reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitor k ntbku

tubler (15)|21.7.2009 18:24
Dobrý den,
sháním sekundární monitor k notebooku (jedná se o C2D s integrovanou Intel GMA 4500MHD a 12,1'' LCD) - má VGA a HDMI výstup, ale raději bych monitor s DVI (HDMI)

nároky
- monitor chci na sledování filmů, televize přes TV tuner, případně nějaká ta lehčí úprava fotky v gimpu
- využití zhruba tak 75% doby co jsem na PC
- nejlepší by bylo, kdyby obsahoval USB hub a šly do něj připojit reproduktory přes jack tak, aby nebyla potřeba je připojovat do PC zvlášť - jedná se spíše o takový bonbónek, ne nutnost
- optimální velikost 22'', ale může být i menší
- cena max 5 000kč, s tím, že čím míň, tím líp - přeci jen ho chci jen jako doplněk, ale zase kdyby to za to stálo, tak jsem ochoten i přitlačit, rád bych aby to nějaký rok přežilo a nevyhodil jsem zbytečně peníze z okna

kandidáti:
-ve zdejších diskuzích vynášíte do nebes Samsung 22" SM 2243BW, takže bych ho viděl jako nejžhavějšího kandidáta
-zajímavě vypadá na aukru tento použitý NEC 2070NX, nicméně cena mi přijde podezřele nízká
-cenově je zase příjemný Philips 190S9FS, ale v recenzích co jsem četl philips moc dobře nevychází
-ze značky LG mam (nevím zda opodstatněný) strach a raději bych se jí asi vyhnul
-nakonec lahůdka od DELLu Ultrasharp 2209WA, což je asi úplně nejvíc co jsem ochoten zaplatit ale mam dojem, že pro mě je to zbytečné

Děkuji za Vaše rady
[SIZE="1"]ještě dodám že budu nakupovat v e-shopu s osobním převzetím v Plzni[/SIZE]
Richmond (8084)|21.7.2009 18:51
Bez dlouheho rozmysleni bych vzal Dell :thumb
mech13 (5526)|21.7.2009 18:57
otazka je, jestli IPS vyuzije... vetsine beznych useru to je jedno a usetreny 2 litry.... zalezi na narocnosti usera... me osobne TN dostacuje, ale je mi jasne ze nekdo bez IPS neda ani ranu...
kevin00 (10238)|21.7.2009 19:01
Dell je vybaven IPS panelem, má lepší pozorovací úhly, USB hub. Samsung je pro běžné využití naprosto dostačující a má nižší spotřebu. Pokud nepracuješ s grafikou, asi bych osobně volil Samsung s TN panelem.
meeee (1110)|21.7.2009 19:03
A já bych se zašel podívat na ty NECy z Aukra. :)
tubler (15)|21.7.2009 19:03
spotřeba samsungu je poloviční, je to v podstatě na filmy, tak si myslim, že TN stačí...ale v LCD se neorientuju tak nevím jak moc je v tom rozdíl

nakonec by mi zřejmě stačil i ten použitej
kdyby jsem měl větší stůl necham si starý CRT co mam ve sklepě....
Richmond (8084)|21.7.2009 19:04
No tak na grafiku to zrovna neni, ale uhly a barvy to ma znatelne lepsi takze u tmavych scen bude mit to eIPSko navrch :thumb

edit: ty NECky taky nebudou spatny, nicmene jsou 4:3 takze jsou spis na praci, ale radsi bych volil SIPS nez TN. Nejlepsi by bylo opravdu se jet podivat a nejlepe si vedle SIPS zapnout TN a hned Vam bude jasny proc ;)
kevin00 (10238)|21.7.2009 19:07
[QUOTE=tubler;272972]spotřeba samsungu je poloviční, je to v podstatě na filmy, tak si myslim, že TN stačí...ale v LCD se neorientuju tak nevím jak moc je v tom rozdíl
nakonec by mi zřejmě stačil i ten použitej
kdyby jsem měl větší stůl necham si starý CRT co mam ve sklepě....[/QUOTE]

Pokud je monitor určen pro filmy, volil bych Samsung a ušetřené 2.000 Kč schoval do kasičky :thumb
tubler (15)|21.7.2009 19:17
[QUOTE=kevin00;272975]Pokud je monitor určen pro filmy, volil bych Samsung a ušetřené 2.000 Kč schoval do kasičky :thumb[/QUOTE]

v podstatě to bude náhrada za starou televizi, která bude po prázdninách nepoužitelná + na filmy a další drobnosti, protože na 12 palcovém monitoru vedle sebe nic nevejde

ten dell tam byl jako příklad takového maxima do čeho bych se nechal ukecat, nevybírám jen z předešlých modelů, ty jsem je uved jako možnosti, kdyby měl někdo nějakej jinej typ rád si ho poslechnu

zatím váham mezi tim samsungem a NECek, kterej je 3 roky používanej, ale papírově mnohem lepší...

jak je to u starších monitorů s trubicema? kolik asi tak hodin mají životnost?


EDIT: jsem Plzeňák tak pokud s tim prodejce bude souhlasit, tak se ho stavím omrknout....
EDIT2: tak s prohlídkou souhlasil, je něco na co si při tom dát pozor, nebo co vyzkoušet? Mam strach že budou třeba vysvícené trubice...
Richmond (8084)|21.7.2009 19:31
Nevim jak u NECek, ale 3 roky stary FS PVA je temer stejne jako kdyz bylo nove (na prvni pohled, samozrejme ze znamky vsviceni se najit daji, ale barvy stale lepsi nez nove TNka), nevyhodu ma v tom, ze tenkrat jeste nebyly panely tak rychle takze na hry to neni, ale na film dostacuje. Stejne stary Samsungy TN jsou na tom znatelne hure (od zacatku brightness stazeny pod 40%) - nahore a dole jsou videt presvicena mista, o neco lepe jsou na tom LG, ale v porovnani s tim FS je to jako nebe & dudy. Ovsem FS byl take 2x drazsi...
tubler (15)|21.7.2009 19:38
a kolik má takový SIPS panel odhadovanou životnost 10 000 hodin?

zase s ohledem do budoucna...je v tom rozdíl 1000kč a ten samsung má záruku 3 roky nerad bych aby nec za rok odešel do věčných lovišť....:confused:
Richmond (8084)|21.7.2009 20:13
Si vyber - bud levny TN s tim, ze za ty tri roky bude pomalu na vyhoz nebo 2x drazsi IPSko s tim ze bude mit po trech letech temer stejny obraz, ovsem nikdo ti nezaruci, ze za tri a pul roku ti odejde treba zdroj...
Marenek (239)|21.7.2009 20:49
já bych dell lcd nebral nikdy, co jsem viděl byl hnus.
pokud chceš opravdu upravovat fotky, každopádně IPS či PVA. TN je co se fotek týče naprd.
meeee (1110)|21.7.2009 20:54
[QUOTE=tubler;272977]
EDIT2: tak s prohlídkou souhlasil, je něco na co si při tom dát pozor, nebo co vyzkoušet? Mam strach že budou třeba vysvícené trubice...[/QUOTE]

Vezmi si s sebou placku s nějakým filmem (kde bude rychlá akce, tmavý scény...) a nech si ho předvést v akci.
tubler (15)|21.7.2009 20:56
to je právě to co nevim, jestli je větší šance že SIPS nevydrží 6 let, nebo TN že nevydrží 3, protože pak třeba by se vyplatil ten dell, kterej ač dražší by třeba vydržel....

edit:
to meeee: beru si ntbk a testnu nějaký pořádný HD video
to Marenek: fotky ber s rezervou, obyč fotky z foťáku, takže nějakej výřez, nějakej retuš nic pro co utrácet za pořádnej panel
meeee (1110)|21.7.2009 21:18
[QUOTE=tubler;273014]to meeee: beru si ntbk a testnu nějaký pořádný HD video[/QUOTE]

Ideální.:thumb


Jinak k tý životnosti TN vs IPS - TNka jsou low-end veškerýma součástkama, takže bych se rozhodně nebál, že to IPSko na tom bude za těch pár let hůř, než to TNko.


[SIZE="1"]Asi se na ty NECky taky zajdu mrknout, do kanclu by se mi moooc líbily.[/SIZE]
tubler (15)|22.7.2009 20:51
tak nakonec jsem skončil u toho NECa, barvy jsou super, jen ta černá úplně černá :( a ještě při ztlumení jasu trochu píská, ale to tam v tom šumu slyšet nebylo...

nicméně vzhledem k velikosti ještě že jsem nevzal tu 22 protože bych se s ní na stůl nevešel :D

děkuji všem za rady a mějte se tu

to meeee: pokud se stavíš osobně a ne přes aukro dostaneš 150 slevu a prej jich má ještě asi 20 :))