reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obnova systémového souboru

Stereophonic (4)|24.8.2009 23:56
Mám HDD Western Digital MyBook Essential 1TB, při formátování jsem omylem začal formátovat tento disk se zálohou, mám ho asi z poloviny zaplněný. Po 1 minutě jsem si všiml že se mi formátuje a vytáhl jsem ho z PC. Bylo tam stále 0%.

Nicméně asi se mi smazal souborový systém a teď když HDD hodím do PC tak mi to píše: Nenanformátované medium, chcete naformátovat? a nejde se do něj dostat, stejně jako u poškozených disket. Nevíte co dělat? Mám tam hodně důležitá data... Zkoušel jsem různé prográmky na obnovení dat ale všechny jsou divné, buď nefungují nebo sice říkají že nebyl souborový systém nalezen ale nedokáží pomoci.

Díky za reakce!!
Liqid (410)|25.8.2009 07:33
Zkus to projet TuneUpem. Je tam neco jako diagnostika disku i zachrana souboru. Tady mas trial http://www.tune-up.com/download/
Dojigiri (1629)|25.8.2009 10:07
Můžeš zkusit i TestDisk, umí obnovit NTFS záložní boot sektor, pokud ještě nebyl přepsán (to záleží na tom, jak moc se "novej formát" dostal daleko). Jinak jestli jsi ještě nezkoušel některý z těchto, tak vcelku dobrý zkušenosti mám s programy GetDataBack a File Scavenger.
Stereophonic (4)|26.8.2009 23:15
Ani jeden z programů nefunguje, vždy mě to buď hodí chybu a v případě GetDataBack mi to akorád vypíše po 12 ti hodinách čtení disku že tam mám data... nic víc. Asi mi nezbyde nic jinýho než to hodit do nějaké firmy :(
xmarek (1676)|26.8.2009 23:34
někdy pomohlo zadat do "cmd" např. fdisk d: /mbr mbr oddíl se přepíše ze zálohy. Otázka je jestli už není přepsaný. A taky jestli mají widle fdisk (nemají :(). Kdysi jsem s takovými věcmi experimentoval (kdeže ty loňské sněhy jsou). NortonUtility měly program (v DOSu) a tím se daly dělat neuvěřitelné věci.
Dojigiri (1629)|27.8.2009 09:47
fdisk D: /mbr umožní obnovit ntfs boot record ze zálohy? To by mě docela zajímalo jestli to tak fakt je ... protože já to zatím vždycky dělám děsně složitě přes testdisk anebo disk editor. Parametr mbr znám jenom v souvislosti s tím, že obnoví MBR celýho disku ...

Jinak Norton DiskEdit, jestli máš na mysli ten, je super tool :thumb, v tom dělám spoustu věcí ještě dneska a nenarazil jsem zatím na lepší program pro tyhle účely (ale ani jsem zatím moc nehledal :)). Však je i na hirens boot cd :) (já si s ním dělal vlastní bootovací CD, protože je to fakt super program).
xmarek (1676)|27.8.2009 10:55
[quote=Dojigiri;286464]fdisk D: /mbr umožní obnovit ntfs boot record ze zálohy? To by mě docela zajímalo jestli to tak fakt je ... protože já to zatím vždycky dělám děsně složitě přes testdisk anebo disk editor. Parametr mbr znám jenom v souvislosti s tím, že obnoví MBR celýho disku ...[/quote]Když nad tím tak přemýšlím, tak máte asi pravdu. :mistake Dotyčný asi neodstřelil oddíl, ale pouze ho zformátoval. Takže i kdyby fdisk uměl nakrásně pracovat s NTFS tak mu to stejně nepomůže. Takže se omlouvám. :mistake
Stereophonic (4)|27.8.2009 12:57
Mužete mi popsat nějak zkráceně postup jak to udělat v tom Testdisku? Jsem asi úplně vygumovaný ale moc se v něm nevyznám... Díky za Váš čas, který náležitě odměním reputačními body :D
xmarek (1676)|27.8.2009 13:10
[quote]http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php?f=5&t=72051[/quote]
Přesně jak dotyčný psal některé výrazy nejsou moc dokonalé. :D Jinak ten link zkopírujte do prohlížeče, redirect nějak nefunguje. :rolleyes:
Dojigiri (1629)|27.8.2009 15:06
* spustit testdisk (klidně z Windows)
* No log (nebo cokoliv, vcelku jedno, já jedu většinou bez logu)
* vybrat odpovídající disk, Proceed
* Intel
* Analyze
* Quick Search
* zadat Y nebo N podle toho, jestli byla partition pod Vistou nebo ne
* Enter (continue)
* Deeper Search (protože i pokud při Quick najde nějakou partition, bude to ta nová a ne ta původní přeformátovaná), nechat doběhnout, zásadní je, jestli na konci disku najde kopii původního NTFS boot sektoru
* pokud jo, měl by mít na obrazovce jednu jednotku vedle který je NTFS a písmeno D (jako smazaná), úplně dole by se měla objevit řádka "NTFS found using backup sector!"
- pokud to tak v tomto kroku nebude, záložní NTFS už byl nejspíš přepsán a už tam nejspíš není a nepůjde to obnovit. pokud jo, lze pokračovat:
* místo D navolit L nebo P (podle toho jestli původní partition byla primární nebo logická - je to vidět ve Správci disků ve Windows, jestli je primární nebo rozšířená v Extended oddílu) - šipkama nahoru a dolů se dostat na partition a šipkama do stran měnit písmeno
* pokud zmačkneš na daný partition písmeno P, měly by se zobrazit původní soubory který tam byly (vrátit se lze Q; C lze zkopírovat soubory jinam)
* pokud to půjde, zvolit Enter (continue)
* Write (zapsat změny partition)
* v následující obrazovce by mělo jít obnovit původní NTFS boot sektor (= obnovit původní jednotku)
měl bys tam vidět Boot sector: status: bad a Backup boot sector: status: OK - pokud ano, vybrat volbu Backup BS, kterou se zkopíruje záložní boot sektor do hlavního, pak bys měl vidět u obou status OK.
* pak stisknout Quit, na následující obr. OK, ukončit TestDisk.

* rebootovat není potřeba, když je disk externí, mělo by stačit odpojit a znova připojit.


* případně udělej screenshot (Alt + PrtScr, vložit do mspaint, uložit jako jpg) těsně po Deeper Search a vlož ho sem, co tam přesně najde.
Stereophonic (4)|28.8.2009 00:50
Díky díky, zítra to vyzkouším, dneska jsem spustil program File Scavenger, a ten mi sice 11 hodin prohledával disk, což se dalo přežít, ale našel mi řekl bych naprosto všechny soubory dokonce se správnými názvy... ač nejsou ve složkách tak by měli být všechny. Zkopíruju si je na záložní HDD a zkusím tu TestDisk metodu. Tak děkuji všem za pomoc a snad se vám nikdy nestane to co mě :D