reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Matrox. co s cim a proc?

Subtech (64)|29.6.2006 18:17
mel bych par dotazu ohledne graficke karty Matrox.

A/
predevsim jsem si vsimnul, ze Matrox nemiva identicke vystupy tak jak tomu byva u nVidie nebo ATI. soudim alespon podle toho co jsem videl (obvykle miva 2xDVI). tedy... je mozne u Matroxu sehnat takovou grafickou kartu, ktera disponuje i D-SUB a/nebo VIVO?

B/
jak tyto graficke karty vychazeji v porovnani s tzv. hracskymi kartami (mineno samozrejme ve stejnove cenovem segmntu)? jejich kvalita obrazu a predurceni k profesionalnim aplikacim (DTP,..) je dana. ovsem jak vychazeji tyto karty u "klasictejsich" aplikacich jako prehravani filmu ci hrani her? jsou pro tyto aplikace stejne vhodne jako ATI ci nVidia? projevuje se i zde stejnou merou jejich kvalita ci je jeste vyssi?

C/
co se tyce Matroxu a onech dvou DVI vystupu.. jeden je DVI-D a druhy je DVI-I nebo tomu je jinak?

D/
na DVI-I muzu zapojit CRT analog. muzu ho vsak zapojit i pres DVI-D?
SmartMole (297)|29.6.2006 18:48
A) netuším koukněte na jejich stránky
B) karty Matrox jsou určeny především pro 2D grafiku. Co se týče 3D výkonu, tak za Ati i nVidií poměrně zaostává, takže třeba pro hraní 3D her rozhodně není, jinak filmy na nich přehrajete bez sebemenšího problému.
C) záleží na modelu
D) ne

Každopádně dvi mají především kvůli kvalitě obrazu, kdyby měly D-sub, tak si nemusíte kupovat Matrox. Samozřejmě tato věta neplatí absolutně, každopádně podstata je v ní vystižena
Perfect (158)|29.6.2006 19:41
Osobně už si myslím, že doba kdy se pro kvalitní obraz ve 2D používal jedině Matrox už je dávno pryč. Teďka to zvládne jakákoli karta, ať už od ATI nebo nVidie.
mech13 (5526)|30.6.2006 01:08
co se toho vykonu tyce tak tam matrox ztratil krok v dobe TNT2/G400/voodoo3000. pak se chystala dalsi rada tusim ze nejaky z prvnich geforce a matrox mel nasadit parhelii a ta vykonem tak nejak uz nebyla tiptop. a od te doby sem nepostrehl zeby matrox vydal nejaky "novy" graficky chip. pak dlouho vychazel z techto dvou (g400 a parhelia) - ruzne je modifikoval, pridaval vic monitoru.... ale nic revolucniho. jestli posledni dva/tri roky neco noveho uvedli tak o tom nevim. doted ma tata G400 MAX dual head a ten obraz... stoji za to. ted to jsou uz spis "profesionalni" zalezitosti (obraz/vicemonitoru) nez vykon
Subtech (64)|30.6.2006 17:13
A/
dobra tedy.. pokud tomu dobre rozumim tak Matrox jiz neni Matroxem a je dnes jiz prakticky plne nahraditelny konkurenci ATI ci nVidie. je tomu ve vsech ohledech?

B/
kdybych se tedy ciste teoreticky rozhodl pro ATI nebo nVidii mohl by mi nekdo z vas doporucit stejne kvalitni rady ktere se maximalne vyrovnaji predevsim co do kvality zobrazeni Matroxu a navic lepe zvladaji i 3D?
nemyslim ted ovsem na top high-end, ale zlatou stredni cestu..

C/
hm, je Matrox opravdu tak spatny na 3D?

D/
slysel jsem neco o tom, ze nVidia ma lepsi OpenGL ovladac. za prve bych rad ziskal presnou definici 'OpenGL ovladace' a za druhe co kolik je na teto veci pravdy?
Perfect (158)|30.6.2006 17:18
A/
Imho ano.

B/
No spíše záleží na rozpočtu, ale myslím si, že je to v podstatě jedno, osobně bych rozdíl nepoznal.

C/
Zbytečná otázka, podle mě už se doopravy Matrox nevyplatí kupovat, protože teďka už to co on zvládne každá karta a ta bude navíc v pohodě i v 3D.

D/
Nevím. Jediný co jsem slyšel, že nVidia má lepší podporu v Linuxu :).
Honny (262)|30.6.2006 17:36
[QUOTE=Perfect]D/
Nevím. Jediný co jsem slyšel, že nVidia má lepší podporu v Linuxu :).[/QUOTE]
To je pravda.

OpenGL má nVidia výkonnější, ale že by za to moh nějakej driver pochybuju :)
PetrPR (11)|30.6.2006 17:51
Zalezi proc Matrox, jestli kvuli praci ... to by me take zajimalo.
Jinak jeste existuje konkurence pro grafiky k praci.
Jsou to takoveto grafiky.
HP NVIDIA Quadro NVS 285 (128MB) (PCI-E)
HP NVIDIA Quadro FX540 128MB PCI-E, graphics
HP NVIDIA Quadro FX1400 128MB PCI-E, graphic
HP NVIDIA Quadro FX3450 256MB PCI-E, graphic
HP NVIDIA Quadro FX4500 512MB PCI-E, graphic

Vi nekdo o nich neco?? Jak jsou rychle ty co se pohybuji v rozumnych cenach??
Treba ta FX540?? Ty dalsi uz jsou za nasobky 10.000Kc.
Zajimal by me rozdil mezi FX540 a Matrox PARHELIA APVe, 128 MB DDR, PCI Expr. Cena je podobna, ale tyto grafiky nikdo netestuje, nikdo k nim nic nepise ...
Honny (262)|30.6.2006 18:19
mno, imho nemá Quadro smysl, pokud nejseš firma zabívající se tím na vysoce profesionální úrovni... navíc je to prostě normální GK s nálepkou quadro...
mech13 (5526)|1.7.2006 14:06
[QUOTE=Honny]navíc je to prostě normální GK s nálepkou quadro...[/QUOTE]
zas tak uplne normalni neni, to by je nikdo nekupoval. tyto profi karty maji navic pristupne nejake profi funkce, ktere bezne karty nemaji. otazka je kdo je vyuzije?
Honny (262)|1.7.2006 14:26
[QUOTE=mech13]zas tak uplne normalni neni, to by je nikdo nekupoval. tyto profi karty maji navic pristupne nejake profi funkce, ktere bezne karty nemaji. otazka je kdo je vyuzije?[/QUOTE]
mám tu quadro a s čistým svědomím mohu říct, že já ne :)

dobře, je tam trochu upravený jádro a má to větší výkon pod OpenGL... O:)
PetrPR (11)|1.7.2006 16:18
Honny: A kterou Quadro mas?? Ktery model, ja prave ted mam stroj s Matrox G450 a chci slozit novy stroj behem 2 mesicu a vybiram grafiku. Ma na tom bezet ArchiCad a CADy.
Honny (262)|1.7.2006 17:33
[QUOTE=PetrPR]Honny: A kterou Quadro mas??[/QUOTE]Lowendovej a starej shit, HP nV Quadro 100nvs PCI... 'vylepšená' GF4mx... :D
wthulmann (238)|9.9.2006 12:07
[QUOTE=PetrPR] ArchiCad a CADy.[/QUOTE]
He, tohle vsechno mi bezi na stary 9600XT. ArchiCAD 9 to zvládne v pohodě.Má vyjít 10ka. S ohledem na to, jakej je tenhle program s*** (po stránce naprogramování) tak bych něco do výkonu přidal.


aaaa. tak ArchiCAD 10 už vyšel. Tady jsou požadavky na systém:
http://www.graphisoft.com/support/archicad/system_requirements/

vzhledem k tomu, že v kompatibilitě hardware nemají vůbec nové karty, tak bych se nebál koupit něco z nižšího mainstreamu do 4000,- a pořídil X1600XT nebo 7600GS. CAD v tom přímo poběží a archiCAD?

oficiální požadavky jsou toto, udělej si sám představu
[QUOTE] Standard Open GL cards with onboard video memory of 64 MB is required [/QUOTE]
Smeli (2302)|9.9.2006 12:10
Jak už sem někde psal, ArchiCAD je náročný především na ramky a CPU. Grafika je mu v celku ukradená