reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Krátká "přerušení" v síti

jrx (1880)|23.8.2009 22:56
Dobrý večer. Umístění tohoto dotazu a jeho název byl pro mě docela oříšek, tak mě nesežerte, snad jsem se trefil :D

Potřebuju malou radu :)
Už nějakou dobu si všímám, že když se ve vedlejším pokoji zapne/vypne vypínač na prodlužovačce, který napájí starou CRT televizi, nebo rozsvítí světlo atd, problikne mi krátce (otázka milisekund) stolní lampa u počítače. Tato lampa je zapojena samozřejmě do stejné prodlužovačky jako celý počítač takže se ptám - může dlouhodobé působení toho jevu nějak poškodit HW, popřípadě, dá se to nějak vyřešit? Dík :thumb
Ihales (207)|23.8.2009 23:02
Vyresit to muzes napojenim pocitace na jinou zasuvku (pripadne na jiny jistic - okruh). Samozrejme to neni pro pocitac to nejlepsi, ale imho vzhledem k tomu ze kondiky jeste chvili drzi energii tak by poskozeni melo byt znat az v dobe kdy bude po upgradu pocitace.
jrx (1880)|23.8.2009 23:07
[quote=Ihales;285158]Vyresit to muzes napojenim pocitace na jinou zasuvku (pripadne na jiny jistic - okruh). Samozrejme to neni pro pocitac to nejlepsi, ale imho vzhledem k tomu ze kondiky jeste chvili drzi energii tak by poskozeni melo byt znat az v dobe kdy bude po upgradu pocitace.[/quote]

No právě že to nemohu :) Tam kde mám PC je dostupná pouze jedna zásuvka a překopávat elektriku v bytě kvůli tomu nebudu. Ale je pravda že by toto měli filtry ve zdroji kompenzovat, jen aby neodešel ten :D
kevin00 (10238)|23.8.2009 23:10
Ovšem úplně nejlepší by bylo dotáhnout spoje v zásuvkách, rozboč. krabicích apod. Zkrátka zkontrolovat elektroinstalaci v bytě/domku, neboť toto chování není normální.
Tyto "mikrovýpadky" také eliminuje přepěťová ochrana APC SurgeArrest P5BV-FR Essential
Ihales (207)|23.8.2009 23:11
no jeste by mohla pomoci prodluzka s ochranou proti přepětí pripadne je jeste moznost tam za prodluzku hodit UPS (zalozni zdroj) ikdyz myslim ze by sve udelala i ta prodluzka.
jrx (1880)|23.8.2009 23:16
UPSku nebudu kupovat, to je přecejenom drahá záležitost. A tu prodlužku už plánuju delší dobu pořídit, APC SurgeArrest P5B-FR Essential by stačila, koaxy chránit nepotřebuju, žádné tu nemám :)

Jinak zítra udělám test a zkusím onu lampičku, která právě toto "detekuje" (na LCD ani PC se toto neprojeví) zapojit do jiné zásuvky. PC je totiž zapojeno po prodlužovačky, která je dále vedená do takové prehistorické roztrojky a zásuvky, tak jestli není problém tam. Kdyžtak bych dotáhnul/vyměnil.. :)
kevin00 (10238)|23.8.2009 23:26
Rozdvojky, roztrojky a podobné věci jsou docela "svinstvo". Každy si myslí, že na to připojí počítač, hi-fi sestavu + mrazák či 3 prodlužováky s "5ti-ceckem", všechny zásuvky zapojí a ono to bude fungovat 100 let :p :D :D :D
jrx (1880)|23.8.2009 23:40
[quote=kevin00;285166]Rozdvojky, roztrojky a podobné věci jsou docela "svinstvo". Každy si myslí, že na to připojí počítač, hi-fi sestavu + mrazák či 3 prodlužováky s "5ti-ceckem", všechny zásuvky zapojí a ono to bude fungovat 100 let :p :D :D :D[/quote]

Jo, to moc dobře znám. Náš děda to tak kdysi měl, než mu vyhořela elektrika :D Ta roztrojka je v tom místě jen proto, že je tam občas nutné připojit např. vysavač nebo podobné věci. Není tam samozřejmě žádný mrazák nebo urychlovač částic :thumb
kevin00 (10238)|23.8.2009 23:44
[quote=Jiri@tncm;285172]Ta roztrojka je v tom místě jen proto, že je tam občas nutné připojit např. vysavač nebo podobné věci. Není tam samozřejmě žádný mrazák nebo urychlovač částic :thumb[/quote]

Jasně .... Jiří musel jsem si rýpnout, nedalo mi to :D :D Ale stejně je lepší dvouzásuvka :D :D
robky (3195)|23.8.2009 23:50
[quote=kevin00;285162]Ovšem úplně nejlepší by bylo dotáhnout spoje v zásuvkách, rozboč. krabicích apod. Zkrátka zkontrolovat elektroinstalaci v bytě/domku, neboť toto chování není normální.
Tyto "mikrovýpadky" také eliminuje přepěťová ochrana APC SurgeArrest P5BV-FR Essential[/quote]

S prvým odsekom súhlasím - pozorované "výpadky" sú vlastne poklesy napätia spôsobené nekvalitnými spojmi v elektroinštalácii. Pri zopnutí nejakého spotrebiča vzniká na týchto spojoch úbytok napätia a ten spôsobuje ono bliknutie žiarovky a pod. Rozhodne by som dal preveriť elektroinštaláciu, nainštalované ističe (alebo poistky) chránia nielen pred nebezpečným dotykom pri poruche ale aj pred požiarom. Pokiaľ je prechodový odpor nekvalitného spoja veľký, nedosiahne takýto obvod požadovanú (nízku) impedanciu a istiaci prvok nevypne - čo môže spôsobiť spomínaný požiar alebo úraz elektrickým prúdom ...

S druhým odsekom nesúhlasím - pochybujem, že prepäťová ochrana bude eliminovať poklesy napätia:notsure
jrx (1880)|23.8.2009 23:57
[quote=robky;285178]...[/quote]

Díky moc, tohle je přesně ten názor, který jsem potřeboval. Až budu mít čas, zkontroluju tu zásuvku, ta už něco pamatuje a spolu s tím trojákem vypadá, že by mohla mít ještě punc Rakouska-Uherska, takže půjde pryč :) Pokud se problém nevyřeší, budu řešit dál :)
robky (3195)|24.8.2009 00:01
[quote=Jiri@tncm;285182]Díky moc, tohle je přesně ten názor, který jsem potřeboval. Až budu mít čas, zkontroluju tu zásuvku, ta už něco pamatuje a spolu s tím trojákem vypadá, že by mohla mít ještě punc Rakouska-Uherska, takže půjde pryč :) Pokud se problém nevyřeší, budu řešit dál :)[/quote]

Tak keď je to také staré, je predpoklad, že elektroinštalácia je z hliníka. Ten trpí zmenšovaním objemu a tak je potrebné pravidelné doťahovanie spojov v rozvádzači, krabičkách a zásuvkách ...
jrx (1880)|24.8.2009 00:03
[quote=robky;285185]Tak keď je to také staré, je predpoklad, že elektroinštalácia je z hliníka. Ten trpí zmenšovaním objemu a tak je potrebné pravidelné doťahovanie spojov v rozvádzači, krabičkách a zásuvkách ...[/quote]

No s tím stářím jsem to možna přehnal, ale ta zásuvka si rozhodně říká o výměnu. A jsem zase o něco chytřejší :)
robky (3195)|24.8.2009 00:11
Ale tú prepäťovku si zadováž tiež, určite sa oplatí (aj kvôli poisteniu pripojených spotrebičov - aspoň ako to deklaruje výrobca, osobne som trochu skeptik, či to aj dodrží). A mimochodom Kevin00-nom navrhovanú prepäťovku tiež osobne používam, zatiaľ no problemo ...
kevin00 (10238)|24.8.2009 00:12
jj, souhlasím s robkym, jen jsem to nerozebíral až tak podrobně.
IMHO jestli je elektroinstalace starší 10 let bude jistě z hliníku.
Při větším odběru může dojít i k upálení vodiče v místě nekvalitního spoje a opálení izolace vodiče.

EDIT:
Robky, také ji vlastním ;) :)
jiboj (18)|29.8.2009 11:22
Mohu uvést vlastní zkušenost.Marně jsem se hrabal v napájecích obvodech Panasonicu-docházelo někdy"k probliknutí".Až rozvodka v zásuvce 220V byla na zdířkách zkorodovaná.Pak už bylo vše OK.Takže tedy:kontrola a dotažení svorek v zásuvce a na dalších komponentech
rozvodu.Určitě tato zdánlivá maličkost ve většině případů pomůže.DOPORUČUJI.Zdravím.J.