reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: NAS servery i pro domácí zábavu?

husky14 (4214)|21.8.2009 10:08
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

NAS servery i pro domácí zábavu?

NAS servery nejsou jen úložiště dat, díky multimediální podpoře a protokolům jako uPnP, Samba, NFS je lze ve spojení s kvalitními síťovými přehrávači (např. eGreat, Xtreamer, IAMM, QNAP) využít jako zdroj domácí zábavy (filmy, fotky, muzika). Uvažujete o tomto řešení, nebo jej už provozujete? Ať už je to jakkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Noxik (0)|21.8.2009 15:06
Jasne, proc ne. Moje idealizovana predstava je rodiny dum, v technicke mistnosti server s nizkou spotrebou a nekolika TB disky, po celem dome 1Gb LAN a poradne zasifrovane wifi na zahradu. Takze internet, hudba a filmy by byly dostupne vsem uzivatelum v dome. Ale nedokazu si predstavit, jak neco takoveho provozovat legalne, kdyz si clovek nemuze ani ulozit radne zakoupene DVD na disk.

A nevite nekdo, jak resit udrzbu takoveho disku, aby jeden clovek nevymazal film nebo hudbu druhemu? Tezko to bude mit kazdy ve svem adresari, kdyz to bude urceno pro vsechny.
Jirka 79 (0)|21.8.2009 15:21
LG ma nejaky zajimavy NAS, ktery automaticky ulozi BR nebo DVD jako image a nasdili ho, treba by to slo uhrat na neumyslny cin. Jako ze clovek nevedel, jak to vlastne funguje..

Co se tyka mazani, to by melo jit nastavit pres prava.. ale odbornik na linux v NAS nejsem..

Kazdopadne mi podobna predstava rozhodne neni cizi..

[quote=Noxik;284410]Ale nedokazu si predstavit, jak neco takoveho provozovat legalne, kdyz si clovek nemuze ani ulozit radne zakoupene DVD na disk.

A nevite nekdo, jak resit udrzbu takoveho disku, aby jeden clovek nevymazal film nebo hudbu druhemu? Tezko to bude mit kazdy ve svem adresari, kdyz to bude urceno pro vsechny.[/quote]
BorgMcz (1)|21.8.2009 15:49
Dobrý den,

zařízení podobného ražení mohu jen vřele doporuči. Vlastmí NAS disk Longshine 8350, pro moji zábavu s upravený FW. Ale i v klasickém fw je dostatek funkcí.

Nejvíce používám sdílení souborů přes SAMBU (v rodine je více PC a mám možnost přístupu ze zaměstnání). Další velice užitečnou funkci je download manager a torrent client. V neposlední řadě mi na tento disk satelit ukládá pořady a tak nahrazuje video.

Spotřeba je u tohoto zařízeni za provozu 12W a při uspaném disku 4W. To se za pomoci žádného běžného PC nedá dosáhnout.

Osobně se domnívam, že podobná zařízení už dnes do domácnosti patří a najdou si své uplatnění.
cernakus (2)|21.8.2009 17:03
[quote=BorgMcz;284418]Dobrý den,

zařízení podobného ražení mohu jen vřele doporuči.[/quote]

Otázkou je, jaký výkon takové zařízení poskytne. Moje osobní zkušenost s podobnými NAS učelovými zařízeními je, že výkon je přímo úměrný ceně. Solidní NAS se solidním výkonem se snad nedá pod 3000Kč koupit a za to už má člověk nízkopříkonový počítač jako server.

Moje Biostar A740G M2+, AMD Sempron LE-1200 EE (45W TDP), Fortron 300W MicroATX FSP300-60GLS a 1GB RAM vyšla na 3100 Kč s DPH před rokem. Toto jsem si zabudoval do
plastikového potravinového boxu z Lidlu za 100 Kč. Přidal jetý disk a nainstaloval Windows XP. Pomocí Programu VNC Tight pak vzdáleně spravuji, takže po instalaci není třeba monitoru. Sakumprásk 3500Kč. Spotřeba? 31 W v klidu, 54W v zátěži měřeno na zásuvce. V režimu spánku 3W. Když to srovnám s HDD nahrávačem panasonic tak ten má v klidu 1-2 W a v běhu (je jedno co dělá) 30W.

Spotřeba je tedy stále v normě a jakýkoliv jednoúčelový NAS zařízení utře s procesorem v limbu. Zejména mám rád stahování z rapidshare 10 vlákny celkovou rychlostí 10MB/s a souběžně s tím dokáže sypat přes klasické windows sdílení (samba není potřeba) tři Divx filmy do tří notebooků zároveń (54Mbps Wi-fi více nezvládá, odhadovaná propustnost pro můj průměrný Divx je cca 800kB/s). A když dotáhne z rapidsharu, tak film na dálku rozbalím we winraru a nezatěžuje to žalostně pomalé disky v noteboocích. Tohle žádný NAS pod 5000Kč nezvládne.
Mohu psotupně přidávat jakékoliv WXP kompatibilní služby a je paradox, že Windows XP se ukázaly jako dostatečně elegantní a jednoduché řešení pro server. Když tam není tisíc aplikací a 20 instalací za týden, tak jsou windows XP držák srovnatelný snad i s linuxem. Hardwarově pak nejsou nijak náročné.

Navíc díky 6ti SATA konektorům a integorvanému raidu na desce pohodlně přejdu na Draft-n a stále bude tento server zvládat vskutku vysoké datové toky (např. HD filmy pro více notebooku zároveň).

A nakonec - takový server si postaví i podprůměrný kutil. Stačí něco na řezání plastu (já použil páječku) a 2mm vrták s vrtačkou.
trodas (1753)|21.8.2009 17:48
Domáci server provozuji, ale spíš na testovaní www, php a mySQL a jako zálohu filmů a na stahování eMule a uTorrentem. Na to by bohužel běžný NASA nevyhověl, a tak jedu na VIA C3 procíku s výhledovým upgradem na Intel Atom kvůli většímu výkonu a menšímu přehřívání :)

Takový box, kde má člověk filmy a pod. je určitě skvělá věc a doporučuji to každému. Rozhodně s pořádným diskem lepší něž sbírka DVDček - není třeba hledat, stačí kliknout :)
balor (6)|21.8.2009 20:12
O NAS jsem dost přemýšlel a došel sem k závěru, že zatim nepotřebujeme. Přijde mi lepší investice do dalšího disku do hlavního PC. Jendak běží skoro pořád a když ne, nejni problém ho zapnout :-) (kdyby se mi tak povedlo rozchodit wake on lan bylo by to ještě lepčí ) Taky nemám potřebu hromadit filmy příliš dlouho takže mi pár set GB stačí. NAS je krásná hračka ale nic přínosnějšího než udělá rozumnej počítač jen tak bokem nepřináší. Uvidíme co přinesou časy příští. Předem myšlenku na domácí server nezvrhuju jen ted ne.
Neregistrovaný (0)|22.8.2009 07:07
Doma jsem zprovoznil architekturu NAS - SYNOLOGY 108e s 750 GB diskem na gigabitové architektuře. V současné době jej používám hlavně na sdílení dokumentů a k ukládání společných dat (fotky, scan).
K sdílení multimédií ho používám zatím jen minimálně.

NAS i s diskem mě vyšel do 5000,- Kč (výhodná koupě na Aukru). Původně jsem chtěl variantu s dvěma disky, ale ta by se cenově dostala na 10000,- Kč. Nedostatek druhé disku jsem vyřešil připojením druhého externího disku o stejné kapacitě. Na tomto disku se každou noc ukládá záloha dokumentů.

Noční práce NAS spočívá i v tom, že občas stahuje různý obsah z Rapidshare.

Server je zavřený v technické místnosti napojený na UPS z důvodu občasných výpadků sítě. Jeho spotřeba se pohybuje mezi 30 a 10W.
PetrP (6)|22.8.2009 07:21
Chtěl jsem si pořídit NAS schopný používat Raid 1. Přečetl jsem si spoustu recenzí a chuť na NAS mne přešla. NAS poskytující přenosovou rychlost 20 Megabytu/s přes Gigabitový ethernet je považován za nadstandardní, ne-li vynikající. To mi prostě hlava nebere. Současné disky jsou schopny průměrné přenosové rychlosti 100MB/s. Ethernet má teoretickou přenosovou rychlost na stejné úrovni - pokud uvažujeme 30% na režii stále zůstává 60MB/s. Proč tedy NASy jsou tak pomalý ?

Hledal jsem i externí "NAS" připojitelný přes e-sata umožňující RAID 1+0 (4 disky) a přenosovou rychlost nad 150 MByte/s, ale nenašel. Neví někdo o takovém zařízení za rozumnou cenu ?
Neregistrovaný (0)|22.8.2009 08:28
Postavil jsem si server Sempron LE-1200, podtaktován na 0,8 GHz 0,75v + 2 GB RAM + 1x160 GB systém + 6x1,5 TB data, systém Vista velmi osekaný, služby jen co se týče fileserveru. Disk D:, na který jsou připojeny do složek ostatní HDD je vysdílen a přes práva přidělená uživatelům umožněno sdílení, zápis je zakázán, aby někdo omylem něco nesmazal. Ovládám to přes vzdálenou plochu. Po domě natažena 1 Gbit síť, reálně přenese cca 70 - 80 MB/s. Bez problémů zvládá přehrávání čtyř HD filmů. Spotřeba s vypnutými HDD 40 W, s HDD v klidu 60 W, plná zátěž 90 W, v režimu spánku 2,6 W.
danno (2)|22.8.2009 09:07
Par tyzdnov dozadu som čítal mnoho recenzií na NASy a bol som pomerne sklamaný prenosovými rýchlosťami cez GLAN, ktoré málokedy prekročily 15 MB/s. Platí jednoduchí pravidlo - čím rýchlejší procesor, tým vyššia rýchlosť prenosu (SAMBA). Modely s GHz procesorom davali rýchlosti okolo 30-60 MB/s a samozrejme cenovo stáli 350-400 EUR a viac. Nakoniec som si zaobstaral Radsonic Icy Box 4210 a do neho 1,5 TB Samsung F2 EcoGreen 54000 rpm. Prenosove rýchlosti sa pohybujú okolo 10-15 MB/s.
Vnútri je 300 MHz ARM CPU a 64 MB RAM, čo je taký typický lowend medzi NASmi, beží to samozrejme na linuxe.

Vysledky z Atto benchmark:



Torrenty sťahuje síce pomalšie ako napr. uTorrent, ale zato s nižšou spotrebou a nonstop. Vraj podporuje aj homebrew aplikácie, ale žiadne som nenašiel. Ak by ste niekto o nejakých vedeli, dajte prosím vedieť. Zišiel by sa napr. nejaký download manažér, prípadne web server.

Použitie bude samozrejme ako centrálne úložisko fotiek, filmov, záloha dokumentov a k tomu neskôr doplním cez LAN multimediálny prehrávač typu eGreat (alebo možno nejaký HTPC do obývačky, Asrock ION je celkom fajn) .

Ešte link na recenziu pre záujemcov:

http://www.google.com/translate?langpair=es|en&u=http://www.hardwareanalisis.es/e107_plugins/content/content.php?content.202

odkaz hore tuším nefunguje takže:
[code]http://www.google.com/translate?langpair=es|en&u=http://www.hardwareanalisis.es/e107_plugins/content/content.php?content.202[/code]
Neregistrovaný (0)|23.8.2009 04:10
Můžete mi, prosím, zhruba nastínit, jakou máte doma nainstalovánu síť, že dosahuje přenosových rychlostí 80MB/s? Nebydlíte náhodou v křemíkovém nebi? :) Má představivost mě tentokrát zklamala...
Neregistrovaný (0)|23.8.2009 14:28
[quote=cernakus;284436]Otázkou je, jaký výkon takové zařízení poskytne. Moje osobní zkušenost s podobnými NAS učelovými zařízeními je, že výkon je přímo úměrný ceně. Solidní NAS se solidním výkonem se snad nedá pod 3000Kč koupit a za to už má člověk nízkopříkonový počítač jako server.

Moje Biostar A740G M2+, AMD Sempron LE-1200 EE (45W TDP), Fortron 300W MicroATX FSP300-60GLS a 1GB RAM vyšla na 3100 Kč s DPH před rokem. Toto jsem si zabudoval do
plastikového potravinového boxu z Lidlu za 100 Kč. Přidal jetý disk a nainstaloval Windows XP. Pomocí Programu VNC Tight pak vzdáleně spravuji, takže po instalaci není třeba monitoru. Sakumprásk 3500Kč. Spotřeba? 31 W v klidu, 54W v zátěži měřeno na zásuvce. V režimu spánku 3W. Když to srovnám s HDD nahrávačem panasonic tak ten má v klidu 1-2 W a v běhu (je jedno co dělá) 30W.

Spotřeba je tedy stále v normě a jakýkoliv jednoúčelový NAS zařízení utře s procesorem v limbu. Zejména mám rád stahování z rapidshare 10 vlákny celkovou rychlostí 10MB/s a souběžně s tím dokáže sypat přes klasické windows sdílení (samba není potřeba) tři Divx filmy do tří notebooků zároveń (54Mbps Wi-fi více nezvládá, odhadovaná propustnost pro můj průměrný Divx je cca 800kB/s). A když dotáhne z rapidsharu, tak film na dálku rozbalím we winraru a nezatěžuje to žalostně pomalé disky v noteboocích. Tohle žádný NAS pod 5000Kč nezvládne.
Mohu psotupně přidávat jakékoliv WXP kompatibilní služby a je paradox, že Windows XP se ukázaly jako dostatečně elegantní a jednoduché řešení pro server. Když tam není tisíc aplikací a 20 instalací za týden, tak jsou windows XP držák srovnatelný snad i s linuxem. Hardwarově pak nejsou nijak náročné.

Navíc díky 6ti SATA konektorům a integorvanému raidu na desce pohodlně přejdu na Draft-n a stále bude tento server zvládat vskutku vysoké datové toky (např. HD filmy pro více notebooku zároveň).

A nakonec - takový server si postaví i podprůměrný kutil. Stačí něco na řezání plastu (já použil páječku) a 2mm vrták s vrtačkou.[/quote]

Akorát k té ceně bys musel připočíst ještě cenu licence WinXP. Jinak naprostý souhlas, taky tohle považuju za těžko překonatelné řešení, zejéma je-li ta spotřeba opravdu tak nízká. Uvažuju o tomtéž, akorát protože si myslím (nebo sjem si do teď myslel), že spotřeba bude kolem 90-100W minimálně, tak jsem to zatím nezrealizoval. Docela by mě hodně zajímala reálná spotřeba starých, repasovaných pc z bazarů, co za podobnou cenu mají v sobě i licenci na windows.
CZ_viper (3)|24.8.2009 08:30
[quote=Neregistrovaný;284854]Můžete mi, prosím, zhruba nastínit, jakou máte doma nainstalovánu síť, že dosahuje přenosových rychlostí 80MB/s? Nebydlíte náhodou v křemíkovém nebi? :) Má představivost mě tentokrát zklamala...[/quote]

Po domě mám nataženy kabely CAT5, max délka mezi jednotlivými PC a Gbit switchem je 10 m. Všechny síťovky jsou intergrované na deskách jak AMD780G, tak P35, tak Nvidia nforce 9400.
Neregistrovaný (0)|24.8.2009 14:46
[quote=Neregistrovaný;284981]Akorát k té ceně bys musel připočíst ještě cenu licence WinXP. Jinak naprostý souhlas, taky tohle považuju za těžko překonatelné řešení, zejéma je-li ta spotřeba opravdu tak nízká. Uvažuju o tomtéž, akorát protože si myslím (nebo sjem si do teď myslel), že spotřeba bude kolem 90-100W minimálně, tak jsem to zatím nezrealizoval. Docela by mě hodně zajímala reálná spotřeba starých, repasovaných pc z bazarů, co za podobnou cenu mají v sobě i licenci na windows.[/quote]

Mam dojem ze Pentium III mely kolem 60W bez monitoru. Pokud vyndas nepotrebne veci typu zvukovka, herni grafika, atd tak to o neco klesne. Ale pochybuji, ze by ta licence byla legalni, sice je nejak prevadet lze, ale dost komplikovane. Vetsinou k PC dostanes jen samolepku na skrini, CD a hlavne uctenka chybi.
Neregistrovaný (0)|25.8.2009 13:51
Cituji: jak neco takoveho provozovat legalne, kdyz si clovek nemuze ani ulozit radne zakoupene DVD na disk.

Není náhodou jedna kópie legální? Mě příde spíše nemorální zákon, že co máš doma na svém disku a nešíříš dál je legální - jestli se nepletu je to rozebíráno v posledním 09/09 časopisu CHIP. Nelegální je sdílet. Ale v tomto případě se nejedná o sdílení, pokud to bude v uzavřené domácí síti. Nebo se pletu?

Ciutuji: Ale pochybuji, ze by ta licence byla legalni, sice je nejak prevadet lze, ale dost komplikovane. Vetsinou k PC dostanes jen samolepku na skrini, CD a hlavne uctenka chybi.

A co Linux? Ubuntu je jednokliková instalace a funguje úplně bezu problémů. Od doby co jsem objevil VLC media player neinstaluji žádné kodeky a vše přehraju ( Wokna i Linux)
Neregistrovaný (0)|4.12.2009 19:47
[quote=danno;284617]Par tyzdnov dozadu som čítal mnoho recenzií na NASy a bol som pomerne sklamaný prenosovými rýchlosťami cez GLAN, ktoré málokedy prekročily 15 MB/s. Platí jednoduchí pravidlo - čím rýchlejší procesor, tým vyššia rýchlosť prenosu (SAMBA). Modely s GHz procesorom davali rýchlosti okolo 30-60 MB/s a samozrejme cenovo stáli 350-400 EUR a viac. Nakoniec som si zaobstaral Radsonic Icy Box 4210 a do neho 1,5 TB Samsung F2 EcoGreen 54000 rpm. Prenosove rýchlosti sa pohybujú okolo 10-15 MB/s.
Vnútri je 300 MHz ARM CPU a 64 MB RAM, čo je taký typický lowend medzi NASmi, beží to samozrejme na linuxe.

Torrenty sťahuje síce pomalšie ako napr. uTorrent, ale zato s nižšou spotrebou a nonstop.[/quote]

Máte niekto skúsenosti so sťahovaním torrentov cez IcyBox NAS4210 ? Dal som stiahnuť asi desať súborov cez torrent a stiahlo mi len jeden. Asi sťahuje len z niektorých serverov... viete mi poradiť z ktorých servrov vie ťahať ? Ďakujem.

PS: keď som dal torrenty ťahať cez Win (uTorrent), tak všetky ťahali...