reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

instalace legálních Vist na dvě různé PC

pantata (28)|3.8.2009 09:13
Zdravíčko,

zajímalo by mě zda-li je možné instalovat legální verzi Windows Vista na dva různé počítače?
M@rcus (71)|3.8.2009 09:52
Ak myslíš z hľadiska legálnosti licencie, tak určite nie. Pre Win Vista (pozri licenciu Home Premium a Business) dokonca platí, že ich oficiálne nemôžeš použiť na viac ako dvojprocesorových strojoch.

Druhá otázka je, či to isté číslo Win Vista môžeš použiť na viacerých strojoch a napriek tomu prejsť kontrolou legálnosti. No to ti musí dať odpoveď niekto iný. Ale určite je to v rozpore s EULA.
mech13 (5526)|3.8.2009 09:59
pokud mas plnou krabicovou verzi, tak muzes vistu z jednoho PC odstranit a na jine ji nainstalovat, ale musi v jeden okamzik byt pouze na jednom PC

pokud mas OEM verzi, tak ta je vazana na hardware se kterym je koupena a neni mozne ji nijak legalne pouzivat na jinem PC

soucasny provoz jakekoli licence na dvou PC neni mozny, je nutne mit vistu koupenou dvakrat
meeee (1110)|3.8.2009 10:03
[quote=mech13;277570]
soucasny provoz jakekoli licence na dvou PC neni mozny,...[/quote]

Doplnění: kromě corporate edition.
pantata (28)|3.8.2009 10:11
OK, děkuji za odpovědi. Ted mi jen poraďte jak udělat korektně přeinstalování Vist na XP. Stávalo se mi totiž při posledních reinstalech, že se nechtěl odstranit původní oddíl a naformátovat ho a pak udělat nový instal.
mech13 (5526)|3.8.2009 10:16
[quote=meeee;277573]Doplnění: kromě corporate edition.[/quote]

jasny, bylo mysleny na ty bezne znamy. asi jsi ale myslel Enterprise s VLK licencovanim....

pokud jsi mel nejake problemy, stahni si GParted, vypal, nabootuj a odstran soucasny oddil s vistou a znovu ho vytvor

imho by to ale melo normalne jit i z toho pruvodce pri instalaci XP... taky odsrtanit oddil a pak ho znovu vytvorit

pokud vis co delas neni nutne zalohovat, riziko ze neco zkazis je velmi male. pokud jsi tak jisty nejsi, pro jistotu zazalohuj dulezita data z jinych oddilu nez na kterem je system a odpoj jine nez systemove disky
pantata (28)|3.8.2009 10:19
a co by to udelalo kdyby byyl OEM Visty nainstalovány i na jinem PC než pro který hardware jsou určeny??
meeee (1110)|3.8.2009 10:19
[quote=mech13;277579]asi jsi ale myslel Enterprise s VLK licencovanim....[/quote]
Yep. Byl jsem v tu chvíli duchem v XPčkách.:)


[quote=pantata;277580]a co by to udelalo kdyby byyl OEM Visty nainstalovány i na jinem PC než pro který hardware jsou určeny??[/quote]
Pak porušuješ licenční podmínky a Visty tím pádem již legální nejsou.
pantata (28)|3.8.2009 10:21
a když se tedy ihned odinstalují a zustanou jen na tom PC kde mají být?
mech13 (5526)|3.8.2009 10:21
nejspis by se ti odmitly aktivovat. nejspis by se ti to podarilo aktivovat pres telefon, kdybys rekl ze jsi reklamoval zakladni desku a dostal jinou nebo tak neco, ale prisne vzato pokud by na tebe dosla kontrola, bylo by to nelegalni

pokud bys to chtel soucasne na obou PC tak by se ti obe brzo nahlasily jako nelegalni

aby byly OEM visty legalni, je nutne je mit na jedne fakture s kompem na kterym jich provozujes
pantata (28)|3.8.2009 10:23
rozumim takze kdyby doslo k problemum a ja deklaroval jasne ze je tento OEm software na presne danem hardware tak by mi to meli ale uznat?
mech13 (5526)|3.8.2009 10:26
nechapu... mas to na stejne fakture? pokud to nebylo nainstalovane na jinem PC a je to na tom, s kterym to bylo koupeny tak je to vporadku
pantata (28)|3.8.2009 10:27
no tak to je,ale ted jsem to vcera nainstaloval na druhy pc a aktivoval pres telefon
mech13 (5526)|3.8.2009 10:35
tak to uz jsou nelegalni... pokud to tak nechas, a nepujdes nahodou kvuli sdileni nekolikaset GB hudby a filmu k soudu nebo to neni ve firme, tak se na to nejspis nikdy neprijde a bude to fungovat... vracet to zpet bys to musel znova aktivovat pres telefon a asi by jim to bylo podezdrely... nicmene bys to vratil do legalniho stavu (treba mesic-dva pockat a znova jsi reklamoval desku... nebo ti dosal vadna a neco na ni nejede.... nwm)
pantata (28)|3.8.2009 10:37
aha,a oni poznaji, že je to nainstalovane na dvou ruznych PC? ikdyz to treba hned dnes odinstaluju?a tim padem bude fungovat jen na tom PC kde to ma byt.
mech13 (5526)|3.8.2009 10:41
ten kod co jsi diktoval na linku pripadne data co se posilaji pri aktivaci obsahuji informace o HW, na kterem to je
pantata (28)|3.8.2009 10:42
dobre to chapu,tzn. ze kdyz to dnes odinstaluju a na tom original PC zadam novou aktivaci pres telefon s tim HW ktere tam ma byt tak by to melo byt OK, ne?to by mohli vzit
mech13 (5526)|3.8.2009 10:48
no tak oni jasne budou videt, ze to puvodne bezelo na jednom kompu, pak jsi to aktivoval na jinem a zase se to snazis aktivovat na to puvodnim... coz jim muze byt podezdrely a legalni to neni. zalezi jestli operatora ukecas nebo ne.

moznosti mas 3:
1) pokusis se to aktivovat na puvodnim a povede se ti to: mas zpet legalni OS ikdyz s malym sramem... velmi prisne vzato uz nelegalni, ale to budes asi vedet jenom ty a ani bezna kontrola by to nejspis nezjistila
2) pokusis se to aktivovat na puvodnim ale nepovede se ti ti: budes to mozna met blokly a mas bezceny nelegalni klic
3) nechas to bezet na tom PC kde to mas ted, legalni to sice nebude ale je to aktivovany, aktualizace a vsechno bude fungvat a tvarit se to legalne a pokud nebudes mit extremni a nehoraznou smulu tak se na to nikdy neprijde
pantata (28)|3.8.2009 10:52
dobre a jakym zpusobem dam znovu aktivovat windows na tom puvodnim PC, ktere je ted aktivovane,ale zaroven nove aktivovane na druhem pc, ktere dnes odinstaluju.
mech13 (5526)|3.8.2009 10:56
normalne to nainstalujes, skusis aktivaci pres net, ta ti nejspis neprojde, tak ti to nabidne ze mas zavolat na infolinku a aktivovat tam

v tom horsim pripade ti to rovnou hodi ze to mas nelegalni a budes muset volat na operatora a ukecavat ho... nwm, nemam s tim praxi... jen tipuju
pantata (28)|3.8.2009 10:58
njn ale to bych musel přeinstalovat celej kompl a to se mi nechce.a kdyz tam zavolam ze chci zrusit tu novou aktivaci a nechat to na tu starou tak to je celkem utopie co?
meeee (1110)|3.8.2009 10:58
Počkej, mech, proč by to měl znova instalovat?
Vždyť to má na obou instalovaný a aktivovaný... uniká mi něco?:notsure
Já bych to na tom, na kterým to nemá bejt, odinstaloval a dělal, že se nic takovýho, jako instalace někam, kde to nemělo co dělat, nestalo.:)
pantata (28)|3.8.2009 10:59
no meeeee ma pravdu je to tak jak pise
pantata (28)|3.8.2009 11:00
a pokud mi to chtelo hlasit nejakou nelegalitu tak reknu ze o tom nic nevim a ze se nekdo naboural pod mym serial number atd....kdo mi to dokaze?
meeee (1110)|3.8.2009 11:00
Přeinstalaci bych volil až v případě, že by to na tom, kde je správně, neprošlo ověřením pravosti.
mech13 (5526)|3.8.2009 11:00
tj, to by musel byt operator saboter nebo ozrale...

meee: nj, jsem se v tom trochu zamotal co kde je a neni:D

v tom pripade rychle sesrotovat druhe komp a muzes na tom puvodnim kompu stahnout aktualizace nebo jit na web MS a skusit stahnout neco co vyzaduje validaci - bud ti to zustane, nebo se podela....
pantata (28)|3.8.2009 11:02
a co je to validace?
meeee (1110)|3.8.2009 11:04
[quote=pantata;277622]a co je to validace?[/quote]

Tohle.
pantata (28)|3.8.2009 11:06
no a kdyz se to podela tak muzu ukecat operatora ze nechapu proc je to nelegalni kdyz jsem s tim nic nedelal?
cool.user (2822)|3.8.2009 11:07
[quote=pantata;277624]no a kdyz se to podela tak muzu ukecat operatora ze nechapu proc je to nelegalni kdyz jsem s tim nic nedelal?[/quote]

Pokud operator bude blbej a nebude mu podezrele ze si pred par hodinama volal kvuli aktivaci na jinem pc tak ano...
pantata (28)|3.8.2009 11:10
no tak kdyz by se to posralo a zavolal bych tam treba za mesic ze je to nelegalni a ja nevim proc tak uz by asi proslo ne?a muzou treba bloknout windows kdyz na to prijdou pri te validaci?
mech13 (5526)|3.8.2009 11:29
zacne ti u hodin co chila vyskakovat hlaska ze jsi se stal obeti zlocinu nebo tak neco

imho by byla vetsi sance ze jsi reklamoval
cool.user (2822)|3.8.2009 11:38
[quote=pantata;277626]no tak kdyz by se to posralo a zavolal bych tam treba za mesic ze je to nelegalni a ja nevim proc tak uz by asi proslo ne?a muzou treba bloknout windows kdyz na to prijdou pri te validaci?[/quote]

Hele, nejsem sice licencni expert, takze mozna v tom co napisu se pletu, ale:

1)Pokousel jsi se nainstalovat a aktivovat OEM licenci (z PC1) na zcela jinem PC (PC2) nez se kterym byla prvne aktivovana = poruseni oem licence a tim ti licence imho z pravniho hlediska defakto zanika.
2)Tvuj aktualni stav je takovy ze z pravniho hlediska a hlediska licence mas licenci vazanout na PC1 ale aktivni na PC2 = problem

Ted mas nekolik reseni co muzes udelat
1)Pokud to mas nekde na firme, tak zkusit opet aktivovat oem licenci na PC1 a v pripade problemu pomoci telefonicke aktivace a rict ze doslo k nedorozumeni a pokusit se to nejak ukecat.
2)Zavrit oci a doufat ze si toho microsofti server nevsimne ze pod jednim klicem mu na WU servery lezou dve rozdilne masiny.
3)Pokud ti jde jen o to aby se ti na PC tvarila win jako aktivni tak bych je osobne z PC1 odinstaloval a nechal na PC2. Neverim ze by dalsi reaktivace pri tak velke zmene HW prosla bez problemu.

Suma sumarum, udelal si obrovskou botu a rozhodne bych (se byt tebou) nesnazil delat z lidi na MS hotlinu blbce...
M@rcus (71)|3.8.2009 11:54
[quote=pantata;277577]Ted mi jen poraďte jak udělat korektně přeinstalování Vist na XP. Stávalo se mi totiž při posledních reinstalech, že se nechtěl odstranit původní oddíl a naformátovat ho a pak udělat nový instal.[/quote]

Toto oficiálne môžeš urobiť, len ak máš Vista Business alebo Ultimate. Vtedy môžeš spraviť downgrade na XP Professional, ale podľa podmienok by si mal vlastniť aj legálne zakúpené inštalačné médium a product key XP Pro. Po nainštalovaní je potrebné zavolať na aktivačnú linku Microsoftu, oznámiť im číslo Win Vista a urobiť s ich spoluprácou aktiváciu cez telefón.
M@rcus (71)|3.8.2009 11:56
[quote=pantata;277577]Ted mi jen poraďte jak udělat korektně přeinstalování Vist na XP. Stávalo se mi totiž při posledních reinstalech, že se nechtěl odstranit původní oddíl a naformátovat ho a pak udělat nový instal.[/quote]

Toto oficiálne môžeš urobiť, len ak máš Vista Business alebo Ultimate. Vtedy môžeš spraviť downgrade na XP Professional, ale podľa podmienok by si mal vlastniť aj legálne zakúpené inštalačné médium a product key XP Pro. Po nainštalovaní je potrebné zavolať na aktivačnú linku Microsoftu, oznámiť im číslo Win Vista a urobiť s ich spoluprácou aktiváciu cez telefón.
V reáli ti stačí od niekoho požičať inštalačku XP Pro.

Pozor!
Oficiálne nemáš právo downgrade ak máš Vista Home (všetky edície).

Pardon za 2 príspevky - chcel som dať tab a enter a tak som príspevok odoslal. Týmto prosím moderátora, aby môj predchádzajúci príspevok zmazal. ďakujem
mech13 (5526)|3.8.2009 11:58
M@rcus: nj, jenze tim se porad resi jen jedno PC, predpokladam ze licenci XP ma bokem... po downgrade by pak samozdrejme vistu nemohl pouzivat dokud by pouzival XP
M@rcus (71)|3.8.2009 12:02
Ale ak má 1 licenciu Vista Business a 1 XP Pro, mohol by používať namiesto toho 2 x XP Pro. Ide o to, aký je východzí stav.
Ak je to napr. 1 x Vista Home a 1 x XP, v žiadnom prípade nie je možné legálne urobiť downgarde na 2 x XP.
pantata (28)|3.8.2009 12:18
potom ale nechapu jak je mozne, ze kdyz je na PC1 aktivni tak proc pri aktivovani na PC2 probehne aktivace vporadku, ale HW je jiny? potom musim jit zpetna vazba s preinstalovaní windows na PC1 a znovu zadani aktivace.
cool.user (2822)|3.8.2009 12:32
[quote=pantata;277656]potom ale nechapu jak je mozne, ze kdyz je na PC1 aktivni tak proc pri aktivovani na PC2 probehne aktivace vporadku, ale HW je jiny? potom musim jit zpetna vazba s preinstalovaní windows na PC1 a znovu zadani aktivace.[/quote]

Hele, vysvetlim ti to takhle:

1)Potkal si Moncu a zacal si ji balit a uspesne si ji zbalil (zaktivoval jsi PC1)
2)Monca je stastna a mysli si ze je tva jedina
3)Potkal jsi Lenku a zacal ji balit a uspesne si ji zbalil (zaktivoval jsi PC2)
4)Lenka a Monca jsou stastne
5)Lenka a Monca se potkaji v kavarne a daji se do reci
6)Lenka a Monca zjisti ze chodi s timtez clovekem -> problem

Chapes?
pantata (28)|3.8.2009 12:32
no nezbyva nez na PC2 nainstalovat XP a na puvodni PC1 zakoupit novou legalni licenci....sakra...
M@rcus (71)|3.8.2009 12:34
Pokiaľ viem, v Microsofte nerobia žiadnu vedu z toho, ak je na 1 sériové číslo aktivovaných viac PC. Môže ísť napr. o firmu, ktorá robila downgrade na viacerých PC s OEM licenciou. Takže ak na jedno číslo nie je aktivovaných veľa PC (odhad - 5, 10, 15, ... ?) tak to asi nechajú plávať. Ale hocikedy sa môžu rozhodnúť to skontrolovať a potom teoreticky môže byť problém.
cool.user (2822)|3.8.2009 12:37
[quote=pantata;277662]no nezbyva nez na PC2 nainstalovat XP a na puvodni PC1 zakoupit novou legalni licenci....sakra...[/quote]

Z pravniho hlediska ano, ovsem ja bych stejnak zkusil moniku ukecat.
pantata (28)|3.8.2009 12:39
no udelam jednu vec a to je ta, ktera zde jiz byla psana,budu se tvarit ze Monika je fajn holka a fachci tak jak ma a to ze Lenka se nekde objevila a ted dela problemy,tak ja budu tvrdit ze s tim nemam nic spolecneho
cool.user (2822)|3.8.2009 12:48
[quote=pantata;277668]no udelam jednu vec a to je ta, ktera zde jiz byla psana,budu se tvarit ze Monika je fajn holka a fachci tak jak ma a to ze Lenka se nekde objevila a ted dela problemy,tak ja budu tvrdit ze s tim nemam nic spolecneho[/quote]

Rozhodne bych Monice nelhal. Rekni ze sis ji spletl s Lenkou, ze jsou si fakt podobny a ty jaks byl opilej, tak sis myslel ze je to ona. Chci rict ze Monika urcite neni krava a docvakne ji zes s Lenkou byl kdyz u ni v mobilu uvidi SMSky od tebe.
pantata (28)|3.8.2009 12:51
dobře ted cesky myslis si, ze kdyz by mi validace na PC1 selhala a ja zavolal na operatora a nasypal si popel na hlavu jak su blbej ze OEMka se nemaj tahat tam kam nepatri ze by mi to mohli vratit zpet?
cool.user (2822)|3.8.2009 12:56
[quote=pantata;277675]dobře ted cesky myslis si, ze kdyz by mi validace na PC1 selhala a ja zavolal na operatora a nasypal si popel na hlavu jak su blbej ze OEMka se nemaj tahat tam kam nepatri ze by mi to mohli vratit zpet?[/quote]

Takhle, zkusil bych validaci provest co nejdrive (i kdyz si ted nejsem uplne jistej jestli validace = online overeni pravosti nebo jen nacita lokalni info), kazdopadne, pokud by validace prosla OK, tak bych to neresil, pokud by neprosla tak bych to resil telefonicky, rekl ze jsi tady instaloval nove pc a omylem jsi na nem zaktivoval jinou licenci, ale ze byla odstranena bla bla bla.

Delat hlupaka stylem "nic nevim" muze sice byt take uspesna strategie, ovsem daval bych si bacha na par veci. Rozhodne bych v pripade problemu telefonicky neaktivoval windows ze stejneho telefoniho cisla.
pantata (28)|3.8.2009 13:02
tak nastesti mam cisla dve tak v tom nevidim problem,no budu doufat,idealni by bylo kdyby tam zavolala nejaka zenska a vzal to chlap :)
pantata (28)|3.8.2009 13:07
jeste se zeptam,kdyz mam zalohu windows xp a chci ji vypalit na cd a instalovat z nej do PC.mam to vypalit jako BOOT CD nebo normalne jako data?
mech13 (5526)|3.8.2009 13:23
pokud mas jenom zkopirovany slozky z CD tak ti to je k nicemu, musis mit image disku a ten vypalit - automaticky v nem je i boot.
pantata (28)|3.8.2009 13:25
no stahl jsem si verzi v RAR.jak to mam v NERU vypalit?