reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Q9650 + GTX 295 (single PCB) - první vodní chlazení

yoschi (15)|20.8.2009 15:16
Ahoj,
rozhodl jsem se pro vodníka a potřebuji poradit.
Má sestava je v podpisu.
Chci chladit CPU, Chipset, GPU a nejraději bych vše zabudoval do skříně.

Doma už mám tyto komponenty:
CPU block Alphacool NexXxos XP Light
Radiátor Alphacool NexXxoS Xtreme III rev2
Dále pak kapalinu AplhaCola 1l, šrouby 1/4 pro 10/8 mm, L 1/4 na 10/8mm a cca 3m hadice 10/8mm UV modrá.

zbývá koupit fullcover block pro GPU, block pro chipset, čerpadlo a možná taky expa (viz níže).

Pro chlazení NB, SB a zároveň napajecích obvodů mi padl do oka block: EK Water Blocks EK-NB ASUS HP - Plexi

Pro chlazení grafické karty
EVGA GeForce GTX 295 CO-OP Edition
(podle mě s referenčním designem PCB)
bych použil block EK Water Blocks EK-FC295 GTX SLI Single PCB. Případně mi doporučte jiný.

U čerpadla už si nejsem jistý. Mám si vybrat čerpadlo alá Laing a nebo bude stačit čerpadlo alá Eheim?
Když by stačil Eheim, vybral bych model Eheim AGB Station 600 rev2 12V.
U Laingu se neorientuju vůbec. Bude stačit model s průtokem 420l Laing DDC 12V PRO AGB + Alphacool TOP a nebo je lepší uvažovat o modelu s průtokem 600l Laing DDC 12V Ultra AGB + Alphacool TOP popř. modely bez expy Laing DDC 12V PRO + Alphacool TOP a Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP?
S výběrem čerpadla přímo souvisí i Expa. Jak jsem se zmínil výše, nejraději bych vše zamontoval do skříně Cooler Master Cosmos 1000, do které by se mohlo vše (po menší úpravě) vejít. Našla by se dostatečně velká expa, která by se vešla do skříně? Když ano, nebudu samozřejmě uvažovat o čerpadle s expou.

Dále mě zajímá, jestli to vůbec jeden Alphacool NexXxoS Xtreme III rev2 uchladí? Napadá mě, že by mu mohl pomoct ještě jeden Alphacool NexXxoS Xtreme I rev2, který bych umístil do zadní části skříně.

CPU i GPU hodlám přetaktovat, ale trhat rekordy nechci.
Alphacool Support (1563)|20.8.2009 16:54
Dobry den,

nejdriv sem hodim tu Vasi sestavu - za pul roku budete mit podpis uplne jiny a tema by nedavalo smysl :)

Intel C2Q Q9650, Noctua NH-U12P, Asus Maximus Formula II, 4x2GB CORSAIR XMS2 DOMINATOR DHX, EVGA GTX 295 (single PCB), 320GB+750GB SATA300, X-Fi XtremeGamer, Fortron Epsilon 700W,CM Cosmos, SAMSUNG T260HD

Skoda toho bloku na CPU, je to zakladni verze, myslim, ze by sly najit i lepsi volby (procesor je celkem high end). A taky skoda tech fitinek a hadic - ta 10/8mm hadice je opravdu hodne tvrda. Byt Vami tak radeji zauvazuji nad porizenim 11/8mm hadice. Ty 10/8mm fitinky jdou s trochou snahy na tu 11/8mm hadici pouzit, takze ty byste menit nemusel. Ale ta 11/8mm hadice je skutecne uplne jina nez ta 10/8mm....mnohem ohebnejsi.

S temi bloky na VGA a desku se da bez problemu souhlasit. Jenom bych doporucil sundat ty heatpipe z desky a napatlat tam nejakou lepsi pastu (respektive vubec nejakou pastu), obcas tam z vyroby neni skoro nic a pak se clovek divi, ze ten chipset pece :rolleyes: Nechapu proc vyrobce setri na takove hlouposti... samozrejme musi byt nevodiva !!!

Co se tyka pumpy - ten Eheim by to bez problemu zvladnul, ale Laing je samozrejme lepsi. Zalezi jaky mate financni limit. Nejlepsi kombinace je Laing DDC 1T Plus + XSPC Laing DDC Expanzka TOP. Do toho cosmosu se da dat na dno na jedno Velcro a je to tiche a bezproblemove. Nebo se da do Cosmosu dat take Swiftech MCRES rev2. Anebo samozrejme take cokoliv do 5.25" pozice. Zalezi na Vas.

A k tomu radiatoru - uchladi to bez problemu, staci nejake dobre fany, napriklad Noctua na 9V a bude to ok.
yoschi (15)|20.8.2009 18:13
Dobrý den,

a díky za rychlou odpověď.

K tomu CPU blocku. Myslíte, že Nexxos Xp Light neodvede svou práci dobře, respektive odvede ji daleko hůř než např.Alphacool HF 14 Yellowstone?
Jaký CPU block by jste doporučil?

Co se týče hadic, dám na Vás. Pokud se nepletu, mohly by jít fitinky lehce upravit např. na stojanové vrtačce.

Díky za radu ohledně chlazení chipsetu. To mě vůbec nenapadlo. Pastu mám a tak ji tam "napatlám".

U pumpy dám taktéž na Vás. Vůbec jsem si toho XSPC topu nevšiml.
Jen mně napadá, jestli tedy bude nutná ještě další expa? Pokud to výrazně zlepší plnění a odvzdušnění jdu do ní.
Další otázka se týká expy Swiftech MCRES. Ponechat dodávané (pravděpodobně plastové) fitinky a nebo je raději vyměnit za jiné, kovové?

Velcro vypadá dobře a bude v objednávce. Ventilátory Noctua pro radiátor už mám připravené :)
Alphacool Support (1563)|20.8.2009 22:40
Co se tyka toho CPU bloku - pokud byste vzal nejaky high end blok, jako watercool HK rev3, alphacool co jste psal nebo swftech gtz a podobne, tak byste mel teploty tak cca o 5 stupnu nizsi nez s tim xp light. Takze pak je to o tom, zda Vam to za to stoji.

Dalsi expa neni nutna, s tim XSPC se to da odvzdusnit bez nejakych prodblemu. Pokud byste preci jen chtel tu mcres, tak urcite nepouzivejte ty plastove fitinky, nejsou moc dobre - urcite je lepsi mit kovove.
yoschi (15)|21.8.2009 09:56
S CPU blokem se pokusím vydržet alespoň do prvního čistění okruhu. Pak se uvidí :)

Děkuji převelice za rady a doporučení.

Až mi komponenty dorazí, určitě se pochlubím ;)
Woyta (284)|23.8.2009 12:10
Ja bych mel trochu vyhrady k radiatoru.
Extreme je ponekud tlusty a vyzaduje vykone ventilatory.
Na cca 1000ot podava vykon jako verze PRO ktera je tenci a klade tak mesi prutok vzduchu. Pod 1000ot je lepsi PRO. Nad Extreme.

Kapalinu doporucuju AC fluid + destilku. Staci opravdu male mnozstvi pokud neni v okruhu hhlinik.

K bloku:
Alphacool NexXxos XP Light by byl do budoucna draha investice diky sponam.
Alphacool HF 14 Yellowstone trostu proble s montazi nekterych typu fitinek a vykon neodpovida cene.

Takze nejaka kompromisni volba by byla idealni.
Treba Supreme.
Alphacool Support (1563)|23.8.2009 15:08
[quote=Woyta;284928]Na cca 1000ot podava vykon jako verze PRO ktera je tenci a klade tak mesi prutok vzduchu. Pod 1000ot je lepsi PRO. Nad Extreme.

K bloku:
Alphacool NexXxos XP Light by byl do budoucna draha investice diky sponam.
Alphacool HF 14 Yellowstone trostu proble s montazi nekterych typu fitinek a vykon neodpovida cene.

Takze nejaka kompromisni volba by byla idealni.
Treba Supreme.[/quote]

s tim radiatorem - to jsi testoval sam, nebo nekde cetl ? my jsme zkouseli i noctuu s ULNA adapterem (pomalejsi vetsinou lidi fany nepouzivaji) a i s takhle pomalymi fany byl xtreme stejne vykonny jako pro. s rychlejsimi fany pak ten xtreme byl o dost vykonnejsi. takze nevim...

a co se tyka toho xp light. prave ze diky tem sponam je ten blok velmi levny. spony na nove sockety muze kdykoliv dokoupit, kdezto jine bloky muze akorat tak prodat a koupit nove (na cemz zakaznik prodela mnohem mnohem vic) :rolleyes:
a ten yellowstone patri mezi TOP 3 bloky soucasnosti, tak nevim, jestli by mel byt zadarmo, aby cena odpovidala :confused:
Woyta (284)|24.8.2009 18:40
Alphacool HF 14 Yellowstone mezi Top 3 nepatri. Ani na ceskem trhu. Neni spatnej ale levnejsi Supreme je vykonejsi. Sice ne o moc ale je.

Ulna ho zpomali na 700ot jestli si pamatuju. Konstrukcne jsou dobre. Lidi ale vetsinou pouzivaji levnejsi fany s horsim vykonem. O Noctuach lze rici to same co o nizkych otackach. Lidi je moc nevyuzivaji.

PS: Na mem Swiftech QP320 fany toci 600ot jen protoze pri nizsim napeti se odmitaji rozbehnout. Elektronicky rizena PWM regulace v reseni. A na extreme II pujdou nejake lepsi fany.
Alphacool Support (1563)|24.8.2009 18:50
:)

ek supreme opravdu nepatri do te spicky, kde je fuzion, gtz, heatkiller rev3, tenhle alphacool a ten novy koolance (i kdyz ten je restriktivni jak...). ano, mel jsem tedy asi napsat spis TOP 5, nez TOP 3... EK supreme je nejlepsi co se tyka pomeru cena/vykon a dost se temhle blokum blizi vykonem, ale rozhodne jich nedosahuje...mozna by se do toho seznamu dala pridat jeste phobya, ale ta se diskvalifikuje sama docela spatnym dilenskym zpracovanim (alespon tech par co jsme prodali bych si ja teda nekoupil, mozna spatna serie, netusim...).

a ano, muzeme se tu hadat donekonecna, ktery z tech TOP 5 bloku je vlastne nejvykonnejsi. testu na netu je hromada, v kazdem vyhraje vicemene jiny z tech vyse uvedenych, my jsme si udelali taky svoje vlastni, ale rozdily byvaji tak pul stupne nebo stupen oproti nejhorsimu z techto peti. teda pokud beru testy s nejakou vypovidaci hodnotou...a ne testy, kdy recenzent videl vodni chlazeni asi poprvy v zivote :)
Woyta (284)|24.8.2009 20:57
O kvalite testu se da hodne spekulovat. S tim souhlasim. Vzdy zalezi jak a na cem se merilo.
Dobre testy delal Martin's Liquid Lab.

Podle zahranicnich testu na ktere koukam (treba overclock3d.net) se Supreme umistuje dost vysoko.
Jen ten prutok. :)

S kvalitou bloku je to taky trochu problem. Swiftech mel problemy s hlinikem, EK s plexi atd.
Phobyi jsem jeste nazivo nepotkal.
yoschi (15)|29.8.2009 18:28
Komponenty jsem v pořádku obdržel. Takže jsem se dal do kompletování vodníka, ale bohužel jsem zjistil, že blok pro CPU (Alphacool NexXxos XP Light) má sponu pouze pro socket 1366. Škoda že jsem si toho nevšiml dřív. Nemusel jsem kvůli tomu počítač rozebírat. Prodejce mi naštěstí vrátil peníze, takže při vší smůle si můžu objednat něco výkonnějšího. Kvůli časové tísni objednávám block který je skladem a to je EK Water Blocks Supreme - Plexi.
Alphacool Support (1563)|29.8.2009 19:22
spona pro S1366 je kompatibilní i se S775, takze jste to vracet nemusel :) kazdopadne EK supreme je dobra volba.
yoschi (15)|30.8.2009 15:23
Hmmm zvláštní. Rozteče děr na sponě byly úplně jiné než na mé desce. No nic, možná jsem jenom slepý :) Teď už je to stejně jedno. Těším se na EK Supreme :)
Woyta (284)|31.8.2009 10:04
[quote=Alphacool Support;287299]spona pro S1366 je kompatibilní i se S775, takze jste to vracet nemusel :) kazdopadne EK supreme je dobra volba.[/quote]

Pokud vim na tenhle blok se nedelaji univerzalni spony.
Na 775 (72x72mm) a 1366 (80x80mm) se musi pouzit dve spony.
Coz je docela skoda. Blok neni spatnej, cena taky slusna ale ty spony ho dost prodrazuji.

PS: Vzal jsi k nemu i backplate? Da se obejit i bez nej ale je lepsi kdyz je pouzit. Deska to jen oceni.
Alphacool Support (1563)|31.8.2009 10:33
[quote=Woyta;287752]Pokud vim na tenhle blok se nedelaji univerzalni spony.
Na 775 (72x72mm) a 1366 (80x80mm) se musi pouzit dve spony.
Coz je docela skoda. Blok neni spatnej, cena taky slusna ale ty spony ho dost prodrazuji.[/quote]

oficialne spona 1366 neni s 775 kompatibilni, neoficialne je to kompatibilni uplne bez problemu. je to presne na milimetr, ale jde to...kdyz se na tu sponu podivas, tak ty diry nejsou diry ale spis ovaly...na S775 se pushpiny daji na vnitrni stranu tech ovalu, na 1366 se daji na vnejsi stranu tech ovalu. ty ovaly jsou presne 4mm na delku (ne uhlopricne), tzn 8mm na kazde strane celkem, coz je presne ten rozdil 72mm versus 80mm.

samozrejme opacne to kompatibilni neni - tzn spona na 775 je celkove mensi, nelze pouzit na 1366 socket.
yoschi (15)|31.8.2009 10:40
NexXxos jsem měl bez backplate. Bohužel mě nenapadlo objednat ani backplate pro EK Supreme :( Uvidím jak se bude deska trápit i bez něho. V nejhorším bych se pokusil použít backplate z některého vzduchového chladiče, který se mi doma válí.
Woyta (284)|31.8.2009 10:59
[quote=Alphacool Support;287764]oficialne spona 1366 neni s 775 kompatibilni, neoficialne je to kompatibilni uplne bez problemu. je to presne na milimetr, ale jde to...kdyz se na tu sponu podivas, tak ty diry nejsou diry ale spis ovaly...na S775 se pushpiny daji na vnitrni stranu tech ovalu, na 1366 se daji na vnejsi stranu tech ovalu. ty ovaly jsou presne 4mm na delku (ne uhlopricne), tzn 8mm na kazde strane celkem, coz je presne ten rozdil 72mm versus 80mm.

samozrejme opacne to kompatibilni neni - tzn spona na 775 je celkove mensi, nelze pouzit na 1366 socket.[/quote]

Sice bych to spise nazval vyrobni toleranci ale proc ne. Muze a nemusi sedet. Vyrobce to nezarucuje.
Viz Yoschi kteremu se to nepovedlo napasovat.
yoschi (15)|31.8.2009 12:49
S pushpiny jsem nelaboroval (nemám je rád). Chtěl jsem použít šrouby. Směrodatné pro mně bylo přiložení spony k desce, kde otvory s mou deskou nesouhlasily a to ani na vnitřních okrajích děr. Samozřejmě teď to budu těžko dokazovat a abych se přiznal nechtěl jsem sponu (i desku) mučit a nebo ohýbat. A jak jsem řekl, teď už je to stejně jedno :)

Jinak, ještě jednou díky za radu ohledně kontroly pasty na chladiči chipsetu. Pasty tam bylo opravdu málo dokonce na SB skoro žádná.