reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

starší lynx pc

pepa36 (17)|24.7.2009 09:56
Zdravím , mám tu starší pc od lynx a zvlášť teď v Létě dělá opravdu velký hluk. Skříň nemá v podstatě žádný otvor pro nasávání. Kdybych oddělal pravou bočnici a přidal ventilátor do zadní části (Arctic Fan 8L) . Pomohlo by to ? Šel by vůbec zapojit do desky MSI K8T Neo-FIS2R (MS-6702) ? S tímhle teprve začínám. Diky .
johny__g (6387)|24.7.2009 10:01
Popiš současné chlazení, jestli jsou nějak řízeny otáčky větráků, co máš za zdroj, jakou grafiku atd. A napiš jaké máš teploty CPU, GPU, HDD, čipsetu atd. Pak se dá poradit co kde zlepšit. Co jen vyčistit PC od prachu, nepomohlo by?
Sundáním bočnice jen zrušíš airflow ve skříní a něco se může začít přehřívat, navíc hluk bude spíš větší. Ten větrák dozadu by pomohl jedině v případě, že pro něj vyřízneš díru. Ta "perforace" co tam je, je k ničemu.
pepa36 (17)|24.7.2009 10:33
současné chlazení tam není skoro žádné , všechno je tak jak to bylo v originále tudiž tam jsou jen chladič na procesoru , grafice a to je vše... Teploty jsou momentálně (není v zátěži): základka 43°C,CPU 42°C, HDD 44°C , v zátěži to byvá okolo 53°C.. Největší problém je jak se začnou točit více větráčky tak vibruje i skříň.. Grafika je GeForce FX5900XT , zdroj bude nejspíš Eurocase , když je to lynx , procesor AMD Athlon 64 3000+ (2,0 GHz) RAM 512 MB... Od prachu jsem ho zkoušel vyčistit a moc to nepomohlo , nevím právě jestli bych si tím kdybych dal do zadu jen ten ventilátor spíš neuškodil protože to vlastně současně nasává a vyfukuje vzduch ze zadu tak bych tím zabránil nasávání.. Jinak ve předu jsou jen malé otvory , ale to bude nejspíš k ničemu.
johny__g (6387)|24.7.2009 11:36
No a víš který větrák dělá největší hluk? Jaké chlazení má ta grafika? Dej sem foto, najdi třeba na netu.

Za chlazení takové sestavy nemá cenu utrácet moc, takže bych vyměnil ten boxovaný chladič na CPU třeba za Arctic Silencer 64 s termoregulací, a ve zdroji (dopiš sem i model, výkon, stáří) bych vyměnil aspoň větráček (nejlepší by asi bylo koupit i nový zdroj, jestli je to starý EC tak už asi mele z posledního), zezadu vyřezat mřížku a dát tam tenhle větrák na odtah vzduchu. A neboj se že chaldný vzduch do case nedostane, na to stačí i ty dírky vepředu. Samozřejmě, pokud jsi trochu manuálně zručný a máš nářadí, šlo by tu case upravit i víc. Na čipsetu není větrák?
Richmond (8084)|24.7.2009 11:50
Do kejsu spis tenhle http://www.alza.cz/chladic-arctic-fan-pro-d41897.htm - je tissi a bude se regulovat sam :thumb
johny__g (6387)|24.7.2009 12:30
[quote=Richmond;273927]Do kejsu spis tenhle http://www.alza.cz/chladic-arctic-fan-pro-d41897.htm - je tissi a bude se regulovat sam :thumb[/quote]

Ten 8025L má skoro stejné otáčky jako jsou nejnižší u toho s regulací (1500 vs. 1400). Z vlastní zkušenosti vím že je hodně tichý, zbytek komponent ho spolehlivě přehluší. Ten s TC, když přidá otáčky, tak už je dost hlučný.
pepa36 (17)|24.7.2009 12:42
Největší hluk dělá asi ten boxový na procesoru . Zdroj je EC350X .
No nevím jestli takovou úpravu zvládnu když s tím nemám absolutně žádné zkušenosti.
Tady jsou ještě ty fotky :
Richmond (8084)|24.7.2009 12:56
[quote=johny__g;273956]Ten 8025L má skoro stejné otáčky jako jsou nejnižší u toho s regulací (1500 vs. 1400). Z vlastní zkušenosti vím že je hodně tichý, zbytek komponent ho spolehlivě přehluší. Ten s TC, když přidá otáčky, tak už je dost hlučný.[/quote]
ACTC toci bezne kolem 1700RPM na kterych je krasne tichy, coz se o tom novejsim 8025 (a ostatnich zazracnych fanech s keramickymi loziskami rict rozhodne neda - po trech mesicich skrundaj tak, ze jsou na vyhoz). Hrotit to nebudu, preci jen to jsou fany za stovku...
johny__g (6387)|24.7.2009 13:45
[quote=pepa36;273961]Největší hluk dělá asi ten boxový na procesoru . Zdroj je EC350X .
No nevím jestli takovou úpravu zvládnu když s tím nemám absolutně žádné zkušenosti.
Tady jsou ještě ty fotky :
[/quote]

No tak já bych začal tím, že to vyčistím od prachu. Výměna chladiče na CPU je to nejjednodušší. Pokud si na to netroufáš, tak holt musíš požádat někoho kdo to umí.
pepa36 (17)|24.7.2009 21:53
Když bych vyměnoval ten chladič na cpu tak musím měnit i pastu ? U toho chladiče na odtah vzduchu mám teda vyříznout díru , nechat jen ty díry na 4 šroubky a přimontovat ho ? Pujdou vlastně zapojit všechny ty chladiče do te desky ?
johny__g (6387)|24.7.2009 22:22
Starou pastu odstraníš (technickým benzínem) a na novém chladiči už pasta je nanesená, nebo je u něj nějaká přibalená, nevím přesně.
Mřížku vyřízneš tak aby ti vznikl kruhový otvor cca 80 mm v průměru, díry na šrouby by měly být už mimo něj. Můžeš tam pak dát obyčejnou drátěnou mřížku, vypadá to líp a nic se ti nepřiplete do lopatek (kabel, kočka ...). Ve finále to má vypadat asi takhle.
Ale postupoval bych takhle:

1) vyčistit PC od prachu
2) Vyměnit chladič na CPU
3) Dej ten odsávací větrák dozadu zatím bez řezání

Zkus co to udělalo s hlukem.

Kolik má deska konektorů na větráky snad poznáš sám, ne? Určitě je to popsané v manuálu.
pepa36 (17)|24.7.2009 22:33
ok takže zatím tohle a když by to nepomohlo tak vzadu vyřezat tu díru a vyměnit chladič u zdroje ? jinak diky moc za vše , že jsi měl takovou trpělivost .
Woyta (284)|25.7.2009 02:24
Zvolil bych trochu jinej postup.

1) Rozebrat PC. A vycistit.
2) Vyrezat ty "perforace" pro vetraky. Jak vpredu tak vzadu. Jinak skoro nema smysl tam davat vetrak. + vyndat jednu zaslepku pod VGA.
3) Na CPU spise hodit freezera. Silencer by moc nepomohl.
4) Na VGA idealne accelero ale upravenej box z CPU by taky poslozil velice dobre a hlavne levne.
5) Vymenit zdroj. EC docela rvou a o kvalite se asi zminovat nemusim.
6) Vetrak do zadu. A neco lepsiho nez AC. Z levnejch jsem treba pro Nexus.
pepa36 (17)|25.7.2009 08:07
Freezera bych tam nedal z toho důvodu , že co jsem četl tak je sice účinný , ale neuvěřitelně hlučný , dokonce prý víc než box a smysl toho co chci je pc ztišit o teploty mi nejde... Kdybyste věděli , ale o nějakém lepším , sem s ním...Zdroj bych nerad měnil , protože by to všechno stálo vlastně tolik , kolik má tahle sestava cenu...
johny__g (6387)|25.7.2009 08:33
Freezer je celkem tichý, když teda nejede naplno, ale opravdu asi nemá smysl dávat tam chladič, který je dražší než procesor, to samé s accelerem na GPU. Rozebrat a vyčistit určitě, to řezání bych taky souhlasil, ale když se na to pepa necítí ... třeba to půjde i bez něj. Upravit box chladič a dát ho na GPU by taky byl dobrý nápad, já bych neváhal, ale záleží na pepovi jak je manuálně zručný. O výměně zdroje sem už psal, EC je časovaná bomba.
pepa36 (17)|25.7.2009 11:33
Je možné ty chladiče (zdroj,cpu) vyměnit aniž bych musel celý pc rozebrat ?
matyyy (2527)|25.7.2009 11:39
na grafiku by se dal plácnout silencer je za pár korun
Woyta (284)|25.7.2009 14:22
Freezer ma dobrej pasiv trochu straci na vetraku. Tam je lepsi dat nejakej fan s rameckem.
Ale A64 3000+ daval skoro pasivne. Tohle CPU maji rodice ve svem PC.Box ho pri bezne cinnosti uchladi pri rychlosti do 1500rpm (nastaveno hlidat teplotu 55st)
Freezera muze skusit sehnat starsiho.

Silencer na VGA asi uz nesezene. Box chladic z procesoru je pak velmi levna varianta. staci vyvrtat par direk.


Ano vse jde vymenit bez rozebrani PC (akorat VGA bude muset ven) ale pro vyrezani mrizek je lepsi mit holou kostru. Vse poradene vyriznout a zabrousit. A kdyz uz budes mit kostru tak muzes udela par dalsich sikovnych uprav. :)
Treba novej kos na disky.
xstreetfighter (453)|25.7.2009 22:18
hluku se bez vyrezani tech perforaci nikdy nezbavi, ikdyz budou vetraky valit treba na 50 % tak tam pujde porad slyset ten akusticky hluk toho proudu vzduchu. Freezer je relativne velice tichy, mel jsem jej na P4 ale tam rval jako blazen, protoze deska nepodporovala PWM, ted uz mi to jede na jine desce treba jen na 900 ot/min a je temer neslysny
pepa36 (17)|26.7.2009 08:11
Zkusím to vyřezat... Existuje na odtah ještě nějaký jiný , který je tichy a má v balení šroubky aby se nepřenášely vibrace na skříň ? Protože ARCTIC FAN 8025 L je nemá a tak nevím jestli se mi vyplatí ještě je k němu dokupovat... V ceně okolo těch 100 Kč
pepa36 (17)|28.7.2009 11:05
Tak mi dneska přišli , ale stala se mi věc co už pár lidem , snažil jsem se ho opatrně vyndat ale i přesto zůstal přilepený na starém chladiči , na první pohled vypadalo všechno ok tak jsem sundal starou pastu , dal novou přidělal chladič zapl pc a nenaběhl(nešel vypnout ani tlačítkem) tak jsem ho opět rozdělal a ještě jednou se podíval na procesor a viděl tohle... S tím už asi nic udělal nepujde takže si můžu shánět nový procesor nebo snad ne ?
procesor.jpg
johny__g (6387)|28.7.2009 11:21
Mizerná fotka - co s těma nožičkama je? Ohnuté nebo vytržené?
pepa36 (17)|28.7.2009 11:35
no líp se mi to vyfotit nepodařilo , jsou jen ohnuté
Jandaskunk (2330)|28.7.2009 12:34
to se mi stalo zrovna nedávno, sundával jsem chladič na přepastování a vyrval jsem ho i s procesorem a ohly se piny (nožičky), bylo jich ohnutých trochu víc než u vašeho procesoru....každopádně se dají s trochou opatrnosti a trpělivosti a nejlépe s dlouhýma nehtama (používal jsem na to svou přítelkyni :D) zase zpět narovnat a pak správně zandat do patice a počítač v pohodě pojede....rozhodně to není na nákup nového procesoru :)
pepa36 (17)|28.7.2009 12:58
tak bohužel , jeden z nich byl tak moc zkřivený že stačilo do něj trošičku vrtnout a je pryč :(
Jandaskunk (2330)|28.7.2009 13:00
[quote=pepa36;275652]tak bohužel , jeden z nich byl tak moc zkřivený že stačilo do něj trošičku vrtnout a je pryč :([/quote]

tak ten už byl nejspíš nalomen, nejen ohnut....no pokud jste ten procesor rval s ohnutýma pinama znova do patice (předtim), tak je možné že se to ještě zlomilo..
johny__g (6387)|28.7.2009 13:19
Narovnat co půjde (pinzetou) a zkusit znova. Na stránkách AMD si můžeš stáhnout datasheet a zjistíš co ten ohnutý pin byl zač. Třeba je to jen ground nebo nezapojený.
Marenek (239)|28.7.2009 13:34
na CPU bych dal každopádně komín!
xstreetfighter (453)|28.7.2009 13:47
co takhle ho necim prilepit?Necim, co lepi a obsahuje kov...nema s tim nekdo zkusenosti?;) urcite neco takoveho musi v dnesnim kapitalismu existovat...
BTW zlatý procesory bez nožiček...
pepa36 (17)|28.7.2009 14:09
Tak se mi povedlo ten jeden narovnat a jede to !! Potom je všechno ok ne ? Diky moc , obzvlast johnymu teď je pc pěkně tíché :)
johny__g (6387)|28.7.2009 14:33
Pokud to jede, tak je to v pořádku. Ne všechny piny na CPU jsou vždy potřeba. Co dělají teploty?
pepa36 (17)|28.7.2009 14:44
teploty jsou tak o 3°C nižší , o to nejde mě vadil jenom ten hluk a ten je teď pryč
Woyta (284)|28.7.2009 18:28
[quote=xstreetfighter;275668]co takhle ho necim prilepit?Necim, co lepi a obsahuje kov...nema s tim nekdo zkusenosti?;) urcite neco takoveho musi v dnesnim kapitalismu existovat...
BTW zlatý procesory bez nožiček...[/quote]

Lepidlo se nepouziva. Ulomena nozicka se vetsinou paji.