reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD a Bios

Navr (12)|25.7.2009 23:54
Zdravím,
mám problém s detekcí nového hdd v biosu.
Přestavoval jsem počítač nová deska (Asus M3A 78-EM), procesor (AMD Phenom X3 8650), ram (Kingston 2x2G 1066mhz). V sestavě jsem nechal 2x hdd z původní sestavy (nevím značky, ale jsou s rozhraním Ultra ATA) a přidal nový WD Caviar Blue SATA II, 16MB - 320 GB.
Používám Win XP SP3.
Staré disky jsou připojené k jedinému ide rozhraní na desce jednou "kšandou" a DVD mechanika a nový disk jsou připojený Sata kabely.

A právě s detekcí toho nového disku mám problém. Poprvé Bios disk detekoval, tak jsem ho přidal a naformátoval. Druhý den po zapnutí už ale disk nebyl detekovaný ani biosem. Protože se comp přenášel, zkusil jsem odpojit a znovu připojit kabely a vida, disk zase naběhl. Po restartu už ale zase nenaběhl. Zkoušel jsem už různá nastavení biosu a disk mi jednou bios zobrazí a podruhé zase nezobrazí. Spíše více nezobrazí, než zobrazí.

Můžete mi poradit, kde mám chybu?
ICEBOSS (3435)|26.7.2009 01:13
Zkus jiny SATA port pro ten disk, jiny kabel... A projed si pameti memtestem, me se to jednou chovalo podobne a bylo to nekompatibilnima ramkama.
kevin00 (10238)|26.7.2009 09:00
Není HDD v AHCI modu ? Zkus jej v BIOSu přepnout do režimu Legacy IDE.
Navr (12)|27.7.2009 22:18
Díky za rady, bylo to těma ramkama. Už funguje jak má.
ICEBOSS (3435)|27.7.2009 22:37
sem dobrej :) :D

Navr (12)|1.8.2009 13:43
[quote=Navr;275503]Díky za rady, bylo to těma ramkama. Už funguje jak má.[/quote]

Tak asi jsem jásal předčasně.
Disk 2 dny fungoval a správně nabíhal jak má, ale další den po zapnutí už zase v biosu nebyl. Následující den zase naběhl a zobrazoval se a tak se to střídá každý den. Jeden den se zobrazí a druhý den se nezobrazí.
Zkoušel jsem ho jumperem nastavit na SATA I, ale ani to nepomohlo.
V Biosu je nastavený na SATA, volba Legacy IDE tam nikde není.
V biosu mám k dispozici volby SATA (enable - disable) a pokud mám SATA enable, naskočí další řádek ve kterém jsou volby (SATA - RAID - AHCI).

Předem díky za další rady.
liquidfunk (13)|1.8.2009 17:28
Zkus nastavit sata enable a nasledne sata. Melo by to jet. Zkousel jsi posledni bios na desku?
Navr (12)|1.8.2009 17:44
[quote=liquidfunk;277028]Zkus nastavit sata enable a nasledne sata. Melo by to jet. Zkousel jsi posledni bios na desku?[/quote]

To nastavení SATA enable - sata jsem už zkoušel. Nepomáhalo to. Ještě jedině ten bios.
Ale ještě jsem nikdy bios neaktualizoval.
liquidfunk (13)|1.8.2009 17:49
[quote=Navr;277040]To nastavení SATA enable - sata jsem už zkoušel. Nepomáhalo to. Ještě jedině ten bios.
Ale ještě jsem nikdy bios neaktualizoval.[/quote]

Na stránkách ASUSu najdeš přesný postup. Osobně doporučuji flash disk, na který poslední BIOS rozbalíš. Následně musíš při startu zmáčknout tuším F2. V pokynech ASUSu je to hezky uvedeno. Update proběhne, pc se restartuje a hotovo.
kevin00 (10238)|1.8.2009 17:53
Zkoušel jsi nastavit SATA na Disabled (pokud se nezakáže SATA řadič) ... pokud ve WinXP provozuješ SATA HDD v režimu AHCI potřebuješ mít v nahraný SATA driver (na začátku instalace stisk F6), máš jej nahraný ?
Navr (12)|1.8.2009 18:13
[quote=kevin00;277043]Zkoušel jsi nastavit SATA na Disabled (pokud se nezakáže SATA řadič) ... pokud ve WinXP provozuješ SATA HDD v režimu AHCI potřebuješ mít v nahraný SATA driver (na začátku instalace stisk F6), máš jej nahraný ?[/quote]

Sata na disable už jsem také nastavoval. Sata řadič se asi nezakáže, protože DVD mechanika připojená také přes sata se normálně zobrazila, ale disk pořád ne.
Režim AHCI nepoužívám ale ovladač jsem nainstaloval a stejně to nepomohlo. Protože mám winXP na tom ata disku, tak jsem ovladače instaloval až po instalaci winxp.

Nemůže být problém v té kombinaci disků ATA (systémový) - SATA (na další data) ?
liquidfunk (13)|1.8.2009 18:20
Předpokládám, že kombinace IDE a SATA disků by neměla desce činit žádný problém. Trošku jsem prohledával ASUS fórum a našel jsem pouze jediný problém podobný tvému zde: http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20090503003608627&board_id=1&model=M3A78-EM&page=1&SLanguage=en-us

Vyzkoušej každopádně update na poslední BIOS, narazil jsem v jednom z nich na zmínku fixu nějakých problémů s onChip SATA channely, takže předpokládám, že skutečně update BIOSu toto vyřeší.
Navr (12)|2.8.2009 12:24
[quote=liquidfunk;277064]Vyzkoušej každopádně update na poslední BIOS, narazil jsem v jednom z nich na zmínku fixu nějakých problémů s onChip SATA channely, takže předpokládám, že skutečně update BIOSu toto vyřeší.[/quote]

Tak update na nový bios proběhl, ale problém to nevyřešilo. Disk stále v biosu není. Teda nejdříve naběhl, ale po dalším restartu opět zmizel a už se neobjevuje. Zkoušel jsem ho i jumperem přepnout do režimu 1,5G, ale ani to nepomohlo.

Co s tím?
liquidfunk (13)|2.8.2009 13:12
[quote=Navr;277265]Tak update na nový bios proběhl, ale problém to nevyřešilo. Disk stále v biosu není. Teda nejdříve naběhl, ale po dalším restartu opět zmizel a už se neobjevuje. Zkoušel jsem ho i jumperem přepnout do režimu 1,5G, ale ani to nepomohlo.
Co s tím?[/quote]

Hmm, to je radost. Zkoušel jsi mít připojený jen ten disk? Všechny SATA konektory? Je možné že bude problém s diskem, když ti to normalně na sata mechanice nedělá
Navr (12)|2.8.2009 13:21
[quote=liquidfunk;277282]Hmm, to je radost. Zkoušel jsi mít připojený jen ten disk? Všechny SATA konektory? Je možné že bude problém s diskem, když ti to normalně na sata mechanice nedělá[/quote]

Jen ten samotný disk jsem připojený neměl. Sata konektory už jsem vyzkoušel všechny, ještě než jsem psal na fórum.
Mechanika to opravdu vůbec nedělá. Ať v biosu přepnu, jak přepnu, tak mechanika je tam vždy.
Myslíš, že by to mohlo být špatným diskem?
liquidfunk (13)|2.8.2009 13:58
[quote=Navr;277284]Jen ten samotný disk jsem připojený neměl. Sata konektory už jsem vyzkoušel všechny, ještě než jsem psal na fórum.
Mechanika to opravdu vůbec nedělá. Ať v biosu přepnu, jak přepnu, tak mechanika je tam vždy.
Myslíš, že by to mohlo být špatným diskem?[/quote]

Tak nic jiného mně už nenapadá. :confused: Pokud Ti tam mechanika jede v pořádku, je možné že to bude diskem..
kevin00 (10238)|2.8.2009 14:06
Stáhni si utilitu Data Lifeguard Tools nabootu z vypáleného CD a proveď kontrolu HDD. Případně vyzkoušej HDD v jiném počítači ;)
liquidfunk (13)|2.8.2009 14:11
[quote=kevin00;277293]Stáhni si utilitu Data Lifeguard Tools nabootu z vypáleného CD a proveď kontrolu HDD. Případně vyzkoušej HDD v jiném počítači ;)[/quote]

Vyzkoušet disk v jiném disku při bežném provozu by bylo fajn. Každopádně Data Lifeguard může zjistit, že je disk v pořádku. Předpokládám spíš problém s řadičem na disku, než přímo se sektory a tak dále. Umí tebou zmíněný program nějak ověřit stabilitu řadiče na disku případně nějaký jiný soft?? DLT neznám právě..
Navr (12)|2.8.2009 14:42
Ještě mě napadlo. Nemohly by se tam nějak mlátit ovladače?

Po instalaci winxp SP1 , jsem nainstaloval ovladače z CD dodaného z deskou. Pak se instalovaly další servis packy (2,3) a poté to začalo zlobit. Někde jsem snad četl, že v těch servis packách jsou nějaké ovladače obsaženy. Nebo si to pletu?

Ale už mě napadají jen ty ovladače, nebo špatný disk.
liquidfunk (13)|2.8.2009 14:50
[quote=Navr;277308]Ještě mě napadlo. Nemohly by se tam nějak mlátit ovladače?

Po instalaci winxp SP1 , jsem nainstaloval ovladače z CD dodaného z deskou. Pak se instalovaly další servis packy (2,3) a poté to začalo zlobit. Někde jsem snad četl, že v těch servis packách jsou nějaké ovladače obsaženy. Nebo si to pletu?

Ale už mě napadají jen ty ovladače, nebo špatný disk.[/quote]

Tak ono hlavně disk se ti detekuje či nedetekuje na počátku postu, tam těch ovladaču moc není, respektive tohle je problém biosu či disku. Ještě mně napadá, že by se tam mohly bít nějak irq. Zkus ještě reset cmos a nechat zapojený ten disk pouze a zkoušej restartovat jak často se ti detekuje..
kevin00 (10238)|2.8.2009 14:54
Pokud HDD nevidíš ve Win je vidět v BIOSu ?
liquidfunk (13)|2.8.2009 15:10
[quote=kevin00;277312]Pokud HDD nevidíš ve Win je vidět v BIOSu ?[/quote]

Základní téma je založeno na tom, že se mu disk nedetekuje v biosu, vzpomínáš? :)
Navr (12)|2.8.2009 15:11
[quote=kevin00;277312]Pokud HDD nevidíš ve Win je vidět v BIOSu ?[/quote]

Právě to celou dobu řeším, není vidět už v biosu. Pokud je (občas) vidět v biosu naběhne i ve win. Ale když není v biosu není ani ve win.

Někdo je tu rychlejší
kevin00 (10238)|2.8.2009 15:13
[quote=liquidfunk;277321]Základní téma je založeno na tom, že se mu disk nedetekuje v biosu, vzpomínáš? :)[/quote]

Už se v tom ztrácím - hodně postů :D
V tom případě je jediná 100 % možnost jak HDD vyzkoušet - vzít HDD ke kamarádovi a tam jej zkusit ;)
Navr (12)|2.8.2009 15:15
[quote=kevin00;277323]Už se v tom ztrácím - hodně postů :D
V tom případě je jediná 100 % možnost jak HDD vyzkoušet - vzít HDD ke kamarádovi a tam jej zkusit ;)[/quote]

Vyzkouším to v jiném počítači. Zatím díky za rady. ;)
Draken (1578)|3.8.2009 11:20
možná ještě zkusit jiný napájení disku... z jiný větve (nebo prohodit s mechanikou...)