reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vadi vam prispevky bez diakritiky?

mech13 (5526)|9.1.2007 12:02
sem si tak vsiml ze su tady na foru snad jedine/jeden z mala co pise bez diakritiky... jaky na to mate nazor? vadi vam takovy text, nebo ani nepostrehnete ze v nem neco chybi?

bez diakritiky pisu hlavne z lenosti - mam defaultne anglickou klavesnici kvuli psani cisel na NB a taky mi vic sedi anglicke rozlozeni paznaku ! ? : ' " (i kdyz mam klavesnici jen s ceskymi popiskami, anglicky mi na klavesnici sedi snad jen <>) a nechce se mi porad pri psani prehazovat na CZ rozlozeni...

EDIT: nejaky ten hacek/carku udelam vetsinou jen v pripade, kdyz potrebuju rozlisit dve ruzny slova, ktery bez diakritiky vypadaji stejne...
tequilla (1015)|9.1.2007 12:09
Jedinej urcite nejses...take mam defaultne EN klavesnici a nechce se mi to prepinat a potom nekde lovit hacky/carky (btw. ceskou mam samozrejme s rozlozenim QWERTY). Je to hodne o lenosti a take o dlouhodobem zvyku (kdy jeste kdysi davno byl problem se spravnym zobrazenim diakritiky - viz. kodovani LatinII, telnet kozole, atd.). S diakritikou pisu jen oficialni korespondenci a ofic. dokumenty, jinak na to kaslu.
Tudiz mi prispevky bez diakritiky nevadi, prijdou kolikrat dokonce lepsi nez s ni...(ted radsi neberu v potaz informacni hodnotu prispevku ;)).
aldafallout (194)|9.1.2007 12:17
me to taky nevadi, protoze pisu hlavne bez diakritiky. Uz mi to bylo ale nekolikrat vytknuto:)
tequilla (1015)|9.1.2007 12:18
[QUOTE=aldafallout]me to taky nevadi, protoze pisu hlavne bez diakritiky. Uz mi to bylo ale nekolikrat vytknuto:)[/QUOTE]

S clovekem, ktery by mi to vytknul bych se okamzite prestal bavit :D.
Smeli (2302)|9.1.2007 12:49
Na fóru diakritiku používám, na ICQ a kdekoli jinde ne
rs (104)|9.1.2007 13:07
Pokud chybí jenom diakritika, tak mi to nevadí, stejně jako občasné hrubky (sám je taky občas nějakou udělám). Horší je pokud někdo nepíše velké písmena a čárky ve větách.
Black tgfh (143)|9.1.2007 13:36
Pro mě článek s diakritikou je mnohem lépe čitelnější, než bez ni.
Ale jinak ICQ, maily píšu bez diakritiky.
Konnor (278)|9.1.2007 14:05
neresim, domyslim;)

s diakritikou jsou ty články přehlednější a je tam mnohem menší riziko, že se něco přehlédne nebo špatně pochopí. Ale v zásadě je mi to fuk.
BlackFrog (563)|9.1.2007 14:28
jak ste si možná všimli, hodně to střídám, sem taková rozervaná osobnost:) sem schopnej psat půl věty bez a půl s diaktrikou:D takže mi samozřejmě nevadí když tak píše někdo jinej...
SmartMole (297)|9.1.2007 14:34
No ne, že by mi to vadilo, ale pokud dotyčná osoba nepíše ze zahraniční internetové kavárny/hotelu (ještě to chápu u lidí, kteří v tu chvíli programují nebo dělají něco jiného pro co potřebují anglickou klávesnici), tak mi to přijde divný....osobně totiž nevidím rozdíl v náročnosti psaní s diakritikou nebo bez. Je to české fórum, tak pišme česky. Ale žíly mi to nerve a popravdě, kolikrát si ani nevšimnu, když je příspěvek bez diakritiky.
Fox_22 (119)|9.1.2007 15:18
mě osobně to nevadí, ale pokud je to mix angličtiny/němčiny/češtiny/slovensky tak to už mi hodně vadí, ale tady jsem se s tím nesetkal
boboco (1987)|9.1.2007 15:26
Já sám kompletní diakritiku používám vždy pokud to jen malinko jde. Čeština je krásnej jazyk a háčky/čárky si podle mě zaslouží;). Ale rozhodně mi ani trochu nevadí, když někdo diakritiku nepoužívá. Sám ale šílím z toho, když mám pracovat na EN klávesnici, konkrétně z přehozeného Z/Y šílím:eek: :mistake :D. Souhlasím ale, že v mnoha situacích (programech, hrách atp.) je EN klávesnice prostě nutností. Ale je to především o zvyku:o

Ještě EDIT: "Boboco is 100% incompatible with QWERTY Keyboards"
BlackFrog (563)|9.1.2007 15:37
[QUOTE=boboco]Já sám kompletní diakritiku používám vždy pokud to jen malinko jde. Čeština je krásnej jazyk a háčky/čárky si podle mě zaslouží;). Ale rozhodně mi ani trochu nevadí, když někdo diakritiku nepoužívá. Sám ale šílím z toho, když mám pracovat na EN klávesnici, konkrétně z přehozeného Z/Y šílím:eek: :mistake :D. Souhlasím ale, že v mnoha situacích (programech, hrách atp.) je EN klávesnice prostě nutností. Ale je to především o zvyku:o[/QUOTE]
jo přehozená klávesnice...fuj... ve škole máme QWERTY a nedá se to změnit..dycky z toho šílim:turtle
tequilla (1015)|9.1.2007 15:41
[QUOTE=BlackFrog]jo přehozená klávesnice...fuj... ve škole máme QWERTY a nedá se to změnit..dycky z toho šílim:turtle[/QUOTE]

JA silim zase z QWERTZ :D. Dokonce jsem na QWERTY preucil i vsechny doma...
first.indian (683)|9.1.2007 15:44
Protoze jsem mladi travil na IRC kde bylo nutne psat bez diakritiky (kvuli lidem kteri meli ruzne kodovani v ruznych operacnich systemech) tak se mi to natolik vrylo pod kuzi ze tak pisu dodnes a vsude :) (teda pokud to neni nejaky dopis, protokol,atd... )
Konnor (278)|9.1.2007 15:59
[QUOTE=first.indian]Protoze jsem mladi travil na IRC kde bylo nutne psat bez diakritiky (kvuli lidem kteri meli ruzne kodovani v ruznych operacnich systemech) tak se mi to natolik vrylo pod kuzi ze tak pisu dodnes a vsude :) (teda pokud to neni nejaky dopis, protokol,atd... )[/QUOTE]


ntb. je to rychlejší a na chatech se to hodí,...
cool.user (2822)|9.1.2007 16:02
Vadi a fakt moc. Nemam rad lidi kteri pisou bez diakritiky :D
Zeli (397)|9.1.2007 16:49
Ja myslim, ze v dnesni dobe uz si malogdo fsimne, ze chybi diakritika a sou v textu i nejaky ty pravopisny chyby (predpokladam ze na tomto foru neni zadna sedesatileta cestinarka :rolleyes:). Pokud to neni nutny, tak pisu bez hacku a carek porad.
mech13 (5526)|9.1.2007 17:05
Sem zbezne proletel par topicu a videl sem vsechno s diakritikou, tak sem se zdesil ze tu su bez diakriltiky sam, a ono to je skoro obracene:)
Po nekolika marnych pokusech a spouste preklepu :" ?_ "! /- 4č 5ř... zustavam u anglicke klavesnice bez diakritiky... Pokusim se aspon dodrzovat velka pismena jak pise rs...

//Su QWERTY compatibile a QWERTZ nesnasim:mad: GRRR fuj...

TAKOVA PODOTAZKA:
Jak se divate na text psany narecim? Snazite se byt co nejspisovnejsi, nebo vam to taky obcas ulitne do vaseho nareci? Ja s tim mam porad jenom problemy ze mluvim a pisu jak me huba narostla...
Jak to bylo? Z kóta do kóta hónijó kohóta X Z kůta do kůta honijů kohůta X Z kouta do kouta honijou kohouta...
Mne ó a é vleze snad vsude... jeste ze tu nepisu "tož":D

Osobne mi je jedno jak kdo pise, jediny co trochu nemusim je prazsky "hele koukej"
cool.user (2822)|9.1.2007 17:10
[QUOTE=mech13]
TAKOVA PODOTAZKA:
Jak se divate na text psany narecim? Snazite se byt co nejspisovnejsi, nebo vam to taky obcas ulitne do vaseho nareci? Ja s tim mam porad jenom problemy ze mluvim a pisu jak me huba narostla...
Jak to bylo? Z kóta do kóta hónijó kohóta X Z kůta do kůta honijů kohůta X Z kouta do kouta honijou kohouta...
Mne ó a é vleze snad vsude... jeste ze tu nepisu "tož":D

Osobne mi je jedno jak kdo pise, jediny co trochu nemusim je prazsky "hele koukej"[/QUOTE]
Nareci mi nevadi pokud se nejedna o nareci progameru a pokud se stale dodrzuji zaklady pravopisu. Za vyrazy typu "gde" a podobny bych vrazdil ...
tgfh (2985)|9.1.2007 17:11
Na fóru píšu s diakritikou, na ICQ a všude jinde píšu bez diakritiky.
Na fóru se snažím psát spisovně, na ICQ a všude jinde píšu nespisovně :D
BlackFrog (563)|9.1.2007 17:19
no obcas nevim jak tu mam psat, jestli spisovne nebo ne... tak z toho je obcas ta neoblibena "prazstina". cool.user: ajaj tak to si na gde, fpraze... a tak dam pozor:D
Matajon (125)|9.1.2007 17:44
[QUOTE=cool.user]Vadi a fakt moc. Nemam rad lidi kteri pisou bez diakritiky :D[/QUOTE]
A já jsem myslel že se máš rád :p
SmartMole (297)|9.1.2007 18:03
Nářečí je v pohodě. Nic proti němu nemám...já se tedy snažím psát spisovně, ale popravdě řečeno, kolikrát mi uklouznou přažské koncovky. No jo, co naděláš...:-)

Co mi opravdu vadí jsou slova typu "fšimne", "gde", pak nahrazování "v" "w"...tohle jsem nikdy nepochopil! Chápu (no dobře toleruji), že tak píšou dvanáctiletí výrostci, kteří si myslí, že je to "cool", ale u kohokoli nad 13 let, to považuji za výrazný handicap.

Občas to tu vidím a pokládám si otázku, zda na toto fórům chodí i tak mladí uživatelé, nebo jsou tito uživatelé starší s nějakým postižením či sníženou inteligencí. Ať tak nebo jinak, je fajn, že o hardware mají zájem mladí nebo mentálně postižení. :-)
BlackFrog (563)|9.1.2007 18:09
[QUOTE=SmartMole]Nářečí je v pohodě. Nic proti němu nemám...já se tedy snažím psát spisovně, ale popravdě řečeno, kolikrát mi uklouznou přažské koncovky. No jo, co naděláš...:-)

Co mi opravdu vadí jsou slova typu "fšimne", "gde", pak nahrazování "v" "w"...tohle jsem nikdy nepochopil! Chápu (no dobře toleruji), že tak píšou dvanáctiletí výrostci, kteří si myslí, že je to "cool", ale u kohokoli nad 13 let, to považuji za výrazný handicap.

Občas to tu vidím a pokládám si otázku, zda na toto fórům chodí i tak mladí uživatelé, nebo jsou tito uživatelé starší s nějakým postižením či sníženou inteligencí. Ať tak nebo jinak, je fajn, že o hardware mají zájem mladí nebo mentálně postižení. :-)[/QUOTE]
já nahrazuju w jen u slova howno, připadá mi to slušnější:)
pas!k (3765)|9.1.2007 18:43
neresim ani velka pismena ani carky ve vetach ani diakritiku .. zbytecny zdrzovani :)
Frog (510)|9.1.2007 19:25
no ja by som bol najradsej keby sme vsetci pisali rovnako :D
osobne pisem bez diakritiky ked neni cas, mam vela povinnosti a caka ma este vela procesorovo narocnych uloh (tak ako aj teraz).

Ale inak keď je čas a nič ma nesúri tak píšem krásne s diakritikou (podľa mňa ja to tak lepšie), už to mám tak v podvedomí :D
Honny (262)|9.1.2007 22:20
jak kdy... jak u čeho... ale povětšinou mi to nijak zvlášť nevadí.


sám mám českou QWERTY
wolf007 (653)|10.1.2007 11:01
nevadi protoze mam sam primarni klavesnici nastavenou na anglictinu ...
ICEBOSS (3435)|10.1.2007 15:52
diakritika je burzoazni vymozenost...
boboco (1987)|10.1.2007 19:52
[quote=ICEBOSS]diakritika je burzoazni vymozenost...[/quote]

Ale já ji mám rád:turtle :cool: :D
wolf007 (653)|10.1.2007 20:22
[QUOTE=boboco]Ale já ji mám rád:turtle :cool: :D[/QUOTE]
hmm pises jen na nase cz fora nebo i nekam jinam protoze pokud mu tam nacvakas hacky+carky tak se mu tam muzu snadno ukazat nesmyslne znaky
Honny (262)|10.1.2007 20:37
[QUOTE=ICEBOSS]diakritika je burzoazni vymozenost...[/QUOTE]
Intel taky :P

wolf007 > vidíš to? ???? :)
mech13 (5526)|10.1.2007 20:48
[QUOTE=Honny]vidíš to? ???? :)[/QUOTE]
Jo vidim. Neco se ti vysypalo:)
boboco (1987)|10.1.2007 21:06
[quote=wolf007]hmm pises jen na nase cz fora nebo i nekam jinam protoze pokud mu tam nacvakas hacky+carky tak se mu tam muzu snadno ukazat nesmyslne znaky[/quote]


????????????? Aláh je mocný:p :D

Ne, přispívám samozřejmě jen na česká fóra, zahraniční pouze pročítám:)

TIP: -zkuste si z mapy znaků do texťáku zkopírovat pár arabskech znaků, jelikož oni píšou z prava do leva, je to šíleně zvláštní v kombinaci s normálním textem - šipky reagují opačně a backspace taky:D
robky (3195)|10.1.2007 23:32
TAKOVA PODOTAZKA:
Jak se divate na text psany narecim? Snazite se byt co nejspisovnejsi, nebo vam to taky obcas ulitne do vaseho nareci? Ja s tim mam porad jenom problemy ze mluvim a pisu jak me huba narostla...
Jak to bylo? Z kóta do kóta hónijó kohóta X Z kůta do kůta honijů kohůta X Z kouta do kouta honijou kohouta...
Mne ó a é vleze snad vsude... jeste ze tu nepisu "tož":D


No keby som ja začal písať mojím nárečím, tak by mi možno nerozumeli ani na slovenskom fóre.Ale napr. hantéc by som zvládol, pretože som na Morave kedisy pracoval.

A s ňou či bez je nepodstatné : dôležitý je obsah
Frog (510)|10.1.2007 23:51
komunikacia bez diakritiky sa hodí skôr do instant messagingu, na ICQ, AOL, Yahoo messanger a podobne, nie do fóra kde to číta viac ludí a sú tu dlhšie texty.
Ako vravím keď neni čas, diakritiku nepoužívam :)
Petr S. (1220)|11.1.2007 08:34
[QUOTE=Smeli]Na fóru diakritiku používám, na ICQ a kdekoli jinde ne[/QUOTE]

Mluvíš mi přímo z duše :D
Matajon (125)|11.1.2007 16:21
[QUOTE=robky] ... [/QUOTE]
Nářečí mi vůbec nevadí, pokud to není rádoby-cool progaymerské nářečí (spojené s nicky, kde čím míň normálních písmen v nicku, tím větší borec :D)
a8nr (176)|12.1.2007 12:46
[QUOTE=SmartMole]Co mi opravdu vadí jsou slova typu "fšimne", "gde", pak nahrazování "v" "w"...tohle jsem nikdy nepochopil! Chápu (no dobře toleruji), že tak píšou dvanáctiletí výrostci, kteří si myslí, že je to "cool", ale u kohokoli nad 13 let, to považuji za výrazný handicap.[/QUOTE]
Fšimne a gde bych ještě nějak přežil, ale z toho w se mi chce zvracet. Holt někteří lidi musí mít podprůměrnou inteligenci, jinak by ta průměrnost nefungovala.
Já obvykle píšu s diakritikou, pokud se nedostanu k nějakému exotičtějšímu OS u kterého se mi obvykle nechce zkoumat jak přepnout klávesnici. Standardně používám českou QWERTZ, při programování anglickou QWERTY. Před chvílí jsem zkoušel napsat krátký prográmek s českou a dělalo mi to strašné problémy.
Petr S. (1220)|12.1.2007 14:32
Tak nějak. To nahrazování "v" a "w" a různý podobný vychytávky taky nemusim. Občas mi tak někdo napíše SMS a kolikrát se to nedá ani přečíst :hmm

Někdy se dokonce i zdá, že kdyby to dotyčný napsal normálně, ušetřil by víc místa :p
)aguar (235)|12.1.2007 15:28
tez pisu bez diakritiky,ale snazim se o carky ve vetach. Bez diakritiky pisu protoze nez nejdu nahore ěščřžýáíé tak to chvili trva a takhle je to rychlejsi.
:)
ICEBOSS (3435)|12.1.2007 21:54
[quote=Honny]Intel taky :P[/quote]
intel je imperialisticky prezitek, necht zije jeste dlouho :D
wolf007 (653)|13.1.2007 00:20
honny: jsi me nepochopil ;} skus napsat nekam na forum co v anglictine a neni v ceske republice rozumej skus tam napsat s ceskou diakritikou a uvidis ... nebudou ti rozumet. boboco no tu arabstinu bych taky na americkych forech moc nevytahoval O:} asi vis proc?
Honny (262)|13.1.2007 10:45
[QUOTE=wolf007]honny: jsi me nepochopil ;} skus napsat nekam na forum co v anglictine a neni v ceske republice rozumej skus tam napsat s ceskou diakritikou a uvidis ... nebudou ti rozumet. boboco no tu arabstinu bych taky na americkych forech moc nevytahoval O:} asi vis proc?[/QUOTE]
na ENG píšících fórech píšu anglicky... ne? :notsure
Smeli (2302)|13.1.2007 10:56
[QUOTE=Honny]na ENG píšících fórech píšu anglicky... ne? :notsure[/QUOTE]

Tak jako na českých česky.


V vs. W, nahrazování více písmen písmeny q a x atp. = podle mně prasárna dobrá akorát do icq nebo někam do chatu, ale ne na fórum, které denně navštíví tisíce lidí :)
Matajon (125)|13.1.2007 12:27
[QUOTE=Smeli]V vs. W, nahrazování více písmen písmeny q a x atp. = podle mně prasárna dobrá akorát do icq nebo někam do chatu, ale ne na fórum, které denně navštíví tisíce lidí :)[/QUOTE]
Podle me to je prasarna dobra vubec nikam, jenom si tak ruzni gangstas a niggaz pripadaji vic kchuul nez my co piseme normalne ...
boboco (1987)|13.1.2007 12:46
[quote=Matajon]Podle me to je prasarna dobra vubec nikam, jenom si tak ruzni gangstas a niggaz pripadaji vic kchuul nez my co piseme normalne ...[/quote]

Náhodou, takový faynový ganstamens si tímhle kchuuuuul vyjadřování dodazujou, jak je jim šecko volný a jak woni maj nad wším tu svojí best gangstas partu, kerá se jako vo ňákou wůbec ne kúúl češtinu zajímá.
cool.user (2822)|13.1.2007 12:50
Hele, neberte laskave bozi (tudiz me) jmeno nadarmo :D

Pravej kchul je jen jeden :D
Matajon (125)|13.1.2007 12:51
[QUOTE=boboco] ... [/QUOTE]
Vubec nejhustejsi jsou pokud poslouchaji nejnovejsi hip-hop a tehchno pecky :D
A nahodou jsem si ve meste vsiml ze cim rovnejsi ksilt u ksiltovky tim vetsi nigga :)

Kdyz uz jsme u tohohle tematu - http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2006080701 :)

[QUOTE=cool.user]Pravej kchul je jen jeden[/QUOTE]
Dalsi kchulove by mi tady jeste chybeli :D