reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je tohle u LCD notebooku normální?

B.Gen.Jack.O.Neill (165)|5.8.2009 10:00
Ahoj, na podobnou věc se snažím najít odpověd všude po internetu včetně jiných diskuzí, ale ještě mi nikdo neodpověděl, popravdě nevím proč, myslím že je to prostý dotaz. Jde mi o to, že mám svůj první notebook, s lesklým LCD 15.6" displejem. Jenže když ho mám zapnutý za nízkého světla, nebo nedej bože ve tmě, a s maximálním podsvícením, obraz vapadá na černém podkladu jako na tomhle videu v čase 0:28 opět v čase 0:28.
VencaX (3686)|5.8.2009 17:19
Já to na svém 15.6" HD LED displeji mám také. Ale nepovažuji to za problém. Proč to dělá nevím, ale dělá to na více noteboocích, takže je to nejspíš v pořádku. Můžeš zkoumat u výrobců NTB nebo displaye třeba přes email, tam ti možná řeknou víc.
Možná ještě někdo z fora :)
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|5.8.2009 21:50
Děkuji, konečně někdo. Víš, mě jde hlavně o to, že se už dny bavím s pár lidma na zahraničních forech o tom co je a není light leakage, nevím proč ale myslím si že si to pletou s blbými úhly. Light leakage neboli únik světla je když zespoda vidíš prostě unikat světlo přimo z trubice nebo diod, ale tenhle jev, co jsem ukazoval na těch videech je podlě mě blbejma úhlama. Přeci únik světla pod displejem by se neměnil s úhlem naklopení displaye, respektive když se koukám do středu obrazovky, a horní rohy jsou invertovaný, tak logicky stejně (tedy myslím opačně) spodní rohy musejí být zesvětlený. Únik světla by nezpůsobil inverzi horních rohů obrazovky, takhle o tom uvažuju já. Ale jen to moje domněnka, a proto se radši ptám jestli je tohle normální nebo ne, přeci jenom nemám s čím porovnat.
VencaX (3686)|6.8.2009 17:16
Bude to nejspíš, jak říkáš, špatný pozorovací úhly. Čím je způsobený tento efekt byses mohl nejspíš dozvědět od některého z výrobců.
Na obrázku je vidět tento efekt na mém notebooku.
Pokud nechci vidět ten efekt, tak si display nastavím do kolma se zemí a hlavu si dám tak, že pokud se dívám rovně, vidím těsně nad ntb. Potom už vidím akorát zlomek efektu. Stejně tak pokud se dívám hodně z úhlu. Možná je to díky LED podsvícení. Já mám tenhle tym podsvícení poprve a taky nemám s čím porovnat.
PIC_0708.JPG
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|6.8.2009 23:25
Ono za denního světla si toho ani nevšimneš, při světla z žárovky jen malinko, a v úplné tmě musíš dát podsvícení na minimum, a trošku přiklopit. Ale tohle podlě mě rozhodně není způsobeno LED podsvícením. dneska jsem se dostal k pracovnímu notebooku mamky mojí přítelkyně, klasický trubicový podsvícení a efekt byl stejnej, respektive zesvětlení i ztmavení (v horních rozích) bylo v poměru k černé zhruba stejné jako u mě, akorát protože je to matnej displej tak to tolik nesvítilo, ale myslím si že když člověk nechce pracovat v parku na slunci tak za ty hrozný barvy matnej displej nestojí, ale to už je OT. Prostě LED podsvícení s tím nemá nic společnýho, jen že to je víc bílý světlo takže je líp vidět, ale v poměru ke zbytku monitoru to je nastejno. Spousta lidí na to nadává jako na tzv. light leakage neboli únik světla, ale tohle s tím nemá nic spolěčnýho, protože únik světla by nezpůsobil invertovanej obraz v horních rozích. Ještě něco spočítám a napíšu.

Tak asi takhle, obvykle tyhle displeje začínaj výrazněji měnit barvy při 25 stupních, což je 12,5 na jednu stranu. Pakliže se dívýš na notebook z půl metru, a počítám klasickou výšku 15" displeje, díváš se na spodní hranu pod úhlem cca 15 stupnů, takže myslím že tím to je i dokázáno... :)