reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ako zistit ci sa prehrieva CPU (nie cez tep.cidlo)

virdzek (6)|28.7.2009 11:00
Dobry den

prosim o radu - je nejaka moznost ako zistit ci sa mi prehrieva CPU bez sledovania teploty ? Je nejaky program co by mi ukazal ci sa vkladaju prazdne cykly alebo ci CPU vyuziva nejaku inu moznost nudzoveho chladenia (napr.podtaktovanie) ?

Ide mi o to ze sa mi zda vykon pomerne dost maly a okrem toho dost kolisa pri opakovanych testoch.
A sledovanie teploty o nicom nevypoveda - nikto vlastne presne nevie , aka je maximalna teplota toho ktoreho procesoru a kedy zacina pouzivat nejaky system nudzoveho ochladenia.

Konkretne ide o dosku Asus m4a78 a AMD phenom x4 9950 , ale to nie je dolezite, ide mi skor o nejake univerzalne riesenie aj pre ine pocitace.

Dikyza radu ;-)

Edit: Myslel som ze sa pytam dobre , ale asi nie dost jasne, susdiac podla prvych odpovedi.
NEHLADAM PROGRAM NA MONITORING TEPLOTY, ale program ktory zisti CI JE CPU PREPNUTY DO STAVU NUDZOVEHO OCHLADZOVANIA ALEBO NIE.
Skutocne NEHLADAM SLEDOVANIE TEPLOTY ANI JU NECHCEM UDRZOVAT do 60 stupnov ako mi tu radite, vazne to nechcem :-) A ani nan nebudem prikladat UD ci ma to nepali.

Uff snad je to uz jasne :-)
johny__g (6387)|28.7.2009 11:27
[quote=virdzek;275602]
A sledovanie teploty o nicom nevypoveda - nikto vlastne presne nevie , aka je maximalna teplota toho ktoreho procesoru a kedy zacina pouzivat nejaky system nudzoveho ochladenia.
[/quote]

A tohle jsi vymyslil sám nebo ti to někdo poradil? Dnes, když je teplotní čidlo v jádře (jádrech) tak přesně vidíš jaká je teplota v každém okamžiku. A pokud držíš teplotu do 60 stupňů, máš jistotu že se nic nezpomaluje.
kevin00 (10238)|28.7.2009 11:32
[quote=virdzek;275602]prosim o radu - je nejaka moznost ako zistit ci sa mi prehrieva CPU bez sledovania teploty ? Je nejaky program co by mi ukazal ci sa vkladaju prazdne cykly alebo ci CPU vyuziva nejaku inu moznost nudzoveho chladenia (napr.podtaktovanie) ?
[/quote]

IMHO jeden z nejlepších programů pro monitoring teplot je Everest.
Jestli máš v BIOSu zapnutou funkci CnQ, bude se procesor podtaktovávat automaticky v případě, že jeho potenciál nevyužíváš. Pokud začneš procesor zatěžovat, zvedne se i jeho výkon do provozního maxima (klesá/roste násobič procesoru). Toto si můžeš ověřit např. pomocí utility CPU-Z.
M@rcus (71)|28.7.2009 12:02
Navrhujem použiť SpeedFan (http://www.almico.com/speedfan.php) na sledovanie teploty - ukazuje teplotu aj zaťaženie CPU. Ak chceš stále monitorovanie vyťaženia CPU, je dobrý aj ProcessExplorer (http://www.sysinternals.com).
virdzek (6)|28.7.2009 12:32
Achjaj

Skoda ze odpovedate na nieco ine :(

V uvodnom prispevku som pisal ze NECHCEM MONITOROVAT TEPLOTU , myslel som si ze je to dost jasne . Asi nie :(
speedsnail (4876)|28.7.2009 13:19
Pro intel se používá na monitorování prázdných cyklů např. program throttlewatch. Netušim jestli ale vůbec throttlujou i AMD procesory, nebo se prostě vypínají.
flanker (1579)|28.7.2009 13:53
taky trotlují, ale dá se to lehce ověřit například pomocí wprime. Spustíš na určité frekvenci wprime a pokud ti na vyšším OC podává horší výsledky a enbo nněkde v průlběhu výpočtu byl error, throtluje. ALe s teplotami to ani tak nesouvisí, to by ti hodil BSOD nebo tak, spíš pokud přeženeš stabilní takt a i když se zdá, že je vše v poořádku, tak v některým měřeních vykazuje anomálie.
r34ktor (7477)|28.7.2009 15:29
Pokud vím, tak procesory AMD throttlovací logiku neobsahují (jestliže je opak pravdou, prosím o důvěryhodný odkaz).

K throttlovaní ale v některých případech skutečně dochází, ovšem "na vině" je deska. Vesměs to souvisí s nedostatečným napájením. Buď je vadný (či poddimenzovaný zdroj), nebo deska není schopna pokrýt požadavky procesoru (typicky při osazení procesoru s TDP 125W do desky podporující jen 89W modely).
M@rcus (71)|29.7.2009 16:20
Cau virdzek.
Ja som ti navrhoval programy, ktorymi si mozes pozriet aj zatazenie CPU - ved ak je CPU na nizkom zatazani a je dobre nalozeny chladic, nie je dovod aby sa prehrieval. Na vlastne nastavenia ti moze posluzit aj CrystalCPUID a tebou nastaveny stav si moze porovnat s povodnym spravanim.

Este zopar poznamok:
1. Ak sa vkladaju prazdne cykly, tak by system nemal vykazovat plne zatazenie CPU - preto ti pomoze monitoring zatazenia.
2. Podtaktovanie nie je metoda nudzoveho chladenia
3. Na webe vyrobcu CPU si mozes ku kazdemo modelu pozriet aj odporucane maximalne teploty - v tvojom pripade je to 64 stupnov C. Takze monitorovanie teploty je na nieco dobre.
4. Ak chces odpoved len na tvoju otazku, navrhujem neuvadzat, naco tu odpoved potrebujes. Inac sa vsetci sustredia skor na to, ako ti pomoct s tvojim problemom. Najma ak sa im zda, ze tvoja otazka je zamerana inym smerom ako je riesenie problemu.
5. Bolo by zaujimave vediet, co znamena podla teba "vykon pomerne dost maly a okrem toho dost kolisa pri opakovanych testoch".
virdzek (6)|30.7.2009 10:19
Dik za rady ;-)

Vykon pomerne dost maly - ked som porovnaval podobne zostavy tam mi moj vykon pri roznych testoch kolisal medzi 50 az 90 % podobnych zostav (rovnaky procak, grafika , chipset, podobne pamete).
Preto aj pisem ze mi vykon dost kolisa , pri jednom teste som mal 5000, pri opakovani 8500 ci 7000 , proste podozrivo velke rozdiely.

A moje podozrenie sa potvrdilo, pri plnom zatazeni (hlavne pri testoch zameranych na FPU - divne) sa mi procesor prepina na polovicny takt , znizuje nasobic z 13 na 6.5 ). Teplota procesora aj jednotlivych jadier do 60 stupnov. Trosku zvlastne ze teplotu procesora ukazuje vyssiu nez jednotlivych jadier ale aj tak je ta teplota v norme. A kedze sa procesor podtaktuje , vykon rapidne klesne.
Pri testoch kde sa nevyuziva FPU vypocet (napr. test komprimacie v 7zip ) teplota jadier sice stupne, ale vetlak sa roztoci na plne gule a teplotu udrzuje v normale a nasobic sa neznizi.
Pri FPU vypoctoch (napr. test z Everesta alebo CPU test z 3D mark Vantage) je teplota pomerne nizka (do 55 stupnov), ventilator v malych otackach ale procesor sa aj tak podtaktuje , neviem z akeho dovodu.
Cool & quiet som vypol , procesor som pre istotu vyskusal nastavit rucne bez pouzitia bios automatiky (200mhz x 13) ale nepomohlo to.
Z box.chladica som dal dolu original pastu (procak aj chladic boli uplne nove) a napastoval som jemnucko drazsou striebornou pastou - problemy to zmensilo len na FPU vypocty , predtym to robilo stale. To naznacuje ze by mohlo byt nieco s chladenim ale teploty v procaku su na to prilis male , fakt neviem...