reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SDHC - 32 GB (jak s tím zacházet)

Hrdlodus (27)|18.7.2009 21:42
Zdravím!

Jak by se měl uživatel chovat k takto velké kartě? SDHC o kapacitě 32 GB.

Třeba nepřesouvat příliš velké soubory, víc složek najednou nebo já nevím co.
Třeba vlastní zkušenosti nebo i "pravidla" z menších karet.

(Já ji chci mít trvale umístěnou ve slotu v netbooku Asus Eee 901 a používat ji jako úložiště - programy či hry tam nebudu ukládat, pouze "statické" soubory.
A v případě potřeby připojit k jinému zařízení pomocí čtečky SDHC karet.)

Měl jsem totiž u karty problém:
Na kartu jsem přesunul pár GB souborů, vše proběhlo v pořádku.
Pak jsem si všiml, že některé složky vypadají následovně:
soubory, složky, přípony jsou pojmenovány paznaky (čtverečky, písmena s diakritikou apod.), hlásí nadnesenou velikost jdoucí do gigabajtů (podle toho by na kartě bylo přes terabyte souborů), nejdou otevřít, přesunout, smazat, přejmenovat.

Jedná se vždy o celou složku. Ale ne všechny na kartě. Ty zdravé soubory a složky jsou v pořádku.

Zformátování pomůže a karta je opět čistá. A příště se problém opakuje.

Zmíněná karta byl formátovaná FAT32 po 16KB clusterech. Karta je noname.
SDHC32.jpg
Jiziii (796)|18.7.2009 22:02
jak velký souborys přesouval?
jinak by mělo bejt jedno jestli přesouváš velký nebo malý soubory ale na FAT 32 nedáš soubor větší než 4 GB to je možná příčina tvýho problemu
Hrdlodus (27)|18.7.2009 22:18
[QUOTE=Jiziii;272094]jak velký souborys přesouval?
jinak by mělo bejt jedno jestli přesouváš velký nebo malý soubory ale na FAT 32 nedáš soubor větší než 4 GB to je možná příčina tvýho problemu[/QUOTE]

Soubory samotné byly největší 200 MB - to bylo video. Jinak většina byly fotky většinou kolem 1 MB. Celkem jich mám 12 GB, ale přesouval jsem je na kartu po částech - najednou maximálně 1 GB - což mohlo být najednou až 800 souborů. A kopíroval jsem způsobem: když skončilo jedno kopírování (jedna várka fotek), dal jsem hned kopírovat další várku.
Nejdřív se vše jevilo v pořádku a při příštím zobrazení obsahu karty (zavření okna nové zobrazení) některé složky byly zničené.

Jinak se tedy běžně může s katou pracovat bez nějakých opatrností? (Kromě samozřejmě vytažení karty během přenosu, což by snad ale mělo ztratit pouze přenášená data.)
wex (115)|18.7.2009 22:34
Něco podobného se mi stává na PDA s 4 GB SD kartou (ne SDHC). Pomohlo mi zařízení restartovat a už to šlo vpořádku. Ale proč to tak dělá, jak předcházet tomu stavu, to netuším.
Jiziii (796)|18.7.2009 22:34
Kartu mužeš mít samozřejmě neustále zasunutou v NB
akorát bycha abys ji neurval
data mužeš neustále mazat a zapisovat, ale čím víc dat smažeš a zapíšeš tím víc ji snižuješ životnost :(
a ty soubory pokud nefungují tak zkus zformátovat na NTFS, ale řekl bych že je náký chyba v kartě, takže reklamačka v nejhorším
Richmond (8084)|18.7.2009 23:04
Ten samy problem mel kamos prvnim eee - nahral tam 6gb dat a u me nesla pulka zkopirovat. Obracene (ctecka Ricoh) to samy. 16gb fungovala bez problemu na obou zarizeni v pohode, 32gb jenom u me na umpc a velkym pc. Tak me jeste napadlo jestli eee podporuje 32GB SDHC :notsure
Hrdlodus (27)|18.7.2009 23:13
[QUOTE=wex;272102]Něco podobného se mi stává na PDA s 4 GB SD kartou (ne SDHC). Pomohlo mi zařízení restartovat a už to šlo vpořádku. Ale proč to tak dělá, jak předcházet tomu stavu, to netuším.[/QUOTE]

Pomohlo to natrvalo nebo jen na čas?
Jinak četl jsem, že SD karty větší než 2GB jsou jakési hybridy se kterými mohou být problémy.
Taky 32 GB má být u SDHC nejvyšší hodnota. Třeba může být již hraniční velikost náchylnější k problémům.

[QUOTE=Jiziii;272103]Kartu mužeš mít samozřejmě neustále zasunutou v NB
akorát bycha abys ji neurval
data mužeš neustále mazat a zapisovat, ale čím víc dat smažeš a zapíšeš tím víc ji snižuješ životnost :(
a ty soubory pokud nefungují tak zkus zformátovat na NTFS, ale řekl bych že je náký chyba v kartě, takže reklamačka v nejhorším[/QUOTE]

Jo, karta lze zasunout, že nekouká.
Ta životnost by měla být i s častým přepisováním dostatečně dlouhá, ne? A ta životnost a přepisování: životnost celé karty snižuje jakékoliv přepsání nebo se snižuje životnost jednotlivých clusterů, podle toho, kolikrát jsou přepisovány ony.

Formát na NTSF: Mě to nenabídne tu možnost - v tom okně je pouze možnost "FAT 32" pro formát a "Výchozí velikost alokace" pro velikost clusterů (což je 16 KB).
Umí to tedy obejít nějaký prográmek, aby šlo jiné nastavení?
A je tedy jedno, zda je karta formátována FAT32 či NTFS? SDHC jsou prý s formátem FAT32 (oproti FAT16 u SD), tak jestli tam NTFS není úmyslně. (já nevím, jestli může mít fat tabulka nějakou výhodu na kartě.)
Richmond (8084)|18.7.2009 23:17
Tak prej mu ta karta odesla uplne - byla to nejaka obyc Transcend... Cim vic kartu prepisujes tim vic snizujes zivotnost. Ja tenkrat zkousel mit OS na SD (neSDHC) a sla do kopru po 14ti dnech

edit: evidentne nemas problem jenom ty - http://forum.mujeee.cz/sdhc-killer-t101-10.html
Hrdlodus (27)|18.7.2009 23:27
[QUOTE=Richmond;272109]Ten samy problem mel kamos prvnim eee - nahral tam 6gb dat a u me nesla pulka zkopirovat. Obracene (ctecka Ricoh) to samy. 16gb fungovala bez problemu na obou zarizeni v pohode, 32gb jenom u me na umpc a velkym pc. Tak me jeste napadlo jestli eee podporuje 32GB SDHC :notsure[/QUOTE]

Takže to byl nějaký problém s podporou přítelova Eee, když u Tebe to šlo a u něj byl problém?
Když se zmiňuješ o čtečce, mám obyčejnou Kawau, ale ten problém byl ještě před použitím čtečky. (Copy from SSD in Eee direct to Card.)
Podle reakcí jiných uživatelů na netu funguje a mě také funguje. (Alespoň model 901.) A ten problém je i když připojím kartu přes čtečku SDHC k PC.



+
Kopíroval jsem tedy fotky na kartu z počítače. Pak jsem zjistil, že několik složek se poškodilo. Pak jsem zkopíroval na kartu další složku, zkontroloval ostatní složky a ejhle - najednou už byly poškozené všechny (krom té nejnovější).
wex (115)|18.7.2009 23:28
[QUOTE=Hrdlodus;272112]Pomohlo to natrvalo nebo jen na čas?[/QUOTE]
Jenom na čas, ale pak to zas vyřešil restart.
Richmond (8084)|19.7.2009 01:48
[QUOTE=Hrdlodus;272119]Takže to byl nějaký problém s podporou přítelova Eee, když u Tebe to šlo a u něj byl problém?
Když se zmiňuješ o čtečce, mám obyčejnou Kawau, ale ten problém byl ještě před použitím čtečky.[/QUOTE]
U nej to slo nakopirovat i precist, ale stacilo tu kartu vyndat/vratit zpet a problem byl na svete. U me v UMPC (tam je interni ctecka Ricoh, na velkym mam Teac) sly zkopirovat jenom nektery slozky, ale klikyhaky jsem tam nevidel. Kartu jsem formatoval na NTFS i jako hdd, ale nepomohlo to (teda aspon jemu).
A pritel to neni (nepatrim mezi 4% :angry :D)