reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook pro AutoCAD, ArchiCAD

pajaxxx (2)|11.8.2009 20:35
Dobrý den,
potřeboval bych poradit s výběrem noťasu... Přítelkyně si chce pořizovat nový notebook a hlavním požadavkem je práce v programech AutoCAD 2007 a novější, i 3D, ArchiCAD 12 a novější. Moc se v PC nevyznám, v noťasech už vůbec. Hlavně nevím, jestli tyhle programy utáhne integrovaná grafická karta, kterou má většina notebooků. Potřeboval bych od Vás poradit, které notebooky by mohly být vhodné, hlavně jaké parametry... Horší to bude asi s cenou, rádi by sme se vešli do nějakých 16ti tisíc... Děkuji předem za rady :)
xmarek (1676)|11.8.2009 21:48
Programy pro kreslení technických výkresů (3D) jsou velmi náročné na výkon počítače (i grafický). V podstatě se jedná o nejdrahší notebooky co jsou na trhu. Otázkou je jak náročné projekty bude dělat. Co si pamatuji kluci co dělali v konstrukci měli vždy to nejvýkonnější co bylo na trhu. A notebooky měli cca za 100k. Např. Siemens Celsius.
pajaxxx (2)|11.8.2009 22:26
Ona teď nastupuje na VUT stavební, takže žádný extra konstrukce dělat nebude... Co jsem se díval na systémový požadavky, tak pro ArchiCAD je požadavkem vícejádrový procesor, paměť 2GB a více, graf. karta OpenGL s 256MB a více... No... A mně jde hlavně o to, jestli mi na tohle stačí integorvaná grafika, nebo mám hledat noťas s grafickou kartou?
xmarek (1676)|11.8.2009 22:37
Myslím si, že to graf. karta OpenGL s 256MB a více hovoří samo za sebe. Nemyslím si, že mají namysli integrovanou kartu.
ICEBOSS (3435)|12.8.2009 13:16
tak integrovane intel grafiky open gl umi a 256 sdilene pameti taky maji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_GMA#GMA_X4500

Je opravdu nutny notebook?
xmarek (1676)|12.8.2009 13:26
[quote=ICEBOSS;281118]tak integrovane intel grafiky open gl umi a 256 sdilene pameti taky maji..[/quote]Netvrdím, že integrované grafiky nemají podporu open gl a 256 MB paměti. Otázkou je do jaké míry zvládnou nároky těchto programů. :notsure
Richmond (8084)|12.8.2009 13:37
[quote=xmarek;281122]Otázkou je do jaké míry zvládnou nároky těchto programů. :notsure[/quote]
ArchiCAD neumi tak dobre vyuzit vykonnostni potencial beznych stolnich grafik jako treba 3ds Max, s profi kartou proste jede uplne stejne jako s "herni", naopak 3ds Max jede se slabsi profi daleko lip nez s "herni". Na ArchiCAD je tedy uplne jedno, cim ho "krmis". Bohuzel se mi nepovedlo zapnout antialiasing na mobilni ATI 3870 (Asus notes), na GF8400 (Dell XPS) ano. Ja osobne bych sel do notesu s GeForce, kvuli lepsim ovladacum ;)

edit: S integrovanou gk na ArchiCAD? Uz jen pri predstave mi stoji vlasy hruzou :D
VencaX (3686)|12.8.2009 20:28
Pod 16000 se dají sehnat notebooky s Radeon HD3470, HD4330, HD4570 a Nvidií G105M.

Další možnost je koupit repas. notebook s pěknou grafikou dělanou právě na takovéto věci třeba odtud - nějaký ten kousek okolo 16k tam taky je.
czhunter (775)|12.8.2009 20:52
Asi bych doporučil trošku přitlačit na něco takovýho: http://www.alza.cz/ibm-lenovo-thinkpad-sl500-d97287.htm i když je fakt, že numerická klávesnice se na konstrování víc než hodí.
Dá se dokoupit zvlášť, ale kdo to má tahat, že? A pak taky, notebooky od IBM nejsou hezký. Všechny holky to vědí a vím to i já :)
ICEBOSS (3435)|12.8.2009 22:06
[quote=czhunter;281256]Asi bych doporučil trošku přitlačit na něco takovýho: http://www.alza.cz/ibm-lenovo-thinkpad-sl500-d97287.htm i když je fakt, že numerická klávesnice se na konstrování víc než hodí.
Dá se dokoupit zvlášť, ale kdo to má tahat, že? A pak taky, notebooky od IBM nejsou hezký. Všechny holky to vědí a vím to i já :)[/quote]

SL500 tu nekteri povazuji za odpad s mekkymi plasty a bez horcikove kostry... nicmene si taky myslim, ze to neni spatna volba.
czhunter (775)|12.8.2009 22:19
A někteří jiní zase považují za odpad Ferrari a Porsche, protože jediné pravé Gran Turismo je Aston Martin :)
... jenže za 17000kč nemůže člověk chtít modré z nebe. I když numerickou klávesnici by chtít mohl.
petrprv (11)|12.8.2009 22:28
[quote=pajaxxx;280819]Dobrý den,
potřeboval bych poradit s výběrem noťasu... Přítelkyně si chce pořizovat nový notebook a hlavním požadavkem je práce v programech AutoCAD 2007 a novější, i 3D, ArchiCAD 12 a novější. Moc se v PC nevyznám, v noťasech už vůbec. Hlavně nevím, jestli tyhle programy utáhne integrovaná grafická karta, kterou má většina notebooků. Potřeboval bych od Vás poradit, které notebooky by mohly být vhodné, hlavně jaké parametry... Horší to bude asi s cenou, rádi by sme se vešli do nějakých 16ti tisíc... Děkuji předem za rady :)[/quote]

Ahoj, já jsem podobný problém řešil v březnu, nakonec vyhrál u mě Dell XPS16. Je to super kompromis. Ma grafiky ATI, dobrou výbavu a 16 palcový displej. Celkově slušné provedení, protože jsem měl požadavek na každodenní nošení, tak aby to bylo i mechanicky odolné a ne nějaká plastová hračka.
Vzal jsem verzi s 4G ram a provozuje se na tom Autocad LT 2010 pod Vistama a jede to v pohodě.
Ono na 2D kreslení nemusíš mít žádný strach, to dneska zvládne i integrovaná grafika, problém by nastal až pro větší věci v 3D, ale předpokládám, že v tom asi nebude stejně dělat.
Já jsem i řešil velikost displeje a přenositelnost. Protože třeba HP dělá celkem levné 17" laptopy, ale to má i numerickou klávesnici a je to už hodně velký laptop. měl jsem ho několikrát v ruce a nosit bych to fakt nechtěl (velké a těžké). Ve výsledku v tom kreslí od toho března a nechce ani externí monitor. To na tom denně kresní v tom CADu, živí se s tím, takže ne rekreačně.
otázkou je kolik peněz do toho chceš dát a jakou mechanickou odolnost chceš. Jestli plastovou hračku co se rozpadne za pár měsíců nebo kovový pevný laptop, co vydrží a má navíc záruční servis do 24h přímo u zákazníka. To je asi největší bonus u Dellu.
xmarek (1676)|12.8.2009 23:00
Mno nevím jestli se ji bude chtít investovat za notebook cca 37k. :notsure http://www.b-shop.cz/not053-dell-xps-16-2,0ghz-t5800-3gb-160gb-hdd-hd-wled.htm
Vinie (163)|12.8.2009 23:05
[quote=czhunter;281256]Asi bych doporučil trošku přitlačit na něco takovýho: http://www.alza.cz/ibm-lenovo-thinkpad-sl500-d97287.htm i když je fakt, že numerická klávesnice se na konstrování víc než hodí.
Dá se dokoupit zvlášť, ale kdo to má tahat, že? A pak taky, notebooky od IBM nejsou hezký. Všechny holky to vědí a vím to i já :)[/quote]

až na to že Lenovo je IBM tak si trochu protiřečíš :D

jinak brácha má přes 2 roky starý asus dvoujádro s GF7200 a dělá na něm s autocadem 2008 a inventorem 11 a v docela to zvládá samozřejmě u složitějších sestav už má v inventoru docela problém, ale je 3 roky starej

co se týče toho lenova SL500 na Alfě ho maj za 16,5K i s tou klávesnici jako dárek :D + 2GB RAM
docela výhodná nabídka a myslim že bude úplně v poho stačit když teprve jde na VUT za dva tři roky ten noťas stejně nebude stíhat :)

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140081014000QQC
Richmond (8084)|12.8.2009 23:34
Ja bych byl pro Dell XPS/Studio s GeForce (nejlepe Promo) - matka ma 1330 v plny palbe a SketchUp v OpenGL to jaks-taks jde (bez outline - pak si neotocis plynule prakticky zadnej model), ale ma 13" takze na kresleni blbost. Je fakt, ze to byl notes za 35k ale na tahacku imho vybornej diky horciku (a to uz mi spadnul i ze schodu) ;)
VencaX (3686)|12.8.2009 23:51
SL500 je na tom sice s displayem lépe než všechny ty, co jsem psal. Přesto se mi zdá, že to je asi tak jedinná výhoda, na kterou jsem narazil.
Jedna věc je, že se nedá popsat jako ThinkPad (pouze obchodní finta Lenova), v podstatě by se to mohlo nazvat spíš Asus než Lenovo. Druhá věc je velmi měké plasty, šasí celkoě řadím mezi odpad. Třetí věc je předinstalovaný software, no prostě hrůza.. Poslední věc je, že za takovou cenu se dá sehnat notebook s lepšími plasty a a váýkonem (pouze display je horší)

Pro mě jasná volba ntb bez OS, následně vlastní výběr OS a ovladače už jsou maličkost, utility pouze dle výběru jen to, co opravdu dokážu využít.

Pokud má přítelkyně možnost pracovat na ext. monitoru, tak doporučuju něco z toho, co jsem psal, pokud ne tak bych připlatil a koupil toto nebo toto. Bohužel cenovka je vysoko, ale jsou to (ještě pořád) velmi kvalitní notebooky s pěkným displayem, dostačující grafickou kartou na vaše potřeby a mají vynikající, šasí a spoustu vychytávek ještě z dob IBM.

I když Vinie má pravdu.. Za 2-3 roky je to na novej notebook.
ICEBOSS (3435)|13.8.2009 09:15
ty plasty jsou na urovni notebooku v tyhle tride, me tak mekky zas neprisly.

to ze se nekdo vyziva v instalaci woken a stahovani ovladacu jeste neznamena, ze to nekdo jiny neoceni uz nainstalovany. dokonce si troufnu rict, ze 80% lidi je rado, ze tam uz jsou wokna i s ovladacema natazeny - ja bych teda byl.
VencaX (3686)|13.8.2009 17:18
Měl jsem možnost porovnat tvrdost plastů SL500 s mým asusem (který je mnohem levnější) a acerem za cca 15-16k (jak kde). SL500 měl jednoznačně nejměkčí plasty a to byl z notebooků nejdražší.

Sice bych možná byl raděj mít ji předinstalované ovladače.. To ano, ale za "pár dní" vyjdou Windows 7, a každý, komu přijdou je stejně bude muset sám nainstalovat a na ně i ovladače -- tzn. že pokud to neudělá teď, bude muset potom stejně. Navíc pokud si nainstaluju systém sám, pak si na něj nahraju utility od výrobce pouze ty, které budu využívat a ne ty, které mi budou na 1 věc (budou pouze zabírat místo na disku)
Karmali (1)|13.8.2009 20:59
Bohužel musím říct že pro plnohodnotnou práci v Archicadu (náročnější než autocad) je u notebooku nutná opravdu neintegrovaná grafická karta (doporučil bych ze stáje Nvidia), rozměrt displeje asp. 17" plnohodnotná numerická klávesnice a ideálně 4GB paměti. Toto považuji za absolutní minimum. Buhužel takovéto stroje se pohybují v cenové kategorii od 22000,- Občas je výhodnější oželet i váhu stroje a nebrat ji za kritické měřítko. Pokud uvažujete se této činnosti věnovat i nadále je potřeba takovou sumu obětovat, pokud ne tak bych doporučil spíš pevnou pracovní stanici.
Richmond (8084)|14.8.2009 01:21
Presne tak - pro pohodlnou praci bych volil neco s Quadrem (vetinou je maji prave Lenova), s integrovanou je to tak maximalne nekomu ukazat par obrazku, na praci ale ne.
petrprv (11)|14.8.2009 07:53
Udělějte krok zpět a popřemýšlejte. Studentka stavební fakulty opravdu potřebuje výkonnou grafiku na práci s ArchiCadem, v kterém si jen zkusí něco vytvořit? Držte se při zemi. Ona bude stejně dělat jen v obyč CADu v 2D nějaké drobné práce a na to ji stačí i ta integrovaná grafika nebo lépe stroj s nějakou grafikou. Až dospěje do stádia, že by třeba mohla začít i pro někoho dělat brigádně drobné práce, tak tento stroj už bude zastaralý a koupí si nový :-)
VencaX (3686)|14.8.2009 12:54
[quote=petrprv;281654]Udělějte krok zpět a popřemýšlejte. Studentka stavební fakulty opravdu potřebuje výkonnou grafiku na práci s ArchiCadem, v kterém si jen zkusí něco vytvořit? Držte se při zemi. Ona bude stejně dělat jen v obyč CADu v 2D nějaké drobné práce a na to ji stačí i ta integrovaná grafika nebo lépe stroj s nějakou grafikou. Až dospěje do stádia, že by třeba mohla začít i pro někoho dělat brigádně drobné práce, tak tento stroj už bude zastaralý a koupí si nový :-)[/quote]

S tím souhlasím. Nemá cenu kupovat teď ntb s quadro grafikou za 22k+, kterej si nemůže dovolit, když může koupit něco daleko levnějšího za cca 14k s nějakou HD4570 nebo G150M, což ji bude na rok dva stačit, a pokud se tomu bude věnovat dále, tak něco, co zvládne víc.

Vždyť jednoduché věci v inventoru 08 jsem modeloval i ve škole na nějaké nvidii 6200 a stačilo to.
skawagon (104)|23.8.2009 14:08
U archicadu je imho největší blbost kupovak kartu Quadro. Tento program z ní dokáže těžit jen minimálně. Pro seznámení a tvorbu menších projektů (Rodinný dům, menší bytovka) stačí (Odzkoušeno na AC 8.1, 9,10,11,12) zcela sestava v mém podpisu. Ku podivu Autocad při tvorbě ve 3D dokáže z Quadro karty vytěžit mnohem více než Archicad (Ale jen blázen by používal na 3D stavařinu Autocad když ovládá Archi.)

Proto bych doporučil slečně libovolný notebook z dedikovanou kartou, a věřte, že opravdu stačí libovolná 256 MB grafika. Mnohem větší váhu bych při výběru kladl na procesor. Archicad 12 Má kvalitní podporu vícevláknových aplikací, a je neskutečně svižnější oproti 11 na stejné konfiguraci. Dále bych doporučil pro jistou 64 bitový systém, neboť se šušká, že AC 13 bude (konečně) x64 kompatibilní.

Ps: Opravdu nemá smysl utrácet za první vysokoškolský notebook více než těch 15-16 tis.
Richmond (8084)|23.8.2009 14:14
[quote=VencaX;281752]Vždyť jednoduché věci v inventoru 08 jsem modeloval i ve škole na nějaké nvidii 6200 a stačilo to.[/quote]
Nevim jak vy, ale ja jsem se naucil drtivou vetsinu veci sam a muzu rict, ze jsem u tech programku vysedaval deno-denne deset hodin a kdyz se na to podivam zpetne tak docela lituju casu straveneho nad cekanim zpusobenem prave nedostatecnym hw - pokud nekdo zacina tak bych mu prave naopak koupil neco slusnyho, aby se mohl s klidem pustit do vetsich projektu nez se uci ve skole. Po prechodu na lepsi hw jsem se sam sobe divil, jak jsem mohl vytvorit to co jsem vytvoril. Uvedomte si, ze za tech par hodin ve skole vas nenauci to, co se clovek nauci ve volnem case ;)
VencaX (3686)|23.8.2009 23:27
[quote=Richmond;284975]Nevim jak vy, ale ja jsem se naucil drtivou vetsinu veci sam a muzu rict, ze jsem u tech programku vysedaval deno-denne deset hodin a kdyz se na to podivam zpetne tak docela lituju casu straveneho nad cekanim zpusobenem prave nedostatecnym hw - pokud nekdo zacina tak bych mu prave naopak koupil neco slusnyho, aby se mohl s klidem pustit do vetsich projektu nez se uci ve skole. Po prechodu na lepsi hw jsem se sam sobe divil, jak jsem mohl vytvorit to co jsem vytvoril. Uvedomte si, ze za tech par hodin ve skole vas nenauci to, co se clovek nauci ve volnem case ;)[/quote]

A jak velké projekty si myslíš, že bude začínající studentka vytvářet? Já myslim, že ne dost velký na to, aby jí ten notebook za 22k výrazně pomohl. Druhá věc a ta důležitější je, že na to nemá peníze. Takže podle mě je lepší teď něco ušetřit, něco jí zbyde, dvoje prázdniny jsou minimálně 2 brigády a za dva roky si může kvalitní nb dovolit.