reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samovolný restart PC po výměně zdroje

Jandaskunk (2330)|10.8.2009 12:30
Zdravím, rozjel jsem starší PC (zhruba 6 let starý) po výměně zdroje (starý byl na odpis). Už dříve s tím byly problémy, ale nyní po kompletní reinstalaci (formát disku), výměně zdroje, přepastování chladičů se zdálo, že to bude již vcelku v pořádku. Ale dnes (asi po 3. až 4. dnu od nového provozu) se mi PC asi po 5 minutách provozu samovolně restartovalo natvrdo. Vypadalo to trochu jak výpadek proudu (ale nebyl, protože s novým PC to nic neudělalo a proud nevypadl), delší restart, kdy na delší dobu (asi 2 vteřiny) se přestaly točit větráky a poté to naskočilo (pípnutím a zapnutím větráků a PC), teď už to jede v pohodě. Před restartem jsem surfoval na tomto fóru.

Komponenty jsou následující:
MB ASUS A7V8X-X
CPU AMD AthlonXP 2400+, 1,9 (2,0) GHz
GK Connect3D Radeon 9200, pasivní chladič, AGP
RAM PMI 512MB DDR 333MHz
zvukovka Soundblaster Live! 5.1 (SB0220)
modem, který nepoužívám
přídavná síťovka Intel, kterou nepoužívám (mám integrovanou na desce, tohle bylo dřív pro propojení s jiným počítačem)
HDD WD Caviar 80GB, IDE (WD800BB)
DVDRW/RAM LG GSA-H55N (novější)
zdroj Xilence XP-400 (400W, přendán z půl roku starého PC)

Děkuju všem za případná řešení
mech13 (5526)|10.8.2009 12:34
kondiky na zakladni desce OK?
Jandaskunk (2330)|10.8.2009 12:41
Kondíky vypadají v pořádku, už jsem je i nedávno kontroloval, psal mi i trodas, že by ty kondíky mohli být vyschlé, ale to nepoznám. Vyteklé rozhodně nejsou. Jinak deska je dost hlučná, takový jakoby "elektrický zvuk", který vychází z dolní oblasti u té zelené kontrolky. Jinak baterku jsem vyměnil za novou ještě před novým chodem...
rrajnoha (5)|10.8.2009 13:57
Zdravím.
Já mám zkušenosti s tím(již 2x), že odešel zdroj - zvláště u tak starých přístrojů.
pas!k (3765)|10.8.2009 14:07
Znacka xilence patri k tomu horsimu co se do pc da namontovat.. je mozne ze zlobi prave ten zdroj .. osobne bych u tak stareho pc provedl nejake testy .. minimalne pameti projed testem goldmemory.
Jandaskunk (2330)|10.8.2009 20:29
Ten zdroj je starý půl roku, byl v novém PC, tam nedělal problém, ale preventivně jsem do nového počítače hodil raději Enermax a sem jsem hodil Xilence, abych to vůbec rozjel (u starého zdroje vyteklé kondíky atd.). To goldmemory projedu

EDIT: Tak teď mi to spadlo znova, startoval jsem skype, seklo se to (kromě myši) a zas samovolný restart, nejdřív jakoby to spadne (ten zvuk elektriky :D) pak se objeví na obrazovce obrázek desky (biosu), pak se zas elektrika nastartuje a jede to, v té pauze nabíhají mechaniky a kontrolka PC stále svítí
Jandaskunk (2330)|11.8.2009 02:34
Test Goldmemory proběhl po 5ti hodinách v pořádku bez chyb. Zítra (dnes) zkusím nějaký stability test, pokud se k tomu dostanu.
petr.svec (320)|11.8.2009 07:14
přetaktování procesoru nebo fsb či pamětí tam náhodou nemáš, protože by to odpovídalo přesně na nějakou nestabilitu tohoto typu

osobně mi tento problém dělaly paměti... přestože byly ok... někdy se to stalo (důvodem bylo to, že byly od různých výrobců a některé pro 333MHz a některé pro 400MHz... když

zkus případně mrknout do biosu, zda do procesoru i pamětí a grafiky cpeš to správné napětí, jaké tam má být podle zapojeného hardwaru (může se stát, že autodetekce ti zvolí špatné vyšší napětí)
Jandaskunk (2330)|11.8.2009 11:31
Paměti jsou 333MHz, ty mám v biosu i tak nastavené (prostřední hodnota). CPU mám nataktován na 2000MHz, což je defaultní hodnota. Napětí jádra je nastaveno na auto a je tam napsáno 1,650V, což je taky defaultní, ale tak pro jistotu hodim manual a dám je tam ručně. U grafiky můžu nastavit leda to, jakou to má velikost paměti, v mé případě 128MB. Ale nějaký podrobnější nastavování (například napětí) tu vůbec nemám. Jinak grafika nemá přídavné napájení. U pamětí také není napsáno napětí, pouze frekvence a pak SDRAM nastavení, to mám nastaveno na By SPD

Jo a ta paměť je jen jedna, takže tam nekompatibilita mezi výrobci nebude :)

edit: Podle CPU-Z jedou paměti na napětí 2,5V, časování 2,5-3-3-7 a frekvence 166MHz (efektivně 333MHz)
Jandaskunk (2330)|12.8.2009 10:34
Takže se začínaj přibírat další problémy, včera se mi to nerestartovalo, ovšem po delší době nečinnosti (spořič a následné vypnutí monitoru) se po hýbnutí myší (a naskočení obrazu) počítač sekl, pak jakoby vyply ovladače, napsalo to chybu ativ2diag nebo tak nějak, že to mám restartovat, že nemohly být načteny ovladače či tak nějak. Dnes pro změnu jsem to zapnul a chtěl jsem to připojit na net a při připojení kabelu RJ-45 do síťovky se vypnul monitor (zkoušel jsem vypnout a zapnout, ale nenaskočil). Ten monitor byl už i dřívější problém, kdy při prvním startu někdy prostě vypnul v zapnutém stavu.

Je možné, že by to mohl být problém s grafikou? Kdyžtak mi prosím poraďte jaký test na tuto grafiku použít.

Díky
M@rcus (71)|12.8.2009 12:01
Aké staré máš ovládače na grafiku? Skús inú verziu (buď novšie alebo staršie, ktoré predtým fungovali). Keby odchádzala priamo karta, čakal by som rozsýpanie obrazu alebo pád grafiky pri zaplnení jej pamäte.
Môžeš skúsiť inú kartu alebo tú tvoju otestovať napr. pomocou FurMark .

Ťažko povedať, či monitor súvisí s problémom grafiky, keď blbol už predtým.

Sorry za príliš všeobecné rady
Jandaskunk (2330)|12.8.2009 12:13
Ovladače mám původní z CD, Furmark zkusim až večer, zas musim do práce :(

No už dříve mě to blblo tak, že když byl počítač studený (první start), tak se mi to seklo, případně samo restartovalo nebo se mi jak říkáš, jakoby rozsypal obraz (bliklo to) a pak to napsalo problém s ovladačem, že musel být vypnut bo tak, to jsem měl i novější ovladače.

Každopádně to uvidim po tom testu.
jelenidlo (1)|12.8.2009 12:37
no hale, taky mam podobné problémy s restartem na starém pc, mam to zapříčiněno systémovým hdd který má krapet víc vadných sektoru

začalo mi to dělat často až po nainstalování win vista, jinak na xp mi to tak často nepadalo
meeee (1110)|12.8.2009 12:43
[quote=jelenidlo;281093]...mam to zapříčiněno systémovým hdd který má krapet víc vadných sektoru[/quote]

Jasně, tady může bejt Punťa taky zakopanej. Takže test povrchu v HD Tune.
Jandaskunk (2330)|12.8.2009 21:28
Jasné, zkusím nejdřív teda ten HD Tune a uvidim, podle smart je ovšem disk v poho....pak ještě udělám ten Furmark a napíšu

EDIT: Takže se mi komp zas kousl, byl spořič obrazovky, normoš v pohodě šel, připojil jsem zas přípojku na internet a seklo se to, takže restart natvrdo (tentokrát žádný hlášky, prostě se zastavil obraz a nic s tim nešlo dělat, du na ten test)

EDIT2: Snažim se stáhnout ten HDTune z odkazu ale napíše mi to toto:

Jandaskunk, nemáte povolený přístup k této stránce. To může být způsobeno jedním z následujících důvodů:

1. Váš uživatelský účet možná nemá dostatečná oprávnění pro přístup k této stránce. Pokoušíte se editovat příspěvek někoho jiného, zpřístupnit vlastnosti administrace nebo jiného privilegovaného systému?
2. Pokud se snažíte odeslat příspěvek, administrátor možná zrušil Váš uživatelský účet, nebo teprve čeká na svou aktivaci.

Může mi někdo prosím vás říct co to znamená?

Aha, tak prý soubor čeká na schválení, jdu zkusit jinej...
Jandaskunk (2330)|12.8.2009 22:29
Zde je výsledek testu HDTune, je negativní. Jdu na FurMark

EDIT: Jinak při tom FurMarku mám dát Xtreme Burning mode nebo to nechat tak jak to je?

EDIT2: Tak jsem to zkusil teda dát ten stability test bez toho xtreme, ale když jsem ho chtěl spustit, tak na mě vyskočila hláška, že potřebuju kartu která je OpenGL 2.0 kompatibilní, což ta moje stařenka není :D šla by na to nějaká starší verze Furmark?

EDIT3: Tak ten FurMark nepude....zkusil jsem i Video card stability test, jenže tam je zas potřeba directX9, což moje karta nepodporuje. Pouze do verze 8.1 ....poraďte pls jakej test na grafiku
HDTunescan.JPG
Jandaskunk (2330)|13.8.2009 10:17
Tak dnes zas. "Ovladač zobrazení ati2dvag přestal pracovat. Restartujte počítač..." a tahle hláška se objeví a obraz je při strašně malým rozlišení a barvy jsou totálně jiný a prostě jak kdyby pracovaly tak 4 barvy
Kaizer Soze (58)|13.8.2009 14:11
[quote=Jandaskunk;281348]Tak dnes zas. "Ovladač zobrazení ati2dvag přestal pracovat. Restartujte počítač..." a tahle hláška se objeví a obraz je při strašně malým rozlišení a barvy jsou totálně jiný a prostě jak kdyby pracovaly tak 4 barvy[/quote]

myslim ze naznakov uz bolo dost, vysoko pravdepodobne sa s tebou rozlucila graficka karta a este chyta posmrtne krce :cool: :D
Jandaskunk (2330)|16.8.2009 01:34
Zkusil jsem 3DMark2001 (moje grafika nepodporuje DX 9, tak proto tak starý mark :D) - ještě po zapnutí a vložení flashky s programem se samozřejmě restartoval počítač sám - no a potom v průběhu benchmarku vše v pohodě, skore nějak přes 6000 myslim. Zkoušel jsem i to demo a taky v poho. Zkusim pak ještě nějakej test stability....řekl bych ale že spíš hlavně deska bude na vině...