reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporucili byste mi gigabitovy router s 8x LAN vystupy?

mikedge (40)|26.7.2009 18:39
Chtel bych si postavit domaci sit, ve ktere bude pripojeno 5 zarizeni (kazde ma tedy logicky vlastni sitovku), tiskarna a sitovy disk. Potrebuju tedy alespon 7 vystupu, idealne 8. Z bezpecnostnich a rychlostnich duvodu bych rad sel kabelovou (ne bezdratovou cestou).
Doted jsem pouzival jednoduchy 10/100 router s 4xLAN. Chtel bych se zeptat:
1) Vyplati se mi prechod na GLAN prvky? Chtel bych totiz, aby z/do sitoveho disku mohla data proudit preci jen svizneji.
2) Zjistil jsem, ze je docela velky problem sehnat router, ktery ma vice nez 4 vystupy. Na CC jsem narazil pouze na tento Asus, ale ten je zase pouze 10/100, ne 10/100/1000:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61115
Existuje nejake odpovidajici zarizeni (GLAN, 8xRJ-45)?
3) Pri staveni GLAN site predpokladam, ze je nutne pouzit Cat6 kabely, je to tak?
Predem moc diky za reakci.
astec (1823)|26.7.2009 21:03
1) Jaký síťový disk??
2) třeba toto http://shop.radiokomunikace.cz/doplnkove-zbozi/cisco-10-100-1000-8-port-gigabit-switch-metal-casing-lifetime-warranty/
3) ne stačí 5e - na jakou vzdálenost???
EditorPO (2819)|26.7.2009 21:50
Aztec ti poradil velmi dobre. Rovno ti naznacil, ze gigabitovy router nepotrebujes, staci ti switch a to kvoli rychlosti LAN. Na pristup k WAN ti staci 100Mbit na routri, ktory uz mozno mas, k nemu pripoj takyto switch. Budes mat 8 gigabitovych portov + rezervu na routri.
V SOHO segmente sa asi ani nevyraba gigabitovy 8 port router.
mech13 (5526)|26.7.2009 21:53
jen doplnim, ze cat 5e staci pro gigabit na nekolik desitek metru, pro delsi vzdalenosti je potreba pouzit cat 6

kde ja jsem to ale videl? nebo si to pletu s cat5 a cat 5e? uz nevim....

na normalni vzdalenost a v normalnim prostredi by 5e melo bez problemu stacit.

"While Cat5e can support gigabit speeds, Cat6 is certified to handle gigabit Ethernet."
MartyMcFly (222)|27.7.2009 00:30
Zdravím,
V ramci gigabitoveho routeru, ktery ma 8x portu by mohl byt trochu problem, protoze v domacnosti tohle neni moc "bezna vec", ale existuje jedno reseni od Asusu. Ovsem jak moc je dobre netusim nikdy jsem ho nezkousel. Na druhou stranu mam s Asusem vyborne zkusenosti vramci switchu, na ktere nemuzu si ani stezovat!

Jinak pro metalickou sit s rychlosti 1gbps je nutno pouzit kabel cat6, protoze vyuziva narozdil od cat5 vsechny sve vodice tj. 4 pary po dvou linkach aby dokazal prenest tak velke mnozstvi dat. Cat5/e pouziva jen dva pary, dalsi par je pro POE a posleni je zaloha jestli si to dobre pomatuju.

Co se tyce hardware tak bych volil takto:

http://www.alza.cz/asus-rx3081-router-8x-10-100-switch-wan:-rj45-dhcp-ppp-nat-l2tp-pppoe-d109648.htm

Howk.
EditorPO (2819)|27.7.2009 11:00
[quote=MartyMcFly;274961] Jinak pro metalickou sit s rychlosti 1gbps je nutno pouzit kabel cat6, protoze vyuziva narozdil od cat5 vsechny sve vodice tj. 4 pary po dvou linkach aby dokazal prenest tak velke mnozstvi dat. Cat5/e pouziva jen dva pary, dalsi par je pro POE a posleni je zaloha jestli si to dobre pomatuju.[/quote]
Nie su to spravne suvislosti. Dokonca aj u CAT3 mozes pouzit 4 pary. Spravne by teda malo byt, ze "u CAT6 je nutne pouzit vsetky 4 pary".
Rychlost 1 Gbit/s urcite zvladne aj CAT5e, pricom CAT6 je na nu priamo certifikovany. Preto je pri novych montazach vyhodnejsie (hlavne kvoli vystaveniu certifikatu na montovanu kabelaz) pouzivat CAT6.
[quote=MartyMcFly;274961]Co se tyce hardware tak bych volil takto: http://www.alza.cz/asus-rx3081-router-8x-10-100-switch-wan:-rj45-dhcp-ppp-nat-l2tp-pppoe-d109648.htm[/quote]
Ten router je ale len 100-ka.
astec (1823)|27.7.2009 12:31
[quote=EditorPO;275258]Nie su to spravne suvislosti. Dokonca aj u CAT3 mozes pouzit 4 pary. Spravne by teda malo byt, ze "u CAT6 je nutne pouzit vsetky 4 pary".
Rychlost 1 Gbit/s urcite zvladne aj CAT5e, pricom CAT6 je na nu priamo certifikovany. Preto je pri novych montazach vyhodnejsie (hlavne kvoli vystaveniu certifikatu na montovanu kabelaz) pouzivat CAT6.
[/quote]

Přesně tak. Všechny 4 páry. Pokud je kvalitní kabel, dobře udělané koncovky, tak 1Gbit/s zvádá i 37 metrový kabel. Vyzkoušeno. Obecně pokud nepotřebje zákazník certifikát děláme běžně do 15 metrů se souhlasem zákazníka z 5e, jinak 6. Protože musíš počtat s cenou nejen kabelů, ale i patch panely certifikované pro 6, zásuvky a to je rozhodující.
Dom a mám 1Gbit/s síť, ale že bych pozoroval velký rozdíl... Ikdyž mám 1Gbit/s síťovky. Ale to je dáno HW a charakterem práce.
MartyMcFly (222)|27.7.2009 18:34
Zdravím,
To: EditorPO s tím routerem jsem se seknul. Asi jsem se přehlídnul psal jsem to pozdě v noci. Příště si dám větší pozor.

Jinak mě napadá metoda jako tvojí 1gbps síť realizovat. Pořádit 1xgbps router a za ním zapojit 1x gbps switch a bylo by to vyřízené a práci to vykoná stejně dobře. To je jedno z možných řešení tvého problému.

Howk.