reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

intel 945PM nebo 945 GM?

JumBoo (9)|8.1.2007 21:43
Zdar,

Předem říkám, že se v tom moc nevyznám. Chci si koupit notebook a rozhoduji se mezi těmito čipsety, konkrétně grafikou. Zajímali by mě rozdíly ve výkonu. Chtěl bych notebook spíše na práci, občas nějaký filmek, zřídka nějaká starší hra (CMR3, Mafia). Zajímalo by mě, co ještě skousne 945GM a co už ne. Každý říká, že integrovaná je na nic, mě by spíš zajímalo, co všechno zvládne. Notebook by měl stát kolem 25 000kč. Konkrétně se rozhoduji mezi Asus F2F, F3F, F3JC, A6JC.
Za každé osvětlení v této tematice moc děkuji.
tgfh (2985)|9.1.2007 08:27
Já jsem si myslel, že integrovaná grafika 6150 taky něco zvládne, takovou Mafii, Grand Prix 4 a podobně, ale byl jsem nemile překvapen jejím výkonem. Opravdu hry nehratelné, byla použitelná fakt jen na win.

Pohledám který z uvedených notebooků by byl lepší, pak si to tady třeba EDITnu.
Jinak opravdu se podívej na nějaký notebook který int. grafiku nemá...
mech13 (5526)|9.1.2007 11:43
imho hodne zalezi na vyuziti notebooku a co si predstavujes pod pojmem vykona grafika... jestli fakt jenom obcasne hrani a to starsich her, tak integrovana staci... jestli jsi narocnejsi tak se ji obloukem vyhni... treba me i915G staci, NFS5 problemy nedelaji ale NFS MW jsou nehratelny (sice sem to s tou grafikou dohral ale je to nehratelny:))... CS to zvladne taky vpohode, mafii bych rekl ze urcite taky. ale zase supervykony ve velkech rozliseni neceke, abys nebyl zklamane.
taky je dobry vedet, ze integrovana grafika ma mnohme mensi spotrebu a znatelne se projevi na delsi vydrzi baterky...
JumBoo (9)|9.1.2007 15:41
Do teďka jsem hry nehrál, až na nějaké nárazové období, kdy jsem třeba dohrál Mafii. Notebook mám na programování a studium. Ale zase, když už si ho kupuji, tak bych si někdy rád třeba i něco zahrál na odreagování. Filmy by měly myslím být bez problémů? Spíš mě zajímalo, co ty čipsety zvládnou, protože v těch technických specifikacích se moc nevyznám. Když mají ty čipsety sdílenou RAM, tak to znamená, že mi třeba jenom ta grafika sežere 250MB RAM? Slyšel jsem, že Asusi se přehřívají, máte s tím nějaké zkušenosti?
tequilla (1015)|9.1.2007 15:45
[QUOTE=JumBoo]Do teďka jsem hry nehrál, až na nějaké nárazové období, kdy jsem třeba dohrál Mafii. Notebook mám na programování a studium. Ale zase, když už si ho kupuji, tak bych si někdy rád třeba i něco zahrál na odreagování. Filmy by měly myslím být bez problémů? Spíš mě zajímalo, co ty čipsety zvládnou, protože v těch technických specifikacích se moc nevyznám. Když mají ty čipsety sdílenou RAM, tak to znamená, že mi třeba jenom ta grafika sežere 250MB RAM? Slyšel jsem, že Asusi se přehřívají, máte s tím nějaké zkušenosti?[/QUOTE]

Kolik ti ta integr. grafika sezere zalezi povetsinou na tom, kolik ji dovolis (nastavuje se v biosu). U integrovanejch typu IntelGMA nema asi smysl davat vic jak 64MB...
mech13 (5526)|9.1.2007 16:45
[QUOTE=JumBoo]Do teďka jsem hry nehrál, až na nějaké nárazové období, kdy jsem třeba dohrál Mafii. Notebook mám na programování a studium. Ale zase, když už si ho kupuji, tak bych si někdy rád třeba i něco zahrál na odreagování. Filmy by měly myslím být bez problémů? Spíš mě zajímalo, co ty čipsety zvládnou, protože v těch technických specifikacích se moc nevyznám. Když mají ty čipsety sdílenou RAM, tak to znamená, že mi třeba jenom ta grafika sežere 250MB RAM? Slyšel jsem, že Asusi se přehřívají, máte s tím nějaké zkušenosti?[/QUOTE]
O filmy se neboj, ty pojedou určitě OK. Jediný rozdíl mezi těma chipsetama je ta grafika: 945G ji má, 945P ne. K te sdílené paměti: grafika si sežere toli, kolik potřebuje. Jestli máš 512MB RAM, tak víc než 128 nevezme, až když budeš mít 1GB+ tak si alokuje 256MB. Třeba ve win v 2D si bere neco kolem 8MB...

//Zkousim psat s diakrtitikou, ale nejde to... Dvojtecky delam natrikrat, cisla taky lovim porad bez shiftu... Zustavam u EN rozlozeni a pokusim se aspon dodrzovat velka pismena...
JumBoo (9)|10.1.2007 22:04
Takže, když budu mít i945G s 1GB RAM, tak by mi měla zvládnout i World of Warcraft? Doma máme na desktopu nVidia 5500, jak je na tom i945G v porovnání s ní? Díky za odpovědi
mech13 (5526)|10.1.2007 22:39
[QUOTE=JumBoo]Takže, když budu mít i945G s 1GB RAM, tak by mi měla zvládnout i World of Warcraft? Doma máme na desktopu nVidia 5500, jak je na tom i945G v porovnání s ní? Díky za odpovědi[/QUOTE]
tak WOW sem bez problemu hral na i915G;) jelo to na 1024*768 a o detaily sem se nestaral, proste sem to nainstaloval a jelo to:) zadny problemy sem s tim nemel. btw pro srovnani 3DM03 i915G - 960bodu i945G - cca 1300 bodu
a jeste teda GMA900(i915G) ma maximum 160MB a GMA950(i945G) je schopna si sezrat 256MB...
jestli trochu poladis pameti, tak by ses mohl v tom 3DM03 dostat i na 1500bodiku...
https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=13563&postcount=7
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=2327

EDIT: W3:FT mi jede 1024*768 na plny detaily naprosto plynule, CS to taky sklidem dava... jinak sem nic 3D nezkousel... snad jen NFS:MW ktery byly nehratelny
JumBoo (9)|10.1.2007 22:46
Díky, přesně tohle jsem chtěl vědět. Až budu mít ten notebook, tak si ho určitě poladím podle těch návodů. :-)
mech13 (5526)|10.1.2007 22:49
ale ted jak sem se dival na ty asusy co zhanis info, tak maji stejnou cenu tak bych klidne i bral ten s GF, ten byde mnohem vykonejsi... ale zdalo se mi dost divny ze u toho s GF je udavana vetsi vydrz na baterky... zda se mi to nerealny...
P@pi (1519)|10.1.2007 23:29
Výdrž záleží na kapacitě baterky, ale udávané výdrže jsou podle mně úplně někde jinde realitě.

iGMA900 a iGMA950 určitě bude mít vliv na baterku a teploty. Bez úprav lze provozovat notebooku na hry jen stěží. Mám X700 128MB (+128MB HyperMemory) a teploty v zátěži jsou až 110°C, což například u Aceru znamená automatické vypnutí notebooku. Spolužák, co má Acer s Radeonem 9700 64MB si zahraje tak 10 minut a potom se notebook automaticky vypne.

Ovšem X700 se s iGMA900 absolutně nedá srovnávat. Mám obě "karty" a to je nebe a dudy. Pravdou je, že už ani ta X700 nestíhá (CoD2 na minimální detaily na 1280x1024 chodí na cca 30FPS, v náročných scénách to klidně klesne pod 25FPS, moc hratelné to není).

iGMA už jsem dlouho nepoužíval, ale pamatuji si výkon okolo 5500 bodů v 3Dmarku01SE s 3GHz Pentiem4. Tak nějaké to CS1.6 to zvládne, snad i to WoWko, ale s ničím novým nepočítejte.

Osobně bych iGMA nebral. Pokud budete chtít pracovat bez 3D, lze u ATI (a určitě i u nVidie) grafickou kartu značně podtaktovat a podvoltážovat (technologie PowerPlay). Tato tech. dost pomůže výdrži i teplotám. A když hrajete, tak notebook stejně máte na el.síti a na stole. Nedoporučuji si dávat notebook při hraní na stehna (málem jsem si je uškvařil :D).

Takový (zmatený) souhrn zkušeností :p.