reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Kvalita ovladačů grafických karet

Karel Polívka (1485)|31.7.2009 17:43
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Kvalita ovladačů grafických karet

Na toto téma již bylo řečeno mnohé, zejména co se problémů s ovladači týče. Často bývá problém jinde a výjimkou nejsou ani předsudky související s oblíbeností konkurence. Samostatnou kapitolou bývá provoz multi-GPU spojení. Jaké jsou ale ty vaše zkušenosti? Měli jste někdy problémy s drivery? Ať už jsou vaše poznatky jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
-HoNY- (557)|31.7.2009 19:48
Kvalita ovladačů je opravdu různá, právě zápasím s jedním Dellem a jeho integrovanou X300. Mám blíže nespecifikované problémy s přehráváním filmů. Na stránkách ATI nejsou žádné k dispozici a Dell nabízí pouze verzi z roku 2005. S nVidií by se mi tohle nestalo.
xmarek (1676)|31.7.2009 20:38
Povětšinou řeším problémy ovládačů zejména grafických karet u ATI. A to zejména u Linux-u. Jsem rád, že nějaké jsou, ale kvalitou tedy neoplývají. :cry
HellraiserPecosek (1)|31.7.2009 21:11
[quote=-HoNY-;276724]Kvalita ovladačů je opravdu různá, právě zápasím s jedním Dellem a jeho integrovanou X300. Mám blíže nespecifikované problémy s přehráváním filmů. Na stránkách ATI nejsou žádné k dispozici a Dell nabízí pouze verzi z roku 2005. S nVidií by se mi tohle nestalo.[/quote]

Opravdu jste si tak jisty? ja mel problemy se starsimi grafikami na noteboocich napr. GeForce 8400M GS ze nektere ovladace (nejnovejsi) nesli na tuto grafiku nainstalovat (vzdy to vyhlasilo nejakou chybu)-samozrejme jsem mohl mit jen pech, ale aspon nerikam slepe "to by se mi u nvidie nestalo"-vsechno ma sve mouchy a nikdy nic neni 100% to by ty ovladace pak stacilo vydavat jen s prichodem novych grafik ne?. Bylo to u HP-cka a musel jsem taky instalovat pomalu 2roky stare ovladace co melo HP-čko oficilani na svych strankach ... takze ja si myslim ze s kvalitou ovladacu grafickych karet je to tak nastejno
kazdy ma sve minus a kazde ma sve plus. Ja jsem jsem kdysi kupoval do PC jen nVidie grafiky a nadaval na ATI (slepe) - hlavne na jejich catalyst center - ale ted ma posledni grafika je prave od ATI a opravdu si nemuzu nejak vyrazne stezovat.
na nVidii jsem ztracel trochu prehlednost (ale je fakt ze jsem jejich fuknce nejak vyznemane nepouzival) a u ATI prevlada prehlednost, ale nacitani je trochu delsi to je pravda .... ale na dnesnich stolnich PC je to celkem jedno.
Jak rikam plus a minus je u obou ....
matyyy (2527)|31.7.2009 21:14
mě teda přijdou tragický linuxový ovladače pro intel

a taky sem teď narazil s tak prosazovaným driversweeperem kus catalystů zůstal hned po spustění win (takže se objevopvala hláška že catalystům chybí jejich část)
monikash (6)|1.8.2009 07:15
"mě teda přijdou tragický linuxový ovladače pro intel"
Řekla bych nejen pro Intel. Po výměně grafiky a LCD byl linux úplně v prpíííp. Jediná linuxová kompilace - Mandriva One mi rozjede nerozsypanou obrazovku.

Ve Woknech jsem vždycky preferovala Nvidii, kvůli vyladěným ovladačům. Ale poslední dobou se jim nějak nedaří. Vždycky se v nich objeví nějaký bug, který mě donutí se vrátit. Že by k nim nastoupil nějaký ATIista? :p
bartolomeo (2)|1.8.2009 08:40
na notebooku s ATi byly ovladače 8.6 - děs a hrůza, padaly občas BSOD; nové nešly nainstalovat, respektive - a to je snad ještě horší - nehlásily chybu, nainstalovaly se, a pak nefungovaly. s mobility modder se mi podařilo nahodit 9.6 a od té doby v pohodě.
na desktopu s nvidií taky občas něco bylo, ale většinou bez problému, v práci sem teď bez potíží nainstaloval nejnovější forceware na stařičkou geforce 6150
na stejnou konfuguraci jsem zkoušel dát ubuntu a s nvidií se ani nespustil instalátor, debian se nainstaloval,nespustil xserver. vrazil jsem tam ati x300 a hned to šlo. ovšem pro tu zas ati nenabízí snad vůbec žádné ovladače, ještěže ty s win7 fungují
notebookové ovladače nvidia dost dlouho zanedbávala,ale myslím, že se to v poslední době dost zlepšilo
Neregistrovaný (0)|1.8.2009 09:49
[quote=HellraiserPecosek;276756]Opravdu jste si tak jisty? ja mel problemy se starsimi grafikami na noteboocich napr. GeForce 8400M GS ze nektere ovladace (nejnovejsi) nesli na tuto grafiku nainstalovat (vzdy to vyhlasilo nejakou chybu)-samozrejme jsem mohl mit jen pech, ale aspon nerikam slepe "to by se mi u nvidie nestalo"-vsechno ma sve mouchy a nikdy nic neni 100% to by ty ovladace pak stacilo vydavat jen s prichodem novych grafik ne?. Bylo to u HP-cka a musel jsem taky instalovat pomalu 2roky stare ovladace co melo HP-čko oficilani na svych strankach ... takze ja si myslim ze s kvalitou ovladacu grafickych karet je to tak nastejno
kazdy ma sve minus a kazde ma sve plus. Ja jsem jsem kdysi kupoval do PC jen nVidie grafiky a nadaval na ATI (slepe) - hlavne na jejich catalyst center - ale ted ma posledni grafika je prave od ATI a opravdu si nemuzu nejak vyrazne stezovat.
na nVidii jsem ztracel trochu prehlednost (ale je fakt ze jsem jejich fuknce nejak vyznemane nepouzival) a u ATI prevlada prehlednost, ale nacitani je trochu delsi to je pravda .... ale na dnesnich stolnich PC je to celkem jedno.
Jak rikam plus a minus je u obou ....[/quote]

U mé GF 8400M G u notebooku od Asusu pro jistotu ani novější ovladače od Nvidie nainstalovat nejdou s odvoláním na výrobce hardwaru. U Asusu je k dispozici pouze jediná verze (stejná jako instalační).
Neregistrovaný (0)|1.8.2009 10:33
ovladace mi vetsinou nedelali problemy (ati) jen co jsme nainstaloval 9.5 ty byly snad nejhorsi za poslednich par mesicu..BSOD, pady systemu, ruzny chyby apod..des a bes..jinak vcelku spokojeny
StD (1963)|1.8.2009 11:25
[quote=Neregistrovaný;276916]ovladace mi vetsinou nedelali problemy (ati) jen co jsme nainstaloval 9.5 ty byly snad nejhorsi za poslednich par mesicu..BSOD, pady systemu, ruzny chyby apod..des a bes..jinak vcelku spokojeny[/quote]
No tedy... Ručičky urazit! Zásady jsou pouze dvě:
1) Nainstalovat ty ovladače, které s danou kartou ověřeně fungují (=instalační CD/DVD)
2) Nesnažit se o "vylepšování" něčeho, co nelze.

U mne na všech 6 Atinách vše funguje jak má jak bylo inzerováno v čase výroby té které karty, a to Xlet od poslední instalace/reinstalace - ovšem, důležitá poznámka = hry mne nezajímají a používám PC k primárnímu účelu, nikoli ke ztrátě času, toho už mám na tomto světě málo.
cool.user (2822)|1.8.2009 12:14
Imho si oba dva vyrobci nemaj co vycitat a ani u jednoho nepovazuju kvalitu ovladacu za zcela idealni.
optim (391)|1.8.2009 12:24
[quote=StD;276932]No tedy... Ručičky urazit! Zásady jsou pouze dvě:
1) Nainstalovat ty ovladače, které s danou kartou ověřeně fungují (=instalační CD/DVD)
2) Nesnažit se o "vylepšování" něčeho, co nelze.[/quote]
Co je tohle za tmarske postupy? Zadny dokonaly ovladac dosud svetlo sveta nespatril, takze uzivatelum nezbyva nic jineho, nez je aktualizovat. Samozrejme s pribyvajicim casem je tato potreba cim dal tim mensi, ale porad existuji situace, kdy je to vhodne, ne-li nutne. Podporu pro nove verze grafickych knihoven, nove verze OS, pripadne jejich jader nebo nove funkce tykajici se karty samotne na starych ovladacich proste nevykouzlite.
nicmoc (0)|1.8.2009 14:17
ATI: tragedie, ve windowsu jakz takz - aspon to funguje az na par klasickych kravin ccc+net. ,uvitaci hlaska s mom.exe :D. Linux to je jina kava xD, ten jsem jeste nerozjel s moji 3870 a to jsem zkousel 3 distribuce. Rozsypany obraz, nefunkcni xorg a same takove lahudky, nemluve o samotne instalaci. s nV nemam zkusenosti
Richmond (8084)|1.8.2009 14:28
[quote=nicmoc;276971]ATI: tragedie...[/quote]
Souhlas - s prichodem HDxxxx se objevilo dost problemu, ktere nejsou zcela vyreseny dodnes. Sveho casu (R9700 & Xkova rada) mely ATIny nad nVidii navrch, po ty fuzi s AMD je to docela bida a pokud se povede vubec nainstalovat ovladace tak se jeste musi instalovat dalsi utility (CCC jsem nesnasel uz od jejich zavedeni - to byl celkem vysmech serioznosti, kterym na me ATI udelaly dojem)
littleon (22)|1.8.2009 15:21
Ovladače k hardwaru obecně, jsou na hony vzdáleny od dokonalosti, v některých případech od funkčnosti. Nicméně některé chyby ovladačů uvedené v tomto vlákně, jsou spíše chybami uživatelskými...

HoNY ... záleží na OS, nicméně pro WinXP jsou cat. 9.3.1 s podporou X300, viz stránky výrobce.

xmarek ... mám HD4870 na Debianu a nezaznamenávám problémy s 2D/3D, videem či efekty. Na klikacích distrech se nemusí ani nastavovat, jen nainstalovat (pokud to systém neudělá sám). ATina šla v Linuxu za poslední dva roky hodně nahoru, ale nVidia má ještě stále lepší ovladače, o tom žádná.

monikash... drakx11 ... stačí nastavit. I z konzole se spustí grafický klikací průvodce. Zrovna v Madrivě a distrech využívající její systémové nástroje, je přenastavení xserveru velmi jednoduché.

bartolomeo ... to znám. Připomněl si mi případ z loňska, kdy jsem musel editovat inf soubor a přidat specifikaci grafiky, aby mobilní grafika GeForce 9400 ve WinXP fungovala jak má. Ovladače pro Win Vista jí rozeznaly korektně.

Když kupujete značkové počítače, máte kvalitní HW a velmi dočasně i SW. Pak už jen trápení.

Takhle by se dalo pokračovat velmi dlouho. Ovladače bezesporu dokonalé nejsou. Většinou se jim dá přiřadit status "funkční". Každopádně se na internetu řeší zbytečně mnoho "dalších problémů", které se dají ve skutečnosti vyřešit pár úhozy do klávesnice či několika pohyby myší. Pokud si jdu koupit auto, dostanu jej funkční. Pokud v něm za nějakou dobu potřebuji / chci vyměnit motor, převodovku..., nechám to udělat odborníky. Ve světě IT se snaží být automechanikem (v přeneseném slova smyslu) leckdo, díky čemuž vznikají o výrobcích či systémech fámy, které mají k pravdě leckdy velmi daleko. Nicméně kdyby všichni ti, co "bojují za svoji stáj" ve fórech (flamewars), z toho věnovali polovinu energie a času nadáváním výrobcům HW, ovladače by byly o poznání lepší.

Ale abych jen netlachal, tak moje hodnocení je:

Windows... ovladače pro VGA na úrovni dobré, nikoliv výborné. Od každého se chyby najdou.

Linux... nVidia dobré, ATi a Intel ucházející.

MacOS ... to neposoudím, neměl jsem tu čest ve větším počtu.
Richmond (8084)|1.8.2009 15:36
[quote=littleon;276982]MacOS ... to neposoudím, neměl jsem tu čest ve větším počtu.[/quote]
ATI - problem s videem ve vyssim rozlisenim (konkretne 2600XT), nicmene nove ovladace bez problemu (od Leoparda no problem)
durib (1141)|1.8.2009 16:01
Na desktopu s XP problem nebyl a neni jak s AMD, tak NVIDIí. Na mem notebooku HP to ale problem je, jelikoz HP si ty ovladace sama upravuje, bohuzel vsak neaktualizuje! To je snad vysmech zakaznikovi. Do rite s HP a jinak Vam ostatnim preji hezky vikend.
StD (1963)|1.8.2009 17:15
[quote=optim;276942]Co je tohle za tmarske postupy? Zadny dokonaly ovladac dosud svetlo sveta nespatril, takze uzivatelum nezbyva nic jineho, nez je aktualizovat. Samozrejme s pribyvajicim casem je tato potreba cim dal tim mensi, ale porad existuji situace, kdy je to vhodne, ne-li nutne. Podporu pro nove verze grafickych knihoven, nove verze OS, pripadne jejich jader nebo nove funkce tykajici se karty samotne na starych ovladacich proste nevykouzlite.[/quote]

Stabilní OS = stabilní ovladače, tj. klid na práci. A to 365 dnů v roce, 24 hod. denně. Bez zbytečných reinstalací, maximálně použití image zálohy. To jsem podle tebe tmář??! Opravdu jsi mne pobavil... Pro mne to opravdu vůbec není hračka. :D:turtle

P.S. V tom mne firma ATI zatím nikdy nezklamala a konkurenci nechci do domu.
xmarek (1676)|1.8.2009 17:56
[quote=nicmoc;276971]Linux to je jina kava xD, ten jsem jeste nerozjel s moji 3870 a to jsem zkousel 3 distribuce. Rozsypany obraz, nefunkcni xorg a same takove lahudky, nemluve o samotne instalaci. s nV nemam zkusenosti[/quote]Až po několikáté rekompilaci jádra (pořád mi tam chyběli nějaké moduly) se mi podařilo ovladače použít. Prostě děs.
xstreetfighter (453)|1.8.2009 18:14
nikdy jsme neměl problémy s ovladači od ATI
monikash (6)|1.8.2009 18:56
Littleone, má to jeden háček. Při instalaci se už nedostanu na obrazovku se jménem a heslem pro přihlášení po instalaci. Objeví se znak X pro ikonu myši a zbytek obrazovky je už nečitelný. Ale naštěstí je tu nejvyladěnější distro linuxu - W7 :D Ovšem, co se týče VGA karet. S TV kartou od Leadteku už je to horší. :( Ale o tom se zaobíráme jinde, že?
littleon (22)|1.8.2009 21:10
xmarek... já jádro nekompiluji, moduly nedoinstalovávám a chodí mi to. Ja si postupoval? Mě tohle nikdy nepotkalo. Ani pro instalaci ovladače ze stránek výrobců nemusím kompilovat jádro.

monikash... Ve Windows rozhodně nemusíš nic dělat, když vyměníš grafiku. Stačí jen nainstalovat nové ovladače. Linux ale není Windows. Pokud chceš v Linuxu měnit grafiku, je ideální stávající odinstalovat a pak teprve grafiku vyndat. Ve tvém případě se stačilo pouze dostat do konzole a napsat drakx11. Ale to je řešení po tvém pochybení. Každý se učíme, žádný učený z nebe nespadl.

Mimochodem já to nenapsal proto, že bych někomu nutil Linux a chtěl hanit Windows. "Takový" pisatel já nejsem. Windows 7 je bezesporu dobrý operační systém, stejně tak Mandriva. Každý nechť používá to, co mu vyhovuje. V obou případech (Windows, GNU Linux) musíš přistoupit na určité principy, které nejsou shodné.
StD (1963)|1.8.2009 21:18
[quote=littleon;277123]xmarek... já jádro nekompiluji, moduly nedoinstalovávám a chodí mi to. Ja si postupoval? Mě tohle nikdy nepotkalo. Ani pro instalaci ovladače ze stránek výrobců nemusím kompilovat jádro.

monikash... Ve Windows rozhodně nemusíš nic dělat, když vyměníš grafiku. Stačí jen nainstalovat nové ovladače. Linux ale není Windows. Pokud chceš v Linuxu měnit grafiku, je ideální stávající odinstalovat a pak teprve grafiku vyndat. Ve tvém případě se stačilo pouze dostat do konzole a napsat drakx11. Ale to je řešení po tvém pochybení. Každý se učíme, žádný učený z nebe nespadl.

Mimochodem já to nenapsal proto, že bych někomu nutil Linux a chtěl hanit Windows. "Takový" pisatel já nejsem. Windows 7 je bezesporu dobrý operační systém, stejně tak Mandriva. Každý nechť používá to, co mu vyhovuje. V obou případech (Windows, GNU Linux) musíš přistoupit na určité principy, které nejsou shodné.[/quote]

Smajlik "potlesk"!!! Dobře vyjádřeno. :thumb
Neregistrovaný (0)|1.8.2009 23:44
Měl jsem Nvidii Geforce 7600 GS, teď mám 9500 GT a ještě jsem se nesetkal s jediným problémem instalace ani pozdějším používáním počítače. Vždy hned stáhnu a instaluji novou verzi jak zjistím, že vyšla. Nemůžu posoudit ATI, protože nemám osobní zkušenosti. Kvalitu ovladačů taky nebudu hodnotit, protože jak čtu různé příspěvky, tak u každého je to jiné, záleží na hardware i software. Někdo je bez problémů a někdo jich má na rozdávání. Já jsem zatím bez problémů, což musím zaklepat. Jinak z 9500 GT jsem vesměs spokojen a ze starší 7600 GS jsem taky byl. Výkon mi postačuje i když hraju hry, které by si zasloužili i trochu lepší kartu a procesor(mám jednojádro). Ale tak 70% co chci tak mi nějak funguje ok. Každou novou verzi ovladačů vítám. Čtu si také srovnání na těchto stránkách ATi i Nvidie.
xmarek (1676)|2.8.2009 09:24
[quote=littleon;277123]Windows 7 je bezesporu dobrý operační systém, stejně tak Mandriva.[/quote]I když je to OT, tak mi to přijde tak úsměvné, že se musím ozvat. Nedávno přišel kolega s tím, že je Windows 7 dobrý OS. A já se ho zeptal jak je to s vývojem. Odpověděl, že se na tom pochopitelně vyvíjet nedá. :D A Mandriva je asi ta nejhorší distribuce co kdy byla. Ve snaze se uživateli přiblížit co nejvíc ho oprostila od spoustu nastavování do té míry, že přepisuje všechny ruční editace konfiguračních souborů. A to není zdaleka vše. :cry
Takže nevím jak si mám vyložit to srovnání. :D:D
littleon (22)|2.8.2009 11:34
xmarek... je to OT, nicméně byla to reakce. Myšleno je to tak, že každému vyhovuje něco jiného a ani jeden z jmenovaných neni špatným systémem a jak naznačuješ, neni ani dokonalým. Takový neexistuje. O vývojových aplikacích pro Win7 samozřejmě nic nevím a nakolik na něm běží či po vydání poběží, netuším. Ale co vím je, že Mandriva nepřišla o žádné možnosti nastavování. Narazil si na nějaké nastavení, které z konzole nejde přenastavit, resp. se po restartu vrátí do původního. Ano, je to klikací distro. Pokud chceš ovládat systém z konzole, sáhneš po jiném distru. Ale jen proto, že ti nevyhovují Win7 a Mandriva, nejsou špatnými OS. Pravděpodobně používáš něco jiného a to je v naprostém pořádku. Uzavřeme toto OT, můžeme si na to založit jiné vlákno...
MartyMcFly (222)|2.8.2009 13:12
Zdravím,
Absolutně tragické jsou ovladače pro Intelácké grafické karty typu GMA 950, X3000, X3100 atd. to je opravdu Kelišová prostě hnus. Jinak ovladače od ATi jsou dobré, ale zdá se mi, že se s nima instaluje kupa balastu, který prostě potřeba není. Absolutně nejlepší ovladače má z mého pohledu nVidia, která je schopná udělat ovladač, který nepadá. Tohle je situace u systému Windows.

Protože, pracuji i v Linuxu tak tam je situace trochu složitější. Jen letem světem musím říct, že ATi má asi nejlepší ovladače v Linuxu. Další málá tragédie je opět Intel a překvapivě nVidia. Pro zprovoznění některých karet musíte umět v Linuxu víc než obyčejný uživatel jinak si opravdu neškrtnete.

Howk.
-HoNY- (557)|7.8.2009 09:35
[quote=littleon;276982]HoNY ... záleží na OS, nicméně pro WinXP jsou cat. 9.3.1 s podporou X300, viz stránky výrobce.[/quote]
Díky za tip, přes vyhledávač jsem tuto verzi našel (ATI průvodce na o ni neví nebo dělám něco špatně). Nešla nainstalovat, ale po úpravě přes DH Mobility Moder je to OK, navíc vypadá, že funguje i akcelerace filmů.