reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Používáte wifi produkty již v normě 802.11n?

husky14 (4214)|7.8.2009 08:28
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Používáte wifi produkty již v normě 802.11n?

O produktech s normou 802.11n, často označovanou jako draft, již bylo napsáno mnoho testů a srovnání. Stále však kolují dohady, zda má tato technologie takový význam a zda se vyplatí investovat např. do routeru, který je již touto technologií vybaven. Používáte tato zařízení? Jste s nimi spokojeni? Ať už jsou vaše poznatky jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
morous (9)|7.8.2009 12:45
Ne, nevyhodím spolehlivý a funkční accesspoint, tiskárnu, PDA a notebok jen proto, abych získal tuto pochybnou kvalitu. Pokud potřebuji rychlou síť, jsou tu dráty, na to ostatní mi g-norma stačí.
xmarek (1676)|7.8.2009 12:52
Ne. Momentálně nevidím jediný důvod.
1. Nemám doma žádnou věc co by to podporovala tj. AP, PDA, 2 *Notebooky.
2. Nemám ani tak rychlou konektivitu k Netu (10Mb/10Mb).

A navíc proč se zbavovat funkčního AP. :D
Neregistrovaný (0)|7.8.2009 13:07
Ano, N specifikaci používám pro transfér dat (HD filmy 5-15GB) mezi PC a HDD přehrávačem. Dráty není možné tahat všude a rozdíl v rychlostech oproti G specifikaci je znatelný. Problém je pouze kvalita v signálu v případě překážky... často dochází k přepínání na nižší rychlost.
Fenris (0)|7.8.2009 13:32
Doma nemá N specifikace zrovna dobré vyhlídky. Na brouzdání po netu je to zbytečný, na sledování filmu ze síťového disku stačí většinou i Bčko a že bych se bavil přesouváním GB dat z PC do PC vzduchem... Externí USB disk to řeší daleko efektivněji. Když někdo nemůže nebo nechce rozvádět kabely, tak to pochopím, potom může mít N někdy důvod, ale pro domácí síť to vidím prozatím jako zbytečnost. Až přes net půjde sledovat HD TV v solidním bitrate a bued tomu odpovídat i připojení od našich ISP, potom si rád něco takového pořídím.
kju (3)|7.8.2009 13:45
zaujimava tema :) kedze prave dnes si idem po po objednany Nkovy router s 1G portmi :)
tak zajtra uvidim ci to ma cenu , ja som to riesil lebo casto presuvam vecsie data z jedneho PC na druhe a tiez Book a vsetky 3 zariadenia maju gigove sietovky a notebok nkovy wifi tak preco nepokrocit dalej , rozdiel v cene routra bol shruba 50eur verzus 80 eur tak to nie je az tak hrozne a ked mi to uspori dlhe cakanie tak mi to za to stoji :)
urcite napisem ako to dopadlo :) ci to stoji zato oproti Gckovej Wifi a 100mbit sieti :) :runaway
Neregistrovaný (0)|7.8.2009 13:58
Take uz mi doma jeden N-kovy TP-link beha ... Byl extremne levny (pod tisic kc. pravda nema gigove porty, ale i 100Mbit vzduchem je prima) a pouzivam ho pro jiz zminene kopirovani vetsiho mnozstvi dat :-)
xstreetfighter (453)|7.8.2009 14:27
ne, nevidím důvod. Net používám přes kabel a standartní wi fi na mobilu mi stačí...
Dojigiri (1629)|7.8.2009 14:31
Používám, když jsem kupoval G-bit router, chtěl jsem i s wifi (pro příležitostný připojení nb), a variant s wifi-N bylo víc než bez N (nejsem si jistej, ale myslím že snad ani nebyla kombinace Gbit router + wifi G) a finančně se moc nelišily, takže jsem vzal router s N (konkrétně SMC Barricade SMCWGBR14-N). Neměl jsem v tý době žádnou N-kovou kartu, používal jsem ho donedávna pouze v G režimu, ale nedávno jsem obměnil NB a ten už má N takže rychlost už je dostatečná i na přetažení menšího množství (:D) větších dat (pokud jsem línej zapojovat kabel). Nebylo to původně záměrem, ale teď jsem rád, že už N-ko mám.
Marenek (239)|7.8.2009 14:51
pokud bych kupoval novej routr, koupím N. ale ještě není doba, abych kvůli N zahazoval spolehlivě šlapající B/G. předchozí příspěvky mi dávají za pravdu. ale za půl roku rok může být všechno jinak :)

osobně teď řeším otázku, jestli mám doma vůbec zapojit 1Gb switch, ke kterýmu jsem přišel, nebo jestli se ho zbavit. ;)
Axel_lacoon (0)|7.8.2009 15:04
zdravím......tak já jsme vysmatej, vyhral jsem na školení IT router Belkin N1 Vision asi pred pul rokem a je to samozrejme Wifi 802/11n, dále jsme si koupil nový NTB asus EEE 1000H. A ten má taky wifi N, a ted jsem doma na wifi prumerne 135MB, nekdy i více, dosah to má výborný pres nekolik panelakovych zdí, a na primo jsme to tedy nezkousel, pac mi to rusi spousto vln v okoli sidliste. A myslim si ze stejne vsichni na eifi N prejdeme jako na Fast ethernet z 10MB, a tedka uz ze 100MB a 1Gb........musíme jít s dobou
wthulmann (238)|7.8.2009 17:16
Ano, protože kromě jednoho notebooku jsou všechna moje bezdrátová zařízení novější a enko už umí (tak ho používám).
Akuh (44)|7.8.2009 18:13
Vlastním pouze notebook s podporou 802.11n. Přechod je plánován až doslouží současný router, či bude změna nutná.
|Mio| (1333)|7.8.2009 19:10
Jedu na 802.11n jiz delsi dobu, nechtelo se mi nikdy tahat pres cely byt kabely. Jakmile se objevily levne WA-6202-V3 tak jsem koupil nejdriv jeden a pak i druhy jako AP, nahradi to plne 100 mbit drat.

Realne se zvysi propustnost i ke G klientum a hlavne mezi klienty.

Ted mam most Router--11n--Router(rezim bridge) a od nich LAN(propojky do 2m) k zarizenim, jen notebooky jedou pres G, takze NAS(bezi na nem i web a ftp), TV, PC, Cable modem(30 mbit UPC) maji mezi sebou propojeni ktery tech 80 mbit v realu da.

Celkem mala investice a hodne muziky, kdyz clovek kupuje novy razizeni tak bych bral uz jedine n-ko, jestli prejit je spis otazka potreby, jak se clovek pusti treba do fullHD, tak je to nutnost. Jenze stavajici router ma vetsinou zivotnost aspon 5 let, a rozhoupat se je tezky.

Budoucnost n-ka vidim hlavne pro domaci pouziti, vzdalenosti do 10m i pres nekolik zdi jsou bezproblemove, vyjimku tvori situace ve kterych se vyskytuje zrcadlo, clovek se taky nesmi bat investovat do lepsich antenek, aspon 5dBi, ale hlavne s kabelem.
Millosch (3)|8.8.2009 07:31
Stále používám kombinaci g routeru i přijímače, ale mám trochu problémy s kvalitou signálu (vzdálenost 10m skrz 3 zdi), takže uvažuji o kombinaci 2 n routerů, jak už tu zaznělo. Nebo máte někdo radu jak signál zesílit (použitím anténky s prodluživačkou, nebo něco...)?
matopvd (0)|8.8.2009 09:36
Chcel by som vedieť či je dosach oproti G-cku o dosť väčší. Lebo na G-čku mám cez niekolko stien v rodinnom dome (asi 5 na 10m) už velmi slabí signál a často vypadáva. a chcel by som kúpiť dáky router v N-kovom štandarde či sa mi to oplatí.
MartyMcFly (222)|8.8.2009 12:38
Zdravím,
Osobně nevyužívám, ale dost operuji s 802.11b/g a to pro mě a mé klienty je dostačující. V případě, že není vhodné využití wi-fi síti preferuji síť metalickou nebo optickou, která je mnohem bezpečnější, stabilnější a rychlejší.

Howk.
Zorna (15)|9.8.2009 18:34
pouzivam cca 3 mesice DIR-655 od DLINKU, osobne mohu rict ze jsem spokojeny.

vyhody vidim:
1, mame doma 2x NB, oba maji uz N - takze kdyz jsem venku na zahrade (100m) a cca 2 tluste zdi, tak venku je stredni signal a je mozne internet pouzivat bez problemu. Nepada to!
2, + pouzivam doma veci jako mob, PSP, atd... singal bez problemu, 2-4 zdi.

vykon a signal je znat, do PC jsem si dokoupil N prijmac, takze i dalsi PC ma net bez problemu.
kju (3)|10.8.2009 08:55
takze som to cez vikend zbezne odskusal
Linksys WRT320N + Velke PC s AMD 5400+ + mini PC s intel doskou a Atomom 330 , obe idu pekne na 1G lan a + HP 6735b na n wifi pisalo mi tusim ze to ide 144mbit

realne poznatky su zatial zmiesane , pri tahani z velkeho PC z ftp mi to slo smerom na male PC tak rozne ale okolo 15 - 17MB cize oproti 10tim pri 100Mb ziaden zazrak naviac to sem tam cudne zasekavalo a pri wifi to slo shruba okolo 5 - 6 MB oproti 2.6MB predtym ale tiez sa to nejak cudne cukalo asi sa musim pohrat este s FTP atd :)

poradte niekto dobreho FTP klinta :) teraz mam stareho ServU novy sa mi nepaci, mam radsej ked si ho zapnem kedy chcem ja a nie ze bezi stale.
Neregistrovaný (0)|10.8.2009 16:59
Ano používám - cca 1,5 roku - 2 destopy a 2 notebooky.

Výhodou je, že paneláku mohu jet na 25 až 10% výkonu (panelák 3 místnosti - i přes zeď) a rychlost připojení je na NB - b,g trvale 54 a na *.11n ... 160 a 200 Mbps, od 50% výkonu již 300Mbps.

Samozřejmě externí antény u desktopu a starého NB bez interního wifi.

[email]buchtik@post.cz[/email]
kju (3)|11.8.2009 07:14
hm tak teraz by ma zaujimalo preco ja mam pri plnom vykone len 144Mbps ??
astec (1823)|11.8.2009 08:11
Ano, všechny nové sítě stavíme touto technologií
ICEBOSS (3435)|12.8.2009 13:54
Nepoužívám wi-fi. Nemám ho rád. Radši si po bytě natahám kabely. PCHE.
Neregistrovaný (0)|14.8.2009 13:16
802.11n je pouze pro loosery, profesionál má po bytě/baráku nataháno Cat-6 protože Gigabit Ethernet. Gigabit síťovka je dneska už všude a gigabitový switch je za příznivou cenu. Jede to 80-90 MB/s, tedy 2x-3x rychleji než kopírování na a z USB HDD. WiFi jako takové se hodí leda tak na nenáročné internetování na zahradě u bazénu.