reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

zrušení systémového disku

ppkk2 (11)|20.7.2009 13:42
Dobrý den,

mám rozdělený disk na C ( původní XP) a E (nové "7"). Céčko je systémové a Éčko logické. Chci Céčko zrušit (smazat, sloučit apod.). Zkoušel jsem více programů na správu disku, ale žádný mi nedovolil udělat z Éčka systémový. Do Biosu si netroufnu. Poradí mi někdo jak se zbavit původního disku nebo ho sloučit s novým, tak aby na PC byl jenom jeden disk a to ten co jsou na něm "sedmičky" tj. Éčko. Díky.
mech13 (5526)|20.7.2009 13:48
vyzkousej GPARTED - linuxova distribuce na live cd - stahnout, vypalit, nabootovat a pak klikanim vyberes co ches...

podle me ale pokud smazes C tak podelas bootovani i sedmicek a bude se muset bud rucne upravit nebo preinstalovat...

osobne bych se s tim asi netentoval, co je potreba zazalohoval a zformatoval cely disk a znovu nainstaloval
ppkk2 (11)|20.7.2009 13:53
Já bych se s tím "netentoval", ale šlo mi právě o to, že jsem si disk rozdělil, přetáhl do sedmiček vše z xpéček a teď mám na céčku 5GB něčeho co nepotřebuju...
Dojigiri (1629)|20.7.2009 14:54
Otevři správce disků (Win+R spustit, "diskmgmt.msc"), najeď tak, aby byl vidět hlavní disk, udělej screen pomocí Alt+Print Screen, otevři malování, Ctrl+V vlož, ulož a postni sem jako obrázek, ať vidíme, co na tom disku přesně máš, protože jinak se těžko radí. Pokud je např. ta jednotka E: logická v Extended, nešlo by z ní bootovat, a musí se převést na primární; pokud to chceš skutečně spojovat, je potřeba taky říct, že je to riziková operace (odstranit C a přesouvat celou partition dopředu na její místo), můžeš přijít o data, takže ozálohovat vše, o co nechceš v žádným případě přijít.

Nejjednodušší by bylo nechat to jak to je, nainstalovat Win 7 znova na C:, a nechat tu druhou jednotku na data (pak je snazší přeinstalace v budoucnu). Mít jednu velkou jednotku je v případě nutnosti systém přeinstalovat spíš na škodu.
ppkk2 (11)|20.7.2009 15:41
[quote]Nejjednodušší by bylo nechat to jak to je, nainstalovat Win 7 znova na C:, a nechat tu druhou jednotku na data (pak je snazší přeinstalace v budoucnu). Mít jednu velkou jednotku je v případě nutnosti systém přeinstalovat spíš na škodu.[/quote]

Zeptám se asi jako Lama, ale pokud na C: nainstaluji Win 7 a budu ji používat jako systémovou, co mám poté z E: na ní přesunout, aby to celé mělo smysl? Mám totiž HDD 80GB a ztráta 5GB je pro mě trochu luxus. Jinak po přečtení Tvé rady souhlasím s touhle variantou spíš, protože se nehodlám pouštět do "nějakejch větších akcí".
Dojigiri (1629)|20.7.2009 18:08
A jak velká je jednotka C: a jak je velká D:? On Win7 zabere dost sám o sobě, takže je to taky otázka toho, aby ti C: vůbec stačila na systém + programy, případně tam můžeš instalovat hry, pokud ti tam ještě zbyde volný místo ... na Win7 potřebuješ aspoň 15 GB (na menší partition nejspíš ani nepůjde nainstalovat, já mám teď na jedný čistý instalaci cca 13 GB), takže by C: měla být takových 20-25GB (záleží jak velký programy, hry atd. budeš instalovat, ale nemusí se tam dávat všechno, co se tam nevejde může jít na datovou). Takže pokud máš menší, tak bys tejně musel C: naopak zvětšit, ovšem byl bych spíš pro to tak udělat než dělat jednu velkou, protože pak je snadnější každá další přeinstalace (a má to i další výhody - např. chyba, která zruší partition, je pravděpodobnější na systémový partition, takže pokud jsou data jinde, nepřijdeš o ně v takovým případě, atd.).

Obecně by na partition se systémem měly být data, který se "zruší" při přeinstalaci systému (programy, hry, který se instalujou - při přeinstalaci systému se musí nainstalovat znova tak jako tak).
ppkk2 (11)|20.7.2009 19:37
Díky, vcelku vyčerpávající odpověď. Bohužel se mi mezi tím nepodařilo Win7 nainstalovat na C:. Problém něco ve smyslu, že systém souborů je FAT32 a Win7 jsou NTFS (bohužel AJ není mým přítelem...). Je nějaké jednoduché řešení nebo se na to mám vykašlat a těch 5GB na C: prostě oželet...? Dík
EditorPO (2819)|20.7.2009 20:34
Nebolo by vhodnejsie kupit si dalsi disk (ta 80-ka je urcite stara a pomala), nainstalovat na neho Win7, z povodneho disku si potom presunut svoje veci a pouzivat ho uz len ako datovy, zalozny, to uz je jedno ako ho vyuzijes.
xmarek (1676)|20.7.2009 20:58
Fat32 jednoduše převedete na NTFS http://www.lisak.cz/convert-prevod-fat-ntfs.html
Cituji: convert c: /FS:NTFS
Dojigiri (1629)|21.7.2009 10:59
A jsou na C: nějaký důležitý data? Jestli ne a všechno máš na datový partition (případně tam z C: všechno přesuň, co potřebuuješ), tak C: prostě při instalaci Win7 přeformátuj na NTFS (jde to udělat v místě, kde si vybíráš, na kterej disk instalovat). Je to lepší, protože se tím zbavíš původní instalace Win XP (kterou, pokud jsem to dobře pochopil, už stejně nechceš zachovat) a dalšího balastu.