reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Phenom II X4 940 problém

A.J.michal (15)|22.8.2009 17:51
Dobry den

Zrovna o prazdninach sem si rekl ze si koupim lepsi procesor misto meho Athlonu X2 5400+ , Phenom II X4 940.Mam desku Gigabyte FX790-DS5 , Bios jsem flashnul na F7 takze mi ho zakladni deska bez problemu detekuje, ale problem nastal v tom ze se mi PC nedokazalo po normalnim zahrati vubec rozjet a nedostal jsem se ani do biosu, jako prvni moznost co me napadla ze to bude ramkama, ramky mam A-DATA GAMING 800Mhz 4x2GB, tyto ramky jsem podtaktovaval a zhorsoval i casovani a zvysoval i napeti ale nic nepomohlo porad to delalo to co na zacatku, pri chladnem PC normalne naskoci do windowsu pak asi za cca 10 minut PC spadne jen se mi vypne obraz ale PC se ani nerestartne ,takze musim rucne vypnout a zapnout, pri opetovnem zapnuti se nedostanu ani do biosu a musim pockat nez PC vychladne a pak zase znova muzu zkouset, zkousel jsem i jinne ramky co mi donesl kamos nejake Geily a na nich to delalo uplne to same co na mojich.Prvni me zmátlo to ,ze pri zahratych ramkach se ten PC nerozjede a az schladnou ramky tak se zase rozjede ale neni to vzdy pravidlem mozna bude problem v prehrivani procesoru ale teplota byla max 50 stupnu nez se mi stacil PC seknout.Jak u mojich tak u kamosovych ramek to dela uplne to same takze problem bude nekde jinde nezli v ramkach.

Otazka je cim to muze byt? jestli si s tim procesorem zakladni deska nejak nevi rady, coz ale v testech a u ostatnich lidi s timto procesorem funguje normalne a nebo ze mam zrovna vadny procesor?

diky za odpoved
kevin00 (10238)|22.8.2009 18:58
Je procesor řádně nasazený v patici ? Chladič CPU dosedá řádně na IHS procesoru, pokud prstem sáhneš na základnu chladiče, je teplá ? Máš připojeno přídavné napájení základní desky - měl by jsi zapojit plný 8pin.
Zkoušel jsi počítač provozovat pouze s jedním modulem RAM. Moduly RAM otestuj pomocí GoldMemory - každý modul zvlášť ve všech slotech DIMM.
A.J.michal (15)|22.8.2009 19:33
pameti jsme projizdel memtestem a bez problemu, zkousel jsem to i po jedne ramce nahazovat PC ale pokazde byly stejne problemy.

tedka se divam a mam tam zapojeny jen 4 pin, zkusim tam dat to pridavne napajeni plny 8 pin a pak vyzkousim znovu nasadit chlasic a uvidim.

jinak predem diky za rady
r34ktor (7477)|22.8.2009 21:34
Problém může být také ve zdroji. Co máš za model? Jak je starý?
A.J.michal (15)|23.8.2009 07:49
takze do desky jsem zapojil plny 8 pin a problemy jsou porad ty same.

zdroj mam Seasonic S12 500W a PC mam stary presne rok. Uz me vazne nenapada cim to je, ale jakoby se tu neco prehrivalo nebo tak protoze pokud je PC plne studeny tak start je bez problemu, pak ho staci chvilku v AMD overdrive nechat zapli test a za chvilku mi scerna obrazovka jakoz to ze prestane jit do monitoru z GK signal a PC je sekli ale sam od sebe se ani nerestartuje. pri opjetovnem zapnuti nenabehne ani do biosu a musim pockat nez schladne. pokud schladne stredne tak se do biosu dostanu ale do systemu uz ne.
A.J.michal (15)|23.8.2009 08:18
mozna tu je jenom jedine reseni ze si proste ta ma zakladni deska s tim procesorem nevi rady a mel bych si koupit novou verzy zakladni desky co uz od zacatku podporuje phenomy II. Jeden mi psal ze mel uplne ten skoro samy problem a ze koupil novou zakladni desku ktera uz od zacatku podporovala phenomy II a uz bylo po problemu.
16cmfan (2153)|23.8.2009 09:08
Takže ti nezbejvá než koupit jen nativní AM3 takže jen s DDR3, nevyplati s jet znovu do AM2+ btw: ikdyž se mi stále nechce verit, že to bude deskou...skus napsat na support do gigabytu, když chceš..

EDIT: ješte, kdybi si mel možnost si vyzkouset jinou desku...AM3+/AM2+ byli by sme si 100% jistý, kde je problém...
A.J.michal (15)|23.8.2009 09:45
prave ze nemam tento procesor kde vyzkouset, zadny kamos nemam AM2+ nebo AM3 desku.
rikal jsem si ze bych si poridil Gigabyte GA-MA790X-UD3P co uz v zakladu podporuje Phenomy II.
AM3 se mi nechce kupovat kvuli ramkam protoze mam DDR2.
Zkusim v pondeli koupit tu zakladni desku a pokud to nebude ni, coz si myslim ze je, tak uz bude problem jen v tom procesoru.

Edit: treba tedka uz od rana na tom PC jedu ale nesmim delat nic narocneho, pokud procesor vytizim tak mi to PC spadne, prestane jit signal do monitoru a PC je zatuhle, takze mozna bude problem doopravdy v procesoru a ne v zakladni desce
kevin00 (10238)|23.8.2009 10:17
Stáhni si Everest a podívej se na teploty systému jaké jsou v zátěži / bez zátěže

Proveď základní testy:
  • FurMarku - otestování grafické karty
  • LinX - test stability sytému (Problem size = 15000, Times To Run = 50)
  • OCCT - test stability systému

EDIT:
Doplň kompletní sestavu i se značkou a wattáží zdroje.
A.J.michal (15)|23.8.2009 10:21
kontroloval jsem to pres everesta a vklidu ma procesor 40 stupni a v zatezi v AMD overdriveru se teplota procesoru vysplhala na 53 a pak se PC seklo.

PC sestava

puvodni procesor Athlon X2 5400+ BE tikal mi na 3,2 Ghz - nyni Phnemo II x4 940 - chladic GEMIN II + 2x 120 mm xilence
zakladni deska - Gigabyte MA790FX-DS5 Am2+
GK - Sapphire 4870, 512 MB ram
HDD - 2x640 GB WD caviarl AAKS
zdroj - seasonic S12-II 500W 80+
ramky- 4x2 GB A-DATA Gaming 800 Mhz

Edit: system mam W7 RC1 ale v tom by problem byt nemel
kevin00 (10238)|23.8.2009 10:23
53 °C je ještě v normě, vyzkoušej ty ostatní testy, zkontroluj všechny konektory a napiš komplet sestavu ;)
A.J.michal (15)|23.8.2009 10:53
takze sestava je o prispevek vyse

prvni zkouska v LINX - po 10 sekundach pad PC a musel jsem pockat nez mi schladne PC abych se znova nahodil aspon do windowsu. takze zbytek testu si myslim ze ani nemusim delat.

jinak pameti jsou projete memtestem a bez problemu.

ted babo rad. :D
kevin00 (10238)|23.8.2009 10:57
Díval jsi se na ty teploty v Everestu - ne jen CPU ? Udělej test pomocí FurMarku, zapni si logování teploty graf. karty a sleduj jestli se neprojevují artefakty.
A.J.michal (15)|23.8.2009 11:07
takze 5 minut jsem zkousel ten furmark teplota GK 88 stupnu bez artefaktu, CPU vytizeno jen jedno jadro na 100% celkove vytizeni procesoru 27% a teplota 47 stupnu.
kevin00 (10238)|23.8.2009 11:17
Nejde o teplotu CPU, ale o teplotu GPU ;)
A.J.michal (15)|23.8.2009 11:21
reknu ti to tak v GPU to neni :-) zkousel jsem to i s PCI grafikou a delalo to to same :-)

Edit: jak se tak divam na tvou sestavu tak mas zakladni desku Gigabyte GA-MA790X-UD3P , pokud to dneska nevyresim tak si ji asi pojedu koupit a uvidim zda to bude zakladni deskou nebo procesorem.
Jandaskunk (2330)|23.8.2009 11:50
Kompatibilitou základní desky to nebude. Tvůj procesor je AM2+, ne AM3 a tvoje deska ho v biosu verze F7 podporuje. Mimochodem kevinova deska je taky AM2+ s podporou DDR2. Jinak jestli máš PC staré rok, tak by měly být komponenty již v záruce. Koupí nové desky bys moh vyhodit peníze do luftu a problém by nemusel být stejně vyřešen...
A.J.michal (15)|23.8.2009 11:57
takze problem bude asi v procesoru? protoze vim ze s tim starym moje PC jede bez problemu, zkousel jsem to vcera prehodit ten phenom za Athlona a vse jelo tak jak ma, asi to dneska jeste prehodim vyzkousim testy a v pondeli reklamuji procesor.
16cmfan (2153)|23.8.2009 12:08
Vím, možno blbost ale zkoušel si reset CMOS? Nebo se ješte skus porádne podívat do Biosu, jestli neco neni spatne, nebo dat defeaut hodnoty...nic stym neskazíš, pondelí je až zítra :)

ps. Ale taky mam pocit, že je to procákem, co je docela blby...tohle je dost ojedinely...no co uz...

EDIT: nejde mi do hlavy, ze pada jen pri zatezi, teplota je vic nez fpoho...hodis pls screen z cpuz? Pro jistotu... dík
A.J.michal (15)|23.8.2009 13:27
bios jsem nekolikrad daval do default, zkousel jsem si hrat i s ramkama zmenu taktu i napeni, zkousel jsem i zvysit napeti procesoru a nic.

Neco je v zatezi nestabilniho, bud procesor nebo zakladni deska, ale asi bych to videl na procesor. a jeste je zajmave to ze kdyz PC opetovne zapnu tak nenaskoci a musim pockat nez vychladne, nekdy treba naskoci jen do biosu ale do systemu uz ne a nekdy nenaskoci ani do biosu.

tu je foto http://s1.imgupload.cz/img/23295/oSRf8/Bez%20n-zvu.png
kevin00 (10238)|23.8.2009 13:41
Je možné, že jsi chytl vadný CPU, pokud máš možnost reklamuj jej.
A.J.michal (15)|23.8.2009 13:45
ano tuto moznost mam :-) v patek sem si ho vyzvedl a uz od patku cely vikend s timto procesorem bojuji a zatim vidim ze procesor vyhrava, zkusim jeste flashnout bios na F8d ale myslim si ze tim si nepomuzu. a pokud mi procesor pak poslou z5 a nebude fungovat tak to bude zakladni deskou

takze predem dekuji ze jste mi venovali chvilku casu a az cas ukaze v cem byla ta chybicka
A.J.michal (15)|23.8.2009 21:02
takze tedka jsem nasadil svuj AMD x2 5400+ a bezproblemovy start stabilita je 100%, takze v pondeli jde Phenom na reklamačku.
A.J.michal (15)|10.9.2009 19:33
takze po reklamaci a 14 denim cekani mi prisel ten samy procesor z5 z reklamace reklamace uznana a procesor zepry opraven, sice nevim jak ale to je jedno. Nasadil jsem do te me desky a zase nic.

nakonec jsem si koupil desku Gigabyte GA-MA790X-UD3P a procesor uz jde bezproblemove. :-)
16cmfan (2153)|10.9.2009 19:47
dobrej výber desky...10 faz se hodi vždycky...ale problem je vyresen je nz polovic...včem byl/je teda problem...snad to pomuže i nekomu jinýmu, nechápu, jakoby ho tvá stará deska nechcela pojmout kvuli napajeni, nebo ja nevim no...ale aspon, ze to to ted jede, tak si to uži :)
A.J.michal (15)|10.9.2009 20:15
jj taky mi to nedava smysl, mel jsem v ni nejnovejsi bios a procesor proste ne a ne nabootovat windows, nekdy nabootoval ale pri uz i pri mensi zatezi to spadlo a PC jsem rozjel az vse schladlo., asi doopravdy ta deska tomu procesoru nedodala stabilni napajeni.

Nyni se uz snazim taktovat tak uvidim co z toho phenomu 940 vytahnu :-)