reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak připojit bezdrátově PC

marpie (220)|27.8.2009 09:50
Jsem laik tak se chci zeptat jak připojit PC a případně notebook k netu. Konkrátně mám doma internet pomocí optického kabelu (v paneláku) s tím že do stávajícího PC může kabel zůstat. Chtěl bych ale v jiné místnosti, kde se mi kabel tahat nechce, připojit bezdrátově druhý PC a do budoucna abych mohl doma bezdrátově připojit notebook. Co je potřeba a rád bych aby to bylo bezpečné a nikdo se mi nenapíchl na to bezdrátové spojení.
EditorPO (2819)|27.8.2009 09:56
Je potrebne mat doma router s wifi (bezdratovym) rozhranim. ISP tieto modely uz vacsinou dodavaju. Toto si ale musite overit, ci ho naozaj mate.

V PC musi byt wifi karta (bud do PCI slotu alebo USB), v novsich notebookoch uz tato karta je.

Co sa tyka zabezpecenia, tak v najjednoduchsom pripade staci zabezpecenie pomocou obmedzenia MAC adresy, pripadne zapnutim sifrovania na routri.
marpie (220)|27.8.2009 10:24
asi hloupý dotaz ale nevím co je ISP.
Dojigiri (1629)|27.8.2009 10:27
Co se týká zabezpečení, nejlepší je dnes (pokud pomineme enterprise řešení) WPA2 s klíčem AES, což dnes snad umí už všechny routery (ale je lepší zkontrolovat). A vygenerovat si nějaký pěkný náhodný 63znakový heslo :) (včetně interpunkce apod. - z hlediska zabezpečení wifi z vnějšku není bezpečnostním problémem mít dotyčný heslo uložený v plaintextu v počítači).
Starší WPA a TKIP jsou méně bezpečné volby (obojí lze snáz cracknout, o WEP nemluvě), stejně tak zabezpečení MAC lze překonat taky (MAC adresu počítače lze snadno zjistit během zjišťování přístupových hesel do sítě). Další možností je vypnout DHCP server a přidělovat IP ručně (což také lze překonat stejně jako MAC). Na druhou stranu, jsou k tomu potřeba určitý znalosti, a je poměrně malá pravděpodobnost, že v dosahu zařízení (tj. třeba v nejbližších bytech apod., pokud tam vůbec signál dosáhne) bude někdo, kdo se bude umět nabourat i třeba jen do sítě zabezpečený pouze WEP a jednoduchým heslem.

Osobně spoléhám na WPA2/AES a silný heslo, filtrování MAC nemám zapnutý a mám povolenej i DHCP.

[quote=marpie;286479]asi hloupý dotaz ale nevím co je ISP.[/quote]

ISP je poskytovatel internetu (Internet Service Provider).
marpie (220)|27.8.2009 10:44
A jak to tedy přesně nejlépe zjednodušenými slovy zapojit? Stávající kabel vrazit do routeru a do stávajícího PC z něj přitáhnout kabel a do druhého PC dát wi-fi kartu? Nebo šlo by třeba do stávajícího PC vrazit přímo kabel a až z PC to vyvést do routeru? Už jsem volal na poskytovatele netu a tam mi potvrdili že si mám koupit wi-fi router kdekoliv. A že je dobré si přikoupit 5 veřejných IP adres za jednorázový poplatek 400 Kč.
Edit: Těch 5 adres by mne stálo jen kilčo jak jsem na jejich webu zjistil díky věrnostním bodům.
EditorPO (2819)|27.8.2009 10:57
Prva varianta je spravne.

[quote]Stávající kabel vrazit do routeru a do stávajícího PC z něj přitáhnout kabel a do druhého PC dát wi-fi kartu.[/quote]

Ak to nepotrebujes pre nejake specialne ucely (WWW, FTP, ...), tak su ti verejne adresy na PC zbytocne. Je to zbytocne bezpecnostne riziko. Staci ti jedna na router.

Skor mi to pripada ako jedna z dalsich moznosti ako tahat zo zakaznikov peniaze. :)
marpie (220)|27.8.2009 11:26
OK takže základní představu už mám. Aź to bude aktuální tak se ještě poptám na podrobnosti.

Jo a když už jsme u těch veřejných IP adres tak když mám IP adresu kterou když zadám do jakéhokoliv PC a vrazím do něj stávající kabel tak to znamená že je to veřejná IP Adresa? A kdybych při změně PC nebo síťové karty musel změnu poskytelovateli hlásit tak je to neveřejná adresa?
EditorPO (2819)|27.8.2009 11:47
Verejna adresa sa pouziva v ramci internetu, je unikatna, teda dva pocitace nemozu pouzivat tu istu IP. V DOS okne zadaj napriklad "ping www.google.com", vo vypise uvidis IP adresu tohoto DNS zaznamu. Je to verejna IP.
Privatne adresy sa pouzivaju v ramci intranetu (nie su priamo viditelne z internetu), pocitacov s rovnakou privatnou adresou moze byt niekolko (ale nie v jednej privatnej sieti), pretoze vzajomne nekoliduju.
Privatne IP rozsahy su v triedach:
A: 10.0.0.0 až 10.255.255.255
B: 172.16.0.0 až 172.31.255.255
C: 192.168.x.0 až 192.168.x.255

[quote=marpie;286505]A kdybych při změně PC nebo síťové karty musel změnu poskytelovateli hlásit tak je to neveřejná adresa?[/quote]
Toto hlasenie poskytovatelovi je asi len kvoli viazanosti danej IP na MAC adresu. Nema to suvis s tym, ci je to verejna alebo privatna IP.
marpie (220)|27.8.2009 13:01
Takže když mám IP 85.135...... tak je to veřejná adresa? A který typ adresy je lepší pro to napojení více PC z jednoho routeru?
EditorPO (2819)|27.8.2009 13:16
[quote=marpie;286556]Takže když mám IP 85.135...... tak je to veřejná adresa? A který typ adresy je lepší pro to napojení více PC z jednoho routeru?[/quote]
Ano, je to verejna IP adresa.

Napojenie viac PC z jedneho routera nema suvis s typom IP adresy. Je to uplne jedno. Neovplyvni to konektivitu, ani rychlost.

Verejna IP adresa predstavuje len bezpecnostny problem, pretoze je "viditelna" z internetu. Ak by niekto napisal tvoju IP do prehliadaca, tak sa mu zobrazi prihlasovacia obrazovka na tvoj router. Ak nemas zmenene default heslo, pripadne zakazany login z internetu alebo forward portu 80 niekam inam, tak sa dostane do nastaveni tvojho routra.
xmarek (1676)|27.8.2009 13:26
Nejjednoduchším způsobem je to udělat takto. Do routeru napíšete IP, kterou Vám přidělil poskytovatel (ve vašem případě je to 85.135...), masku Vám poskytovatel nejspíš přidělil taky (vč. DNS adres). Směrem z routeru (myšleno k počítačům) dáte např. 192.168.1.1, maska 255.255.255.0. Na počítačích zadáte: 192.168.1.2 až 192.168.1.254, brána 192.168.1.1, maska 255.255.255.0, DNS co Vám přidělil poskytovatel (některé routery mají s předáváním DNS problémy).
Samozřejmě v případě, že nepoužíváte DHCP.
EditorPO (2819)|27.8.2009 13:32
[quote=xmarek;286578]Nejjednoduchším způsobem je to udělat takto. .....[/quote]
Neplaš sa, ešte ten router nema :D
marpie (220)|27.8.2009 17:43
Když koupím např tohle: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140006000000Q5O&Search=wi%20fi%20router&SearchType=1 tak to by pro provoz těch 2 PCcstačit mělo s tím že do jednoho by šel kabel a do druhého by se dalo to USB?
EditorPO (2819)|27.8.2009 19:33
Ano bude ti to stacit. Je to asi najlacnejsie riesenie. Neviem, kolko chces do toho maximalne investovat.
marpie (220)|5.10.2009 15:22
Tak víceméně nastal čas na vytvoření bezdrátového domácího připojení. Moc se mi do toho investovat nechce protože v tom druhém PC to není naprosto nezbytné ale když už jsou doma 2 pc tak ať jsou připojeny oba. Znova popíšu stav: Do routeru bych internet přivedl kabelem od poskytovatele připojení. Hlavní PC by byl připojen z routeru kabelen a druhý PC by byl připojen bezdrátově s tím že by se do něj dal usb wi-fi adaptér. A příležitostně by se připojil přes wi-fi notebook, popř. možná i mobil s wi-fi. Našel jsem např tyhle sady: http://www.itage.cz/p120566-belkin-g-wireless-network-kit-router-usb-adapter/ ; http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140006000000RWU&Search=wi%20fi%20router&SearchType=1 Kterou radši zvolit aby to jakž takž fungovalo a mělo to jakž takž zabezpečení?
EditorPO (2819)|5.10.2009 16:37
Pokial to chces kupovat ako pack, co mozno nie je zas az tak vyhodne (jedine ze by mala byt zarucena 100% kompatibilita) a pokial od toho necakas velke zazraky, tak asi ten TP-LINK.