reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Format po zmene MB

sheira (164)|29.7.2009 00:10
Cau, je treba formatovat system disk (windows 7), po zmene zakladnej dosky a procesoru?

Som si takmer isty, ze to pojde, ale nieco mi hovori, ze by tam mohli byt nejake komplikacie...

Alebo netreba a hned po boote si to najde ovladace automaticky?
cool.user (2822)|29.7.2009 00:18
Pokud se jedna o vymenu desky se stejnym chipsetem, nebo +/- generacne podobnym tak reinstal neni nutny. Ve vsech ostatnich pripadech ti to vice mene nemuze nikdo garantovat, respektive pro klid duse je cista instalace lepsi.
kevin00 (10238)|29.7.2009 00:20
Bylo by dobré. kdyby jsi napsal jaký HW měníš za jaký. Pokud bude chipset MB stejný nemusel by jsi přeinstalovat, ale nezaručím Ti to na 100 %. Při výměně procesoru formátovat rozhodně nemusíš.

EDIT: Pozdě, ale přece .... :slug
sheira (164)|29.7.2009 00:38
Jedna sa o prechod z 755 na 1366. Najradsej by som sa tomu formatu vyhol, ale ked hovorite ze by to mohlo robit nejaku zlobu, nebudem riskovat.
kevin00 (10238)|29.7.2009 01:01
V tomto případě se asi formátování nevyhneš, ale můžeš zkusit OS zprovoznit s novým HW, za to nic nedáš ;)
sheira (164)|29.7.2009 16:19
Dal som disk do stareho PC (kde uz je ina vista), recoverol som data, ktore som potreboval a disk je teda ready na format.

Rozmyslam ze si spravim RAID pole, ale neviem zatial ako.
M@rcus (71)|29.7.2009 17:44
Neviem ako je to s Vistami, ale pri W2k aj XP bol potrebny reinstall najma ak sa na MB nachadzal iny radic disku. Kedysi som skusal v safe rezime odstranit ovladace a nahodit nove (vraj to malo fungovat), ale mne to nefungovalo - skoncil som BSOD. Takze cakam, ze podobne to bude aj pri W7.

Ak mas dosku podporujucu RAID, nie je problem - v BIOSe nastavis zapojenie diskov do RAIDu. Po restarte sa ti potom pri bootovani objavi ponuka nastavenia RAIDu - zvycajne je to na kombinaciu CTRL-I. Tam si vyberies, aky RAID chces - RAID 1 - mirror ak chces mat vsetko automaticky zalohovane , ale prides o 50% kapacity, RAID 0 - stripping - ak ches mat co najvacsi pririestor a vraj aj o nieco rychlejsi pristup (ale ak sa ti pokazi 1 disk, prides o vsetky data). Ja som uprednostnil RAID 10 - cast sa mirroruje (system a dolezite dokumenty), zvysok sa stripuje (ak o tie data pridem, bude ma to mrziet, ale nie su pre mna zivotne dolezite). Alebo ak planujes aspon 3 disky (co nepredpokladam), mozes pouzit RAID 5.
Po vytvoreni RAIDU uz s nim pracujes ako s normalnym diskom.

SW RAID ti neodporucam - naco zbytocne zatazovat CPU.
sheira (164)|29.7.2009 19:04
Doska 100% bude podporovat RAID. (X58 UD5)

Myslel som si, ze nastavenie RAID-u je zlozitejsie. Takze staci pred instalaciou ist do "raid menu" tam dat stripping (RAID 0) a potom uz zacat instalaciu?

Inak dik za popisanie roznych RAID moznosti, zas som o nieco mudrejsi.