reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Navod: Obnova Intel RAID pola ("Non-Member Disk" error)

sheira (164)|2.8.2009 12:53
Problem:

Uz sa vam stalo, ze vam zlyhalo RAID pole a pise vam, ze jeden z diskov sa nenachadza v RAIDe? Pri niektorych doskach sa to stava pri nacitani default nastaveni BIOSu, alebo sa to stane uplne nahodne pri praci vo Windows. RAID moze fungovat iba ked su oba disky (ak mate RAID z dvoch diskov) sucastou pola, takze ak pri jednom je "Non-Member Disk" RAID je nefunkcny = Status: Failed, Bootable: No.

V horsom pripade sa vam odpalil Hard Disk - v tomto pripade sa RAID pole uz obnovit neda. Ale ak v BIOSe vidite 2 disky, ked vypnete RAID, je velka sanca ze vas RAID sa bude dat obnovit! Nasledovny postup je otestovany len na Intel doskach - ja konkretne som to robil na Intelackom controlleri ICH10R.



Software potrebny na recover RAID pola:
- Ultimate Boot CD 4 - nainstalujeme a vypalime ako .IMG na CD (pri instalacii bude vyzadovat CD Windows-u XP)
- Instalacne CD Windows XP
- Bootovacie CD vaseho sucasneho OS
- TestDisk (byva sucastou UBCD4)



Ako postupovat?

1.) Resetujeme "Non-Member" disky cez Intel BIOS utilitu (s ktorou sme RAID vytvarali - vacsinou sa vyvolava CTRL+I). Varuje nas to, ze nase data budu stratene - ale neni sa coho obavat, vymazu sa iba metadata, ktore budu neskor znova vytvorene. Restartujeme PC...

2.) Vytvorime nove RAID pole s identickymi nastaveniami, ake mal "pokazeny" RAID. Je velmi dolezite, aby boli disky v rovnakom poradi ako predtym. Ak sme menili napajanie diskov, musime ich vratit do povodnych portov.

3.) Pred tymto krokom sa musime uistit, ze mame bootovacie CD Ultimate Boot CD 4. Ak neni k dispozicii, mozeme posluzit aj HDD mimo RAID pola, na ktorom je nainstalovany samostatny operacny system.

Nabootujeme UBCD4, co je vlastne imitacia windowsu XP, v ktorej sa nachadzaju vsetky dolezite utility na opravu/obnovu systemu. Program ktory budeme potrebovat sa vola TestDisk, najdeme ho v programoch pod start menu. Ak nemame UBCD4, tak spustime windows z ineho disku, stiahneme program TestDisk a spustime ho.

4.) V programe TestDisk postupujeme podla krokov, ktore su na oficialnej stranke TestDisku.
V skratke: Create --> Nastavime nase RAID pole (pozerame sa hlavne na velkost) a dame "Proceed" --> Potrdime Intel --> Analyse. Program sa vas opyta, ci chcete prehladavat particie vytvorene vo Viste - pre zaciatok dame "NO". Potom ideme "Quick Search". Malo by vam to najst vase RAID pole, opet hlavne pozerame na velkost. (Ak vam nenajde vase RAID pole, spuste program znova, no tento krat dajte "YES" na prehladavanie particii vytvorenych vo Viste). Vas RAID disk spoznate aj podla skladby suborov (vyvolame skratkou "P). Ak vidite cesty ako "Program Files, Windows, Documents" atd., jedna sa pravdepodobne o nase RAID pole. Ak je pole pokazene, program sa ho pokusi opravit. Dalej dame continue a objavi sa nam moznost "Write". Oznacime nase RAID pole a dame "Write". Potom by sa vas mal program spytat, ci chcete restartovat - a to je to, co spravime. Vybereme CD a restartujeme.

5.) Tymto by malo byt nase data na RAID diskoch citatlne, no system nam nemusi hned nabootovat. Ak nenabootuje, spustime Repair z bootovacieho CD nasho operacneho systemu. Cez repair sa dostaneme do "Command prompt". Napiseme tieto prikazy:

bootrec /fixmbr (malo by vypisat success)
bootrec /fixboot (malo by vypisat success)
bootrec /rebuildbcd (detekuje nasu Windows instalaciu a opyta sa, ci chceme pridat BCD, davame YES)

6.) Restartujeme, vybereme bootovacie CD operacneho systemu, uistime sa, ze v BIOSe mame vsetko nastavene ako ma byt - hlavne zapnuty RAID. Taktiez nastavime bootovanie z HDD.

7.) Windows sa nabootuje aj s nasim neposkodenym RAID polom, bez straty dat!



Dufam ze tento postup vam usetri kopec casu, ktory by ste stravili reinstalaciou OS a taktiez vase drahocenne data, ktore mate na diskoch v RAIDe. Ak by ste mali otazky/pripomienky, kludne piste do tejto temy.
Velka vdaka patri chlapikovi s nickom Ictinike z jedneho zahranicneho fora, ktory mi takyto postup poradil, ked som uz neveril, ze sa mi svoje data podari recovernut
Nikishek (1)|14.2.2010 22:03
Měl jsem havárii RAID0 a našel jsem tento článek. Chtěl bych tímto poděkovat za něj. Vše fungovalo a bylo přesně jako v návodu. Zachránil jste mi 2 TB dat, děkuji :-)
sheira (164)|21.6.2010 20:21
[quote=Nikishek;349092]Měl jsem havárii RAID0 a našel jsem tento článek. Chtěl bych tímto poděkovat za něj. Vše fungovalo a bylo přesně jako v návodu. Zachránil jste mi 2 TB dat, děkuji :-)[/quote]

To som rad. :-)