reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Špatná velikost disku po hrátkách s Partition Managem

karelkkk (26)|19.8.2009 23:28
Nemusíte mi psát, že jsem pablb
Po hrátkách s Paragon Partition Managem (už přesně neřeknu co jsem dělal, ale hlavní bylo zkopírovat menší 40GB disk na větší 500GB). Dopadlo to tak, že i nový se mi zobrazuje jako 40GB. A to i v Paragon Partition Manageru. Prostě není to tak, že by tam bylo nepřidělené volné místo!



Zkoušel jsem snad všechny nástroje z hirens boot CD, ale disk se prostě tváří, že má jen 40GB (ne jen partition, ale celý disk.
TOSHIBA Identifi test:
MK5055GSX FW:FG001A (to je doopravdy 500GB disk)
SysChk:
Size - 8040.34MB (nechápu)
Tracks - 1025
Heads - 255
Sectors - 63
CMOS Type - (55)
FreeFDISK
Total disk space 36727Mbytes No partition defined

Mohl jsem nějak přepsat MasterBootRecord? Nejsou tam náhodou i údaje o velikosti disku?
karelkkk (26)|19.8.2009 23:41
Jen doplním, že disk je v notebooku DELL INSPIRON 6400
mech13 (5526)|19.8.2009 23:42
vyzkousej GParted, taky stejny efekt?

jak disk vidis v biosu?
karelkkk (26)|19.8.2009 23:46
Nevim, jestli je to možný, ale tenhle motebook v BIOSU nemá informace o HDD
Jen vybíráš z čeho bootuješ (HDD CD USB ...)
karelkkk (26)|20.8.2009 00:03
GParted - stejný výsledek
Prostě jako bych tam měl 40GB disk
Snad bych se i kouknul, jestli tam doopravdy není, ale hned vedle toho, že je tam 40GB mi to ukazuje že je to MK5055GS = 500GB

Začínám to vidět špatně
pas!k (3765)|20.8.2009 07:13
Spravce disku ve woknech ten disk vidi taky jako 40gb? Nepodarilo se ti jen naklonovat na ten 500gb tu 40gb partisnu a zbytek tam nevysi jako neprirazenej? Hod sem screen ze spravce disku .. BTW co pouzivas za os?
karelkkk (26)|20.8.2009 07:47
Jen opakuji. Jakýkoliv nástroj na práci s partition ukazuje volné místo 36727Mb
Opatřil jsem si hirens boot CD a zkoušel jsem z něj Partition Magic, Patrition Manager a spoustu dalších. Nová partition vytvořit jde, ale problém se špatnou velikostí nepřiřazeného místa.
Myslím, že správce disků ve woknech by neukázal nic jinýho (asi jsem to i zkoušel po tom co jsem na disku měl XPčka, ale to je dost slabej nástroj.
JanX (181)|20.8.2009 08:00
Jak vidíš ve windows disk, jako dva oddíly, nebo jenom jako jeden.
karelkkk (26)|20.8.2009 08:02
Není na něm teď žádný oddíl - jen cca 40GB nealokovaného místa
JanX (181)|20.8.2009 08:02
Dej sem screen z Patrition Manager
karelkkk (26)|20.8.2009 08:16
Bootuju z CD - screen neumim. Zkusim přepsat, ale je tam vidět jako 40GB disk bez partition - Můžu klidně jednu vytvořit, ale jen do velikosti disku (cca 40GB)

Jakej je princip, kterým tyto nástroje zjišťují informace o velikosti disku (cylyndrech sektorech hlavách atd) Není to náhodou napsáno v mastr boot record? Nemohl jsem s tím kopírováním přepsat i tyto údaje?
Zkoušel jsem už i nástroje na MBR ale bez efektu.

Asi to vyřeším trošku neeticky a vrátím ho prodejci :-(
JanX (181)|20.8.2009 08:17
Zkus toto: klik pravým tlačítkem na Tento pocitac >Spravovat > Spravce disku.. tam si muzež oddíly předělat ?- systemový ale nech, jinak prijdeš o data.
karelkkk (26)|20.8.2009 08:25
Tak znovu. O data se bát nemusím - už tam žádná nejsou (ani OS) Přistupuji k němu pomocí nástrojů na správu partition z bootovacího CD. Takže tohle je rada trochu mimo mísu.
johny__g (6387)|20.8.2009 08:40
Co nabootovat nějaký live linux? Jak ten by to viděl?
EditorPO (2819)|20.8.2009 08:49
To kopirovanie particie si robil v inom PC?

Vyber ten novy disk, pripoj do ineho pocitaca ako jediny disk, nabootuj HBCD a znovu vyskusaj.
faugusztin (453)|20.8.2009 08:54
No, asi si spravil "short-stroke" disku :
http://www.tomshardware.com/reviews/short-stroking-hdd,2157.html

Nieco ako robili tu so Seagate 1.5TB :
http://www.techwarelabs.com/seagate_1-5tb-mod/
EditorPO (2819)|20.8.2009 09:02
Je dost mozne, ze ten notebook taku velkost disku nedokaze detekovat, lebo je starsi model. Povodne v tom NTB boli pouzivane len 80GB disky. Disk teda pripoj do novsieho PC, ktory nema problem s velkymi diskami a vyskusaj.
karelkkk (26)|20.8.2009 09:09
Ne kopírování jsem dělal na tomhle noťasu (druhý byl v rámečku přes USB).
Myslíš, že je to počítačem? Musel bych kvůli tomu kupovat nějakej jinej rámeček (tenhle nejspíš nezvládá SATAII - i když by snad mělo být zpětně kompatibilní)

Linux jsem zkoušel - GParted - se stejným výsledkem. Disk je vidět jako 40GB.
karelkkk (26)|20.8.2009 09:11
Ne to není možné. Před mým zásahem na tomto noťasu fungoval jako 500GB (vytvořil jsem jednu 100GB partition bez problémů)
EditorPO (2819)|20.8.2009 09:16
Ked tu particiu zrusis, tak aku velkost disku ukaze BIOS?

Vies rucne zadat v BIOSE parametre disku?

Physical parameters MK5055GSX
Number of platters 2
Number of cylinders 164,887
Number of heads 4
Bytes/sector 512
urbandan (6)|20.8.2009 09:19
Tak mi pripada, ze no nikdo nechapete. Nejde o partici, ale disk se systemu hlasi jako typove 500 GB ale s kapacitou 40 GB. Takze kdyz vytori partition na max je stejne jen na 40 GB. Je to docela divne, na sajte Dellu je info o velikosti diskoveho prostoru nasledujici - 40, 60, 80, 100 or 120 GB hard drive. Jestli jsem dobre nasel specifikaci tak se jedna o intel i945 PM cipovou sadu, ale nemuzu najit limit radice disku. Jestli si pamatuji tak disk > 137 GB musi byt podporovano operacnim systemem (EnablBigLba) - Windows XP SP1 by to mely mit zapnuto. No a pak to musi byt podporovano BIOSem - http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1026129864
Jenze tady se bavime o 40 GB coz je divne. Kdyby to bylo v tom 48bit LBA, tak by mel ukazat alespon tech 137 GB. Co takhle stahnout nejnovejsi Intel INF k tvemu cipsetu - http://downloadcenter.intel.com/Product_Filter.aspx?ProductID=2115&lang=eng

FAQ na Toshibe
Q: My system is not able to recognize all available capacity on my Hard Disk Drive. What do I need to do to utilize the complete hard drive?
A: There are some systems that are unable to recognize the new larger Hard Drives on the market. 3rd party software is available that breaks the "capacity barrier". A suggestion is Disk Manager DiskGo by Ontrack. Check with your local computer/software supplier for availability or contact the software manufacturer.

Seagate i dalsi vyrobci ma utility, ktere otestuji disk a umoznuji ruzne zmeny nastaveni (vcetne zmeny velikosti). Na webu Toshiby jsem si niceho takoveho nevsimnul.

Promin, ale nic jineho me ted nenapada.
Urban
urbandan (6)|20.8.2009 09:21
sakra nez jsem neco sepsal, hned jsou tu dve strany prispevku s dalsimi informacemi
EditorPO (2819)|20.8.2009 09:22
[quote=urbandan;283780]Tak mi pripada, ze no nikdo nechapete. Nejde o partici, ale disk se systemu hlasi jako typove 500 GB ale s kapacitou 40 GB.[/quote]
Keby si neprisiel, tak to nevieme :D ved som to pisal. Jednoducho klonoval disk a nie particiu. V tom je ten problem.
urbandan (6)|20.8.2009 09:25
[quote=EditorPO;283783]Keby si neprisiel, tak to nevieme :D ved som to pisal. Jednoducho klonoval disk a nie particiu. V tom je ten problem.[/quote]

Jo jenze i pri klonovani diksu ze da zmenit velikost cilove partition. Klonovani "by nemelo" zmenit velikost disku. Tak jak to chapu ja je ze ten disk je ted pro system "velky" jen 40 GB.
EditorPO (2819)|20.8.2009 09:33
Chap to tak, ze ked das do PC, ktore je schopne pracovat len s malymi diskami, disk s velkou kapacitou a vytvorenou 40GB particiou, tak PC uvidi len tu 40GB particiu. Ani ju nezvacsis.
Je sanca, ze ked ten disk das do novsieho PC a zvacsis tu particiu, alebo vytvoris dalsie particie (nerobil by som vacsie ako 120GB), tak tie particie budu funkcne aj na tom starom PC.
Uz sa mi to parkrat podarilo na starych masinach.
urbandan (6)|20.8.2009 09:47
[quote=karelkkk;283776]Ne to není možné. Před mým zásahem na tomto noťasu fungoval jako 500GB (vytvořil jsem jednu 100GB partition bez problémů)[/quote]

divne je, ze v citovanem prispevku pise o tom, ze se mu v tom notasu jako 500 GB detekoval a mel tam 100 GB partici :-|

jak pises, stalo yb za pokus to vrazit jinam, tam se presvedcit, jakou kapacitu ve Windowsech nabizi, vse smazat a zkusit znovu v tom NTB
ICEBOSS (3435)|20.8.2009 09:48
pust si ontrack disk manager (mel by byt na hirens boot nebo ultimate boot cd) a zkus tam udelat format a zerofill.
mech13 (5526)|20.8.2009 09:49
pokud ten notas ma SATA a pentium-M pripadne core duo, je blbost aby mel problemy s velkema diskama

nejaky kloudny reseni me nenapada, s partition magickem nedelam... ale bud muzes vyzkouset utilitu jineho vyrobce disku jestli se nahodou nechytne, nebo zopakovat stejny postup jak s tou 40kou ale s vetsim diskem:) idealne s fotakem a zaznamenavat postup, at pak vime co delas
karelkkk (26)|20.8.2009 09:50
Nevím, jestli jsem to psal, ale na tomto PC už ten disk jako 500GB fungoval, takže žádnou velikostní bariérou to není.
Je to tak jak napsal urbandan počítač prostě visí disk jako cca 40GB.
Nevím, jak jsem to dokázal, ale při kopírování jsem musel zkopírovat něco víc než požadovanou partition ze starého disku, ale i tabulku s informacema o disku. Nerouzumíte tu někdo MBR?
Dojigiri (1629)|20.8.2009 10:36
Co se týká MBR, můžeš zkusit následující věc: nabootuj z hirens boot cd a spusť Nortin Disk Editor (diskedit, určitě tam je) a jdi na 1. (nebo 0 už nevím přesně odkud je to číslovaný) sektor odpovídajícího disku, přepni se v menu do režimu editace a celej sektor přepiš ručně nulama (kromě posledních 2 bytů "AA 5A", který ponech jak jsou). Tím kompletně smažeš MBR.

Je ovšem otázka, jestli to pomůže, některý věci (jako třeba právě ořezávání velikosti disku apod.) jsou uložený v oblastech, který nejsou normálně přístupný a umí s nima pracovat jen diagnostický utility (ale zase že by to uměl změnit PQmagic by mě i vcelku překvapilo).

//EDIT a dej pořádnej pozor, na kterým to budeš provádět disku, ať si nezrušíš ten druhej!!!
(tady platí víc než jinde 2x měř a jednou řež)
EditorPO (2819)|20.8.2009 11:00
[quote=karelkkk;283796]Nevím, jestli jsem to psal, ale na tomto PC už ten disk jako 500GB fungoval, takže žádnou velikostní bariérou to není.
Je to tak jak napsal urbandan počítač prostě visí disk jako cca 40GB.
Nevím, jak jsem to dokázal, ale při kopírování jsem musel zkopírovat něco víc než požadovanou partition ze starého disku, ale i tabulku s informacema o disku. Nerouzumíte tu někdo MBR?[/quote]
Ale vtedy si ho mal pripojeny ako externy, pokial sa nemylim.
Marenek (239)|20.8.2009 11:15
nějak jsem v příspěvcích ztratil orientaci jestli už jsi to vyřešil či ne, ale řeknu ti svůj příběh:
- naklonoval jsem už několik ntfs disků pomocí clonezilly, vždy starý menší na nový větší
- nová kopie na větším disku pak měla stejnou velikost jako disk původní, zbytek byl "nic"
- pak jsem vzal gparted a takhle myší si protáhnul partišnu až do konce a nechal ji protáhnout (na jednom počítači jsem to přiznávám dělal ručně v textovým prostředí)
- od té doby měl každý nový disk správnou velikost
karelkkk (26)|20.8.2009 11:48
[quote=Marenek;283822]nějak jsem v příspěvcích ztratil orientaci jestli už jsi to vyřešil či ne, ale řeknu ti svůj příběh:
- naklonoval jsem už několik ntfs disků pomocí clonezilly, vždy starý menší na nový větší
- nová kopie na větším disku pak měla stejnou velikost jako disk původní, zbytek byl "nic"
- pak jsem vzal gparted a takhle myší si protáhnul partišnu až do konce a nechal ji protáhnout (na jednom počítači jsem to přiznávám dělal ručně v textovým prostředí)
- od té doby měl každý nový disk správnou velikost[/quote]

Problém je v tom protažení - nic neprotáhnu protože zbytek u mě neni ni - zbytek u mě není.
Draken (1578)|27.8.2009 11:32
dobře a při nabootování instalace windows tam disk jako 500GB nebo pod. nevidíš?
pokud jo tak jeje naformátuj a skopíruj to klidně HDclonem
http://www.studna.cz/5023/systemove-nastroje/zalohovaci-utility/hdclone-free-edition/

je to sw na dvě kliknutí a ve verzi pro je fakt skvělej...
250GB za 1,5hod. mluví za vše... systém mám už klonovaný poněkolikáte ;)