reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová (tichá) sestava s OS a LCD kolem 30.000,-

clonedpeca (9)|24.7.2009 14:41
Ahoj, chci poskládat sestavu určenou primárně pro zpracování RAW fotek, HD videa a programování. Hry moc nehraju, ale občas něco zkusím (leží mi v šuplíku Zaklínač, na Athlonu 1800+ ho fakt nepustím :) ). Rád bych, aby sestava vydržela aspoň na 5 let (spíš radši déle) bez upgradu. Hlavní požadavek je hlučnost - tedy aby byl pokud možno co nejtišší - v rámci možnosti, jsem omezen cenou - bude v ložnici, případně brát zřetel i na spotřebu, ale to není kritické. Nutnost je do ceny započítat OS a když to vyjde, tak i LCD (už mám vybrané, viz. dále, ale pokud by cena sestavy byla vyšší, tak se bez něj zatím obejdu).

Procházel jsem různá fóra, články a e-shopy, a už nevím kudy kam. Co jsem tak četl, na video doporučují spíš Intel než AMD, zas při AMD mě to bude stát asi méně. V podstatě mám vybraný procesor a od něj se odvíjí zbytek, ikdyž komponenty mimo CPU a desku jsem spíš vybíral tak nějak aby se vešly cenově a aby snad pasovaly do sestavy a byly pokud možno tiché nebo jsem u komponenty napsal orientační cenu. Ovšem už se v tom množství přestávám orientovat, takže předkládám seznam komponent a prosím o radu jak ji změnit, co použít lepšího apod. U každé komponenty je i cena pro orientaci (z CZC, ale budu hledat ještě i v jiných shopech).

CPU AMD Phenom II X4 905e (4082,-)
deska Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P - AMD 790FX (3713,-)
paměť DDR III, PC1333, 4GB (2x2) (cena cca 2000,-)
chladič na CPU (cena cca 1000,-)
grafika GigaByte HD4850 (GV-R485OC-1GH) 1GB, PCI-E (2927,-)
2x HDD Western Digital Caviar Green WD10EADS - 1TB (2 plotny WDC WD10EADS?-00M2B0) (2071,-)
case CoolerMaster Sileo 500 (RC-500-KKN1-GP) (1825,-)
zdroj Arctic Cooling Fusion 550, bulk (1523,-)
DVD-RW (cena cca 820,-)

OS MS Win Vista Home Premium CZ OEM 64bit + UPG W7 (2832,-)
Dell Ultrasharp 2209WA černá - LCD 22" (7084,-)

celkem (31948,-)

Ještě pár poznámek:

1. co se týče základní desky, tak vybírám ze třech, mimo uvedeného Gigabytu ještě:
- MSI 790FX-GD70 Winki Edition - AMD 790FX (4189,-) - MSI jsem nikdy moc nemusel, měl jsem s nimi špatné zkušenosti, ale tuhle desku lidi dost chválí
- Asus M4A79T Deluxe - AMD 790FX (4153,-)

2. značku grafické karty jsem bral podle desky, není nutná tahle. Jak jsem už psal, hry moc nehraju, hlavně jde o foto a video, ale rád bych, aby to zvládalo v pohodě třeba toho Zaklínače. Jinak požadavek na grafickou kartu je i možnost připojení a provozu dvou LCD, tj. 2x DVI).

3. nevím co s pamětma. Všechny uvedené desky mají frekvenci do 1333, pak mají i vyšší, ale je u nich uvedeno OC (overclocking?) - tady mi není jasný, co by to obnášelo, nikdy jsem přetaktování nedělal. MSI má dokonce až 2133MHz, Asus 1600 a Gigabyte 1666 (tohle bude asi překlep, ne? 1666 paměti jsem v nabídce neviděl). Taky je prý celkem těžký trefit ke konkrétní desce značku pamětí tak, aby to jelo bez problému.

4. vícejaderný procesor - vybral jsem 4 jádro, tak nějak předpokládám, že při zpracování videa se využijou všechny 4.

5. pevné disky - ty mnou vybrané by měly být 2plotnové, což se prý taky projeví na teplotě a spotřebě, ale já se v tom nevyznám. Zvažuju ještě 3. disk jen pro OS a ty dva 1TB nechat na data, hlavně ve spojení s videem (jeden pro zdrojové data, druhý pro výsledné), ale nevím, jestli to už není zbytečné (taky by narostla cena).

6. case - netrvám na tomhle, ten byl spíš že jsem na něj narazil ve spojitosti s nízkou hlučností, ale zas nemá vepředu vývod na fireware, což mi trochu vadí, ale to by se asi dalo nahradit nějakým panelem (to jsou zas ale další peníze navíc).

7. zdroj - nevím, jestli bude stačit 550W (tehle snad má v dlouhodobé zátěži jen 500W či co)

Díky moc za případné rady a doporučení.
Richmond (8084)|24.7.2009 14:55
Asus Crosshair III Formula (predpokladam, ze chcete chipset od AMD) - ma lepsi zvukovku a vybavu
Enermax PRO82+ 525w - tichy, vykonny, efektivni ;)
Pokud pocitate s pretaktovanim (predpokladam ze ano podle desky za 4k) koupil bych rovnou drazsi BE
Phenom II 955 Black Edition - odemceny nasobic, pro pretaktovani idealni (pocital bych s vysledkem kolem 4GHz)

edit:
u toho kejsu vadi kos na hdd pri montazi dlouhe karty (ATI ma napajeci konektory presne v mistech kose s hdd), sahl bych spise po kejsu s klasickym umistenim hdd - ja davam sestavy (vcetne meho pc) do Cavalieru 3 a da se v klidu osadit dlouhou ATInou + dvema/trema hdd (napajeci konektor je pristupny)
speedsnail (4876)|24.7.2009 15:53
Hmm.. jako AMD je fajn, ale u tohoto PC se dlouhou dobu nebude počítat s upgradem (takže výhoda socketu AM3 a DDR3 není imho zásadní), navíc je hlavně na úpravu fotek a videa a v tom je Intel lepší. Zkusil bych to na Q9550. Tady je můj návrh. Grafiku VaporX chválí za tiché chlazení, přidal sem i slušný chladič na CPU.
clonedpeca (9)|24.7.2009 16:44
[quote=Richmond;274023]Asus Crosshair III Formula (predpokladam, ze chcete chipset od AMD) - ma lepsi zvukovku a vybavu
Enermax PRO82+ 525w - tichy, vykonny, efektivni ;)
Pokud pocitate s pretaktovanim (predpokladam ze ano podle desky za 4k) koupil bych rovnou drazsi BE
Phenom II 955 Black Edition - odemceny nasobic, pro pretaktovani idealni (pocital bych s vysledkem kolem 4GHz)

edit:
u toho kejsu vadi kos na hdd pri montazi dlouhe karty (ATI ma napajeci konektory presne v mistech kose s hdd), sahl bych spise po kejsu s klasickym umistenim hdd - ja davam sestavy (vcetne meho pc) do Cavalieru 3 a da se v klidu osadit dlouhou ATInou + dvema/trema hdd (napajeci konektor je pristupny)[/quote]

Taktovat nebudu, nikdy jsem to nedělal a ani to neumím :) Desky jsem vybíral takové, aby do nich šel mnou vybraný procesor. Ten BE je sice výkonnější, ale má o dost větší spotřebu a cenově je taky o dost jinde. S těmi komponentami bych se dostal daleko za své finanční možnosti, ale díky za tip, hlavně s tou bednou, poohlídnu se po jiné (kouknu na tu tvoji co je zač), stejně mi vadila ta absence fireware na předním panelu :)

[quote=speedsnail;274058]Hmm.. jako AMD je fajn, ale u tohoto PC se dlouhou dobu nebude počítat s upgradem (takže výhoda socketu AM3 a DDR3 není imho zásadní), navíc je hlavně na úpravu fotek a videa a v tom je Intel lepší. Zkusil bych to na Q9550. Tady je můj návrh. Grafiku VaporX chválí za tiché chlazení, přidal sem i slušný chladič na CPU.[/quote]

Díky, vypadá dobře. Takže se nevyplatí investovat do AMD AM3 a DDR III pamětí? A co ty paměti A-Data, není to spíš low-end? A jak na tom bude tato sestava co se týká spotřeby el. energie a hlavně tichosti?

Mimochodem, jak už jsem psal, dost často jsem tedy četl, že na video je lepší Intel - ale nějak si nevybavuju, že bych se dočetl proč...?
Richmond (8084)|24.7.2009 17:01
[quote=clonedpeca;274084]Mimochodem, jak už jsem psal, dost často jsem tedy četl, že na video je lepší Intel - ale nějak si nevybavuju, že bych se dočetl proč...?[/quote]
Protoze Intel ma vetsi cache a programy jsou pro jejich cpu optimalizovany vice nez na nove Phenomy. Idealni reseni by bylo neco s i7 (budouci upgrade nebude problem, vykonove je i920 lepsi nez prumerne nataktovany 955BE), ale musel bys zainvestovat o par tisic vic. AM3 + DDR3 je z hlediska upgradu jeste perspektivnejsi, ale prinos DDR3 se projevi az pri oc kolem tech 4GHz a vic. Je to otazka priorit - pokud budes vic strihat - ber Intel, pokud chces mit lepsi zvuk/oc moznosti + upgrade do budoucna - ber AMD ;)
clonedpeca (9)|24.7.2009 22:14
Ještě jsem koukal na tu sestavu postavenou na Intelu, nevím jak ty paměti, půjdou do té desky? V dokumentu kompatibility http://www.gigabyte.com.tw/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-ep45-ud3.pdf nejsou uvedeny, ale to je asi tím, že to je starší dokument, nějaký AData tam jsou...

Jinak jak jsem na to tak koukal a jestli jsem to dobře pochopil, tak pokud bych vzal inteláckou sestavu, tak v podstatě za pár let, kdybych chtěl něco upgradovat, tak asi už moc šance nebude (starší socket, DDR II), vzhledem k nástupu Core i7, že? Takže pokud bych si chtěl nechat otevřenou cestu pro případný upgrade procesoru nebo pamětí, tak bych asi měl vzít to AMD na AM3 (na core i7 nemám, to už je na mě opravdu hodně)?

Víc stříhat, to je otázka, teprve začínám, ale jak to tak vidím s volným časem, tak zůstane u nějakých videí rodinných, z akcí apod. Spíš tedy amatérsky, než že bych stříhal každý týden jeden film.

Jo a taky počítám z převodem videa do DivX či XviD.
fanynek (2048)|24.7.2009 22:54
Speedova sestava je víc než povedená a za ty peníze, které na to máš a pro účel, pro který ji zamýšlíš stavět je to řekl bych optimální.
Říkáš, žes nikdy netaktoval a nikdy nebudeš, ale kdybys věděl, kolik výkonu navíc ti to "zadarmo" přinese, nebyl bys až tolik skeptický. V podstatě stačí změnit doslova pár položek v BIOSu a je to.
Nemluvě o tom, že se zde najde spousta ochotných lidí, kterří ti vše rádi vysvětlí a pomůžou.

EIDT// Ty RAMky jsou na týhle desce v pohodě a spousta dalších kvalitních a ověřených modulů na tom support listu GB chybí.
clonedpeca (9)|25.7.2009 20:48
Jasně, já se té Intelácké sestavě nebráním, spíš řeším to dilema s budoucím možným upgradem (třeba za 5 let výkonější procesor, víc paměti). Jak už jsem se ptal, u socketu 775 asi nemám moc počítat s tím, že bych za 5 let (nebo i víc třeba) sehnal rychlejší CPU? Vím, jaký jsem měl problém před pár lety sehnat Athlona XP 1800+ :)
Richmond (8084)|25.7.2009 21:00
Za 5 let budes mit problemy jak s Intelem tak AMD ;)
matyyy (2527)|25.7.2009 21:04
[quote=clonedpeca;274505]Jasně, já se té Intelácké sestavě nebráním, spíš řeším to dilema s budoucím možným upgradem (třeba za 5 let výkonější procesor, víc paměti). Jak už jsem se ptal, u socketu 775 asi nemám moc počítat s tím, že bych za 5 let (nebo i víc třeba) sehnal rychlejší CPU? Vím, jaký jsem měl problém před pár lety sehnat Athlona XP 1800+ :)[/quote]
sis sám odpoveděl. kolik procesorů se dneska prodává do socketu A? nebo ještě lépe jaký cpu do socketu A drží s dnešními krok?
do sc 775 už nic nového nebude
u sc 1366 bych očekával že během 1-2 let intel změní chipset a x58 nový cpu brát nebude
u am3 amd nějakou dobu zůstane ale taky by mě nepřekvapilo kdyby během 2let nezměnily chipsety a dnešní desky cpu brzdily případně vůbec nebraly
ICEBOSS (3435)|26.7.2009 09:29
co jsem procital ted testy, tak se mi zda intel Q9550 jako lepsi volba... o fous drazsi, ale v prumeru vykonnejsi imho. stavel bych to na intelu.
clonedpeca (9)|26.7.2009 13:39
No, když se smířím tedy s nemožností budoucího upgradu při koupi C2Q a tedy nechám PC dožít, tak asi vemu ten Intel - je fakt, že pro zpracování videa a fotek je doporučován s převahou.

Taky jsem v posledních pár dnech intenzivně projížděl na českém netu informace C2Q Q9550 vs. AMD Phenom II X4 955 BE - tyto dva CPU vychází zhruba nastejno, v něčem je lepší AMD, v něčem Intel.

Jinak je fakt, že doporučení pro zpracování videa víceméně převažují pro Intel. Takže pokud se smířím s tím, že když teď koupím Q9550 a zůstane tak až do své smrti bez možnosti upgradu, tak vemu asi ten Intel.

Ještě jestli mohu poprosit znalé, narazil jsem na informaci, že Phenom II X4 mají nativní 4-jádro, kdežto C2Q mají 2x 2-jádro - jaký je v tom rozdíl a je zásadní?

Taky po přečtení několika dalších diskuzí na netu uvažuju o 8GB RAM místo 4 - zpracovávám fotky v RAWu a následně i v TIFFu. Vzledem k tomu, že budoucí Win 7 64bit si říká o 2GB RAMky, tak by těch 8 bylo asi vhodných, co myslíte?

A ještě poslední věc - prý je n a 2D grafiku (tj. foto) vhodnější NVidia než ATI (také ve spojení s Intelem). Pokud ano, jakou byste doporučili coby protějšek té Sapphire ATI Radeon HD 4850 Vapor-X 1GB DDR3 11132-40-20R ?

Ještě jednou připomínám, že mi u té sestavy jde především o tichost, v druhé řadě o poměr spotřeba energie / cena.

Hm, a teď mě tak napadá, ale to souvisí spíš s OS - jak to vlastně u těch 64bit OS je s kompatibilitou 32bit aplikací? Celkem pochybuju o tom, že všechen soft na foto a video (nepočítám Photoshop, na ten nemám) bude přímo i ve verzi pro 64bit. A co hry (ne ty nejnovější)?
Richmond (8084)|26.7.2009 13:51
[quote=clonedpeca;274666]A ještě poslední věc - prý je n a 2D grafiku (tj. foto) vhodnější NVidia než ATI (také ve spojení s Intelem).[/quote]
No nVidie ma CUDA (nejaky naznaky urychleni jsou v Photoshopu/Premiere), ATI ne. Nvidie ma lepsi ovladace/optimalizaci napr. pro 3ds max atd., ATI ne. Pokud to myslite s fotkama opravdu vazne, doporucil bych se podivat po Matrox kartach - ty maji obraz velmi kvalitni, ovsem za predpokladu, ze ten rozdil poznate - pokud "pracujete" s rawem tim zpusobem, ze si hybate s jasem tak je imho jedno jakou kartu si poridite :thumb
ICEBOSS (3435)|26.7.2009 14:02
imho kdyz pripojim kartu na digitalni vystup, tak je prakticky jedno, na jakou kartu ji pripojim a zalezi spis na monitoru. matrox se imho hodne precenuje. posledni dobra karta od nich byla G400 MAX, dneska je to v grafikach v podstate mrtva firma.

slepeny intel ctyrjadro je imho Q6600, ale novy uz jsou nativni (nebo se pletu? nikdy me to moc nezajimalo, dulezity je realny vysledny vykon).

Grafiku bych koupil GTX 260, i stock chlazeni (Gainward) se mi zdalo hlucnosti celkem OK.
mech13 (5526)|26.7.2009 14:13
[quote=ICEBOSS;274673]slepeny intel ctyrjadro je imho Q6600, ale novy uz jsou nativni (nebo se pletu? nikdy me to moc nezajimalo, dulezity je realny vysledny vykon).[/quote]

imho se lepi porad, ale v praxi to je uplne jedno jestli jsou 4 jadra slepeny z jednojader nebo jedno osmijadro s neaktivni pulkou jader, je to sumak. dulezity je vysledny vykon a ten zcela prokazatelne "slepenci" maji.

intel ma nativni ctyrjadro az nehalem

jo a na 64bit windows funguji 32bit aplikace takze bez problemu
clonedpeca (9)|26.7.2009 20:29
[quote=ICEBOSS;274673]Grafiku bych koupil GTX 260, i stock chlazeni (Gainward) se mi zdalo hlucnosti celkem OK.[/quote]

Myslíš Gainward 0025-Bliss GTX 260 GS 896MB, PCI-E? No, už stojí o litr víc než ta od ATI a někdo tam psal, že má hlučné chlazení, já potřebuju něco tichého.

Jak je na tom třeba Gainward-Bliss 0261 GTS250 1GB, PCI-E? Jestli jsem to pochopil správně, tak má ještě starý čip jako 9800? Jak je na tom výkonově v porovnání s tou ATI HD4850? Taky bych potřeboval dva výstupy na LCD, což zrovna tahle GTS250 podle popisu nejspíš nemá.