reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s přehříváním Athlonu 64 X2 4800+

Roderik (6)|22.7.2009 11:12
Zdravím,

Mám problém s přehříváním CPU. Při běžné práci jde vše OK, ale jakmile procesor zatížím na plný výkon, teplota ihned šplhá nahoru a po několika minutách se počítač vypne. Jakmile zatížení spadne, teplota jde během 2 vteřin o 30-40 stupňu dolů (z 90-100 na 60). Mluvím o teplotě CPU, teplota jader se pohybuje bez zátěže na 30-40 stupních. Vše měřeno programem PC Wizard 2008.
Zkoušel jsem několik chladičů, nové nanesení chladicí pasty, dva druhy PC skříní, ale vše marné. Tělo chladiče je teplé, ale dá se na něm v pohodě udržet ruka.

Současná sestava: CPU: AMD Athlon 64 X2 4800+ (jádro Brisbane, 2500MHz, Voltage VID 1,325 V), Chladič: Zalman CNPS8000, MB: ASUS M2N32-SLI Deluxe, Chipset: nVidia Nforce 590 SLI, BIOS: 2205 z 2.3. 2009, Paměť: 2048 MB DDR-2-SDRAM, Grafika: nVidia GeForce 8600 GTS.

Dříve jsem používal standartní chladič k AMD procesorům. Potom jsem koupil Arctic Cooling FREEZER 64 Pro, ale ten byl příliš robustní, těžký a nevejde se mi na desku. Nyní mám osazen Zalman, i ten je poněkud velký (musel jsem paměťové moduly přesunout do druhých slotů) a problém s přehříváním se stejně nevyřešil.
Zkoušel jsem počítač přeskládat i do starší skříně, neboť nová (Aerocool T40 Black) je řešena obráceně (zdroj je v dolní části) a proudění vzduchu se mi tak zdálo špatně vyřešené, přestože jsem do ní dokupoval i druhý 120mm ventilátor. Zlepšení rovněž žádné.

Potřebuji poradit zda vás nenapadá kde by ještě mohl být problém. Mě už napadá pouze dosluhující procesor, který prostě hřeje víc než by měl. Ani bych se mu nedivil, byl už nucen se mnohokrát automaticky vypnout. Potřebujete-li nějaké doplňující informace, napište si o ně. Mohu skříň i vyfotit, ale jak jsem již psal, několikrát jsem vše měnil.

Aktualizace: Jak mohu zjistit, zda je problém v samotném CPU nebo v přenosu tepla z CPU na chladič?
Richmond (8084)|22.7.2009 12:00
Je spravne nastavena voltaz na cpu? Na kolik stupnu se vysplha teplota v biosu?
Roderik (6)|22.7.2009 14:26
S přetaktováváním jsem si nikdy nehrál, takže voltáž by měla být nastavena standartně. Pro jistotu jsem se ale mrknul. V Biosu i v PC Wizardu je voltáž na 1,36. Teplota v BIOSU byla 100 C a PC kleknul. Vrátil jsem hardware do skříně Aerocool T40. Po vynucené zhruba hodinové odstávce byla v BIOSU na CPU teplota 55 C. Vsadím se ale, že jakmile procesor zatížím, opět vyletí na 100.
Richmond (8084)|22.7.2009 14:34
Nastav v biosu voltaz rucne. Ta teplota by odpovidala standartnimu boxu - ses si jisty, zda je zakladna chladice/heatspreaderu cpu rovna? Neni tam nejaky zlabek? Me u 5000+ @ 3.2GHz 1.325v nesla teplota pres 50° s OCZ Vanquisherem na ty samy desce, bios 1701 (pokud si vzpominam spravne)
1 je grafika,
edit: tak vCore bylo 1.325v (nastaveno manualne, CPU-Z ukazovalo tusim 1.34-1.36v), CHA_FAN2 zdroj
johny__g (6387)|22.7.2009 14:41
[quote=Roderik;273209]Tělo chladiče je teplé, ale dá se na něm v pohodě udržet ruka.[/quote]

To znamená že se teplo buď nepřenáší na pasiv - jak psal Richmond, může být prohnutý IHS - nebo čidlo kecá. Máš aktuální BIOS?
Nejlepší by bylo dát CPU do jiného počítače a hned poznáš kde je problém.
Roderik (6)|22.7.2009 15:22
Voltáž CPU v Biosu mi nejde změnit. Buď standart 1,36 V nebo Ignore. Připomínám, že jsem nikdy žádný procesor nepřetaktovával, takže se v ručním nastavování nevyznám. Je docela možné, že jenom nevím kde je ta správná volba jak uvolnit možnost měnit voltáž.
Zda je plocha chladiče rovná ... hmm ... máš nějaký nápad či zkušenosti jak to zjistit? Na pohled rovná je a případné miniaturní nerovnosti by snad měla dořešit pasta, ne?
Spíš se obávám, že uchycení chladiče není správné (dostatečné). Procesor se "žhaví" i bez zátěže a na žebrech chladiče udržím ruku. Jenže při osazování chladiče jsem si dal maximálně záležet a líp to zkrtka nejde.
Roderik (6)|22.7.2009 15:23
Čidlo nekecá, to by se PC nevypínal. BIOS jsem aktualizoval na nejnovější co je. V jiném PC bohužel procesor vyzkoušet nemohu. Starší PC co mám doma mají jinou patici.
Richmond (8084)|22.7.2009 15:35
Voltaz se nastavuje v Advanced > AI tuning prehodis na manual a pak muzes hybat s vCore


Rovnost chladice/cpu se da overit prilozenim kousku skla na chladic/cpu, popr. si je trosicku mazni silikonovou pastou abys videl jak se pasta "rozleva"


Takhle vypada "hrbol" na zakladne chladice
Roderik (6)|22.7.2009 16:42
Díky za rady. Překontroloval jsem rovnost jak procesoru, tak chladiče a vše je v pořádku, nikde žádná rýha nebo hrbol. Jediné čeho jsem si všiml je, že na CPU, mezi samotným procesorem a kovovým blokem na který přiléhá chladič je na jedné straně mezírka. Zkusmo jsem do ní zastrčil papír a vede zhruba doprostřed CPU a je cca 5 mm široká. Možná vzniká problém v přenosu tepla zde.
Po novém nanesení pasty a osazení jsem ještě v BIOSU nastavil tu voltáž. Nyní je teplota CPU 65 C a teplota jader se pohybuje mezi 30-40 C. Podotýkám že je to bez zátěže.
Richmond (8084)|22.7.2009 16:59
To by mohlo byt ono - zkusil bych cpu vyreklamovat, protoze na nekterym miste je ihs spatne nasazen (od vyroby). Mozna by pomohlo cpu vylapovat a posadit na nej chladic chycenej pres srouby (tlak na cpu by pak byl vetsi)
Roderik (6)|22.7.2009 19:25
OK, mrknu se jestli je ještě v záruce. V druhé větě nerozumím termínu "vylapovat", a čemu nerozumím, do toho se raději nepouštím :-).
Díky za rady.

Roderik
kevin00 (10238)|22.7.2009 19:32
Lapování = vybroušení a vyleštění dvou styčných ploch za účelem dosažení co největší roviny obou ploch

Lapování chladičů