reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký jazyk

Keyzio (21)|27.8.2009 19:17
Ahoj
za měsíc nastupuji na ČVUT dopravní a chtěl bych programovat
zatím mám v ruce knihu OOP bez předchozích znalostí
- bohužel nevím jaký programovací jazyk zvolit, aby byl moderní a zároveň se mi hodil v budoucím povolání s výše uvedenou školou
poraďte mi prosím, který popř. které jazyky by pro mě byli vhodné

doma mam knihy o: C#, Delphi, Visual Basic a Učebnice jazyka C
---------------------------------------------------------------
jo a na škole mam možnost jako povinně volitelný předmět:
http://www.fd.cvut.cz/pro-studenty/vyuka/predmety-detail.html?dep=K614&code=Y1PJ
Liqid (410)|27.8.2009 19:24
Osobne si myslim ze C# je takovej zaklad, VB je jiz k nicemu je to zastaraly. Jinak k zahozeni neni ani HTML a PHP
Keyzio (21)|27.8.2009 19:32
HTML a PHP knihy mam ale to jsou jazyky jen na webove stranky nebo ne ?
popř. jaké mají tyto jazyky využití ?
navazka (24)|28.8.2009 09:22
Zalezi co chces programovat.
Jinak pro OO programovani doporucim Javu nebo .net (c#, Vb.net). S temahle urcite vedle neslapnes.
A neni to ani tolik o jazyce, ale hlavne o premysleni, umet rozvrhnout problem etc. Jazyk je jen nastroj.
16cmfan (2153)|28.8.2009 18:41
Hmm nekde na netu sem videl stranku a to dokonce ceskou, kde se celkem dost venuji podrobne vsem najdulezitejsim programovacim jazykum. Od html az po delphi...ael ani za boha si ted nevzpomenu :-(
Keyzio (21)|28.8.2009 18:47
bohužel .NET mi nic neříká a ani jsem o něm neslyšel :/
zvolím C# a uvidím každopádně výše zmíněné HTML/XHTML umím...
...myslíte si že má cenu se k němu naučit PHP, JavaScript nebo co mam knihu
HTML a MySQL
r34ktor (7477)|28.8.2009 20:45
Ideální by bylo uvést, z jakých možností vlastně můžeš vybírat.
Keyzio (21)|28.8.2009 22:33
no jediný jazyk co umím je HTML/XHTML
nevím jak to přesně myslíš jaké mám možnosti
co se týče knih je to: C, C#,Visual Basic,Delphi, PHP, JavaScript, ActionScript a Flash s podporou XML
co se týče školy je to výše uvedený předmět jazyka C

jinak teď mam od kamaráda doporučenou knihu co jsem si koupil:
http://shop.ben.cz/cz/112727-oop-bez-predchozich-znalosti.aspx - kde uvádí příklady v jazycích C++,C# a JAVA
Dojigiri (1629)|28.8.2009 22:40
Do budoucnosti bych řek že pofrčí hlavně Java, takže by asi bylo výhodný se jí učit. Ale zase vždycky záleží na konkrétním zaměstnání, já třeba dělám nejvíc v C++ (ale v Javě už čím dál víc).

Co se týká webu, tak pokud bys to myslel s psaním stránek nějak vážnějc, tak aspoň php případně asp (php je imho výhodnější, často možnost i na free serverech). Ale i na webu se používá čím dál víc Java (servlety apod.).
Keyzio (21)|29.8.2009 09:57
no dobře a kdybych se naučil dejme tomu Javu a později jsem potřeboval jiný oop jazyk třeba C++ přejít na něj je otázka "chvíle" nebo se budu učit úplně něco jiného
- jde o to že jestli se naučim např. zmíněnou Javu a přechod na jiný oop jazyk nebude až takový problém můžu se naučit zkoro cokoli
- každopádně web mě moc baví a grafikia též...v současnosti využívam jen XHTML a CSS styly...ale i v knize na HTML se bavý o využití cituji: C++, JAVA, Delphi, Perl, Python a celá řada dalších ve spojení s CGI programy
mech13 (5526)|29.8.2009 10:18
dulezite je umet myslet jako programator, ne znat syntaxi jazyka.

naucit se neco zapsat v jinem jazyku je zalezitost nekolika hodin, naucit se jiny jazyk schopne pouzivat je tak na mesic. Ale to co te udela mistrem v nekterem jazyku je znat vsemozne vyjmky, naucit se pracovat se specializovanymi knihovnami a vedet jak presne funguje ktery prikaz (vyhodnoceni zprava/zleva, chovani na ruzne zvlastni pripady, bezpecnostni rizika) trva vsude roky....
Keyzio (21)|29.8.2009 12:05
a kdybych dejme tomu pokračoval ve webovkách ...
...tak co se týče spojení ČVUT dopravní a webovky dájí se v budoucím povolání propojit
...jde mi o to získat v budoucnu co nej plat a zároveň v ní provozovat nějaký z koníčků
jako jsou webovky či jiné programování
xmarek (1676)|29.8.2009 12:21
[quote=mech13;287152]dulezite je umet myslet jako programator, ne znat syntaxi jazyka.

naucit se neco zapsat v jinem jazyku je zalezitost nekolika hodin, naucit se jiny jazyk schopne pouzivat je tak na mesic.[/quote]S první větou souhlasím, ale co se té druhé, tak nabývám přesvědčení, že buď jste tak geniální nebo jste nikdy neprogramoval v OOP jazycích. Např. Java dnes narostla do tak obludných rozměrů, že zvládnou např. JEE na nějaké rozumné úrovni Vám zabere několik let. A důvod? To není o nějakém EJB, JPA, JSP, JSF, Servletech apod., ale o dalších věcech, které se na to vážou. Jen výčet těchto věcí by zabral na nemalý samostatný článek. A to jsem zapoměl zmínit Databáze, WS apod. Mluvit o Spring-u, Hibernate-u je už asi bez předmětné. Ta doba kdy se psaly konzolové aplikace je dávno pryč a už ani Swingové aplikace zákazníky nějak neberou. Dnes se 99% aplikací (velké firmy) píše jako tenký client, tj. umístěné na nějakým serveru (GlassFish, JBoss..).

Tím co jsem napsal nechci nikoho strašit, ale určitě bych tu věc nebral na lehkou váhu. Každopádně pokud berete svět OOP vážně tak Vám doporučuji C# (pro začátek asi C/C++) a nebo Javu. Pascal (Delphi), VB jsou dnes mimo mísu. A věci jako jsou PHP bych nechal stranou (z vyjímkou toho, pokud se chcete čistě orientovat na web).
mech13 (5526)|29.8.2009 12:33
[quote=xmarek;287169]...[/quote]

proto nasledovalo tech par let potom... jazyk sam jako takovy neni problem, je to jednoducha syntaxe. problem jsou ty veci okolo, a to jsem zminil ze na nekolik let je
Keyzio (21)|29.8.2009 13:42
moc děkuju za radu a ve spojení z jazykem C# a budoucím dopravním zaměření
by to bylo jaké zaměstnání..v jaké oblasti bych měl otevřené dveře ?

jinak uvádíte C/C++ dohromady čisté C a C++ je to samé ?
Dojigiri (1629)|29.8.2009 16:07
To rozhodně není. C je v podstatě jednoduchej procedurální jazyk, kdežto v C++ jsou objekty, takže je výrazně obtížnější. C++ je taky výrazně obtížnější než Java.

Tj. přejít z Javy na C++ není jednoduchý, v C++ se musí přemýšlet trochu jinak - je tam navíc správa paměti (alokace, dealokace, destruktory...) a spoustu věcí, který Java udělá "sama" je v C++ nutný si udělat sám. V Javě je v podstatě všechno reference a o nějakou správu paměti se (v běžných případech) vůbec netřeba starat.

Naproti tomu přejít z C++ na Javu je (podle mě) jednodušší, lze to v podstatě přirovnat k pocitu "odhození balvanu" - v Javě je už spousta věcí hotových, a nedělají se v ní tak snadno chyby ("nutí" psát program správně, je tam propracovaný systém výjimek - který samozřejmě může být i v C++, ale to si ho musíte nejdřív naprogramovat, atd.). Jen je potřeba si zvyknout na pár věcí, který jsou tam jinak, a začít "přemýšlet" o trochu jinak (= bez práce s pamětí).

Z toho vyplývá i obtížnost naučení - naučit se (základ) C++ je výrazně obtížnější než v Javě (IMHO), a je potřeba se učit i věci, který jsou z hlediska samotný algoritmizace zbytečný (třeba práce s pamětí), stejně tak jsou v C++ některý další věci, který Java vůbec nemá (šablony - i když v současný době už Java genericitu umí, ale dělá to trochu jinak, nebo třeba přetěžování operátorů je v C++ hodně silná věc, ovšem pokud se použije špatně, zase umí hodně znepřehlednit program ...). C++ je prostě víc "hardcore". V Javě je potom zdlouhavější se naučit různý nadstavby (J2EE, servlety, atd.), ale to jsou věci, který třeba C++ jako takový vůbec nemá.

Jinak je samozřejmě v první řadě být schopen vymyslet algoritmus, kterým problém vyřešit, znát datový struktury, který je nejvýhodnější použít, atd., a to už je v obou jazycích víceméně stejný (v základu mají hodně podobnou syntaxi).
xmarek (1676)|29.8.2009 18:06
to Dojigiri Tak pod to bych se podepsal. Jelikož teď dělám JNI, tak zjišťuji co jsem v C/C++ všechno zapomněl. :cry
Keyzio (21)|29.8.2009 18:26
ok tedy jen na shrnutí co jsem se dozvěděl...
já teda zkusím C++ a JAVA pač v těchto jazycích jsou i ukázky v knize o oop,
z které se učím (některé i v C#) a později radíte přejít na C# nebo pokračovat v JAVA...
...Visual Basic a Delphi jsou tedy mimo hru...
...a co se týče webu PHP s využitím ASP
navazka (24)|31.8.2009 10:17
[quote=Keyzio;287030]bohužel .NET mi nic neříká a ani jsem o něm neslyšel :/
zvolím C# a uvidím každopádně výše zmíněné HTML/XHTML umím...
...myslíte si že má cenu se k němu naučit PHP, JavaScript nebo co mam knihu
HTML a MySQL[/quote]
.net je platforma, pro kterou je jeden z programovacich jazyku prave c#
petr.svec (320)|4.9.2009 08:43
no osobně nevím co chceš na dopravní fakultě programovat

ale asi stránky to nebudou takže na php apod. zapomněl

dobrá volba by opravdu měla být to C++ či C#

nicméně tuším, že ve finále skončíš u nějakého expertního systému nebo nějaké matematické laboratoře... ale uvidíš sám

programovací jazyky totiž nejsou primárně kontruovány na vypočty... ale na funkce
CommanderZ (512)|6.9.2009 12:18
[quote=petr.svec;289253]no osobně nevím co chceš na dopravní fakultě programovat

ale asi stránky to nebudou takže na php apod. zapomněl

dobrá volba by opravdu měla být to C++ či C#

nicméně tuším, že ve finále skončíš u nějakého expertního systému nebo nějaké matematické laboratoře... ale uvidíš sám

programovací jazyky totiž nejsou primárně kontruovány na vypočty... ale na funkce[/quote]

Na vypocty C# rozhodne neni dobra volba. Pri operacich s vetsimi mnozstvimi pameti (hlavne kdyz potrebujete v prubehu behu algoritmu vytvaret a mazat velke mnozstvi objektu) je neskutecne pomale.