud zdesil. Na procesoru pouzivam aktivni chlazeni, ktere bylo soucasti baleni. Ale myslim, ze neni dostacujici. Doporucite mi nejaky chladic, ktery zarucene bude udrzovat teplotu takovou, jakou ma CPU mit ?
Ritchie83 (369)|7.1.2007 00:57
[QUOTE=soy colombiano]Na procesoru pouzivam aktivni chlazeni, ktere bylo soucasti baleni. Ale myslim, ze neni dostacujici. Doporucite mi nejaky chladic, ktery zarucene bude udrzovat teplotu takovou, jakou ma CPU mit ?[/QUOTE]
Dodávaný chladič je více jak dostatečný. Mám staršího bratříčka pro socket 939 (Winchester 3000+) a teplota s dodávaným chladičem i při maximálním vytížení nepřekročí 40 °C. Je i chladič horký? (Pozor pokud bude mít skutečně 71 °C, spálíte se.) Jakou teplotu ukazuje BIOS?
boboco (1987)|7.1.2007 00:58
[quote=soy colombiano]Ahoj, používám procesor AMD Athlon 64 3000+ BOX socket 754 jádro Venice. Dopsud mi jeho teplota při běžné práci s PC nepřipadala nijak velká. Možná to ale bylo tím, že jsem tomu nevěnoval příliš pozornosti. Ale včera jsem rendroval animaci v CINEMA 4D a schvalne jsem si stahnul program SysFan, abych se podival na teplotu pri rendrovani. A ukazatel teploty mi hlásil teplotu CPU 71 stupnu a ikonku ohne :) . Pri pohledu na toto číslo jsem se ponekud zdesil. Na procesoru pouzivam aktivni chlazeni, ktere bylo soucasti baleni. Ale myslim, ze neni dostacujici. Doporucite mi nejaky chladic, ktery zarucene bude udrzovat teplotu takovou, jakou ma CPU mit ?[/quote]

Chladič je dostatečný, ALE problém bude s největší pravděpodobností v nasazení chladiče a především pak v použití teplovodivé pasty mezi chladičem a procesorem. Předpokládám, že když k Tobě procesor dorazil, tak jsi ho vybalil, zasadil do desky, na chladiči nechal originální nanesenou pastu, nasadil a fungoval, je to tak? Je potřeba chladič sundat, tuto pastu (nyní již nejspíš tvrdou hmotu) odstranit důkladně z chladiče i CPU, nanést novou pastu (klidně i silikonovou, která se používá u výkonových tranzistorů) v přiměřeném množství rozetřít po celé ploše CPU, přiklopit chladit, zatlačit na něj a trochu "zakvedlat" aby se přebytečná pasta vytlačila mimo procesor a zmizely vzduchové mezery a teprve pak chladič zajistit, znovu připojit ventilátor a podívat se, zda jsou na tom teploty lépe. Ještě zkontroluj BIOS, za není zapnuta regulace ventilátoru, pokud ano, vypni ji, protože
pokud Ti SysFan ukázal 71°C, docela mě překvapuje, že Ti systém ještě nepadá. Je to dosti kritická teplota pro tento CPU. Ale myslím si, že s největší pravděpodobností bude problém v příšerné pastě, kterou AMD používá (tedy pokud SysFan ukazuje správnou teplotu...)
soy colombiano (3)|7.1.2007 12:12
Zkoušel jsem tedy na chladič sáhnout. A překvapilo mě, že byl vlažný. No, spíše teplý, ale nezdálo se mi, že by měl více jak 50 stupnu. Mozna je to chyba SysFanu, ale i jine meetery mi ukazaly stejnou hodnotu. Spíše "horky" mi ale přišel chladič, který je přímo na základní desce. Na tom jsem ruku déle jak veteřinu neudržel.
BlackFrog (563)|7.1.2007 12:30
[QUOTE=soy colombiano]Zkoušel jsem tedy na chladič sáhnout. A překvapilo mě, že byl vlažný. No, spíše teplý, ale nezdálo se mi, že by měl více jak 50 stupnu. Mozna je to chyba SysFanu, ale i jine meetery mi ukazaly stejnou hodnotu. Spíše "horky" mi ale přišel chladič, který je přímo na základní desce. Na tom jsem ruku déle jak veteřinu neudržel.[/QUOTE]
právě to že nebyl horký ukazuje na to že je na něj špatně přenášeno teplo z procesoru, tzn. udělat přesně to co psal boboco.
boboco (1987)|7.1.2007 12:32
[quote=soy colombiano]Zkoušel jsem tedy na chladič sáhnout. A překvapilo mě, že byl vlažný. No, spíše teplý, ale nezdálo se mi, že by měl více jak 50 stupnu. Mozna je to chyba SysFanu, ale i jine meetery mi ukazaly stejnou hodnotu. Spíše "horky" mi ale přišel chladič, který je přímo na základní desce. Na tom jsem ruku déle jak veteřinu neudržel.[/quote]

To opravdu ukazuje na problém, který jsem Ti popisoval. Pro měření reálné teploty čipu si stáhni CoreTemp, možná budeš překvapen - zděšen, když Ti při zátěži bude ukazovat kolem 80°C!
soy colombiano (3)|7.1.2007 13:24
JJ, tu teplovodivou pastu si určitě koupím. Ale možná jsem přišel na jiný problém. Že hodnota, která mi ukazuje v SpeedFanu 70 stupnu zrejme neni od procesoru. Protoze v BIOSU je teplota procesoru 30 stupnu. Takze problem je podle me uplne nekde jinde. Nevim totiz presne, jakou hodnotu ukazuje Temp3: 69-70 stupnu. Nevite nekdo,. teplota ceho to je ?

Ikdyž zase program SensorView ukazuje tu teplotu 70 stupnu u CPU. Tak to jsem z toho teda uz jelen :).

A další měření v CoreTempu ukazuje teplotu jádra 28 stupnu. To je zacarovany kruh asi.
boboco (1987)|7.1.2007 14:04
[quote=soy colombiano]A další měření v CoreTempu ukazuje teplotu jádra 28 stupnu. To je zacarovany kruh asi.[/quote]

To opravdu nevypadá na procesor, může to být chipset a nebo čidlo desky měřící teplotu CPU, které tak nějak nefunguje... Těžko říct. Může to být i grafika...
BlackFrog (563)|7.1.2007 14:10
[QUOTE=boboco]To opravdu nevypadá na procesor, může to být chipset a nebo čidlo desky měřící teplotu CPU, které tak nějak nefunguje... Těžko říct. Může to být i grafika...[/QUOTE]
ted teda chudák soy colombiano:D ale bohužel boboco má asi pravdu, jediný možný řešení asi změřit to nějakym teploměrem...:)
Ritchie83 (369)|7.1.2007 14:33
[QUOTE=soy colombiano]Zkoušel jsem tedy na chladič sáhnout. A překvapilo mě, že byl vlažný. No, spíše teplý, ale nezdálo se mi, že by měl více jak 50 stupnu. Mozna je to chyba SysFanu, ale i jine meetery mi ukazaly stejnou hodnotu. Spíše "horky" mi ale přišel chladič, který je přímo na základní desce. Na tom jsem ruku déle jak veteřinu neudržel.[/QUOTE]
[QUOTE=soy colombiano]Ikdyž zase program SensorView ukazuje tu teplotu 70 stupnu u CPU. Tak to jsem z toho teda uz jelen .[/QUOTE]
[QUOTE=soy colombiano]JJ, tu teplovodivou pastu si určitě koupím. Ale možná jsem přišel na jiný problém. Že hodnota, která mi ukazuje v SpeedFanu 70 stupnu zrejme neni od procesoru. Protoze v BIOSU je teplota procesoru 30 stupnu. Takze problem je podle me uplne nekde jinde. Nevim totiz presne, jakou hodnotu ukazuje Temp3: 69-70 stupnu. Nevite nekdo,. teplota ceho to je ?[/QUOTE]
[QUOTE=soy colombiano]A další měření v CoreTempu ukazuje teplotu jádra 28 stupnu. To je zacarovany kruh asi.[/QUOTE]

Takže je to přesně tak, jak jsem si myslel původně. Výrobce desky použil jiné než referenční zapojení monitorovacího obvodu. Změnil pořadí zapojení teplotních sensorů nebo osazení pomocnými součástkami. BIOS s tím počítá, ale softwarové senzory ukazují chybné hodnoty. Mimochodem, jediné co se dozví software je, že na čidle 1 je napětí 1,45 V. S tím už si musí poradit sám, jak to převést na teplotu a určit zařízení, kterému tato teplota patří.

Program core temp čte teplotu z MSR registrů procesoru a dozví dá se tak přímo číslo, které odpovídá (po přičtení známé konstanty) teplotě v čipu.

Teplovodivou pastu si nutně kupovat nemusíte, protože se zdá, že reálná teplota je v pořádku. Sám také déle než dva roky používám žvýkačku dodanou s chladičem a nepozoruji žádné problémy.

Teplota kolem 70 stupňů by mohla být teplota špatně chlazeného čipsetu (zejména, máte-li ehm nForce). Pokud by se hodnota neměnila, jednalo by se o nezapojené čidlo.

Ještě pro srovnání teplot, chladič ohřátý na 50 °C by vám nepřišel jako vlažný či teplý, ale pěkně horký.
Ritchie83 (369)|7.1.2007 14:41
[QUOTE=boboco]Může to být i grafika...[/QUOTE]
To by programátor musel být skutečný diletant, pokud by zaměnil grafiku a procesor, neboť tyto hodnoty se zjišťují úplně jinak.
boboco (1987)|8.1.2007 00:33
[quote=Ritchie83]To by programátor musel být skutečný diletant, pokud by zaměnil grafiku a procesor, neboť tyto hodnoty se zjišťují úplně jinak.[/quote]

Zažil jsem už hodně, ani bych se nedivil:mistake, ale souhlasím, že by to byl extrém nad extrémy:D