reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Soutěže v přetaktování

husky14 (4214)|28.8.2009 10:00
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Soutěže v přetaktování

Přetaktování PC už dávno není jen nadšeneckou zábavou pár jedinců a přední výrobci HW už ho přijali a používají jako marketingovou přednost. Dokonce organizují celosvětová mistrovství a bohatě je dotují. Láká vás tato disciplína? Uvítali byste možnost účastnit se těchto soutěží, třeba i pod hlavičkou SHW? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
odb (505)|28.8.2009 10:38
Pre mna pretaktovanie straca vyznam. Vykon HW je na takej urovni, ze to uz nepotrebujem. Tiez pretaktovanie stratilo svoje caro, vdaka jeho jednoduchosti a cenam komponentov. Nehovorim o extremnom OC, tam to je veda ale tam je zase nulova uzitkovost a je to totalna zbytocnost ako vsetky extremy, ktore sa robia len kvoli cislam, sekundam alebo inym jednotkam.
kevin00 (10238)|28.8.2009 11:51
Taktuji, protože mě to baví :) Nepotřebuji provozovat procesor s OC po celou dobu provozu, ale zajímá mě, co z HW dostanu. Kam až se dá jít. Ovšem zase nevyhledávám OC ve stylu "taktovat a modlit se jestli zvládnu validaci". Hledám stabilní takt, 1 min. OC pro umístění v tabulce kdesi na netu mi nic neříká.
Gzur (0)|28.8.2009 12:26
Nemám nič voči konvenčnému pretaktovaniu procesorov ako napr. Black Edidtion aj keď by sa dalo povedať, že som už z toho vyrástol. Nepotrebujem gigantický procesorový výkon na to aby som svoju prácu a zábavu dokázal plnohodnotne praktikovať (zatiaľ mi stačí jednojadro).

Ale vonkoncom nie som fanúšikom chlapikov, ale i dievčat, ktorí stoja nad otvorenými počítačmi v okuliaroch a rukavocami chladiac dusíkom procesor a merajú čo najvýššie hodnoty výkonu.
Takýto fetiš mi nič nehovorí pretože nevidím v tom zmysluplný význam.

Samozrejme tým, že ma to neobťažuje a nijak neobmedzuje tak nemám nič proti konaniu takýchto akcii (súťaží) a ani ich vôbec neodsudzujem, ale určite nie sú predmetom môjho záujmu a to ani takého aby som na reportáž z takejto akcie či i len klikol, nie to ešte ju čítal.
xstreetfighter (453)|28.8.2009 12:36
já taktuju vše co se dá, chci získat co nejvyšší výkon z toho, co mám. Ovšem aby to bylo stabilní-to je rozhodující kriterium, soutěže v OC se mi líbí a pravidelně čtu reportáže z těchto akcí. Myslím si, že i takovéto soutěže mají smysl, aby se posouvaly dál hranice a nestagnovalo se.
Richmond (8084)|28.8.2009 12:37
Ale jo, ja bych neco sel polejt (naposled to byl celeron 333 z kteryho jsme vykopali 666) ;):thumb
Martin Kuchař (20)|28.8.2009 13:05
Taktování s kapalným dusíkem nemá už s běžným domácím overclockingem prakticky nic společného - tam o žádnou dlouhodobou stabilitu nejde - základem je co nejvyšší výkon a snaha pokořit ostatní na světě... je to prakticky moderní "sportovní" odvětví ve kterém se lidé snaží být právě TI NEJLEPŠÍ

navíc s kapalným dusíkem je docela zábava :)
Andymaniac (9)|28.8.2009 13:33
Zastavam podobny nazor jako predchozi uzivatele. Overclocking ma smysl pouze tehdy, pokud je dlouhodobe udrzitelny. Navic je temer vzdy spojen s vymenou chlazeni a tam si myslim ze by se mel setkat zaroven s vyladenim chlazeni jako celku a s odhlucnenim pocitace. Nejake extremy s lahvi dusiku a deskou na stole jsou k nicemu. Cili bychom se az tak nemeli bavit o overclockingu, jako o chlazeni a tam se uz udelal velky krok dopredu. Na druhou stranu je zde jeste dost firem, ktere jsou schopny od zdroje tepla tahnout heatpipe smerem dolu a tvrdit jak to bude skvele chladit (To se tyka predevsim procesoru).
Neregistrovaný (0)|28.8.2009 13:38
Taky bych neco polil. Treba jazyk :) Takze patek a hura do knajpy :) Ale ted vazne, ja taktuju, protoze me to bavi. Zadnej extrem. Doma v klidecku. Je to fajn dobre potaktit, zjistit moznosti sveho HW. Pokud je vse stabil a maka jak ma, je to krasa. A pak zjistit, ze se zadari dostat na hodnoty, o kterych ctu na forech, ze se tam nekteri jedinci nemuzou dostat.. Nejsem zadnej OC king. Ucim se to a proste me to bavi :) Taktuju si jen tak pro sebe :)
Vezir (120)|28.8.2009 14:05
V dávných dobách, kdy světu vládly první pentia a většina "běžných" (rozumějte méně majetných) uživatelů měla tak maximálně nějakou tu 486ku jsem se o taktování zajímal a docela ho i prosazoval, ono taky rozdíl v ceně procesorů byl poměrně značný a bylo běžné Pentium 75 (nataktované na 90-120) či u super výkonných sestav Pentium MMX 166 (běžně na 200-225MHz), rozdíl ve výkonu byl opravdu patrný a to ne jen v syntetických testech ale při reálné práci. Dnes si myslím je to spíše už jen o zábavě a soutěživosti, než o smysluplnosti. Každopádně nezavrhuji taktování ani dnes, ovšem já osobně se snažím jít spíše cestou co nejnižší spotřeby a hluku, než co možná nejvyšší frekvenci. Vzhledem k tomu, že na moji běžnou práci postačuje obstarožní Pentium III 500 a když si chci zahrát nějakou tu hru tak se spokojím se Sempronem 3300+ Mobile, tak nečekám žádný větší výkon, prostě není jej potřeba (pro mě a myslím že i pro spoustu dalších lidí). Důkazem tohoto tvrzení by mohl být i žalostně slabounký Intel Atom, který je na tom opravdu bídně, ale spoustě lidem prostě dostačuje, takže proč mít doma monstrum co "sežere" 1kWh a využívat je jen na kancl. práci, jenom proto abych mohl všem ukazovat jakej jsem machr, že jedu na 5GHz, to opravdu ne.
xmarek (1676)|28.8.2009 14:16
V minulosti jsem se o taktování párkrát pokusil. Ale v dnešní době pro mě taktování ztrácí význam. A důvod? Jelikož pracuji jako vývojář tak se dennodenně setkávám s tím, že něco nejde. A přilívat olej do ohně mě už nějak přestává bavit. :D Výkon pro mě smysl má, ale ne za každou cenu. Stabilita je pro mě důležitější než pocit, že jsem schopen z hardwaru dostat víc než pro co byl navržen.
Sambor29 (0)|28.8.2009 15:50
Tato disciplína mne vubec neláka. Nemá žádnou výpovední roli.
Celosvětová, národní, lokální mistrovství je pouye jen pro bohatě společnosti, které dotují takouto akci.
Neocz1 (84)|28.8.2009 16:04
V minulosti jsem se naopak o taktování vůbec nezajímal :)

Souhlasím s tím, že dnešní součástky mají výkonu nadbytek, ale nikdy není špatné vyzkoušet tzv. co to umí :). O OC jsem se začal aktivněji zajímat asi tak před měsícem a půl, takže sleduji zdejší OC scénu, pročítám fóra zkouším to. Určitě je to spíše novodobý "sport" a pro řadu lidí prostě jejich další hobby.

Souhlasím s Kevinem, určitě nemusím mít OC se stabilitou na pár minut, důležitá je dlouhodobá a udržitelná spolehlivost komponent, hodit to na pár minut na max. není totiž takové umění a práce, jako to celé pečlivě vyladit k požadovanému 24h stabilnímu stavu.

Btw ten dusík+pot na CPU se mi docela líbí, taky bych to měl někdy zkusit :)
flanker (1579)|28.8.2009 19:49
[SIZE="5"]Zcela určitě ANO[/SIZE]
Zajímám se o taktování již několik let, a to hlavně u procesorů AMD. A nejvíce AMD Phenom. Mám se však stále co učit, jistě dosahuji sice s AIR chlazením nadprůměrné výsledky (Cz+sk rekord superpí AIR AMD, max validace AMD air,....), ale ve světě jsou pro mě ještě učitelé, od kterých se stále dovídám nové věci. Určitě by mě lákala představa si i v mém pokročilém věku :) vyzkoušet nějaké extrémnější taktování s DICE nebo LN2. Jen ne s mojím "miláčkem", ze kterého píšu, nerad bych ho poslal do nebe :-). I v budoucnu budu zachovávat sympatie k AMD, takže raději přetaktování AMD.



[quote=kevin00;286898]Taktuji, protože mě to baví :) Nepotřebuji provozovat procesor s OC po celou dobu provozu, ale zajímá mě, co z HW dostanu. Kam až se dá jít. Ovšem zase nevyhledávám OC ve stylu "taktovat a modlit se jestli zvládnu validaci". Hledám stabilní takt, 1 min. OC pro umístění v tabulce kdesi na netu mi nic neříká.[/quote]to já jsem zas opak :D...Ano, stabilitu také hledám, ale pak pokusně jdu na hranici chipu co dokáže chviličku ustát a nebo jaké dokáže max spočítat superpi 1M apod. Taktéž Cinebench R10, který je velmi těžký na vyladění a projdití testu na hranici možností. ALe vše dělám s rozumným napětím, jelikož je to můj nejsilnější stroj co doma momentálně mám a nerad bych ho "zničil", tedy napětí max do 1.55V (to jsem ještě ani nepoužil, nejvíc jsem zkoušel 1.52V)
Cibi15 (10)|29.8.2009 19:19
Vzdy som sa snazil taktovat aby som zvysil vykon systemu a ziskal nejake to fps do hier,no nie za cenu nestability.Uvital by som nejaku sutaz v pretaktovani a mozno sa aj nejakej zucastnil.