reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kopal jsem si do monitoru :-(.

roamn (295)|31.7.2009 21:14
Mám zajímavý problém. Mám 4 roky starý 17" CRT Hyundai. Mám to na ne moc stabilním stole a prostě se mi občas stane, že někdy nevědomky a někdy úmyslně do toho stolu pokopávám. A to jakože celkem dost (jak říkám, je to spíše stoleček a moc stability nepobral). Takže se ty otřesy z kopání přenášejí i do monitoru...
Není to pokopávání ale někdy bohužel celkem "perdy". Někdo klepe prstama o stůl, někdo se štáře v nose :-P, já bohužel kopu do stolu :-).

Chci se ale zeptat, jestli to nemůže nějak poškodit monitor... Zatím nic viditelného nepozoruji. Jako že by obraz byl nějaký špatný. Ale mám dojem že mě z toho PC nějak více bolí oči, nebo že se mi to nějak před očima rozostřuje občas... Problém je že s PC ted dělám dost (o prázdninách), prostě dost práce, takže před tím sedím víc někdy kdy jinde, takže nevím, jestli to bolení a "nepříjemnost" na oči z toho, nebo z toho kopání...(?)

Chci se zeptat, jestli je možno tímhle (jak jsem kopal a bohužel pořád kopu sem tam :-) ), ten monitor nějak poškodit a způsobit tak potom to, že to nějak negativněji působí na oči (a tudíž potom na zdraví)...

Je tohle možné, nebo jsem jen zbytečně moc hypochondr a ono to možné není...??
StD (1963)|31.7.2009 21:20
[quote=roamn;276760]Mám zajímavý problém....tudíž potom na zdraví)...??[/quote]
Otřesy nesvědčí nikomu a ničemu k dobru. Navrhni svým rodičům, aby ti u PC nasazovali na nohy pouta (stačí i ta obyč. plastová) - tedy jestli zrovna "nepracuješ" s M$ Flight Simulatorem a nemáš tam pedály... Jinak až budeš mít příští LCD, nech si ho namontovat na zeď. BTW Co na to sousedi (dole/nahoře)?
Richmond (8084)|31.7.2009 21:26
Ja bych doporucil nekdy si sundat kryt a podivat se nakonec ty "trubky" abys mel potuchy do ceho kopes :mistake
roamn (295)|1.8.2009 01:13
No to jsou sice hezký rýpavý odpovědi ale nic co by mi o tom fakt něco řeklo...

Můžete mi tedy někdo poradit a říct o tom něco?
(To že jsem "hovado" vím :-) ).
Můžete mi na to nějak odpovědět, na ten první příspěvek?
Vinie (163)|1.8.2009 02:14
[quote=roamn;276854]No to jsou sice hezký rýpavý odpovědi ale nic co by mi o tom fakt něco řeklo...

Můžete mi tedy někdo poradit a říct o tom něco?
(To že jsem "hovado" vím :-) ).
Můžete mi na to nějak odpovědět, na ten první příspěvek?[/quote]

Na blbý otázky blbý odpovědi?!

Kopej kopej dokud z toho stolu nespadne :D

CRTčka vždycky kazily oči a vždycky budou ostatně jako většina monitorů hlavně když do toho čumíš celej den a jestli jsi to předtim nedělal tak na to ty oči nejsou prostě zvyklí :D
Richmond (8084)|1.8.2009 03:28
[quote=Vinie;276858]CRTčka vždycky kazily oči a vždycky budou ostatně jako většina monitorů hlavně když do toho čumíš celej den a jestli jsi to předtim nedělal tak na to ty oči nejsou prostě zvyklí :D[/quote]
U CRT je hlavni problem svetlo, ne obraz jako takovy (a zpusob, kterym se vytvari). To, ze si drtiva vetsina pusti na nekvalitnim CRT + jeste nizkou frekvenci je jeho blbost. Ja na monitoru poprve taky setril (kazdej se musi spalit) a od soby, co jsem presedlal na ty "lepsi" (iiyama 1280x1024@100Hz, Eizo 1600x1200@100Hz...) mi nedela problem cucet do nej klidne 16h denne bez sebemensiho naznaku unavenosti. Tvrzeni, ze lcd nek*rvi oci je taky uplne zcestna - schvalne, jestli ten Vas ma pri vsech uhlech stejny obraz, neblikaji mu katody atd. - proste to nejde rict globalne, ze crt kazi zrak! To, ze je se to neprojevuje okamzite je jedna vec, ale ze za chvili z tech TNek bude silhat (oko je pomerne tolerantni organ na barvy, takze ikdyz je barva jina nez si mozek umane mu nevadi - akorat oko vic namaha jak chce zaostrit, bohuzel v oku nejsou zadny nervy takze vlastne neni moznost, jak rychle zjistit, ze je neco spatne...)
Jiziii (796)|1.8.2009 06:07
U CRT se říká že jak vevnitř jak lítaj elektrony a narážej na tu přední luminiscenční desku, tak odrážej prachový částice který nalítával přímo do očí (zjednodušeně řečeno), takže to vysouší oči a to spůsobuje pálení a unavu očí
takže nejlíp když budeš mít na nose brejle a nebo používat oční kapky :cool:
Belbas (362)|1.8.2009 09:19
[quote=Jiziii;276865]U CRT se říká že jak vevnitř jak lítaj elektrony a narážej na tu přední luminiscenční desku, tak odrážej prachový částice který nalítával přímo do očí (zjednodušeně řečeno), takže to vysouší oči a to spůsobuje pálení a unavu očí
takže nejlíp když budeš mít na nose brejle a nebo používat oční kapky :cool:[/quote]

To je možná taky jeden z důvodů, ale hlavní důvod toho že máš "dehydrované" oči je to že když se díváš na monitor nebo třeba na televizi tak nemrkáš tolik jako normálně a tím se oči vysoušejí...Na tohle je prej dobrý u kompu hodně pít.
opicak666 (65)|1.8.2009 09:39
To se mi taky zdalo jako dobra rada...jenze cim vic piju, tim min na ten monitor vidim? Delam neco spatne?
xmarek (1676)|1.8.2009 09:46
[quote=Jiziii;276865]U CRT se říká že jak vevnitř jak lítaj elektrony a narážej na tu přední luminiscenční desku, tak odrážej prachový částice který nalítával přímo do očí (zjednodušeně řečeno), takže to vysouší oči a to spůsobuje pálení a unavu očí
takže nejlíp když budeš mít na nose brejle a nebo používat oční kapky :cool:[/quote]Vysoušet oči se Vám budou i při sledování LCD.
Kirk1 (850)|1.8.2009 09:50
[quote=opicak666;276891]To se mi taky zdalo jako dobra rada...jenze cim vic piju, tim min na ten monitor vidim? Delam neco spatne?[/quote]
Iba vodu minerálku a nealkoholické pivo a budeš vidieť lepšie:p:thumb
ICEBOSS (3435)|1.8.2009 09:56
no videl jsem sony trinitron, ktere treplo otresy prumysloveho robota a melo brutalne rozostreny obraz. nicmene trinitron masky jsou hodne jemne...
astec (1823)|1.8.2009 10:03
[quote=roamn;276760]Mám zajímavý problém. Mám 4 roky starý 17" CRT Hyundai. Mám to na ne moc stabilním stole a prostě se mi občas stane, že někdy nevědomky a někdy úmyslně do toho stolu pokopávám. A to jakože celkem dost (jak říkám, je to spíše stoleček a moc stability nepobral). Takže se ty otřesy z kopání přenášejí i do monitoru...
Není to pokopávání ale někdy bohužel celkem "perdy". Někdo klepe prstama o stůl, někdo se štáře v nose :-P, já bohužel kopu do stolu :-).

Chci se ale zeptat, jestli to nemůže nějak poškodit monitor... Zatím nic viditelného nepozoruji. Jako že by obraz byl nějaký špatný. Ale mám dojem že mě z toho PC nějak více bolí oči, nebo že se mi to nějak před očima rozostřuje občas... Problém je že s PC ted dělám dost (o prázdninách), prostě dost práce, takže před tím sedím víc někdy kdy jinde, takže nevím, jestli to bolení a "nepříjemnost" na oči z toho, nebo z toho kopání...(?)

Chci se zeptat, jestli je možno tímhle (jak jsem kopal a bohužel pořád kopu sem tam :-) ), ten monitor nějak poškodit a způsobit tak potom to, že to nějak negativněji působí na oči (a tudíž potom na zdraví)...

Je tohle možné, nebo jsem jen zbytečně moc hypochondr a ono to možné není...??[/quote]

Otřesy neprospívají jaké koliv elektronice. To bez debat. Záleží, ale jestli se ty otřesy dostanou až k monitoru, ergo jestli máš stůl z Teska či podobný šunt, nebo poctivou kovářskou práci.
Oči bolí z neustálého čučení do monitoru. Příčin je vícero, jsou zde rozepsány, jen bych doplnil, používat lampičku se žárovkou, ne s výbojkou či úsporkou, za monitorem tmavý podklad, ne světlo.

No a to kopání - co na to neurolog??? Může to být příznaky cukrovky, nemoci ledvin, nemoci žil, nedostatku vitamínů a minerálů (Lékařský odborný výraz je "syndrom neklidných končetin" RLS - restless legs syndrome).
roamn (295)|1.8.2009 10:14
To jsou zase plky pánové :-)...

Kopu a otřesy se přenášejí i na monitor. To Jsem ale psal. To že se z CRT celkem kazí oči, stejně jako z LCD vím taktéž. Mám tam 1024*768*85hz BTW.

Ale já se vás ptám, jestli ty otřesy mohou nějak více poškodit můj zrak (ne monitor, ten je mi u prdele, ale jestli to s ním nemůže udělat něco v tom smyslu, že pak bude více vyzařovat...(?).

Jo a brýle u monitoru... Ano/Ne? Já jsem zatím slyšel jen že ne, tak jak je to teda (brýle mám do dálky)...?
Ihales (207)|1.8.2009 11:40
kdyz te zajima to zdravi tak si pocti:
http://www.ics.muni.cz/zpravodaj/articles/413.html
a je toho mnohem vic pozij google a klicova slova: hygiena u pocitace
a co se tyce toho kopani - ano muzes poskodit monitor - bude rozostreny obraz bude to vic namahat oci, budou se rychleji kazit. Jinak byt tebou, pokud je to kopani samovolne, tak bych zasel k doktorovi, muze to byt zacatek neceho mnohem horsiho nez jen "lehce horsi zrak".
StD (1963)|1.8.2009 11:57
[quote=Ihales;276935]kdyz te zajima to zdravi tak si pocti:
http://www.ics.muni.cz/zpravodaj/articles/413.html
a je toho mnohem vic pozij google a klicova slova: hygiena u pocitace
a co se tyce toho kopani - ano muzes poskodit monitor - bude rozostreny obraz bude to vic namahat oci, budou se rychleji kazit. Jinak byt tebou, pokud je to kopani samovolne, tak bych zasel k doktorovi, muze to byt zacatek neceho mnohem horsiho nez jen "lehce horsi zrak".[/quote]
Tak, tak, co jiného jsem napsal? Jenom to, že ta plastová pouta by přišla daňové poplatníky podstatně levněji, než felčaři a potažmo pojišťovny + stát = peníze. Zkrátka otázka není o tom, co SNESE monitor, ale JAK SE ZBAVIT usera/uživatele, který něco nezvládá... :cool:
astec (1823)|1.8.2009 11:58
[quote=Ihales;276935]kdyz te zajima to zdravi tak si pocti:
http://www.ics.muni.cz/zpravodaj/articles/413.html
a je toho mnohem vic pozij google a klicova slova: hygiena u pocitace
a co se tyce toho kopani - ano muzes poskodit monitor - bude rozostreny obraz bude to vic namahat oci, budou se rychleji kazit. Jinak byt tebou, pokud je to kopani samovolne, tak bych zasel k doktorovi, muze to byt zacatek neceho mnohem horsiho nez jen "lehce horsi zrak".[/quote]

Souhlas a s tím RLS - restless legs syndrome si nedělám srandu. Skutečně zajdi s tím k lékaři a požaduj komplexní vyšetření a ne že se necháš odbýt pozdravením ve dveřích za 30 Kč. Nezahrávej si s tím, jsou to skutečně a bezesrandy závažné příznaky.

S těmi brýlemi Ti neporadím. Kolega je má na dálku a někdy si je nasadí, někdy ne. Většinou je namá.
Richmond (8084)|1.8.2009 13:24
[quote=ICEBOSS;276905]no videl jsem sony trinitron, ktere treplo otresy prumysloveho robota a melo brutalne rozostreny obraz. nicmene trinitron masky jsou hodne jemne...[/quote]
Jemnejsi jsou DynaFlat (bezne se delaly modely s 0.20mm - sam takovy mam), Trinitrony mely vyztuzovaci draty, nicmene mely jiny tvar "dratenky" takze ve vysledku byly ostrejsi, ale hlavne byly kvalitnejsi (Sony) - ne nadarmo je od Sony kupovalo Eizo a po doplneni svoji vlastni elektronikou z nich byl "pan" monitor (taktez jeden mam).
Jinak k tomu kopani - uplne v klidu si vibracema muzes hejbnout s takovejma "kroutikama" (ted nemyslim trimmry), ktery obstaravaji ostrost, barvy a vlastne temer veskery obraz. Dalsi veci je vinuti dratu (tentokrat jeste pred tema "hejblatkama"), ktery jsou dost slaby takze kdyz budes kopat vic a dlouho, tak se preskubnou... Kazdopadne u monitoru 1024x768@85Hz je to fuk, ten ti s ocima udela sve i bez kopani :D

edit: Ad bryle: co takhle pouzivat filtr? :idea Kdyz jsem zacinal s pocitacem a otec videl tu strasnou vypouklou zarovku tak me zakazal koukat do monitoru bez filtru (a mozna diky tomu vdecim za stale ostrizi zrak ;) - on uz dnes nosi bryle a starim to fakt neni...)
akaruy31 (29)|1.8.2009 13:33
hele to že si kopeš do stolu je tvoje blbost.. monitoru to podle mě nemuže moc ublížit, pokud ti teda nepovolí stolek a monitor sebou nesekne o zem.. jestli tě bolí oči a máš rozostřené vidění, tak věz že je to proto že CRT monitory z principu své funkce blikají a pokud máš nízkou obnovovací frekvenci tak to namáhá oči.. říká se že u počítače bys měl strávit tak 2-3 hodiny denně pokud víc tak se nediv že blbě vidíš.. hele já u toho sedím i dýl 9-10 hodin a taky mě bolí oči... stačí si na chvilku odpočinout od počítače projdi se zavři oči a hlavně se zbav toho monitoru a kup si LCD nejsou tak drahé a hlavně neblikaji
Richmond (8084)|1.8.2009 13:48
http://www.aukro.cz/item695743951_eizo_f931_velmi_dobry_stav.html - z toho te bolet oci nebudou (vim o cem mluvim - denne jsem do nej cucel v prumeru 8h, po dobu 6 let a v klidu o nem budu tvrdit, ze je lepsi nez to lcd co stoji vedle nej (S-PVA)) ;)
roamn (295)|1.8.2009 13:52
No jenže já slyšel že od LCD můžou oči bolet stejně tak dobře jako od CRT. Třeba je to potom něčím jiným ale prý LCD VUBEC nezaručuje že oči nebudou bolet (!). Tak kde je pravda? Myslím že jsem to četl dokonce i tady...
Richmond (8084)|1.8.2009 14:06
U LCD muzou blikat katody ;) a vubec - lcd ma podle me horsi neduhy, nez crt (uhly pod kterymi se cerna promeni v modrou + text prestane byt videt atd.). Bud si kup poradnej monitor nebo poradny lcd :angry
roamn (295)|1.8.2009 16:36
uhly pod kterymi se cerna promeni v modrou + text prestane byt videt atd.).--- No ale tohle je argument který mě osobně nezajímá... Já hledím na monitor vždycky jen zpříma, takže...

A mohli by jste mi tedy doporučit nějaký monitor tak do 6200 Kč??
Jandaskunk (2330)|1.8.2009 17:04
To ale záleží, na co ten monitor budeš používat (hry, filmy atd.), jestli chceš LCD, jestli širokoúhlý nebo ne, přibližnou úhlopříčku (rozlišení) a taky jestli do něho budeš stále kopat (pak bych nový monitor nedoporučoval) a poté můžeme poradit :)
kevin00 (10238)|1.8.2009 17:06
[quote=Jandaskunk;277018]To ale záleží, na co ten monitor budeš používat (hry, filmy atd.), jestli chceš LCD, jestli širokoúhlý nebo ne, přibližnou úhlopříčku (rozlišení) a taky jestli do něho budeš stále kopat (pak bych nový monitor nedoporučoval) a poté můžeme poradit :)[/quote]

A ještě uveď, jakou máš grafickou kartu ;)
Suprak (408)|1.8.2009 17:28
Mně jednou na můj starý CRT monitor spadl hrnek a od té doby začal při rozlišení 800x600 vydávat příšerné zvuky.
roamn (295)|1.8.2009 21:07
Grafickou kartu neřešit (budu kupovat novou, zatím mám obstarožní radeon 9100 64 MB).

Monitor "na vše" (včetně a celkem podstatně grafiky).

Asi wide monitor, ostatní už se nějak nedělají ani ne? A asi LCD...

uhlopříčka já nevím, co největší :-)?

Tak poradte někdo něco...
ICEBOSS (3435)|2.8.2009 11:39
[quote=roamn;276909]To jsou zase plky pánové :-)...

Kopu a otřesy se přenášejí i na monitor. To Jsem ale psal. To že se z CRT celkem kazí oči, stejně jako z LCD vím taktéž. Mám tam 1024*768*85hz BTW.

Ale já se vás ptám, jestli ty otřesy mohou nějak více poškodit můj zrak (ne monitor, ten je mi u prdele, ale jestli to s ním nemůže udělat něco v tom smyslu, že pak bude více vyzařovat...(?).

Jo a brýle u monitoru... Ano/Ne? Já jsem zatím slyšel jen že ne, tak jak je to teda (brýle mám do dálky)...?[/quote]
ano, monitor se bude pomalu rozostrovat, cimz se budou cim dal vic namahat oci, nez si vsimnes, ze je monitor uz hodne rozostreny.
roamn (295)|2.8.2009 16:23
[quote=ICEBOSS;277244]ano, monitor se bude pomalu rozostrovat, cimz se budou cim dal vic namahat oci, nez si vsimnes, ze je monitor uz hodne rozostreny.[/quote]

Hm... opravdu? No tak to vypadá celkem nemile...
Může mi to někdo potvrdit? A stane se to určitě?

A jinak co ten nový LCD?
Jandaskunk (2330)|2.8.2009 16:29
Stále jsi nenapsal, jakou GK budeš kupovat, ono je jedno jestli je nová nebo stará, s monitorem to souvisí vždy...
Richmond (8084)|2.8.2009 20:12
Nic lepsiho nez Dell 2209WA asi v cenovy nenajdes ;)
Na grafiku bych spis doporucil S-PVA, maji hodne povedenou cernou barvu, ale zase nejsou moc rychly takze by ten Dell byl rozumnym kompromisem
opicak666 (65)|2.8.2009 20:40
Ano CRT se otresy rozostri....nastavovaci prvky jsou zalite plastickou zalevaci hmotou ktera casem straci svou elasticitu. i bez kopani se CRTcka casem rozostri..jde to spravit ale amaterska oprava je problematicka..pokud si koupis LCD tak tam je jina technologie, tzn. vsechno forovejsi, nachylnejsi na otresy, je teda pravda ,ze zaruku by ti pravdepodobne uznali, nikdo nepredpoklada ze bys mel LCD 22 v terennim aute ..ze jo.
roamn (295)|3.8.2009 10:49
Budu kupovat asi Radeon 4850 Nebo gtx 280.
Tak poradte nějaký displej. souhlasíte s tím Dellem?

takže to kopání by nemělo mít vliv na nějaké větší kazení očí jo?
johny__g (6387)|3.8.2009 11:28
[quote=roamn;276965]No jenže já slyšel že od LCD můžou oči bolet stejně tak dobře jako od CRT. Třeba je to potom něčím jiným ale prý LCD VUBEC nezaručuje že oči nebudou bolet (!). Tak kde je pravda? Myslím že jsem to četl dokonce i tady...[/quote]

Jak máš nastavený jas a kontrast? Jestli máš obojí vyhulené na 80 % nebo víc procent a ani večer si to neztlumíš, se nediv že tě bolí oči. To není problém monitoru ale blbost spousty lidí kteří to tak provozují a pak si stěžují že je něco bolí.
Danny202 (6)|3.8.2009 11:34
gtx280 už se neprodává ja bych kupil gtx275 nebo radeon 4890.Ten displej nemusi byt spatny,ale ja bych sel do TN s vetsi uhloprickou a rozlisenim.
M@rcus (71)|3.8.2009 11:36
Kopanie má vplyv akurát na upevnenie súčiastok. Určite si sa už v praxi stretol so starým TV, do ktorého bolo treba občas poriadne buchnúť (správnou silou a na správnom mieste) aby prestal robiť hlúposti. To preto, lebo tam boli už blbé spoje/kontakty. A vhodné buchnutie je jedným z najčastejších "opravárskych" zásahov. Síce to zariadeniam dlhodobo nerobí dobre, ale občas to na chvíľu pomôže.
A to zdôvodnenie vysúšania očí pri CRT je hlúposť. Elektróny narážajúce do luminiforu nedokážu "odstreľovať" prach k užívateľovi. Dokážu ale ten prach a vzduch okolo mierne ionizovať. Skús si porovnať prach zachytený vpredu na monitore a na ionizátore vzduchu - je to rovnaký jemnulinký prášok, ktorého sa len ťažko zbavuješ.
Vysúšanie očí pri práci s monitorom (CRT aj LCD) spôsobuje to, že pri sústredení sa na monitor menej žmurkáš (mrkáš), oko sa menej zvlhčuje a teda sa vysúša. Problémom na CRT je najmä nízka zobrazovacia frekvencia - 25 obrázkov/s stačí, aby si oko/mozog zo statických obrázkov vytvorili zdanie pohybu, 60 Hz je minimum pre CRT monitory, nastavených defaultne. Ale oči ťa budú bolieť za chvíľku. Odporúčam ti frekvenciu min. 85 Hz, radšej 100 Hz.
Daj pozor aj na to, či máš dobre nastavený kontrast/jas, vhodne umiestnený zdroj svetla (kvôli odrazom - na to je dobrý polarizačný filter) a či nepracuješ pri blikajúcej neónke. Lebo neóny blikajú s frekvenciou 50 Hz a ak máš na CRT inú frekvenciu ako 100 Hz, tak ti to za chvíľu začne vadiť. (Interferencie medzi CRT a neónom). Mne osobne pri práci pod neónkou vadia frekvencie CRT, s ktorými pri normálnom osvetlení dokážem pracovať, aj keď nerád (75, 85 Hz).
Richmond (8084)|3.8.2009 12:15
[quote=Danny202;277632]gtx280 už se neprodává ja bych kupil gtx275 nebo radeon 4890.Ten displej nemusi byt spatny,ale ja bych sel do TN s vetsi uhloprickou a rozlisenim.[/quote]
A nejakej duvod krome frajereni pred kamaradama jaky mas velky "kino"?
M@rcus (71)|3.8.2009 16:01
Môžeš kúpiť nejakú 24-ku, ale to všetko budú už TN panely, rozlíšenie full HD. Ale máš preň využitie? Uvedom si, že pri hrách budeš potrebovať o niečo silnejšiu grafiku ako potrebuješ pri tej 22-ke.
roamn (295)|19.8.2009 13:11
A jak poznám že je ten muj stávající monitor už "rozmazaný" (jako obraz)? Díky nekvalitnímu stolu na kterém je, už protrpěl několik otřesů... Jak poznám že už je ten obraz nekvalitní, romazaný a kazí mi kvůli tomu oči? Existuje nějaký test na tohle? Ať vím, jestli si mám koupit nový monitor nebo ne...Poradíte někdo jak to zjistit?
Ihales (207)|21.8.2009 01:38
No muzes se zkusit zeptat nekho z rodiny(kdo nema 5 dioptrii) jestli se mu nezda obraz rozmazany. Pak se treba podivat na nejakou tenkou linii (nejlepe jednopixelovou) jestli neni rozmazana. Ale test pokud vim na neco takoveho neni.
optim (391)|21.8.2009 16:29
[quote=astec;276907]používat lampičku se žárovkou, ne s výbojkou či úsporkou[/quote]
Proc to?
astec (1823)|21.8.2009 16:31
[quote=optim;284424]Proc to?[/quote]

Žárovky mají jinou skladbu světla, nervou tolik oči. Světlo je měkčí. Když výbojky tak odrazem od zdí. ne přímo.
ICEBOSS (3435)|21.8.2009 20:10
nokia monitor test... :-)
optim (391)|23.8.2009 00:02
[quote=astec;284426]Žárovky mají jinou skladbu světla, nervou tolik oči. Světlo je měkčí. Když výbojky tak odrazem od zdí. ne přímo.[/quote]
Vztahuje se to i na stropni osvetleni? Tam vybojku tezko namirim na zed.
skawagon (104)|23.8.2009 16:53
Vypnout stropní, zapnout lampičku, pořídit stůl z 10mm oceli, Koupit kavalitní LCD, přišroubovat ho na zeď. Jo a ještě bys měl chodit k počítači bez obuvi - třeba by tě to odnaučilo kopání.
autobusemdoindie (7)|25.10.2009 15:07
[quote=Jiziii;276865]U CRT se říká že jak vevnitř jak lítaj elektrony a narážej na tu přední luminiscenční desku, tak odrážej prachový částice který nalítával přímo do očí (zjednodušeně řečeno), takže to vysouší oči a to spůsobuje pálení a unavu očí
takže nejlíp když budeš mít na nose brejle a nebo používat oční kapky :cool:[/quote]

Pracove castice letajici do oci jako meteority mi sice pripadaji dost absurdni :-) , uz kvuli tomu, ze nosim bryle, ale jedna vec je jasna: kdyz jsem koukal cely den do CRT, mel jsem vyschle unavene oci. U LCD to uz nastesti nedela...
trodas (1753)|28.10.2009 01:36
[quote]Pracove castice letajici do oci jako meteority mi sice pripadaji dost absurdni :-)[/quote]

Jo, to se fakt tvrdi. Ze ten elektronovy paprsek dokaze vyrazet z povrchu CRT mikroskopicke castice prachu a smerovat je - kam jinam - nez na oblicej uzivatele. Vzhledem k tomu, ze buzeni obrazovky je kolem 25 000V, tak bych to nepodcenoval. Tohle je puvodne lekarska pomucka, nastavena intenzita je asi 10 000V (zhruba plati 10kV na kazdy cm co chces "prorazit" vzduchem): http://www.violetwand.org/images/vwc.gif
...a protoze s timhle mam urcite zkusenosti a dokaze to i zapalovat benzin a pod (nejen, ze dostavas do nejakych 20kV celkem snesitelne elektrosoky), takze myslim, ze muzou mit pravdu. Me se na CRT osvedcil Polaroid filtr a basta, oci v pohode :) Take mam bryle... a take mi to delalo i s brylemi bez filtru. Tak ti nevim, mani. Asi pujde spis o nejake zareni v infra spektru pri lomu tim sklem?
johny__g (6387)|28.10.2009 09:20
To o tom prachu je asi opravdu fáma. Fyzikální zákony platí zatím i v ČR, narozdíl od těch ostatních. Dovedete si představit (ti co jsou znalí fyziky mohou i vypočítat) na jakou rychlost by muselo být urychleno to prachové zrnko aby doletělo z masky monitoru až k očím? Vzhledem k jeho nepatrné hmostnosti ....
trodas (1753)|28.10.2009 18:25
LOL ... ty zakony, no... mas pravdu. Co bych ale nepodcenoval je elektrostaticky naboj, kumulovany na tom stinitku monitoru. Oni na to sice zezadu davaji odizolovane lanko (na to sklo, Eizo monitor), ale neni to nikdy ono.
Opravdu bych se nedivil, kdyby to dokazalo vystrelovat mikrocastecky prachu. Kdyz to nebude paprskem, tak to bude nabojem, akumulovanym na stinitku...

LCD tohle nastesti resi - a pridava jine problemy, jenz nastesti nejsou zdravotniho razu :)